Test panelů Avancis

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Test panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Včera jsem udělal malý test tří panelů Avancis zapojených sériově jen opřených o dům na jižní stěně a nouzově se stávající 12V baterkou, novým regulátorem Victron 250V/100A a měničem a překvapili mě dvě věci:

1) Panelům moc nevadí, když na ně dopadá světlo pod různými úhly, z 3x110Wp jsem přes poledne měl špičku 302W s průměrem kolem 270 - 280W, což je pěkné, ještě kolem páté hodiny panely dávaly cca 150W a to sluníčko svítilo pod hodně špatným úhlem.

2) Bohužel pokud jsou panely zastíněny nebo pokud není intenzita osvětlení moc vysoká, tak panel hodně rychle ztrácí výkon. Stačil jeden silnější mrak a výkon ze všech panelů byl 15 - 20W a co mě překvapilo, hodně kleslo napětí. Za plného svitu měly panely cca 120V, při zastínění klidně 30V.

Našel jsem datasheet přímo k mým panelům a při STC je Vmpp 45,9V a Impp 2,4A. Při NOCT (800W/m2) jen Vmpp 36,6V a Impp 2A. Z toho mně vyplývá, že tyhle panely mají docela velkou závislost na osvětlení a narozdíl od polykrystalů při slabším slunečním svitu jim neklasá tolik proud, ale naopak napětí.

Níže je obrázek jak jsem testoval.
avancis.jpg
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od dub042 »

Na tyto panely nedám dopustit, bytelný, kvalitní panely, dokonce jsem po nich chodil po skle po střeše ( mám 80 kg) a v pohodě...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od vlkazajac »

"... a narozdíl od polykrystalů při slabším slunečním svitu jim neklasá tolik proud, ale naopak napětí.....

Z toho sa vynára otázka, ako je dobre napísaný algoritmus pre mppt toho-ktorého regulátora. Či to nie je tak, že väčšina regulátorov je šitá na poly a mono. To by bol super test, pripojiť ich na dva rôzne regulátory a odhaliť pravdu !
:?:
Panely sú o.i. aj pekné, pomer 1 / 2 je zaujímavý. Uvažoval som nad pár kúskami tam, kde mi poly nijako nepasujú.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

dub042 píše:Na tyto panely nedám dopustit, bytelný, kvalitní panely, dokonce jsem po nich chodil po skle po střeše ( mám 80 kg) a v pohodě...
Kvalitní jsou, jen mě zarazilo to chování.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

vlkazajac píše:"... a narozdíl od polykrystalů při slabším slunečním svitu jim neklasá tolik proud, ale naopak napětí.....

Z toho sa vynára otázka, ako je dobre napísaný algoritmus pre mppt toho-ktorého regulátora. Či to nie je tak, že väčšina regulátorov je šitá na poly a mono. To by bol super test, pripojiť ich na dva rôzne regulátory a odhaliť pravdu !
:?:
Panely sú o.i. aj pekné, pomer 1 / 2 je zaujímavý. Uvažoval som nad pár kúskami tam, kde mi poly nijako nepasujú.
Dobrá otázka, zkusím se zeptat u Victronu, ale chtělo by to sehnat křivky průběhu napětí a proudu jako jsou uváděné u jiných panelů.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od xmasin »

Tak jsem se dnes podíval na chování různých typů panelů podle osvitových podmínek a srovnával jsem pokles napětí a proudu mezi NOCT a STC. Většina soudobých panelů má pokles napětí o 7 - 10% a proudu o cca 20% při NOCT proti STC. Moje panely to mají výrazně jinak. Pokles napětí je o 20% a pokles proudu o 15%, takže se obávám, že regulátor si s tím nedokáže moc poradit a výrazněji sníží výkon. Jdu se zkusit zeptat Victronu jak se jejich regulátor chová v tomhle případě.
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: Test panelů Avancis

Příspěvek od pete »

Každý MPPT regulátor hledá maximum výkonu a ne maximum proudu (jinak by nebyl MPPT), takže by mu mělo být celkem jedno jestli je křivka panelu strmá nebo plochá. Co může vadit efektivnímu využití panelů je stav, kdy se kvůli poklesu napětí panelů narazí na napětí akumulátorů a níž už kvůli tomu regulátor s napětím při hledání MPP nemůže jít. A tohle může asi nastávat spíš u amorfů než u mono/poly.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek