Paralelní zapojení-proud

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
rusty517
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 10, 2017 9:36 am
Reputace: 0

Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od rusty517 »

Zdravím, rád by jsem požádal o radu zkušenější. Mám tuto baterii:
https://www.battery-import.cz/dual-purp ... --lfs105n/
dobijím je přes tento regulátor:
https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... 0a-serie-a
a rád by jsem si pořídil ještě jednu stejnou baterii s tím, že by jsem je zapojil paralelně aby jsem zachoval 12V
Avšak vím, že jakmile zapojím baterie paralelně zachovám napětí, ale může se změnit proud.
Jak vypočítám proud v baterii? A když navýším počet baterii a ovlivním proud, nemohu ohrozit tento regulátor, když je na maximální proud baterie 30A
Díky za jakýkoliv podnět.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od vla »

Pokud máš správně dimenzované panely tak se regulátoru z jejich strany nestane nic, velikost proudu na straně spotřebiče určuje ten spotřebič, takže pokud na svorky regulátoru zapojíš něco s vyšší spotřebou tak pravděpodobně zafunguje proudová ochrana a to bude vše. Jinak řešeno zvětšením baterie si zvýšíš množství uschované energie a jinak se nestane vůbec nic, pokud neuděláš nějaké další změny v celém systému. Ohledně rozšíření kapacity akumulátoru bych to nechal na jaro, pravděpodobně budeš mít i u současného akumulátoru přes zimu problém dobíjet ho dle správného postupu, olovo je na to dost citlivé. (samozřejmě záleží na nárocích připojených spotřebičů).
Nemám rád tenhle stát.
rusty517
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 10, 2017 9:36 am
Reputace: 0

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od rusty517 »

Díky za reakci.. ze strany panelů se o regulátor nebojím, tam je ještě rezerva. Napsal jsem dotaz po přečtení tohoto na wiki:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Paraleln% ... ojen%C3%AD
kde je tato informace při paralelením zapojení:
Elektrické napětí mezi dvěma uzly je stejné pro všechny větve.
Elektrický proud procházející jednotlivými větvemi může být různý a závisí na odporu součástek ve větvích.
Oproti tomu na seriovém zapojeni je zde napsano:
Elektrický proud je ve všech místech sériového obvodu stejný, protože v sériovém obvodu nejsou uzly a větve jako v paralelním obvodu, elektrický proud se nerozděluje.
A tudíž jsem si nebyl jistý, jestli ty "uzly" na paralelním zapojení na bateriích nevytvoří jiný proud než samostatná baterie.
A pokud jsem to tedy z Vašeho příspěvku pochopil, tak baterie nemá žádný proud, pokud se nepřipojí nějaký odběr(spotřebič) a nevytvoří se obvod?
Když k baterii připojím spotřebič o příkonu 60W a baterie je 12V je to tak, že spotřebič odebírá I=60/12=5A ?
Pokud ano, jak zjistím kolik max A mohu odebírat z baterie -samostatné a potom ze dvou v paralelním zapojení?
Tato baterie ma pouze informaci o startovacím proudu jelikož je "dual purpose" ale to je krátkodobý 10s proud, já ji chci využívat jako trakční a nemohu zjistit kolik A je schopna.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od brumlaj »

rusty517 píše:A pokud jsem to tedy z Vašeho příspěvku pochopil, tak baterie nemá žádný proud, pokud se nepřipojí nějaký odběr(spotřebič) a nevytvoří se obvod?
Tak nějak. Baterie má tu vlastnost, že mezi svými svorkami vytváří rozdíl potenciálů (napětí) a pokud něco (spotřebič) ten rozdíl potenciálů nevyužije, tak se nic neděje. Odpor zátěže (spotřebiče) je obrovský (prostě není připojen). Jakmile spotřebič připojíš, tak:
rusty517 píše:
Když k baterii připojím spotřebič o příkonu 60W a baterie je 12V je to tak, že spotřebič odebírá I=60/12=5A ?
přesně Tvůj výpočet sedí.
rusty517 píše: Pokud ano, jak zjistím kolik max A mohu odebírat z baterie -samostatné a potom ze dvou v paralelním zapojení?
maximální proud je daný napětím baterie a jejím vnitřním odporem který je u každé baterie jiný a spíš bych, být Tebou nahlédnul do grafů výrobce. Zjistíš že kapacita baterie (to kolik je v ní uschováno využitelné energie) je závislé na odebíraném proudu a tato závislost není lineární.
U dvou paralelně zapojených baterií se Ti kapacita sčítá, vnitřní odpor klesne, ale zase pozor pokud nebudou baterie stejné, tak nebudou mít stejnou životnost. Tak s tím počítej.
rusty517 píše: Tato baterie ma pouze informaci o startovacím proudu jelikož je "dual purpose" ale to je krátkodobý 10s proud, já ji chci využívat jako trakční a nemohu zjistit kolik A je schopna.
startovací je startovací a je stavěna na provoz "krátce intenzivně vybíjej a ihned poté zase doplň do baterie energii". Je-li jak píšeš "dual purpose" pak to asi nebude moc startovací, spíš bude určena do UPS na cyklické vybíjení. Dle odkazu je její kapacita je 105 Ah (Ampér x hodin) za podmínky že ji budeš vybíjet konstantním proudem po dobu dvaceti hodin. (něco těsně přes 5A) Dáš-li dvě tyto stejné baterie paralelně, budeš z nich moci 20hodin odebírat 10A. Ale co takové hluboké vybíjení udělá s životností to už je jiná a jinde popsaná.To co prodejce píše, je psáno způsobem, který má navodit jiné pocity než je skutečnost. Nic z toho co napsal není lež, ale mnohý to pochopí tak, jako by mu prodejce lhal.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rusty517
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 10, 2017 9:36 am
Reputace: 0

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od rusty517 »

Už je mě to více jasné, děkuji za vysvětlení.
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am
Reputace: 0

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od Ltd-mp »

Nechci zakládat nové téma...Mám dva stejné akumulátory uhlíkoolověné JPC12-100 s doporučeným nabíjecím proudem 25A zapojené paralelně. Jaký mohu nastavit nabíjecí proud z regulátoru?

Děkuji.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Reputace: 28
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od bol-St »

Proud max. 50A
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am
Reputace: 0

Re: Paralelní zapojení-proud

Příspěvek od Ltd-mp »

Ok, děkuji mockrát, jsem si říkal, že to musím přenastavit.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek