SOLARMAX 6000C

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

SOLARMAX 6000C

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím radu starších a zkušenějších. Potřeboval bych radu ohledně možnosti zapojeni, nebo jestli vůbec lze mé lajcké úvahy zprovoznit. Mám poly 200W panely a chtěl jsem na ohřev vody použit Solarmax 6000c. Nevím ale, jestli tento měnič bude fungovat bez připojení do DS. Popr. je nějaká možnost obelhat tu těžkou krabici, aby mi ohřála vodu pouze ze slunce?
Díky za rady.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tuším že se jedná o síťový střídač , že ? Ty se oblbnout nedaj , malý mrchy (GTI) lze za určitých podmínek balamutit DC/AC měniči , ale těžký krabice ee . Jako vono to není nemožný , problém je v ukočírování aby nezabil onen DC/AC měnič :arrow: DS je pružná a bezzedná , ale DC/AC měnič nee .
K přímému ohřevu vody ::pv:: doporučuji k tomuto účelu vytuněný vercajk ala oplocký či sofistikovanější mašiny , třeba Kodl69 je znalejší a má i praktické zkušenosti :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od KubisKV »

Asi síťový bude. Jsem novacek a jeste tomu tak nerozumim. Poridil jsem podle me za slusnou cenu panely a tyto menice (stridace) abych ohral vodu a pokud to do budoucna pujde dobre, pripojim i dalsi spotrebice. Ta 6000C umi davat 4600W, tak jsem ji koupil, ze budu mit rezervu na dalsi zkouseni. Takze zatim dle tve odpovedi mam jen takovy velky tezitko na ponk?
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rva »

Musíte to připojit na jednu fázi v baráku. Když k tomu připojíte panely, tak to bude dávat do té fáze něco mezi nulou a maximálním výkonem panelů (dle polohy Slunce a oblačnosti). Pokud bude odběr baráku na dané fázi někdy menší, než se do ní bude dodávat, tak začnete dodávat elektřinu ven z baráku a to je zakázané a hrozí za to pokuta. Elektroměr to pozná a možná si to i zaznamená pro příští odečet. Navíc dnešní elektroměry i to, co dodáváte ven, měří, jako byste to spotřebovával (teda za to zaplatíte jako za spotřebu).
Teda ten střídač je pro neznalého nevhodný. Muselo by se to dělat buď oficiálně nebo na hraní pro někoho se zkušenostmi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od KubisKV »

Tak rozhodně to do DS připojit nechci. Přetoky platit nebudu, ale chtěl jsem z tohoto síťového měniče udělat ostrovní provoz zatím hlavně pro bojler a časem i další spotřebiče. Myslím, ze regulátor alá Oplocký je pro bojler navržen a určitě funguje dobře, ale pro ostatní spotřebiče, by byl slabý, nebo by s bojlerem a ostatními spotřebiči už fungovat dobře nemusel. Chtěl jsem se jen vyhnout tomu, ze si teď koupím regulaci Oplocký a za půl roku budu shánět měnič (stridac) jiný.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rottenkiwi »

Ten striedač sa dá použiť pre off-grid cez AC-coupling. Výhoda je, že takýto systém má vačšiu účinnosť,
nevýhoda, že je predražený, lebo vyžaduje ešte jeden menič.
https://www.homepower.com/articles/sola ... ng-methods

Pritom sa musí zachovať pravidlo Factor 1.0 rule
https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start

Takže je k tomu potrebný ešte jeden menič, ktorý má podobný výkon ako váš
a schopný presmerovať tok do baterky / musí byť trochu vybitá /, lebo ináč
hrozí poškodenie oboch meničov, príp. musí AC menič reagovať na zmenu
frekvencie a znížiť výkon.

Takže ešte je k tomu potrebné niečo takéto:
https://www.neosolar.sk/menic-nabijac-v ... -100a-100a
https://www.neosolar.sk/menic-nabijac-v ... -100a-100a
pričom musí byť naprogramovaný menič tak, aby tok prúdu posielal do baterky a nie do siete.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od gupa »

Se zeptám rottenkiwi, jestli jsi měl svého phoenixe napojeného přes VEconfigure a jestli jde sním řídit výstupní frekvence. Jestli ano co si myslíš o použití oddělovacího trafa 1:1 mezi např. tvým Victronem a solarmaxem6000c a na ohřev vody by byla zapojena část spirál na offgrid a část spirál na DS samozřejmě přes tepelné pojistky a termostaty každý odděleně a zvlášť. Baterie victorona s funkcí pouze dodávat frekvenci přes oddělovací trafo solarmaxu by živil malý regulátor a panel odděleně. Případně nějaký externí dobíječ z ostrovní výroby.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rottenkiwi »

Mám ho napojeného cez VE.config. 3, ide tam len zadať bud 50 alebo 60 Hz.
Mám procesor 26xx....., takže ten nepodporuje assistentov, možno by to šlo
cez nový proc. + assist.
Na ďalšie veci neviem odpovedať, lebo neviem čo by sa stalo pri odpojení bojlera.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od gupa »

Takže když napojíš svůj měnič, na VEConfigure, máš možnost u invertoru bez nabíječe měnit a zadávat podmínku přes virtual switch pro frekvenci ostrova? Pokud ano, problém by měl řešení, když by se odepnul termostat boileru a proud, spotřeba by šla k nule mohlo by to změnit frekvenci a tím vyřadit solarmax6000c z činnosti. Nebo vypnout přes dálkové vypínání victrona, není frekvence nefunguje solarmax 6000x, nebo by to přes relé co má měnič seplo náhradní neodepnutelnou spotřebu nebo něco jiného co mne ještě nenapadlo.
victronchangeperiodinverter.png
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm
Reputace: 12

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od RRR »

rottenkiwi píše:Mám procesor 26xx....., takže ten nepodporuje assistentov, možno by to šlo
cez nový proc. + assist.
Procesor 26XXXXX je nový a podporuje asistenty! Pokud chcete mít ve VE.config obě možnosti, upgradujte na aktuální firmware 26XX418. AC-coupling samozřejmě nastavíte a funguje.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od tomas »

Je třeba možné SOLARMAX 6000C zapojit klasicky tak jak má být a dát tam GreenBono a s fázovou regulací (je možné ho nastavit tak, aby se elektroměr zastavil nebo načítal jen velmi malou spotřebu) a nezapomenout ošetřit stav, kdy se voda nahřeje nebo se něco v regulaci přebytků pokazí.
A když tě bude trápit svědomí, tak pošli distributorovi žádost o připojení mikrozdroje ve "zjednodušené" variantě. A když ti to distributor zamítne tak si s tím utři ř.ť a dále pokračuj dle vlastního svědomí a vědomí že tím porušuješ zákon.
Je to nejednodušší, nejlevnější a nejefektivnější varianta.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rottenkiwi »

Mám tu tieto možnosti:
Přílohy
victron_VS_frequency.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od tomas »

rottenkiwi píše:
Pritom sa musí zachovať pravidlo Factor 1.0 rule
https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start
victronenergy neumí plynule zvyšovat frekvenci? Kdyby to uměl tak by toto pravidlo nemuselo platit, protože plynulým zvýšením frekvence by dokázal plynule ovládat i zdroj o větším výkonu pokud by ten zdroj uměl primární regulaci (teď už musí umět všechny) P(f). I když starý SOLARMAX 6000C asi funkci P(f) nemá, to je asi také důvod proč se ho někdo levně zbavil, protože ho už distributor bez funkce P(f) nedovolí připojit do sítě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rottenkiwi »

V tomto videu konfiguruje Victron + SMA + Fronius, ale neviem či to robí plynule alebo nie.
https://www.youtube.com/watch?v=zlpwq7S0eUc
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm
Reputace: 12

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od RRR »

Victron samozřejmě umí plynule zvyšovat frekvenci jako i další skutečně hybridní měniče. Problém je v tom slůvku PLYNULE! Pokud totiž dojde k prudkému skoku ve výrobě nebo spotřebě (např. u mne může termostat naráz odepnout akumulační nádrž 6kW) mohlo by dojít k přetížení měniče než stačí plynule zareagovat. Nabíječka totiž není tak odolná na přetížení jako výstup AC out. Jinak pokud SOLARMAX 6000C nemá plynulou regulaci výkonu, tak pak určitě musí odepnout výrobu při překročení hraniční frekvence sítě, která se samozřejmě nastaví ve Victronu. To znamená že by to šlo provozovat jako skokovou regulaci buď 100% nebo 0%. Pokud to doplní řízenou spotřebou přes GreenBonO, tak nevidím problém...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od gupa »

Jak moc má ostrovní Victron odolný výstup AC line out? Je potřeba pro jistotu coby galvanické oddělení trafo 1:1? Nebo je to trafo naopak chyba v nápadu jak nato?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od KubisKV »

tomas píše:
rottenkiwi píše:
Pritom sa musí zachovať pravidlo Factor 1.0 rule
https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start
victronenergy neumí plynule zvyšovat frekvenci? Kdyby to uměl tak by toto pravidlo nemuselo platit, protože plynulým zvýšením frekvence by dokázal plynule ovládat i zdroj o větším výkonu pokud by ten zdroj uměl primární regulaci (teď už musí umět všechny) P(f). I když starý SOLARMAX 6000C asi funkci P(f) nemá, to je asi také důvod proč se ho někdo levně zbavil, protože ho už distributor bez funkce P(f) nedovolí připojit do sítě.

Duvod prodeje Solarmaxe byla obnova FVE po bource. Koupil jsem ho v nemecku jeste s jeho ml. brachou Solarmax 4000C, ktery to zchytal od blesku. Cena spatna nebyla, tak jsem je vzal, ale bohuzel jsem si neuvedomil, ze je ongrid.
jdu nastudovat co je greenbono a premyslet o dalsim postupu.

asi naivne jsem si myslel, ze vyradim na AC input silovinu, ktera se vraci z bedny ven a ponecham pouze AC z DS na (napajeni) slaboproudu celeho menice. Zatim diky za nápady, snad nepujdu vkladat inzerat "PRODAM SOLARMAX 6000C" ☺
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od brumlaj »

budeš zase zklamán, Na AC se připojuje až když je napájen z FV. V noci je úplně mrtvý.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od KubisKV »

brumlaj píše:budeš zase zklamán, Na AC se připojuje až když je napájen z FV. V noci je úplně mrtvý.
Takže je možnost, ze by fungoval když svítí ? V noci ho nepotrebuju používat. Nebo jak funguje sitovi stridac?
1. FV panely ho živí, pokud je svit, potom začne produkovat AC a není závislí na DS, nebo
2. Stridac musí byt připojen na DS a z ni si bere napětí pro správně fungování a pokud začne FV panel produkovat, začne fungovat dodávka do DS?

Z poslední odpovědi Brumlaje jsem pochopil, ze bych ho použit mohl, ale ostatní říkají Ze bez připojení k DS je úplně nefunkční.

Omlouvám se za ty priblble otázky, ale ještě tomu nerozumím.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SOLARMAX 6000C

Příspěvek od rottenkiwi »

Ten menič sa nafázuje k akémukoľvek zdroju, ktorá vyhovuje jeho špecifikácii, nemusí
to byť DS, ale akýkoľvek menič či dokonca napr. Tesla baterka, ktorá je tiež schopná
vytvoriť potrebnú sínusovku.

Problém je len ten, ako rýchlo zareaguje ten váš menič na zmenu frekvencie a/alebo napatia
a či sa tak rýchlo odpojí, alebo ten zdroj napatia, na ktorý je nafázovaný, / microgrid /, zničí.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět