Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systém

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

gupa píše:No když si investor vymyslel projekt a dal doněj slovo ostrov místo UPS, tak musí ostrov být čistě tedy i ostrovem. Jinak by to snad ani nešlo se jinak vyjádřit. Nebo je normální chválit se ostrovem a přitom být napojený na DS? Také v tom Španělsku se cosi šušká že tam probíhal pěkný tunel na solárních polích, že místo Slunce tu elektřinu vyráběla nafta a dotovaný výkup a zisk z toho frčel ve velkým, takže se terminologii a jeho výkladu při schvalování nedivím. Nešel použít jiný název akce?
Ostrov to měl být už od počátku, tak proč to nepřiznat?
UPS jejíž akumulátor je dobíjen jiným zdrojem než z distribuční sítě je zdroj a bez svolení distributora je také nelegální. Nic by mi to nepomohlo. Navíc by distributor po tomto zdroji (UPSce) vyžadoval dodržet PPDS jako pro zdroje, tedy regulační funkce pro povinnou primární regulaci sítě a to asi žádná UPSka neumí.
Já tu jen pro ostatní uvedl jak je v ČR definován a distributory požadován ostrov, a tedy že GridFree, přepínače sítí a spotřebiče používané v ostrovu i v distribuční síti jsou bez svolení distributora nelegální a že spousta prodejců a instalačních firem tvrdí opak.
Mne spíše trápí požadavek na předaní technické dokumentace konkurenci a že stavební úřad toto vůbec požaduje a abych splnil pomníky které mi předá konkurence. Kdyby byl distributor vzdálen několik km, také by požadoval vyjádření distributora k mému ostrovnímu zdroji? Kde je ta hranice?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od gupa »

Hranice končí z jednoho a začíná u druhého. Chtěl jsi podle toho co píšeš napojitelný ostrov na DS. Není to čistý ostrov. Napojením distributor vyžaduje záruky stejně jako ty, že v případě prokázané škody, bude zato někdo zodpovědný. To je oboustranný. Já to vidím opravdu na špatný název akce. A toho se chytl i poslední technik v řadě, chtěl jsi vyjádření k čistému otrovu a ty mu ukazuješ ostrov s možností napojení na DS. To by byl normálně podvod, dát si na barák nápis: "zde je čistě ostrovní dům" a mít ho napojen na DS nebo ne? Takže tak jsem to zase pochopil jako to jednání technika já. Takto jste se nějakým názvem akce dostali do problému oddělené energie z DS a z výrobny. No a když se zamyslím, mám-li oddělenou energii na ostrovní výrobně, je to ještě stále ostrovní barák jako celek a název akce nebo ne?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Gupo dokážeš už konečně pochopit psaný text? Kolikrát ti mám opakovat že nejde o mne a ostrov který hodlám udělat, s tím si dokážu poradit. To co jsem tu napsal z vyjádření distributora platí obecně pro všechny. Tak tedy znovu, ostrov v ČEZku je když má zdroj vlastní rozvod energie a vlastní spotřebiče bez možnosti jakékoliv kombinace s distribuční sítí. A tedy přepínače sítí, GridFree a spotřebiče používané v ostrovu i v distribuční síti jsou bez svolení distributora nelegální. Je tedy i nelegální bez svolení distributora nabíjet akumulátor ve fosilním autě nabíječkou z distribuční sítě. Píšu obecně, o mne vůbec nejde, já s tím nemám problém, ale prezentuje se tu spousta "ostrovů" s přepínači, Axpery, GridFree, atd... a to je bez svolení distributora nelegální. A znovu ti opakuji že s tím problém nemám a dokážu ten nesmysl respektovat..
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od gupa »

tomas píše:Gupo dokážeš už konečně pochopit psaný text? Kolikrát ti mám opakovat že nejde o mne a ostrov který hodlám udělat, s tím si dokážu poradit. To co jsem tu napsal z vyjádření distributora platí obecně pro všechny.
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... vni-provoz

Vyjádření distributora je k ostrovnímu systému. (viz pravidla příloha 4 a nebo jeho novela) Není to vyjádření pro pro výrobny které jsou připojeny k DS a jsou schopny paralelního provozu a jsou zároveň schopny ostrovního provozu a jsou kategorie A resp. A1 do =>11kW. Také nejsem výrobna licencovaná což můžu protože nepřekračuji 10kW výkon mého zdroje a ani nemá jakkýkoli vliv můj zdroj na DS.

Takže podle stávajících pravidel: např tu: https://www.eru.cz/documents/10540/4628 ... a7ed61d76b

nebo nových pravidel např tu: https://www.eru.cz/documents/10540/2041 ... 89d56e2bd9

Sorry, myslím si, že tu děláš chaos protože technik se správně vyjádřil k ostrovnímu systému který byl jako název akce. Nakonec jsi tu psal že potřebujete vyjádření k ostrovu ne k připojitelnému ostrovu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p65906

Takže se namne nezlob, ale myslím si, když si to všechno pročteš, že děláš HOAX. Úředník v tomto případě posuzoval tvůj požadavek správně. Já jsem podle pravidel okolo paralelního připojování zdrojů pro distributora "nic" a tudíž při jakkémkoli požadavku nikdy nebudu v žádném formuláři vypisovat, že jsem schopen ostrovního provozu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:..... Problém je že to vyjádření požaduje stavební úřad. .........
Není to náhodou stavební úřad v Č.Ť.?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Je
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od xmasin »

Pročítám si návrh nových PPDS resp. přílohu týkající se připojování výroben a narazil jsem na zajímavou větu:
"Projektování, výstavbu a připojení vlastní výrobny a elektrického akumulačního zařízení k síti PDS je zapotřebí zadat odborné firmě."

Takže to chápu tak, že pokud chci FVE, která je nějak spojená s DS, tak si ji už nemůžu udělat sám, ale všechno musí dělat firma. Což je taky dobrý podraz.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
xmasin píše:Pročítám si návrh nových PPDS resp. přílohu týkající se připojování výroben a narazil jsem na zajímavou větu:
"Projektování, výstavbu a připojení vlastní výrobny a elektrického akumulačního zařízení k síti PDS je zapotřebí zadat odborné firmě."

Takže to chápu tak, že pokud chci FVE, která je nějak spojená s DS, tak si ji už nemůžu udělat sám, ale všechno musí dělat firma. Což je taky dobrý podraz.
pochopitelně , to přece nejde , aby se kdejakej amatér sral do ctnostnýho řemesla velectěnýho ČEZu :D .
Je to stejná tendence jako u aut - starý auto si šikovnej člověk dovede spravit doma sám , ale u těch dnešních nemá šanci a s kdejakou píč*vinou musí do áutorizovanýho séééérvisu ... .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od rva »

Nechápu, proč je to vztaženo jenom na výrobnu a akumulátorovnu. Správně by mělo být, že cokoliv hodlám strčit do zásuvky, musím na to mít projekt a zastrčení provede odborná firma.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Jestli nechám FVE udělat odborníkovi (navíc třeba i s osvědčením od MPO) tak tento odborník nemusí mít přece odbornou firmu, může to být třeba jen živnostník, nebo můžu být odborník sám. Jaký mají potom význam ty osvědčení od MPO?
Ty PPDS začínají distributoři velmi zvláště překrucovat různými absurdními požadavky aby měli různé výhody na trhu a již to není žádný nezávislý dokument. A darmožrouti z "nezávislého" ERÚ jim to ještě posvětí. Už to nejde ani jednoduše a nezávisle připomínkovat.

Pomalu ale jistě se začínají cpát i za elektroměr a zajímat se o to, aby jste si náhodou nevyráběli vlastní energii bez jejich vědomí a svolení (chystaného extra tarifu atd..). Podobně jako vodaře začali zajímat soukromé studny a využívání dešťové vody. Vzájemně se tyto státem vydržované monopoly inspirují a trumfují kdo si dovolí více.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od xmasin »

PPDS šly připomínkovat, ale prošvihli jsme termín. Teď je spíš otázka, jak technicky vyřešit naše FVE (zejména hybridní) tak, aby distributor utřel nos. Napadla mě DC vazba, ale pak nemusíme mít hybridní střídače, ale obyčejný měnič a dost silný DC zdroj dle napětí baterek a předpokládaného výkonu měniče.
Co se týče snahy distributorů kontrolovat i to, co je za elektroměrem, tak bez soudního příkazu za elektroměr nikoho nepustím a pokud by technik měl tendenci se mi cpát do baráku (měření je venku) tak mu suše oznámím, že je nahrávaný na kameru a okamžitě volám policii a podávám na něj trestní oznámení pro porušování domovní svobody.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Jo u stávajícího domu a samodomo bastlení to tak zatím asi půjde, i když budou nelegální. Přes foto mapy ty panely stejně uvidí. A třeba solární policie dostane i drony :-) Ale oficiálně např. když to jde například přes stavební úřad např. stavba ostrovního domu, větrníku atd.... tak mají páky na to jak se dostat i za elektroměr, třeba požadavkem na realizační dokumentaci a prohlídkou, nebo můžou požadovat zrušení elektro. přípojky, když to nebude kontrolovatelné, atd... viz. tento můj případ.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Připomínkovat jsem chtěl hodně věcí, ale:
"Připomínky je možné podat oprávněnou osobou do dne 31. července 2017 v souladu s § 37 odst. 4 správního řádu, takto:



Písemně
Ústně do protokolu
V elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem: podatelna@eru.cz
Datovou zprávou do datové schránky úřadu: ID eeuaau7
"
Proti předchozímu přibyla oprávněná osoba, elektronický podpis nebo datová schránka. Budu se psát s nějakou připomínkou aby mi odpověděli že nejsem oprávněná osoba, nebo si zakládat datovou schránku?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od vk_1 »

tomas píše:... Takže investor to v tomto případě bude řešit zrušením elektrické přípojky do distribuční sítě a instalací mikrokogenerace ...
Můžu se zeptat, proč to vlastně investor nemůže připojit jako "mikrozdroj"? To oni nepovolí?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

Na spoustě míst tady v okolí nepovolí ani mikrozdroj bez dodávky do sítě, odpověď je většinou taková:
"- Vámi podaná žádost byla řešena v souladu s vyhláškou o připojení 16/2016 Sb, §3, odst.1.
- Kladnému vyřízení Vašeho požadavku brání v souladu se zákonem č. 458/2000 Sb. ve znění pozdějších
předpisů (energetický zákon) a předpisů souvisejících prokazatelný nedostatek kapacity zařízení pro distribuci.
- Výrobna nevyhovuje z hlediska zpětných vlivů na síť.
- V předávacím místě je překročena povolená změna napětí do 3 %, jedno z kritérií pro posouzení připojitelnosti
výrobny dle přílohy č.4. PPDS.
- Podmínkám připojení bohužel nevyhoví ani případné snížení instalovaného výkonu mikrozdroje."

V okolí je velmi nekvalitní síť, i když nedávno rekonstruovaná, ale stávající zdroje v okolí často snižují výkon protože je v síti přepětí. Špatně nastavená odbočka na trafu (myslím si že schválně).
A tento případ by ani nešel řešit mikrozdrojem protože instalovaný výkon všech zdrojů přesáhne 10kW.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od vk_1 »

tomas píše:Na spoustě míst tady v okolí nepovolí ani mikrozdroj....
Díky, pak to chápu a je to smutný :(
Můžeme jen doufat, že se v tom EU bude ještě vrtat, a pak ČR bude muset přijmout nějaký zákon o povinném připojení obnovitelných zdrojů do sítě. Všichni občani by na mikrozdroj měli mít stejné právo, bez rozdílu lokality.

Nebo se více angažovat v asociacích, které se snaží tlačit na stát. FVE a baterie jsou teď celkem cool. Při určitém tlaku od lidí budou muset politici něco dělat. Chce to čas.

ČEZ/ČEPS/ERÚ je krásnou ukázkou toho, jak by to tady vypadalo, kdybychom z EU vystoupili.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od brumlaj »

to povinné připojení zde bylo do ledna 2009, než ČEZ přišel na to, že se lze vymlouvat na havarijní stav distribuční sítě. A v tom nám ani EU nepomůže, pokud nám nepomohla doteď. Konkrétně se vymlouvají na překročení zkratové odolnosti rozvodny XY - obvykle někde daleko na hladině 110kV..... Jediné co je možno zkusit je vysledovat kde zamítají a tam požádat ČEZ ESCO o montáž FVE. Pakliže si vyřídí souhlasné stanovisko, pak okamžitě ERÚ, soud a dojít až k tomu ústavnímu. Jinak to nevidím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od xmasin »

Když už se tady rozebírá, že i na ostrovní systém pokud je v objektu s přípojkou DS musí být svolení distributora a že má tendenci se cpát i do domovní instalace za elektroměr a že neuznává přepínače sítí, tak mě napadlo, jak to mají třeba nemocnice nebo telekomunikační operátoři, kteří disponují záložními agregáty a přepnutí na záložní agregát řeší právě automatický nebo manuální přepínač sítí.
Aktuálně radím elektrikáři s řešením elektrické instalace pro nemocnici resp. JIP a tam je požadavek na několikastupňovou zálohu (agregát, centrální UPS, mikro UPS u každého přístroje pro podporu životních funkcí) a v instalaci jsou použity automatické přepínače sítí, první za centrální UPS a druhý mezi DS a agregátem.
Takže pokud to jde pro nemocnici resp. telekomunikace (případně si doplňte další instituce nebo firmy) tak nevidím sebemenší důvod, proč by to nemohlo být i pro domácnosti, když technické řešení je shodné (podmínkou je, že použiji certifikovaný přepínač - sám mám ABB OT80F3C a přepínám všechny fáze i nulu). Pak distributorovi musí být jedno jestli mám jako zálohu elektrocentrálu, FVE nebo myš v kolečku, odpojením od DS vznikl ostrovní systém nespojený s DS a tím pádem mně nemá právo kecat do interní instalace v objektu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od kodl69 »

Tohle má tady v okolí třeba pekárna - v zimě běžný výpadky proudu, tak mají už víc než 20 let přepínač a centrálu. Prostě moc úředníků, a vymejšlejí blbosti. Otázka je, jak ještě dlouho...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je to pakáž nenažraná , ti "distributóři" .
Možná se vuči mě něco odehraje , na téma vlákna ... minulej týden se eoňák rejpal v elektroměru - chvilku co sem odjel do pryč zvonil na barák a chtěl mluvit se smluvním odběratelem el. , tedy se mnou :roll: . Mluvil s bráchou - rejpal se ptal proč sou na onom elměru v létě nulový odběry , že na závadu přístroje nepřišel . Brácha se otočil a ukázal na ::pv:: na střeše s tim , že v létě to utáhne celej barák a že sou v :home: i *batt* :D . Rejpal si to zapsal a odtáhnul . Mě později dolezl emajl s protokolem :
Pracovní příkaz E / nepřímé měření / č.
Druh pracovního příkazu: Kontrola OM ,s možnou výměnou/CHE 30
Krátký popis činnosti: Kontrola OM - nulová spotřeba
s dodatkem :
kontrola OM,napětí o.k.,sled fázi ok.,zapojení ok.přes léto jede na fve /z baterek/,ostrovní systém.

Ty nulový X měsíční spotřeby jim tropím už několik let , že to najednou někdo řeší mi napovídá že asi něco kujou :sm1: . Uvidím co bude , každopádně budu referovat ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek