PWM vs MPPT

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

PWM vs MPPT

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím,
Chci se zeptat ohledně rozdílu ne technického, ten je mi celkem znám, ale spíše ekonomického. Ve více vláknech se to probíralo, ale nemohu pořádně dohledat.
MPPT samozřejmě lepší účinnost a lepší přizpůsobení, když použiji větší panely s více články na 12V systém, ovšem větší cena regulátoru.
PWM levnější cena, a při použití větších panelů zároveň s 24V systémem je účinnost podobná s MPPT, zase nadruhou stranu my není jasná jedna věc.
Pokud použiji PWM regulátor, větší panely a 24V systém, ale osvit bude mšní, například bude mírně pod mrakem a napětí na panelech klesne pod 24V, tak se baterie nenabíjí. Jak toto funguje u MPPT? Pokud je osvit menší a napětí na výstupu panelů je menší jak napětí baterií, tak dokáže MPPT regulátor napětí i zvyšovat?
Stále uvažuji o 12V systému a měniči 800VA, protožena 12V systém lze připojit spoustu spotřebučů rovnou (veškeré příslušenství do auta) a řešit v 24V systému měnič z 24 na 12V se mi moc nechce.
Takže stále nevím, jestli zvolit 24V systém a PWM regulátor, nebo investovat do kvalitního MPPT, který bude flexibilnější.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od kybos »

Pokud poklesne úroveň osvětlení, sníží se výrazně výstupní proud panelů. Napětí panelů se v tomto případě sníží jen minimálně. Výrazné snížení napětí panelů se projevuje při zvýšení jejich teploty.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od vla »

Kolega vlkzajac se tímto problémem zabýval celkem podrobně, přečti si jeho příspěvky, je to zajímavé i poučné. Omlouvám se, ale myslím, že nemá smysl, abych tady opisoval jeho závěry.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od kodl69 »

12V systém je vhodný na hodně malou chatu, nebo do obytnýho auta, při rozvodu víc než 20m je problém s průřezy drátů (úbytky) a jištěním. 24V není problém, ostatně nově jsem na aliexpresu zaregistroval LED žárovky 24-60V AC/DC, takže to jistě není ten problém. Jaký jsou ty další spotřebiče do auta, co jsou nenahraditelný na 24V?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od Kozel.S »

Jo vlkazajac, to mě nakoplo v hledání. Nemohl jsem si vzpomenout, kdo to přesně řešil. Díky.
Jinak na 12V jsou i veškeré nabíječky na baterky, mobilů, adaptéry pro notebooky, menší čerpadla na vodu, malé televize, autorádia a podobně. Jsou i pro kamiony na 24V systém, ale toho je málo, nebo je to dražší.
Při použití přístrojů rovnou na 12V systém odpadá neefektivita přeměny jak u měniče na 230V a pak zpátky přes nabíječky, nebo u step-down měniče 24V/12V.
Myslím, že použití většiny přístrojů na 12V, které bych mohl píchnout přímo na systém napětí by snížil zbytečné ztráty.
Ale zase je tu ten problém, že cena/efektivita systému vychází nejlépe u kombinace 24V a PWM, protože většina panelů, které se dají bazarově za dobrou cenu sehnat je 60, nebo 72 článková.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od kodl69 »

Autorádio je například energetickej nesmysl. Zkus si změřit odběr při nepříliš hlasitým přehrávání. Z koše jsem vytáhl adaptér k NB, na kterým je napsaný 12-28V to 19V DC, a fakt v tom rozsahu funguje. Nabíječka na telefon? za dolar koupíš step down 6-40V na nastavený napětí, tj pro USB 5V, a takovej si můžeš dát k čemukoliv, co je na těch skvělejch 12V. Navíc někteří by ti mohli popsat, jak se takovej 12V systém dá rozšířit nad 2kWp panelů a jak funguje 3kW měnič. Čepadla jsou jak na 12, tak na 24V, takže jediný co k tomu může vést, je už teď chata komplet zařízená na 12V...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: PWM vs MPPT

Příspěvek od rottenkiwi »

Či mením 12 V na 19 V pre LCD a NB a router, alebo 24 V na 19 V, je to v podstate to isté,
len u 24 V mám výhodu, že možem preniesť drotmi 2-násobný výkon.

Ak mi stačí 800 W / 24 V, tak možem zobrať buď
https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/esho ... 00V-ML2430
do 100 V IN, alebo ak chcem 1600 W
https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/esho ... 50V-ML4860
do 150 V IN, s možnosťou prechodu po dokúpení bat. na 48 V / 3200 W.

Ak by som toto chcel dosiahnuť PWM, tak musím presne napasovať panely od -30 do 40 *C ambient.
https://www.neosolar.sk/pwm-solarny-reg ... -displejom
Tak tých PWM potrebujem viac, hrubšie droty.

U 12 V systému, ak mám len 2 resp. 4 baterky, tak mám možnosť
po pripojení na DC BUS, ktorúkoľvek odpojiť, a systém mi pojde ďalej.

Ak ich dám na 24 alebo 48 V, potrebujem ešte 2 alebo 3 balancéry
https://www.neosolar.sk/bateriovy-balan ... ron-energy
u LIFE 8 resp. 16 balancérov a potom si pri malých kapacitách
a malom množstve panelov treba spočítať aj ich spotrebu za / zimný inverzný /deň.

Ak ma nelimituje tieň, tak ja by som veľmi nerozmýšľal.

A dá sa aj viac ako 3 kVA :) pri tých 12 V.
https://www.neosolar.sk/menic-nabijac-v ... -100a-100a
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek