3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

tak nějak si při provozu elektrárny pohrávám s myšlenkou, že než řešit různé složitosti s přepínáním spotřebičů a různých vytěžovačů, jestli by nebylo lepší pořídit hybridní měnič.

Takový ten, co dodává primárně z panelů, pokud není slunce, tak z baterek a pokud dojdou i baterky, tak se peřepne na DS.

Co vím, tak existuje InfiniSolar Plus 10KW 3F za cenu okolo 100 tis.
Jsou ještě nějaké jiné měniče co by zvládli co nejefektivněji využít 3kWp na střeše a cca 20kWh v baterkách?
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od rva »

V jednoduché variantě to dělá Axpert. Spotřebiče nepoznají přepnutí na DC a zpět na baterky. Ale nedovede přicucávat z AC, když měnič už nestačí - to dovedou skutečné hybridy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od dracekvo »

To právě nechci. Já bych chtěl to přicucávání, aby se maximálně využila energie ze slunce.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od gupa »

Mě se zase jeví to, že zapnu měnič postavený na dobíjející se baterii zároveň se spotřebičem s výkonem odpovídajcíí spotřebě jako víc využitelné, než živit jeden velký měnič který má při přepnutí na DS vlastní spotřebu tak velkou, že je lepší ho vyřadit ze systému vytažením kablu a zasunout místo něj DS do zásuvky na kterou jede celý barák.

Kupříkladu při zvyšujícím dobíjení baterie a zisku z FVE panelů připnu pravidelnou spotřebu a měnič 800VA typu upravená spirála z 2kW na 550W a takto může bez problémů při osvitu přímo z relé regulátoru být řizen měnič a bojler být na baterii, když dám podmínku relé a nějaký časový odskok aby to nějak výrazně necyklovalo, víc nemusím co se týká ohřevu teplé vody přes léto řešit, přes zimu jede kotel který dotápí a tak nahradí odepnuté panely a měnič. No a tak lze zapnout s nějakým lepším měničem okruh s lednicí a mražákem, světelný okruhy, pračku, klimu atd. Zkrátka je podle mne když se dbá na maximální využití energie ze slunce, jak píšeš, je vhodné oproti jednomu vělkému měniči mít několik přepínatelných a nastavitelných UPS kdy zálohou je DS místo baterie dobíjená z FVE a podle datumu a Slunce odpojovat nebo připojovat měniče.

Naopak když se Slunce odvrací od Česka zase připínat větve z měničů na DS protože vlastní spotřeba měničů připlých a jedoucí z DS je obrovská kvůli nabuzenému trafu. U hf měničů nevím jaká je spotřeba ale takový měnič bych nechtěl.

Jaký má ten třífázový měnič spotřebu v momentě kdy nebere z baterie a jede jen na DS síť umne má spotřebu 3x2kVA cca 3x70W/230V. To je proto, že mají v pohotovosti trafo které funguje jako UPS. A to např. v žádném návodu coby příběhu o spotřebě není sděleno výrobcem. Výrobce jen udá spotřebu při zapnutém měniči a výrobě, ne u vypnuté výrobě a přepnutí na DS. Nevím kolik má axpert, ale victrona je lepší odstavit na zimu a nechat je dva měsíce nepracovat kvůli takové spotřebě naprázdno. Je to jako by jely dvě čerpadla ústředního topení. Takže asi tak.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od brin »

Řešení je třeba využití tří Studerů, výkon dle potřeby. Tam i ta spotřeba ve stand-by bude docela nízká.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od gupa »

...stand-by je co za situaciu Studera? U Victrona je popisek u takové oranžové diody ukazující na přepnutí na DS síť charger. Jenže chargery jsou nakonfigurovány na off. Takže když jede Victron měnič čistě z baterie funguje zelená dioda a potřeba v takovém režimu je okolo cca 3x6W z baterie navíc když není zatížen. Jde mi o spotřebu měniče, když je napojen na DS a kolik bere z DS navíc v takto napojeném stavu kdy měnič nevyrábí ale jen bere z DS plus samotná spotřeba měniče který je nastaven na UPS režim. Má to Studer ve svých návodech a parametrech uveřejněné?
Naposledy upravil(a) gupa dne pát zář 08, 2017 1:14 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od FRSO »

dracekvo píše:To právě nechci. Já bych chtěl to přicucávání, aby se maximálně využila energie ze slunce.
Tak si pořiď Multiplus, pokud vypneš nabíječku, tak to bere tuším 1W ze sítě a můžeš prisávat
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od gupa »

Právě otom mluvím, mám multiplusy tři a žerou 3x70W při přepnutém stavu. Když nastavím a odstavím sinusoidu při minimální spotřebě a svítí výroba = zelená dioda, někde okolo toho 1W to je. Ale když se vyšťavní baterie, a svítí oranžová dioda, spotřeba z DS v bodě měničů je 3x 70W. Už jsem to tu několikrát psal a řešil a je to prostě tak, protože jedou v měničích ty toroidy na případ UPS náhlého přepnutí a nejde to nijak jinak s tou oranžovou diodou tu gigantickou spotřebu v zimě nastavit. V nastavení je sice fajka vypnout nabíječ, ale to akorát znemožní možnost nastavovat parametry přes PC. Jedině mírně dobít tak aby se přepla na měničích led z oranžové na zelenou, což opět považuji za vzdalující se myšlence jak maximálně využít Slunce v hybridní spotřebě domu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od josse »

Ahoj,
Měniče určitě nemají zanedbatelnou spotřebu. Můj axpert 4 kW má mít papírově 55 W vlastní spotřebu, loni přes zimu vyždímal baterky. 17.12.2016 jsem ho hloupě nechal s vybitými baterkami a odjel na dovolenou. Opustil jsem ho s napětím 49.2 V. 26.12.2016 už bylo napětí jen 46.7 V. Nabíjení ze sítě bylo zakázané. To jsem ještě neměl připojené žádné Li-XX. Axpert má hodně nepřesné měření malých proudů, nevím jak moc se dá věřit, že bylo do baterek dotlačeno 63 Ah za dobu 9 dnů. Axpert měl spotřebu větší, protože těchto 63 Ah ze dne bylo přes noc spotřebováno. Panely za tu dobu daly 3.2 kWh. Následné nabití do 100% ze sítě mě stálo 212 Ah, 12 kWh, 45 Kč i s nějakým převařením. Od té doby však podezřívám baterie z 1/3 kapacity.

Od půlky prosince do půlky ledna bych i souhlasil, že je dobré měnič úplně odpojit, tedy na 1/12 roku. Po celý zbytek roku ale je lepší to nechat zapnutý ať si to dělá co má. Nemyslím si, že ruční přepínání je dobrá cesta. Kdyby někdo naprogramoval řízení spotřebičů dle předpovědi počasí tak by to určitě bylo vhodnější.

Slyšel jsem, že Victrony jsou na vlastní spotřebu lepší, ale ta cena je neporovnatelná. Také jsem zastánce, připojit celý dům na jednu fázi a na jeden měnič (nebo více měničů paralelně jak to umožňuje Axpert).

Jak tu již bylo zmíněno, přepnutí DS->Ostrov, Ostrov->DS je rychlé jako UPS Typicky 10-20 ms. To znamená, že elektronika se zdrojem to vůbec nepozná (televize, PC, mikrovlnka, vrtačka zedníků, vysavač, 3HP kompresor, ...). Zářivky s tlumivkou však ano, zhasnou, protože zhasne oblouk a startují znovu, LEDky a zářivky s předřadníkem jsou OK. Kdyby nebyl rozdíl v ceně volil bych hybridní měnič, ten co si chybějící energii přicucává ze sítě plynule. Axpert je Kombinovaný, který se při nedostatku přepne celý na DS, neumí přicucávat. Já jsem ho naučil přicucávat externím zdrojem 48V/20A 3f, přicucávám jen když jde nízký tarif a tím využívám více baterek a nenechám je vybít ani když bych byl dlouho pryč.

Ještě tak půl roku, až bude připojeno více 18650 a vyřeším to tak, že axperta odpojím od sítě jističem, na stykač nízkého tarifu napojím zdroj 48 V /40 A, nastavený na 52 V (možná ještě méně, 52.6 V mi stačí s dnešními baterkami). Udělám z toho tedy hybridní měnič. Množství 18650 pro mě bude brzy dostatečné minimum, takže z DS si budu přicucávat jen když půjde NT a jen když nebudou baterky dost nabité. Těch 52 V půjde snad ještě snížit až se dostanu přes 300-400 Ah. Budu mít zdroj 48 V s účinností 93,5% při maximálním výkonu, to pro mě bude znamenat v nákladech na elektriku v prosinci/lednu < 100 Kč/měsíc navíc na pokrytí účinnosti, to je "akceptovatelné" za bezobslužnost v zimě.

Záleží jaké má člověk akumulátory, s olovem a NiCd můj způsob moc vhodný není, protože to kazí účinnost ukládání energie. Li-XX má však účinnost tak vysokou, že není třeba se jí zabývat (předpokládám samozřejmě dostatečně velkou kapacitu).
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
sice si cením rad, předělat barák na 1f nebo více méně výkonných měníčů. Nic takového ale nechci. Zadání bylo jasné. 3f hybridní měnič s funkcí plynulého docucávání z DS. Je jiná možnost než InfiniSolar Plus 10KW?
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od rva »

Předělávat zapojení v baráku budeš muset asi v každém případě. Nejsnáze asi rozpojit za hlavním jističem a AC vést do hybridu a od hybridu zpět tam, kde pokračovaly 3 fáze od hlavního jističe. A pak je jedno, jestli je propojíš mezi sebou (a máš barák na jednu fázi), nebo ne. Voltronic má pro Infisolar nějaké jiné varianty zapojení v manuálu http://www.voltronicpower.com/oCart2/in ... duct_id=73. A koupit to lze pod různými názvy od různých prodejců - stejně jako Axpert, který má stejného výrobce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od gupa »

Nojo, ale co ten výstupní proud? To je ubohost mít na fázi výstup 14.5A zaty prachy. Je to bazmek, ještě ktomu dotovaný bazmek. A za 108tKč hodně předražený.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od rva »

Od číňanů to samozřejmě vyjde levněji, já jsem spokojen s prodejcem https://www.aliexpress.com/store/produc ... 92899.html, ale počítám s tím, že při poruše budou problémy a předem nevím, co výrobek vlastně všechno umí. Někteří prodejci prodávají i z evropského skladu (za mírný příplatek - netuším, jak to dokáží), takže se ušetří za DPH. U toho infisoláru třeba nevím, jestli ten proud 14.5A na AC výstupu je maximální, nebo si k němu něco přicucne (až na 9kW na fázi). A samozřejmě jestli když se nastaví nulový přetok, tak to znamená nulový přetok.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od tomas »

rva píše:V jednoduché variantě to dělá Axpert. Spotřebiče nepoznají přepnutí na DC a zpět na baterky. Ale nedovede přicucávat z AC, když měnič už nestačí - to dovedou skutečné hybridy.
Axpert energii z panelů dává primárně do 48/24V a až následně to mění na 230Vac. dracekvo chce energii z panelů primárně dávat do spotřeby a až případný přebytek ukládat, na to není Axpert navržen mimo tedy přímé spotřeby dc napětí akumulátoru. První varianta má vyšší účinnost, druhá varianty by se té první vyrovnala jen s akumulátorem o napětí cca 400V a tím by odpadl jeden DC/DC měnič a ztráty v něm.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Janik
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 03, 2016 2:21 pm
Reputace: 0

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od Janik »

rva píše:U toho infisoláru třeba nevím, jestli ten proud 14.5A na AC výstupu je maximální, nebo si k němu něco přicucne (až na 9kW na fázi). A samozřejmě jestli když se nastaví nulový přetok, tak to znamená nulový přetok.
A u ktoreho sa da dososat tych 9kW na fazu?
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od rva »

Uvádí to Kolařík, ale třeba je to chyba v překladu. http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 0kw-3f-40a SPECIFIKACE:
Model Infinisolar 10K
RATED POWER 3x 3,3kW
RATED POWER IN HYBRID MODE 3x 9kW
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Janik
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 03, 2016 2:21 pm
Reputace: 0

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od Janik »

Hybridní měnič až 9kW na každé fázi (až 27kW na fázi při paralelním spojení 3 měničů)

Takze ten rated power nie je mysleny nato ked su prepojene 3 tieto menice?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od tomas »

Jeden InfiniSolar 3f. 10kW dá 14,5A (10kW) z panelů nebo z akumulátoru a ze sítě si může přicucnout až 40A a v případě zapojení s externím vazebním relé a elektroměrem i více. Potom je to limitováno tím elektroměrem (případně měřících proudových traf) a tím vazebním relé (stykačem), tedy teoreticky ze sítě bez limitu, protože pracuje paralelně s distribuční sítí tak jako většina jiných hybridů na trhu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od gupa »

currents.png
Já vidím v parametrech na fázi 13A (ang manual Kolarik) a to pro výrobu nebo PV a plus 13A na fázi jako max. grid, čímž je asi myšlen vstup a výstup (popisek a obrázek v manualu ukazuje na grid connectors)

Takže když zdechne baterie a nesvítí Slunce, vstup je sice možný 25A (není psáno jestli na fázi nebo celkem) ale grid ouput viz tipnutý manuaál, na fázi nepůjde více než 13A. (možná 14,5 když to tvrdí p. Kolařík)

Takže situace, nesvítí, baterie je prázdná a mám na fázi max 13A. Ne 40 jak píšeš Tomas. Nebo mi to více podrobněji vysvětli kde jsi vzal 40A, když na jedné fázi zapnu jednu rychlovanou konvici a mikrovlnku s grilem. To je 5kW. Pojede ten měnič čistě z DS bez pomoci baterie nebo FV nebo ne? Jde o situaci v nastavení hybrid s přisosáváním, ale baterie a PV není dostupná. Nebo jinak, ten 3f 10kW měnič prostě sepnutím 5kW spotřeby na fázi s vybitou baterií a večer v konfiguraci hybrid odstavím do poruchy?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: 3f hybridní elektrárna - jaké jsou omožnosti?

Příspěvek od mobilik »

rva nulovy prietok podla mna nenastavis na ziadnom menici... Vzdy pri velkych zatazach ked sa odpajaju musi nieco pretiect. A moze to mat kludne aj limiter...
To by sa pernamentne muselo viac energie prisisavat aby to nedotlacilo spat...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek