Arduino a relé

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Arduino a relé

Příspěvek od Frenky »

Ahoj solárníci
Jak si tak kutím s tím arduinem, tak jsem zjistil, že se mi v šuplíku válí několik malých relé. Mám sice sadu osmi relé od Kolaříka, to jó. Ale ta se mi zase nevejde do škatulky, kde jsem si zavřel arduino. (Vyčítání hodnot střídače STUDER) Navíc je jich tam zbytečně moc a já potřebuji, jenom tak něco někde .... Tak dám x relátek na prkénko, no jo ale každé relé potřebuje tranzistor, odpor a potom diodu na vinutí. Moc součástek a málo místa, říkám si, Tak jsem zabádal na internetu a našel docela slušné schéma. Je to jenom jeden integrovaný obvod a toď vše. Schéma je tady http://xrs.winradio.com/antenna_selector.htm (překreslovat to nebudu ) :D .
Integrovaný obvod je ULN2803A. Já jsem použil šuplíkové zásoby ULQ 2803A. Výsledek na prkénku je stejný, funguje to.
Snad to někdy někomu na něco .... :lol:
rele sada max 8 rele s ULQ2803A
rele sada max 8 rele s ULQ2803A
(V pozadí Kolaříkovic relé sada)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino a relé

Příspěvek od solárník »

Existují relé, která jdou připojit k digi výstupu Arduina přímo, resp. přes malý odpůrek. Teď si z hlavy nepamatuju typ, ale cívka mívá 5V, musí reagovat už cca od 4V a proud max asi 35mA (pokud osazujete jen jedno, může mít až 50mA). Používal jsem to vloni na jeden experiment s triakovým řízením a funguje to v pohodě dodnes. Je ale pravda, že takhle bych se pokoušel připojit tak max 2 relé, víc bych to radši nedráždil.
Pokud někdo chcete, podívám se doma, jaký to byl typ.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Arduino a relé

Příspěvek od PavelR »

Toto neni zrovna koser. Chce to jeste ochrannou diodu z zavernym smeru paralelne k civce rele.
Vhodnejsi by bylo doplnit o tranzistor pripadne nejake ULNko ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino a relé

Příspěvek od solárník »

Max proud digital pinu je myslím 50mA (některá Arduina jen 40mA, například MEGA), ovšem nejde takto zatížit všechny piny, protože bychom to přetížili (jak zdrojovou cestu, tak teplotně procesor). Dioda je dobrá, zpětný zákmit by to mohl zničit. Ale o jedno připojené relátko bych se nebál. Což byl právě případ, o který se tu jednalo.

Podle výrobce zatížení všech pinů dohromady vyšším proudem než 150mA Arduino zničí.

Navíc ten 5V stabilizátor na desce je teplotně na doraz už na 12V a bez odběru. To soudruzi nevymysleli dobře. Já jsem preventivně k tomu malému stabilizátorku vždy připájel kousek měděného pásku (šířka 5mm, délka asi 8cm), stočil jsem oba konce k sobě do takového "O" a připájel je na chladičový vývod stabilizátoru. Pak to zaprvé tolik nehřeje, zadruhé jsou ADC měření stabilnější a zatřetí to můžeme víc zatížit. Dokud jsem ho měl, používal jsem ten tlutší měděný pocínovaný sběrnicový pásek na výrobu solárních panelů. Teď už ho nemám a ani nevím, kde ho sehnat.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Arduino a relé

Příspěvek od rob.brno »

solárník píše:Max proud digital pinu je myslím 50mA (některá Arduina jen 40mA, například MEGA), ovšem nejde takto zatížit všechny piny, protože bychom to přetížili (jak zdrojovou cestu, tak teplotně procesor). Dioda je dobrá, zpětný zákmit by to mohl zničit. Ale o jedno připojené relátko bych se nebál. Což byl právě případ, o který se tu jednalo.

Podle výrobce zatížení všech pinů dohromady vyšším proudem než 150mA Arduino zničí.

Navíc ten 5V stabilizátor na desce je teplotně na doraz už na 12V a bez odběru. To soudruzi nevymysleli dobře. Já jsem preventivně k tomu malému stabilizátorku vždy připájel kousek měděného pásku (šířka 5mm, délka asi 8cm), stočil jsem oba konce k sobě do takového "O" a připájel je na chladičový vývod stabilizátoru. Pak to zaprvé tolik nehřeje, zadruhé jsou ADC měření stabilnější a zatřetí to můžeme víc zatížit. Dokud jsem ho měl, používal jsem ten tlutší měděný pocínovaný sběrnicový pásek na výrobu solárních panelů. Teď už ho nemám a ani nevím, kde ho sehnat.
Taky bych zbytečně neriskoval, výstup se bude zbytečně namáhat. Jeden jakýkoliv trand navíc je dobré řešení(lepší když odejde trand než výstup io). Ten stablík je špatně řešený, za pár kč tam mohli dát jinný přesnější s vlastním odběrem stovky mikroamper.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Arduino a relé

Příspěvek od Jozef51 »

solarnik - zbernicove pasky na fotopanely 1.8 a 5mm siroke. Da sa tych odkazov dohladat viac. Ponukaju aj delene.
https://www.aliexpress.com/item/10-Pcs- ... 267.xTTBeG
https://www.aliexpress.com/item/10-mete ... 342.6moc8C
Ale su to maximnozstva. Ja mam iba pasik 1.8mm.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek