Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od PavelR »

Jasny prijed. Mame spolu co resit ;)
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

Děkuju všem moc za náměty a připomínky!

TZ domu 8kW byla "nejhorší odhad od oka". Teď jsem to zhruba spočítal (http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp ... na-usporam) a vychází to 6.5 kW, z toho ale je 3.3 kW větrání. Takže konstrukce domu cca 3.2 kW + větrání. 2 patra, 200m2 podlahová plocha, rovná střecha, 40 cm cihly porotherm + 10cm polystyren. Nadprůměrné prosklení na jih, Jablonec (-16 °C).

Teplovodní krb je asi zbytečná komplikace, zvolím normální krbová kamna. Rozhodně se ale krbovek nehodlám vzdát, mám oheň rád a topili jsme doma v kamnech od malička. Je to prostě pocitová věc.

Kybos a Ronn mě navedli na vhodné zapojení TČ - velká aku nádrž na topení s předehřevem TUV a vedle menší na TUV.
V létě bych mohl na přebytky používat tři topná tělesa - 1x 2kW v té menší a 2x 2kW v té větší. Chci to TČ opravdu na léto vypnout.
Když nebudou teplovodní kamna, nádrž stačí menší, takže klasická tlaková. Uvidím, co se vejde do dveří, snad aspoň 1500L.
Řekl bych, že např 200l bojler Tě vyjde levněji než 2xvýměník se samostatnou spirálou, a bižuterii okolo
- jak to vyjde se životností bojleru? Nemá ten bojler nižší životnost než nerezovej výměník? Vodu tu máme dobrou, žádnej vodní kámen.
vzdalene vysavani popela
- dobrá vychytávka, i když je to další komplikace při stavbě. O tom budu přemýšlet.
Hmm, kolko usetris ked vyhodis tieto veci ?
Za zbytok si kup nove auto, alebo tak..
To je taky o osobním přístupu - já nechci topit elektřinou ve chvíli, kdy je jí na trhu nedostatek a vyrábí se z uhelný elektrárny.
Kdybych žil v Dánsku nebo Norsku, tak s tím nemám problém, ale u nás to tak prostě není.
Peníze tady nejsou pro mě absolutní priorita. Každopádně souhlasím s rozumným snížením TZ domu.
Třeba tahle budouva topí přímotopy a i s relativně velkou FVE berou přes 18MWh ročně ze sítě: http://data.fenixgroup.cz/
Jsem přesvědčenej, že se dostanu pod 5 MWh ročně z DS. Při téhle velikosti domu si nemyslím, že bych toho dosáhl s přímotopy.

FVE se mi zatím nechce rozšiřovat nad 6 kWp, protože pak už hrozí, že se spotřebovalo na výrobu panelů/komponent více energie, než kolik energie z výroby FVE za její životnost spotřebuju já.
Větší FVE bych použil, kdybych dodával přebytky do sítě. Ale to zatím nechci, protože náš stát mi k tomu nepřijde moc vstřícnej. Spíš čekám další regulace a zdanění.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kodl69 »

pod 5MWh a chceš topit elektrikou? A tepelný čerpadlo má COP 20 při -10°C? Zkusil bych zůstat nohama na zemi a byl rád za cokoliv pod 10MWh/rok.
V zimě FV fakt nedá dohromady nic, a to je obvykle potřeba nejvíc topit. Mám barák podobnejch parametrů a když se topilo přímotopama, bylo to ke 20MWh/rok, ale ještě s původními okny s dvojskly. Dnes topíme 95% dřevem, TUV po 3/4 roku z FT, FV, cca 2MWh výroba FV, a stejně je spotřeba z DS cca 3MWh/rok. (ohřev TUV v zimě, sušák na ručníky v koupelně, vaření, domácí spotřebiče veskze A+. I v zimě denně spotřebuju cca 0.7kWh denně z FVE- DC na svícení a trvale zapnutý spotřebiče, což není zahrnuto v těch 2MWh, ty jsou na AC. Takže vlastně minimálně další 0.2MWh/rok z FVE na DC spotřebě...
Ostatně škoda slov, tady je to černý na bílým, http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php zadej si tam svoje hodnoty a uvidíš. Upozorňuju na to, že je to průměr. Pokud máš na jižní straně kopec nebo souseda, tak to v zimě taky dost sníží denní výrobu, když náhodou nějaká je, někdy se taky stane, že jsou panely pod sněhem a je celej den tma taková, že to nedá vůbec nic, i kdyby někdo ten sníh odhrnul, a tohle běžně tvá i týden.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

kodl69 píše:pod 5MWh a chceš topit elektrikou? A tepelný čerpadlo má COP 20 při -10°C? Zkusil bych zůstat nohama na zemi a byl rád za cokoliv pod 10MWh/rok.
V zimě FV fakt nedá dohromady nic, a to je obvykle potřeba nejvíc topit. Mám barák podobnejch parametrů a když se topilo přímotopama, bylo to ke 20MWh/rok, ale ještě s původními okny s dvojskly. Dnes topíme 95% dřevem, TUV po 3/4 roku z FT, FV, cca 2MWh výroba FV, a stejně je spotřeba z DS cca 3MWh/rok. (ohřev TUV v zimě, sušák na ručníky v koupelně, vaření, domácí spotřebiče veskze A+. I v zimě denně spotřebuju cca 0.7kWh denně z FVE- DC na svícení a trvale zapnutý spotřebiče, což není zahrnuto v těch 2MWh, ty jsou na AC. Takže vlastně minimálně další 0.2MWh/rok z FVE na DC spotřebě...
Ostatně škoda slov, tady je to černý na bílým, http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php zadej si tam svoje hodnoty a uvidíš. Upozorňuju na to, že je to průměr. Pokud máš na jižní straně kopec nebo souseda, tak to v zimě taky dost sníží denní výrobu, když náhodou nějaká je, někdy se taky stane, že jsou panely pod sněhem a je celej den tma taková, že to nedá vůbec nic, i kdyby někdo ten sníh odhrnul, a tohle běžně tvá i týden.
1.) TČ je země-voda - COP je pořád stejný, nezávisí na teplotě venku. COP 4-5.
2.) TUV v zimě taky pojede na TČ, COP počítám minimálně 3.
3.) Topit se bude i v krbovkách.

Když těch tvých 20MWh/rok přímotopama vydělíš 4x (průměrný COP v zimním období), takto vyjde, ne?
Proto si myslím, ze 5MWh z DS není nereálný. Že v zimě FV fakt nedá dohromady nic, to vím, s tím počítám.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od luky »

Bylo toho řečeno hodně, tedy jen co mě teď napadá a zatím nezaznělo:
1) AKU nádrž jde do novostavby vložit během stavby. Tedy není potřeba řešit šířku dveří. Prostá ocelová ná
2) Vnořený bojler není vhodné řešení (dle většinového názoru). Průtokový výměník, který jde vyměnit (je na přírubě) je věčné řešení.
3) Porovnej cenu 1m3 cihel a 1m3 EPS a jejich tepelně-izolační vlastnosti. Vyjde ti, že cihel co nejmíň a EPS co nejvíc. Extrém je VPC 175mm + neobvyklá tloušťka EPS.
4) Složitost a finační náročnost systému, který plánuješ, je obrovská. Musíš něco seškrtat, jinak se z toho zblázníš. Sám na sobě vidím, že plánování takovýchto věcí chce čas. Hodit na papír/excel, spočítat potřebu tepla, výkony, ceny instalace a provozu a promýšlet několik variant. Vsadím kobouk, že tvoje plánovaná technologie bude stát víc než milion korun, za to by šlo v elektrokotli topit 20let.
Pro představu: Mám 40let starý dům 88m2, asi 9kW, elektrokotel 12kW+dřevoplyn 20kW + aku 2,28m3. Regulace tohoto jednoduchého a veskrze standartního systému je nakonec PLC v ceně 20k.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kybos »

vk_1 píše: Teď jsem to zhruba spočítal (http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp ... na-usporam) a vychází to 6.5 kW, z toho ale je 3.3 kW větrání. Takže konstrukce domu cca 3.2 kW + větrání.
Tak, konečně nějaké rozumné číslo. A teď mi řekni, když vidíš, že ztratíš víc větráním než prostupem, nebyla by přece jen užitečná rekuperace? Za sebe musím říci ANO! Používám ji už víc než dvě pětiletky a vím, kolik tepla mi přináší (mám ji logovanou).

vk_1 píše: Chci to TČ opravdu na léto vypnout.
Raději se připrav technologicky na možnost letního chlazení pomocí TČ. Pokud budeš mít zvenku nezastíněné jižní výklady, skleníkový efekt se dozajista projeví.
vk_1 píše: - jak to vyjde se životností bojleru? Nemá ten bojler nižší životnost než nerezovej výměník?
Počítej s životností obyčejného boileru kolem deseti až patnácti let při dobrých podmínkách. Pokud bude uvnitř kvalitně smaltovaný, může vydržet i 25 let.
Mám 15 let 3,5 kubíku nerezový boiler. Za tu dobu jsem jej několikrát vařil a momentálně je v odstávce, jelikož má zase díru a to na dost nešikovném místě. Je to způsobeno tím, že tato nádrž je užívána skutečně jako boiler, čili se v ní neustále mění voda. Možná, kdyby v ní byla stálá voda a užívala se jen jako akumulační nádrž, tak by s ní tolik problémů nebylo. U nerezového výměníku (na primární straně), který je k nádrži připojen, jsem za ta léta musel vyměnit jen jedno klenuté dno, které bylo z obyčejné oceli.
vk_1 píše:To je taky o osobním přístupu - já nechci topit elektřinou ve chvíli, kdy je jí na trhu nedostatek a vyrábí se z uhelný elektrárny.
Omyl, na našem trhu je přebytek elektřiny, jelikož se každoročně nezanedbatelná část výroby prodává do zahraničí. To, že se tato elektřina vyrábí v uhelných elektrárnách je dáno státní politikou potírání malých obnovitelných zdrojů a bezbřehou podporou historicky překonaných atomových elektráren (jejich budoucí náklady dodnes nejsou ani vyčísleny).
vk_1 píše:FVE se mi zatím nechce rozšiřovat nad 6 kWp, protože pak už hrozí, že se spotřebovalo na výrobu panelů/komponent více energie, než kolik energie z výroby FVE za její životnost spotřebuju já.
Očekávej, že nároky na spotřebu se budou rapidně zvyšovat. Já jsem po čtyřech letech provozu zrovna včera také přidal z 6 na 7,5 kWp a nemyslím si, že by to byla konečná hodnota. Nespotřebováno nezůstane téměř nic.
vk_1 píše:Spíš čekám další regulace a zdanění.
Na to se rozhodně připrav! Stát přece nebude podporovat ty, kteří se snaží utéct ze sféry jeho vlivu. Z čeho by pak žila vládní smetánka a neustále bobtnající byrokratický aparát? Ono je mnohem jednodušší stát se úředníkem, mít takový plat, abych byl nepodplatitelný a kasírovat ty, jež vytvářejí hodnoty, než se vlastním přičiněním na tvorbě těchto hodnot podílet.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kodl69 »

to VK1: vychází ti 5MWhna celej barák ale to je blbost, u vás se v zimě nevaří, nepere, nejede myčka? když spočítám období bez slunečního svitu na 100dní, a každej den odhadnu spotřebu na 6kWh tak mi to vychází na 0.6mWh, a to jsem zase optimista, který musím odečíst od těch tvých sakra optimistických 5MWh, takže na topení a TUV zbývá zase míň. A to v tom nemáš režie systému, COP určitě nepočítá se spotřebou oběhových čerpadel a automatizace.
Spíš bych se na to podíval jinou optikou: Stejně budeš mít přípojku z DS. Elektrikou budeš topit, takže sazba D57d. Pokud nenasadíš extrémní technologie, tak musíš mít hl. jistič 3x25A, zaplatíš měsíčne za nic 412Kč, což je ročně cca 5000Kč. pokud spotřebuješ 5MWh v NT, tak zaplatíš celkem 1857Kč/MWh, což je celkem cca 14285Kč, když spotřebuješ 10MWh, tak to bude 23570Kč a když 15MWh, tak to bude 32855Kč, z toho ti potom vyjde, že při spotřebě 5MWh je skutečná cena 2.86Kč/kWh, při 10MWh je to 2.35Kč/kWh a při spotřebě 15MWh je to 2.16Kč/MWh. Nad tím bych se taky zamyslel, jestli fakt není lepší topit jednoduchým systémem se značnou životností (přímotopy, sálavé panely) a nízkou pořizovací cenou, s tím, že předpokládaná životnost do rekonstrukce je víc než 30 let, to ten tvůj systém jistě nedosáhne. Krb může být jako systém záložní, to je pak úplně v pořádku. Ostatně na TZB info je pěkná kalkulačka skutečných nákladů na provoz RD, každej si může upravit svoje čísla, a TČ vychází veskrze nejhůř, hned po propanu, LTO, koksu a obilí. V základu je to nastaveno tak, že začínáme na "zelené louce", tj náklady včetně stavby komína pro tuhá paliva atd. http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info pro můj dům vychází úspora přímotopy oproti TČ 7000Kč ročně... A to mají pro TČ optimistické default hodnoty servisních nákladů a odhad životnosti, realita je jinde. Sám vidím, kolik ventilů a jiné bižuterie vyměňuju na vodovodu, tohle nebude o nic lepší, spíš naopak.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

Ano, před realizací to detailněji propočítám. Variant je více, zkusím spočítat i ty nejjednodušší (přímotopy, elektokotel).
Kdyby TČ vycházelo celkem 2x dráž, už to bude na zvážení. Ale dům bez komína řešit nemusím, prostě tam kamna chceme a neumíme si to bez nich představit. Dům je 30m od lesa na kraji města, nikomu tady pod nos smrdět nebudeme. Kolem nás topí dřevem všichni budoucí sousedi.
Ale znovu podotýkám, že mým cílem není absolutní úspora. Primární cíl je příjemný bydlení, druhý cíl úspora energie dodané z DS. Cena TČ většinou obsahuje spíš lidskou práci než energii ve výrobě, proto mi malé navýšení ceny nevadí.

Můj původní plán byly teplovodní krbovky s výměníkem a topné patrony v aku nádrži. Ale manželka správně podotknula, že topení v krbovkách by jí tolik nebavilo, jako mně. Bezúdržbový TČ je varianta, jak snížit náklady oproti vytápění čistě elektrickou patronou.

Kybos: tou větou o nedostatku elektřiny na trhu jsem myslel trochu jinak. Celková bilance ČR je exportní, to vím. A štve mě to :) Ale ve chvíli, kdy je v celé republice 15 až 20 pod nulou, ten export už je menší, v porovnání s celkovou výrobou. Například tenhle leden byl v Evropě extrémní, mezi Německem a Francií byl nedostatek výkonu kvůli odstávce jaderných elektráren ve Francii a málo větru v Německu. V největších mrazech to zachraňovalo německý, polský a český uhlí.
https://www.energy-charts.de/price.htm? ... 1h&month=1
http://www.ceps.cz/_layouts/15/Ceps/_Pa ... &mode=graf
Naposledy upravil(a) vk_1 dne úte srp 22, 2017 3:15 pm, celkem upraveno 2 x.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

Kodl: aktuálně jsme doma sice jen dva, ale naše celoroční spotřeba je 1.4 MWh. V tom je celá domácnost, vaření na indukci a podlahové topení v koupelně. V létě 3.5 kWh denně, v zimě 4.5 kWh denně. Je těžký odhadovat do budoucna více členů domácnosti a všechno v baráku, ale do 8 kWh denně bychom se mohli vejít. Plus k tomu TUV a topení.

Když uvažuju 1-fázové TČ země-voda (max 2kW příkon), 3x16A by mělo stačit. Změnit to může elektromobil, ale i ten by šel zvládnout. Blokace spotřebičů v pořadí priorit "dům, TČ, elektromobil" by mohla fungovat.

Co se týče chlazení v létě, to fakt není potřeba, bydlím v Jablonci :) Stačí vhodný zastínění oken na úhel slunce v létě. Bydlím tu od malička a nikdy s tím nebyl problém. Bazén taky odmítám, máme tu krásnou přehradu na koupání.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od zajo »

kodl69 píše: A to mají pro TČ optimistické default hodnoty servisních nákladů a odhad životnosti, realita je jinde. Sám vidím, kolik ventilů a jiné bižuterie vyměňuju na vodovodu, tohle nebude o nic lepší, spíš naopak.
znám pár uživatelů TČ (NIBE, IVT, MACH) a všichni jedou bez poruch a výměny "bižutérie" a to jeden Nibák už 15let jen s výměnou filtračních mřížek, jelikož má vetilační TČ. To ja mám vetší náklady na údržbu plynového kotle než oni na TČ a to nemluvím o nákladech na vytápění a elektriku které má taktéž na bytě větší než oni na elektriku.
kodl69 píše:Nad tím bych se taky zamyslel, jestli fakt není lepší topit jednoduchým systémem se značnou životností (přímotopy, sálavé panely) a nízkou pořizovací cenou, s tím, že předpokládaná životnost do rekonstrukce je víc než 30 let, to ten tvůj systém jistě nedosáhne.
přímotopy, sálavé panely nejsou dobrý příklad na dlouhou životnost a koupím je do baráku možná za 1/10 pořizovací ceny TČ, ale TČ je ideální důchodové připojištění, neboť budu spotřebovávat 3-5x méně energie než když budu mít vytápění a přípravu TUV "přímotopně", cca před rokem si kamarád pořídil TČ IVT 17KW do baráku, který před tím vytápěl + TUV + vaření plynem a za cenu i s elektrikou za cca 63000kč, překopání vše v elektrice a TČ byly jeho náklady na el. něco málo přes 29000kč a to byla po Radhoštěm horší zima než předešlé roky a nemusí řešit revizi komínu a kotle! Až budu důchodce, tak raději ušetřím za rok 34000kč, neboť teď můžu utrácet.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

Kodl: zkusil jsem tu tabulku na TZB-info, diky za tip.

Takhle to vychazi:

Kód: Vybrat vše

Elektřina akumulace: 11 924 kWh
Elektřina přímotop:   9 852 kWh
Tepelné čerpadlo z/v: 3 022 kWh

Kód: Vybrat vše

Elektřina akumulace:  45 143 Kč/rok
Elektřina přímotop:   36 857 Kč/rok
Tepelné čerpadlo z/v: 37 858 Kč/rok
S rekuperací by to vyšlo o trochu lépe pro přímotop (30 869 Kč/rok). Ale rekuperaci nechceme, i když to může hodně lidem připadat nelogické. Je to asi jako s tím krbem - někdo je konzervativní a chce ho, a někomu to vůbec nic neříká. Prostě zvyk a pocit.

Zajímavé je, že varianta s TČ se při použití/nepoužití rekuperace se liší jen asi o 1000 Kč ročně. Prostě to TČ má tak nízké náklady na elektřinu, že rekuperace má smysl jen pro pocit lepšího vzduchu v domě, ale její finanční efekt je mizivý. My jsme zvyklí větrat ručně, takže rekuperaci nechceme.
Podrobné výsledky
Podrobné výsledky
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kybos »

vk_1 píše: Cena TČ většinou obsahuje spíš lidskou práci než energii ve výrobě, proto mi malé navýšení ceny nevadí.
Řekl bych, že v současné době díky dotační politice státu představuje cena TČ zejména marži obchodníků, dále daně, cla, dopravu a materiál. Cena lidské práce je v celkové ceně investice do TČ zastoupena minimálně.
Příklad:
cena TČ 415 USD https://wholesaler.alibaba.com/product- ... 76479.html
cena dopravy 280 USD
Pokud dám poptávku u nás, nedostanu nabídku pod 100 000. Kolik je z toho cena liské práce?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

kybos píše:
vk_1 píše: Cena TČ většinou obsahuje spíš lidskou práci než energii ve výrobě, proto mi malé navýšení ceny nevadí.
Řekl bych, že v současné době díky dotační politice státu představuje cena TČ zejména marži obchodníků, dále daně, cla, dopravu a materiál. Cena lidské práce je v celkové ceně investice do TČ zastoupena minimálně.
Příklad:
cena TČ 415 USD https://wholesaler.alibaba.com/product- ... 76479.html
cena dopravy 280 USD
Pokud dám poptávku u nás, nedostanu nabídku pod 100 000. Kolik je z toho cena liské práce?
Ano, ale pořád to není energie ve výrobě, a to je to, o čem jsem psal.
Podporovat čínský rádoby produkty nehodlám. 70% procent z nich může fungovat, ale těch 30% mě štve. Mám rád stabilní technicky vyladěné věci s dobrou zárukou a bezproblémovou reklamací/servisem. I za vyšší cenu. V té ceně je prostě i vývoj, testování, marketing, záruka, evropský regulace pro životní prostředí atd. .... to je jasné. Dotaci na to brát nechci, prostě to reálně něco bude stát. Ale doufám, že to i něco vydrží, viz příspěvek výše od "zajo".
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kybos »

Taky jsem si dřív myslel, že je lepší koupit něco od české firmy, technicky vyladěné s bezproblémovou reklamací byť za dražší peníz. Koupil jsem tedy TČ od české firmy, údajně vyladěné a otestované, státem verifikované i s certifikátem. Obsahuje japonský kompresor a český software v řídicí jednotce. Záruku bylo možno prodloužit jen ze dvou let na maximálně tři. Po první sezóně provozu jsem zjistil, že řídicí jednotka po výpadku napájení neudrží v paměti ani informace o reálném času, natož o provozním stavu. Od servisu jsem se dověděl, že s výpadky se prostě nepočítá, jelikož nastávají jen výjimečně a tak to ani při výpadku netestovali (řídicí jednotka při tom dle prospektu a dokonce i ve skutečnosti obsahuje záložní akumulátor). Pak jsem porovnával výkony v reálu oproti tabulce v prospektu. Když jsem zjistil hrubý nesoulad v oboru teplot kolem nuly, bylo mi servisem řečeno, že tabulkové výkony byly měřeny v laboratorních podmínkách při suchém vzduchu. Reálně se ale takové podmínky v exteriéru naší země nevyskytují a tak jednotka do pěti minut kompletně zamrzne a pak deset minut odmrazuje. Jaký to má vliv na COP, nemusím asi vysvětlovat. Jaký je potom rozdíl mezi levnou čínskou produkcí a předraženými domácími TČ?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od vk_1 »

kybos píše:Taky jsem si dřív myslel, že je lepší koupit něco od české firmy, technicky vyladěné s bezproblémovou reklamací byť za dražší peníz. Koupil jsem tedy TČ od české firmy, údajně vyladěné a otestované, státem verifikované i s certifikátem. Obsahuje japonský kompresor a český software v řídicí jednotce. Záruku bylo možno prodloužit jen ze dvou let na maximálně tři. Po první sezóně provozu jsem zjistil, že řídicí jednotka po výpadku napájení neudrží v paměti ani informace o reálném času, natož o provozním stavu. Od servisu jsem se dověděl, že s výpadky se prostě nepočítá, jelikož nastávají jen výjimečně a tak to ani při výpadku netestovali (řídicí jednotka při tom dle prospektu a dokonce i ve skutečnosti obsahuje záložní akumulátor). Pak jsem porovnával výkony v reálu oproti tabulce v prospektu. Když jsem zjistil hrubý nesoulad v oboru teplot kolem nuly, bylo mi servisem řečeno, že tabulkové výkony byly měřeny v laboratorních podmínkách při suchém vzduchu. Reálně se ale takové podmínky v exteriéru naší země nevyskytují a tak jednotka do pěti minut kompletně zamrzne a pak deset minut odmrazuje. Jaký to má vliv na COP, nemusím asi vysvětlovat. Jaký je potom rozdíl mezi levnou čínskou produkcí a předraženými domácími TČ?
Smutná zkušenost, to uznávám. Ja ale mluvím třeba o Nibe/IVT, které má záruku v základu 10 let, a je velmi pravděpodobné, že za 10 let bude ta firma jeste existovat. Trochu se utěšuju tím, že země-voda je na problémy méně náchylné než vzduch-voda. Také záleží, kolik čerpadel ročně ta firma vyrobí a nainstaluje, to také o něčem svědčí.
Na reálnou zkušenost se mě zeptej za 30 let, do té doby to jsou tady jen moje hospodský řeči :)

Ocenil bych informaci od někoho z první ruky, kdo má TČ země-voda třeba už 15-20 let v provozu.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od zajo »

vk_1 píše: Ocenil bych informaci od někoho z první ruky, kdo má TČ země-voda třeba už 15-20 let v provozu.
Znám jedny co mají NIBE s 3x vrt 30m, ale jen tak okolo 10-12 roků, můžu se zeptat jestli můžu předat číslo.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od Ronn »

vk_1 píše: Nadprůměrné prosklení na jih, Jablonec (-16 °C).
Toto jsem zavrhl ještě ve stádiu plánu svého „skoro PDomu“. Např. Prosklení 10m2; průměr sluneční radiace 600W/m2, expozice 8hod denně; prostup okna 60% => 600*0,6*10*8=>28,8kW denně jen tímto oknem. Proto zvaž stínění jižního prosklení a vůbec celkovou roční bilanci jižního prosklení a náklady na a) eliminaci letního přehřívání b) zimního vytápění, abys neměl druhou „topnou sezonu“. Moje celková plocha nestíněných oken na jih 1NP 0m2; 2NP 2m střešních oken na chodbě a 2m v pokoji. Abych měl v domě moji teplotu 23,5°C nesmí teplota v létě přes den vystoupat výše než 15°C, v noci 5°C. Jakmile se několik dnů objeví více, musím začít aktivně vychlazovat okny, např. v noci a od 25°C chlazením ve zdech cca. 20kW /den. Pro srovnání s Tvým záměrem, mám 150mm ŽBeton + 400mm EPS.
vk_1 píše: Teplovodní krb je asi zbytečná komplikace, zvolím normální krbová kamna. Rozhodně se ale krbovek nehodlám vzdát, mám oheň rád a topili jsme doma v kamnech od malička. Je to prostě pocitová věc.

V PD krbová kamna jedině ve formě peletových kamen s automatickou regulací na velmi malý výkon. Kamna na dřevo Ti v PD připraví tropické teploty už po 1,5hod a pak to vypneš/vyvětráš… Prostě už jen ta úvaha není dobrý nápad ;) A nebo přidej tu vodu, což navíc znamená zateplení krbu (1kkč), přitáhnout 2cu 1“ (5kkč) potrubí, externí přívod vzduchu a od Jablotronu zálohované čerpadlo včetně řízení (8kkč).
vk_1 píše: V létě bych mohl na přebytky používat tři topná tělesa - 1x 2kW v té menší a 2x 2kW v té větší. Chci to TČ opravdu na léto vypnout.
Aby nedošlo k nedorozumnění… Potřebuješ 2tělesa. A) 2kW bojler + B) 3x2kW AN. Neboť bojler už dopoledne odstaví termostat z důvodu dosažení požadované teploty. (jakékoliv z výrobcem dovoleného rozsahu )
vk_1 píše: Když nebudou teplovodní kamna, nádrž stačí menší, takže klasická tlaková. Uvidím, co se vejde do dveří, snad aspoň 1500L.
Velká akumulace má smysl nejen pro krb, ale zejména pro TČ a zvlášť je-li FVE. Pokud už budeš investovat do TČ (k investici do TČ ještě něco napíšu v jiném příspěvku), pak zejména v jaro-podzimních dnech je velikost akumulace zásadní vzhledem k odhadované výrobě denní výrobě FVE 6kWp*4,7= ~28kWh denní výroba. 10kWh použiješ na domácnost a zbylých 18kWh můžeš rovnou spálit na topné patroně a nebo znásobit Tvým COPem 4,5 => 18*4,5=> 81kW. Hrubým odhadem: Budeš-li provozovat TČ v teplotním rozsahu do 40°C na nízkoteplotním výstupu a min využitelná teplota pro PDL_Vytápění je 27°C, pak budeš potřebovat cca. 5m3 akumulace.
vk_1 píše: - jak to vyjde se životností bojleru? Nemá ten bojler nižší životnost než nerezovej výměník? Vodu tu máme dobrou, žádnej vodní kámen.

V tom Jablonci je hodně kyselá voda a proto se hodně ph upravuje pomocí vápence. Podstatný jsou mmol(y).
vk_1 píše: To je taky o osobním přístupu - já nechci topit elektřinou ve chvíli, kdy je jí na trhu nedostatek a vyrábí se z uhelný elektrárny.
Úplně stejný názor/postoj … ale abys to naplnil bude to chtít akumulaci bojler a 5m AN. Osobně provozuji kaskádu 8+1+0,16 m3 vody.
vk_1 píše: FVE se mi zatím nechce rozšiřovat nad 6 kWp, protože pak už hrozí, že se spotřebovalo na výrobu panelů/komponent více energie, než kolik energie z výroby FVE za její životnost spotřebuju já.
Doposud jsem se pohyboval v těchto návratnostech. http://www.enviweb.cz/69728. A jak psali předřečníci, je dobré si ponechat na střeše prostor pro další panely a natáhnout silnější kabely a ideálně více chrániček za 20kč a m, abys pak mohl jen zafouknout další kabely. Taky plánuji upgrade na 6kWp a následně na 10kWp s cílem za 15 let na 20kWp. Prostě to tak je a za chvíli napíšu proč...
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od Nicholas »

Ronn píše:V PD krbová kamna jedině ve formě peletových kamen s automatickou regulací na velmi malý výkon. Kamna na dřevo Ti v PD připraví tropické teploty už po 1,5hod a pak to vypneš/vyvětráš…
Nemusí tomu tak nutně být. Jsou krbová kamna pro nízkoenergetické domy s regulovatelným výkonem od 2 kW, což odpovídá 1 polenu za 1 hodinu a existují i taková s magneziovými cihlami pro akumulaci a pomalejší vydávání tepla.
S tímhle výkonem k přehřátí místnosti nedojde a atmosféru na ty 2 hoďky vytvoří. Externí přívod vzduchu a těsná dvířka (nejlíp RLU certifikace podle německé normy) jsou nutnost.

Pokud bude velká akumulační nádrž, tak topení krbem do vody přes výměník dává smysl a pak je to s výkonem krbu jednodušší. Já jsem se krbu v PD nevzdal a pokud ho někdo chce, tak podle mě to je dobrá věc, ne pro topení, ale pro atmosféru. Krb na biolíh je alternativa, ale mě to nedokonalé spalování a tvorba formaldehydu resp. nutnost větrat při spalování nenalákalo.

Nějak mi není jasné, k čemu v PD mít 5 m3 akumulace. Na teplou vodu mi bude stačit nádrž 0,5 m3 a topení nemá moc smysl řešit (3 MWh v elektrickém podlahovém topení nebo infrapanelech přebije pořizovací náklady i náklady na provoz, údržbu a životnost jakéhokoliv TČ). Tazatel PD neplánuje, tak tam už by to mít smysl mohlo. Akorát ekonomický smysl kombinace TČ (topení a ohřev vody) a fotovoltaiky nebude moc velký.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od Ronn »

Ve stádiu plánování svého PD mě návratnost TČ nevyšla, neboť i to nejmenší TČ v té době bylo a stále je za raketu peněz. Stejně jako Vojta, oheň jsem v domě chtěl kvůli atmosféře tak jako tak.

V projektu jsem od projektanta dostal všechno FTT, FVE, KRB, El.kotel. a nechal zpracovat PENB.
Výpočet říká: spotřeba 15,8 MWh na vytápění a TUV.
Výpočet říká: spotřeba 15,8 MWh na vytápění a TUV.
Velikost budovy a měrné hodnoty.
Velikost budovy a měrné hodnoty.
Rozdělení dle zdrojů.
Rozdělení dle zdrojů.

Tehdy by TČ voda-vzduch stálo +- 250kkč a selská návratnost TČ vůči a) E-kotli za (15kkč) byla asi 12let b) Vůči krbu (100kkč vč.komína) přes 17let i v případě, že budu topit v e-kotli 50x za sezonu po dobu 19hod nepřetržitě výkonem 4kW při ceně 2,8kč za KWh.
A protože se nacházíme v období 4 tech. revoluce a „cash is king“, TČ jsem prostě nekoupil (stejně jako FTT) a nechal jsem udělat prostupy a chráničky pro snadnou dodatečnou montáž. Inovace se zrychlují a výrobek je mnohdy překonán dříve než se vůbec ekonomicky vrátí za předpokladu "bez jakékoli poruchy".

A dokud bude NIBE ročně akvizovat 5 firem ročně, sedět na 3,2mld SEK v hotovosti (výsledky 2016), Y/Y růst 12% tak asi s cenami dolů nepůjdou.

Protože stále něco v domě vylepšuji (regulace, přidání LFP baterii, odstranění tepelných mostů apd…) přikládám reálnou spotřebu za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců: Posádku tvoří 2+2děti
El.energie DS: 2622kWh (pouze domácnost, netopím EE)
Kusové dřevo: cca 3100kWh
Slunce FTT: nerealizováno
Slunce FVE: 4363kWh
GTotal: cca 10,1 MWh

Protože takový nesoulad mezi PENB a následnou skutečností není žádnou výjimkou, posouvá se návratnost TČ nejen u mne do 22 století…

Každá zkušenost něco stojí :)
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvek od kodl69 »

To je způsobeno tím, že pro výpočet energetické náročnosti se používají "normové hodnoty" třeba pro spotřebu TUV - 80l/60°C na člověka a den, to je každej den skoro plná vana 36°C vody, délka topné sezóny a rozdíl teplot jsou taky normový hodnoty, a potom dochází k tomu, k čemu dochází, ostatně podonost čistě náhodná jsou spotřeby paliva a emise u aut, tam je jsou ty normový hodnoty jaksi na druhou stranu od reality...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek