Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzaL »

Nicholas píše: V tom případě jsem zvědavý na nás, až to příští rok dostavíme. Plán je 4 kWp, Studer 3,5 kW a BYD 7,2 kWh využitelných, na ty souběhy nad 3 kW (0,4C) jsem zvědavý. Ale je fakt, že jsme zatím jen dva :)
To vidim jako rozumnou kombinaci. BYD si můžete kdykoliv doplnit o libovolný počet modulů 2,4kWh a přitom má cenu téměř poloviční proti Fronius Solar Battery, které už nad verzi 12.0 (využitelných 9.6kWh) doplnit nejde.
Jen mi u BYD baterek vadí, že některé parametry vnucují Studeru a jejich vůle má bohužel přednost (právě to nabíjení z DS proudem 0,5C).
U normální domácnosti dojde k souběhu na 3kW jen několikrát za den a většinou jen na pár minut. Do 0,5C jde o normální doporučený provoz LiFePO. Většinu času se jede kolem 0,1C a to je jen lechtání baterek.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PapoS »

Kazdy si majte bateriu aku chcete, ale miesto toho hadania si dajte tu namahu a z logov prepocitajte realne data typu 5kWh bateria mi za poslednych 365 dni zabezpeci 72% sebestacnost 10 kWh 78% sebestacnost a 30 kWh 83% sebestacnost. Hned by bolo jasnejsie kolko je rozumna velkost baterie a kolko je nahananie sa za sebestacnostou bez ekonomickeho zmyslu (pokial teda mam DS) Je jasne ze to silno zavisi aj od typu domacnosti..

Ja mam data bohuzial iba za posledne 2 mesiace, pri ongride mam sebestacnost 54%, priemerna denna spotreba 10,1kWh
Ak budem mat 6,4kWh bateriu vyuzitelnych 80%, ucinnost 90% za Jun mi vychadza ze by mi chybalo 20 kWh zo 298, za jul zatial 34 z 262 to je sebestacnost 93% a 87%. Mimo leta to pojde sice pekne dole, ale budem mat data (kazdych 5 minut striedac zapisuje do csv vyrobu a spotrebu za tych 5 min) podla ktorych budem moct dostatocne presne vypocitat aka baterka mi dava zmysel.

Este co sa tyka poctu cyklov za rok tak fronius Battery ma svoje pocitadlo a pre region DACH vychadza priemerna hodnota 200-250 plnych 80% cyklov / rok Na zahranicnych forach kde chodi vela ludi co ma fronius som nevidel vacsie cislo ako 300 od nikoho. Je to ovplyvnene aj tym ze nabijanie / vybijanie je obmedzene na cca 0,5C. A sam si ho vies obmedzit cez leto napr na este mensi prud.

V kazdom pripade ta bateria (aj ked ma meranie teploty, podla toho chladenie, BMS.. dalsie veci ktore jej davaju sancu na dobru zivotnost) je draha, predavaju ich malo, neoplati sa a nechcem ju. Dobre to vedia a po uvedeni Powerwallu na jesen, pripravuju pokles cien buduci rok.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rottenkiwi »

http://oversito.sk/
Máte niekto skúsenosť s touto stánkou ? Kto mi to príde prepočítať na základe akých dát a akých
predpokladov o stave klímy a cene energií v budúcnosti ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzaL »

honzaL píše:
marko250 píše:.......Jinak banka LIFEPO4 6kWh je 17ks 100A po 4000Kč=68 000Kč co tam bude do těch 225 000Kč?A nebo to je 18kWh banka s omezovačem na využívání 6kWh.Ten článek je blaf a mate lidi.
Nemate, ale je to Fronius Symo Hybrid a jejich Solar Battery 7,5 s využitelnými 6.0KWh. zde je příklad. Jinde jsem psal, že to je sice profi výrobek, ale jen ta kalibrace článků může zabrat několik hodin :o a zařízení je po tu dobu mimo provoz ;) . Normální člověk si to nekoupí. :evil:
Tak pardon matu já. :oops: Přečetl jsem si zdrojový článek a není to Fronius Hybrid, ale Jedná se o první instalaci od firmy Sonnen (dříve Sonnenbattery) a je to klasický 48V systém z 24Ah LIFEPO článků od SONY. zde je odkaz na nějaká zapojení i ceny. Je to i s řídící jednotkou Sony Controller IJ1004C pro ostrov nebo hybrid. Dodavatel sice uvádí kompatobilitu i s ongrid měniči nad čímž kroutím hlavou.
Je to hodně podobné baterkám BYD, ale za dvojnásobnou cenu :evil: .
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
luky
Příspěvky: 850
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od luky »

rottenkiwi píše:http://oversito.sk/
Máte niekto skúsenosť s touto stánkou ? Kto mi to príde prepočítať na základe akých dát a akých
predpokladov o stave klímy a cene energií v budúcnosti ?
Dole na stránce se píše: "© 2015 RWE Gas Slovensko, s.r.o."
Takže: "FV se vám nevyplatí, přípojka plynu je pro vás to pravé řešení!"
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PapoS »

Mi ta SonnenBaterie nedala spat tak som to pokukal cele aj ten system co ukazal CEZ. Je o tom kopa PR clankov a zopar je aj s fotkami a videom. Takza tam ma chlapik 3 fazovy Fronius Symo co je ongrid + k tomu ma tu 6kW SonnenBatterie, co aj ale all in 1 (takze baterka, invertor, nejaky management system , k tomu 7 palcovy dotykovy displej na stenua podobne zbytocnosti) a je to tiez 3 fazove vsetko. Co tak trosku meni dojem ale zase nie moc.

Kombinaciu ongrid menic + hybrid menic s bateriou vidam dost casto na nem. forach, ale nejak mi nedava prilis zmysel
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kybos »

honzaL píše: zde je odkaz na nějaká zapojení i ceny.
I tento odkaz se mi jeví jako podezřelý. V titulku je uvedeno "Energy Storage System 7.2 kW" ale v podrobnějším popisu už jen "Maximum Discharge Current / Power: 50A / 2.5kW". Odkud se vezme těch dalších 4.7kW, jsem v popisu nenašel. A vypadá to na pozoruhodné vlastnosti baterie, která v režimu nabíjení 1C a vybíjení 2C vydrží 7300 cyklů bez závislosti na hloubce vybití v průběhu dvaceti let.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

PapoS píše:Takza tam ma chlapik 3 fazovy Fronius Symo co je ongrid + k tomu ma tu 6kW SonnenBatterie, co aj ale all in 1 (takze baterka, invertor, nejaky management system
Symo Hybrid asi neumí s tou baterií komunikovat, taky asi vzhledem k tomu, že jejich Fronius baterie i Tesla Powerwall jsou vysokonapěťové baterie. Tak tam práskli ongrid měnič a baterie se živí z AC.
Na druhou stranu, pokud ten invertor u baterie umí nesymetrické čerpání, tak je to plus, protože Symo Hybrid čerpá z baterie symetricky, což mi nedává smysl, na zbylých dvou fázích to pak musí bez užitku přetéct do sítě. Plus 1,5 kW na fázi je málo.
Zajímavější by byl jednofázový Primo Hybrid, který má přijít na trh na podzim. Ale stejně tam jsou nevýhody, kvůli kterým jsem tohle řešení předem zatratil. Jedné fáze se ale držím.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od RRR »

PapoS píše: Kombinaciu ongrid menic + hybrid menic s bateriou vidam dost casto na nem. forach, ale nejak mi nedava prilis zmysel
Pokud máte větší spotřebu AC přes den než v noci, tak máte vyšší účinnost, v tom je smysl systému s AC vazbou.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

Můžete prosím přiblížit tu výhodu? Pokud je odběr v domácnosti, tak se AC spotřebuje přímo z měniče (stejně i u DC vazby) a pokud odběr není, tak do baterek je lepší přímo DC->DC než DC->AC->DC. Z baterek je vždy DC->AC.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PapoS »

Nicholas píše: Symo Hybrid asi neumí s tou baterií komunikovat, taky asi vzhledem k tomu, že jejich Fronius baterie i Tesla Powerwall jsou vysokonapěťové baterie.
No to veru nevie, aj ked sa tvaria ze modbus co pouzivaju je nejaky standardny podla SunSpec. Inak ma dost laka sa pozriet na tu komunikaciu a spravit emulator, ktory by dovolil pripojit cokolvek s dost vysokym napatim. Ale maju tam kopec parametrov, a hlavne nemam to na com skusat :(
Nicholas píše: pokud ten invertor u baterie umí nesymetrické čerpání, tak je to plus, protože Symo Hybrid čerpá z baterie symetricky, což mi nedává smysl, na zbylých dvou fázích to pak musí bez užitku přetéct do sítě. Plus 1,5 kW na fázi je málo.
Pus to je hlavne na cene. Mne to dava zmysel pokial elektromer tiez meria symetricky (co pokial viem meria kazdy co sa pouziva u nas, na DACH trhu atd). Takze co na 2 faziach posles do siete to si tretou vezmes zo siete naspat aby si to vyrovnal a nic nepretecie. Nie je to uplny ideal ale ked to daju za cenu 1f menica, why not ?
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

Kéž by to tady takhle fungovalo :( Proto to taky Němci neřeší, když ve většině Evropy je součtové řešení, akorát u nás se od cca 2012 měří a účtuje každá fáze zvlášť... Vyrobíš 1 kW na každé fázi (tj. 3 kW) a spotřebuješ 3 kW na L1, výsledek není 0 kW spotřeba, ale 2 kW spotřeba na L1 a 2 kW dodávka na L2+L3... Tím pádem pro pokrytí 1 kW na L1 nestačí pustit z baterie 0,333 kW na všech 3 fázích...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 09, 2012 11:09 am
Lokalita: Třebíč, Znojmo

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od lulu »

Nicholas píše:...výsledek není 0 kW spotřeba, ale 2 kW spotřeba na L1 a 2 kW dodávka na L2+L3...
a ekonomický výsledek je pro tebe -10 Kč, protože za dodané 2kW dostaneš 2x50 haléřů a za odebrané 2kW zaplatíš 11Kč.
Společnost ČEZ instalovala solární panely o výkonu 4,16 kilowatt, které napojila na bateriový systém bavorské společnosti Sonnen. Celý systém přišel na 450 tisíc, po odečtení dotace musel majitel investovat 345 tisíc z vlastních zdrojů.
No jo, zase ty zasrané dotace. "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou peníze."
Asi 3x předražené, viz. aliexpress.com
PIKO 10.1 kW
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

lulu píše:a za odebrané 2kW zaplatíš 11Kč.
S čtyřkvadrantem a povolenou dodávkou ne, pokud tam jsou přetoky, tak bez povolení přetoků nemá smysl takovouhle FVE vůbec mít.

Olovo patří do šrotu, to těžko vůbec srovnávat.
Zajímavá je ta cena dopravy. Kdo to namontuje a pokud se něco pokazí, kdo to přijede v rámci ceny z Číny opravit?
Takhle nelze uvažovat. Práce se musí zaplatit a marže musí být, jinak se nevyplatí podnikat (je celkem jedno jestli to je živnostník nebo gigant).
Mnoho čínských věcí produktů pochybné kvality, tuplem to platí pro věci typu měniče, které musí být kvalitní a odolné, ten kdo se několikrát spálil, už si dá velký pozor.

Když jsem si počítal cenu práce z nabídky v podstatě boxovaného řešení podle cen komponent na trhu, tak mi vyšlo cca 30000 na montáž, dopravu přes celou ČR, projekt atd., zbytek cena komponent. Méně než 10% ceny. To mi přijde dobré, když budu vědět, že vše bude fungovat tak, jak má. Malý živnostník přecijen asi nemá desítky instalací ročně, aby záruku dodržel i za několik let, musí se mu to vyplatit.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

ERU hraje za idi?! Žeby sáhli na zelené dotování? https://www.eru.cz/cs/-/snizeni-cen-ene ... otrebitele
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

To už tady z ERÚ několikrát zaznělo že ořežou naši nejdražší distribuci v EU, potom přetlačovaná na dálnici, povolené šrouby ve výtahu a najednou na to zapomněli a pustili se do samovýrobců elektřiny.
V roce 2017 nás čekají volby nejen do parlamentu ale i prezidentské a mám takové tušení že z Vitáskové po neúspěchu v senátorských volbách bude virózova tlačenka na prezidentské místo. Tak už v ERÚ připravují předvolební témata.

Na poplatky několikrát zdaněné a vybírané pod záminkou podpory OZE sáhnout bohužel nemůžou i kdyby sebevíc chtěli. Jsou dány zákonem a zastropovány shora i zdola. O tom ERÚ vůbec nerozhoduje.

Navíc ERÚ lže jak když rudé právo tiskne. Tady se o notifikaci vyjadřují úplně opačně a dokonce připouštějí i zpětnou podporu pokud se notifikace nestihne do 1.1.2017:
http://oenergetice.cz/energeticka-legis ... ku-realna/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

PapoS píše:Kombinaciu ongrid menic + hybrid menic s bateriou vidam dost casto na nem. forach, ale nejak mi nedava prilis zmysel
To jen do okamžiku kdy vyjde najevo, že Helmut již má FVE na střeše a dodává přebytky do sítě. Tak mezi stávající instalaci a distribuční síť dá "libovolný Studer s baterií" a má vymalováno. Jednoduché, funkční. Pořád využívá co zaplatil, nemusí to házet do bazaru a to co požaduje mu to v pohodě splní. Ve stejné situaci jsou u nás všíchni kteří jedou v režimu zelených bonusů. V DE ale nevypukl skandál jako u nás v prdlamentu na přelomu 2008/9, distribučky nevychcávají se svými zákazníky na 3f jako u nás...... .
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Koukám, že už jsou v platnosti nové PPDS konkrétně příloha č. 4, která řeší připojování výroben. http://www.cezdistribuce.cz/edee/conten ... loha-4.pdf
Zkusil jsem je pročíst a kromě technických parametrů je tam tahle pasáž:
Ostrovní provoz odběrného místa v DS s výrobnou
Vznikne buď řízeným vydělením, nebo rozpadem, znovu připojení probíhá podle 9.5 Přílohy 4 PPDS, případně přímo řídí příslušný dispečink.

Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém
Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.

Hlavní problém vidím v požadavku na ostrovní provoz, kdy se snaží zakázat různé přepínače sítí a podobně. Asi zkusím být trochu drzý a zeptám se, jak mám vyřešit napájení objektu s jednou elektrickou instalací a motorgenerátorem. Schválně jestli po mně budou požadovat oddělenou elektroinstalaci nebo "povolí" přepínač sítí.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
xmasin píše:Asi zkusím být trochu drzý a zeptám se, jak mám vyřešit napájení objektu s jednou elektrickou instalací a motorgenerátorem. Schválně jestli po mně budou požadovat oddělenou elektroinstalaci nebo "povolí" přepínač sítí.
Přidal bych že Žijete v oblasti s častými výpadky el. kvůli zastaralému a zanedbanému vedení , z technických důvodu Jste nucen tyto výpadky DS řešit zmíněnou elektrocentrálou .

Sdílím Váš názor , je to jen další haluz pod nohy aktivnějším lidem aby je odradili od pokroku , za cenu harašení pokutami udrželi ovčany i občany přisátý na svraščelý struk zaostalý energetiky ::facepalm:: .
Pokrok nezastaví ::rolleyes:: buď dostanou rozum a přizpůsobí se světovýmu proudu , nebo budou-li se i nadále stavět proti proudu tak skončí jako mastnej flek na propadlišti historie :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Tak jsem poslal dotaz na ČEZ Distribuce, tak jsem zvědavý, co odpoví. Pokud napíší, že jim přepínač sítí stačí, tak by mělo být legální mít přepínač mezi DS a jakýmkoliv jiným zdrojem, který není součástí DS:
Dobrý den,
v souvislosti s nedávnými delšími výpadky dodávky elektřiny z důvodu výpadků distribuční soustavy uvažuji o pořízení stacionárního záložního zdroje elektřiny v podobě motorgenerátoru s výkonem cca 5 - 8 kW. Vzhledem k tomu, že v objektu je rekonstruovaná elektroinstalace řeším jak technicky provést přepínání napájení objektu mezi distribuční soustavou a záložním motorgenerátorem. Po konzultaci s projektantem uvažuji o manuálním přepínači sítí od firmy ABB konkrétně typ OT125F3 s přepínáním všech vodičů (fázových i nulového) . Žádám Vás o vyjádření, zda toto řešení je pro Vás dostačující z hlediska oddělení odběrného místa od distribuční soustavy v případě provozu na nezávislý zdroj oddělený od distribuční soustavy.