promísení elektrolytu, jak na to.

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

Zdravím, potřebuju promísit elektrolyt v pb baterii, jak je to nejlepší udělat? Vzít baterku a různě s ní otáčet, pak nechat v klidu a dat nabíjet, nebo ji pakrat otočit a nabíjet ji "vzhůru nohama", nebo vzít kýbl, optačet baterkou, pak ji otevřit vylejt do kyble, promíchat, nechat chvili v klidu a nalejt zpatky a dat nabíjet, nebo nějak jina kombinace? Stalo se mi že se mi u baterky usadil elektrolyt a nabitý stav mi ukazala brzo, chtel jsem udelat tzv "reset" tj, baterku uplně vybít, dokud nebude minimalní hustota, pak ihned nabíjet, no nabijela se místo 3 dni tak 2 a půl ani ne, možna 2 a čtvrt, ale elektrolyt byl pořad jako by byla vybitá, pak jsem ji otočil na bok a udelal to asik 2x, no a elektrolyt byl jako "mlíko" ale jeho hustota se zvedla, promísil se trochu, už to bylo na začatku bileho pole na hustoměru. Jak mám promísit elektrolyt a baterku plně nabít aby ta hustota byla aspoj 1,26 ideálně 1,28?
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od luky »

Já bych s tou baterkou moc nemíchal. Mám za to, že stačí baterii nabít do plna a nechat bublat. Bublinky elektrolyt dostatečně promísí.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

mě pravě nebublá, po nabití mi nabíječka přepne na udržovací režim, ale nikde nedava 14 voltů nebo kolik aby to začlo plynovat. Myslíte že by pomohlo koupit alší desulfátor a nechat ji na něm běžet? Jak dlouho může byt baterka na desulfátoru? Hrozí nějake poškození?
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od FRSO »

qquiderr píše:mě pravě nebublá, po nabití mi nabíječka přepne na udržovací režim, ale nikde nedava 14 voltů nebo kolik aby to začlo plynovat. Myslíte že by pomohlo koupit alší desulfátor a nechat ji na něm běžet? Jak dlouho může byt baterka na desulfátoru? Hrozí nějake poškození?
Pokud je potřeba desulfátovat, tak by měla nabíječka dávat více jak 14,7V a to cca několik hodin až se nebude hustota už zvyšovat, pokud plynuje už při cca 14 V a méně, tak je hodně zasulfátovaná !, Pak i hřeje a bude se hodně ztrácet voda.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

FRSO píše:
qquiderr píše:mě pravě nebublá, po nabití mi nabíječka přepne na udržovací režim, ale nikde nedava 14 voltů nebo kolik aby to začlo plynovat. Myslíte že by pomohlo koupit alší desulfátor a nechat ji na něm běžet? Jak dlouho může byt baterka na desulfátoru? Hrozí nějake poškození?
Pokud je potřeba desulfátovat, tak by měla nabíječka dávat více jak 14,7V a to cca několik hodin až se nebude hustota už zvyšovat, pokud plynuje už při cca 14 V a méně, tak je hodně zasulfátovaná !, Pak i hřeje a bude se hodně ztrácet voda.
přes 14 voltů mi nedava žádná, ona se přepne do udržby na 13,5 tuším.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

Tak se elektrolyt vzedmul, nekdy se zda že vyteče z baterky, přitom je baterka připojena jen na udržovací nabíječku (13,5V tuším), proud není v amperech, jen je k udržení aby se sama nevybíjela. Ale ta hustota mi dela starosti, 1,20 je málo, no necham ji tam zaplou, občas z toho vyletí bublinka, jinak po nabití ta baterka neměla elektrolyt venku. Je možné že by se to zlepšilo připojením desulfátoru, nebo je to zbytečné?
Přílohy
hustota
hustota
udržovací nabíjení
udržovací nabíjení
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od rottenkiwi »

Nechať ju na zdroji 15 V a C100, t. j. cca. 0.5 A niekoľko dní a články musia rovnomerne
a dostatočne plynovať. Potom po 5 až 10 dňoch vybiť a znova pomaly cca. C50 nabíjať
a znova to isté. Ak sa bude meniť hustota, je to OK. Ak nie, kúpiť novú.

Vetrať, nevdychovať ten sajrajt, neiskriť okolo baterky.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

rottenkiwi píše:Nechať ju na zdroji 15 V a C100, t. j. cca. 0.5 A niekoľko dní a články musia rovnomerne
a dostatočne plynovať. Potom po 5 až 10 dňoch vybiť a znova pomaly cca. C50 nabíjať
a znova to isté. Ak sa bude meniť hustota, je to OK. Ak nie, kúpiť novú.

Vetrať, nevdychovať ten sajrajt, neiskriť okolo baterky.
nemam 15V Zdroj bohužel, mam udržovací nabíječku 260mA (tušim 13,5V nebo tak nejak), pak 2 automatické, napětí stejné, akorad nabíjecí proud 1A. Pak mám 2 desulfátory.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

když připojim k te baterce i desulfator, tak to začne plynovat, takže asi koupím ještě jeden a necham ho zapojený na te udržbové nabíječce. TEda pokud to k něčemu bude.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od FRSO »

qquiderr píše:když připojim k te baterce i desulfator, tak to začne plynovat, takže asi koupím ještě jeden a necham ho zapojený na te udržbové nabíječce. TEda pokud to k něčemu bude.
Desulfator zvedne napětí pokud je baterie měkká a neodebírá při nabíjení uz moc proudu, nechej to tak celý den a sleduj, jestli půjde hustota nahoru. Chce to více hodin to tak nechat.
Taky budu příští týden léčit Bannerku 230Ah, tak jsem zvědavý jestli se trochu vyléčí, nebo půjde do sběru.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

FRSO píše:
qquiderr píše:když připojim k te baterce i desulfator, tak to začne plynovat, takže asi koupím ještě jeden a necham ho zapojený na te udržbové nabíječce. TEda pokud to k něčemu bude.
Desulfator zvedne napětí pokud je baterie měkká a neodebírá při nabíjení uz moc proudu, nechej to tak celý den a sleduj, jestli půjde hustota nahoru. Chce to více hodin to tak nechat.
Taky budu příští týden léčit Bannerku 230Ah, tak jsem zvědavý jestli se trochu vyléčí, nebo půjde do sběru.
Určitě pujde vylečit ;) ja už "vylečil" respektivě jednu zvednul přimo z davneho hrobu ;) jen asi udržovací proud 260mA nebude stačit nebo ano? když desulfator si vezme až +-20mA (ma na sobě uvedeno) a udržovací nabíječka "nabitého" akku dava 260mA takže je udržována 240mA? Ta udržovací nabíječka je pro baterky až do 125Ah ta moje má 72Ah, bude na udržbu stačit těch 240mA? Jde o to aby to pokrylo jak samovybíjení akku tak ten desulfátor, aby se baterka nevybíjela.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od FRSO »

qquiderr píše:
FRSO píše:
qquiderr píše:když připojim k te baterce i desulfator, tak to začne plynovat, takže asi koupím ještě jeden a necham ho zapojený na te udržbové nabíječce. TEda pokud to k něčemu bude.
Desulfator zvedne napětí pokud je baterie měkká a neodebírá při nabíjení uz moc proudu, nechej to tak celý den a sleduj, jestli půjde hustota nahoru. Chce to více hodin to tak nechat.
Taky budu příští týden léčit Bannerku 230Ah, tak jsem zvědavý jestli se trochu vyléčí, nebo půjde do sběru.
Určitě pujde vylečit ;) ja už "vylečil" respektivě jednu zvednul přimo z davneho hrobu ;) jen asi udržovací proud 260mA nebude stačit nebo ano? když desulfator si vezme až +-20mA (ma na sobě uvedeno) a udržovací nabíječka "nabitého" akku dava 260mA takže je udržována 240mA? Ta udržovací nabíječka je pro baterky až do 125Ah ta moje má 72Ah, bude na udržbu stačit těch 240mA? Jde o to aby to pokrylo jak samovybíjení akku tak ten desulfátor, aby se baterka nevybíjela.
Ten proud by stačil, ale hlavně to musí mít správné napětí a to aspoň 14,7V - 15,6V pro tu desulfataci.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

Ten proud by stačil, ale hlavně to musí mít správné napětí a to aspoň 14,7V - 15,6V pro tu desulfataci.

Tak to jo, jen to napětí :D ono to dava tak neco přes 13V všechny nabíječky co mam, to bych tam musel dat nějakej měnič nebo něco.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: promísení elektrolytu, jak na to.

Příspěvek od qquiderr »

qquiderr píše:
Ten proud by stačil, ale hlavně to musí mít správné napětí a to aspoň 14,7V - 15,6V pro tu desulfataci.

Tak to jo, jen to napětí :D ono to dava tak neco přes 13V všechny nabíječky co mam, to bych tam musel dat nějakej měnič nebo něco.
http://wiki.mypower.cz/desulfatace

Podle této stránky stačí už 13,5V což pak ve finále udělá, tuším rovnou tech 13,6 nebo 13,7. Nabíjecí napětí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek