Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Samjbc
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 11, 2017 5:18 pm
Reputace: 0

Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Samjbc »

Zdravím,

v fotovoltaice se zatím vůbec nevyznám (snad se to časem zlepší :) ), ale rozhodl jsem si jednu postavit.

Chtěl bych vás moudřejší poprosit o kouknutí na můj návrh, zda jsem to vše správně pochopil a nevymyslel nějakou blbost.

Obrázkový návrh zapojení http://i.imgur.com/SYYNPXw.jpg
(Úprava oproti obrázku - nyní počítám se 6 panely, vždy dva zapojené paralelně.)

Baterie zatím vybrané nemám.

Panely mají v tuto chvíli napájet patro domu s vlastní pojistkovou skříní, kde jsou většinou jen nízko zátěžové spotřebiče (notebook, router, disky, kamery,...)

V budoucnu bych chtěl celý systém co nejjednodušeji spojit rozšířit o "Solární pole #2" - kopie pole #1 kde bych napojil zbytek malých spotřebičů z přízemí a přebytek nejlépe využil na ohřev vody (tak nějak předpokládám, že než dojde na tuto fází bude potřeba vyměnit i bojler :)) )

Panely: http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID2357
Regulátor: http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=259#
Měnič: http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... 4&catg=312

Předem dík za všechny tipy a rady
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od vla »

Pro odběr, který zatím uvažuješ by měly stačit minimálně do podzimu 2-max. 4 panely, i se čtyřmi budeš mít velké přebytky. Takže bych do začátku koupil méně panelů a za uspořené penízky pořídil silnější měnič. Měnič bývá často nejslabší článek sestavy, nebo spíš článek, který způsobuje největší omezení. Ze své zkušenosti bych řekl, že největší problém je přes léto vyrobenou energii spotřebovávat, proto ten silnější měnič. Mám 4 panely s asi 900Wp a měnič 600W sinus, vyrobí mi to tolik elektřiny, že malé běžné spotřebiče to nejsou schopny spotřebovat. (3x notebook,s provozem cca 16 hod. denně, tiskárna, wifi, monitory, TV a tu a tam další drobné zařízení) Přesto zůstává na střeše tak 30-50% energie. Letošní zima byla v Praze celkem slunečná, tak mi to až na dva týdny vyšlo i v zimním provozu. Baterky mám několik kilowat, proto vydrží i ten zimní provoz (ale minulou zimu vidím jako výjimku, bývá hůř). Radit nějaké aku je docela těžké, já začal s použitým olovem, které mám stále (asi 6KW jmenovité kapacity, skutečnou netuším) a doplňuji to asi 3 kilowaty LI-ON, z použitých akumulátorů, takže skutečnou taky netuším. Pro provoz je to dostatečné, takže to neměřím. V současnosti systém předělávám na měnič 5 KW a k tomu přidám nějaké lion a musím předělávat el instalaci, protože jsem s tak velkým měničem do začátku nepočítal a tudíž mám všude slabé vodiče. Takže baterky nedoporučuji, nevím, do začátku asi co seženeš nějak rozumně levně, naddimenzovat měnič a kabeláž. To ti ušetří náklady na pozdější rozšiřování. Regulátor výkonem vypadá OK, jen je potřebé, aby šel nastavit na různé druhy akumulátorů a nastavení bylo i v tom případě přizpůsobitelné tvým potřebám. Protože např. často se zde vyskytují levné AGM staniční aku, které ovšem mají jiné nabíjecí potřeby než trakční AGM aku. Takže pouze pevné nastavení je zbytečná komplikace, kterou v případě použití pro staniční aku musíš nějak vyřešit. To samé platí pro ostatní aku, kdy bys je třeba chtěl cyklovat v jiném rozsahu napětí, než uvažuje jejich výrobce (může to přinést delší životnost akumulátorů), atd.
Nemám rád tenhle stát.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od rva »

Schéma snad v pořádku. Možná je nejlepší začít něčím za málo peněz a po nasbírání zkušeností a ověření si, že je to pro mě to pravé, pokračovat s něčím snadno rozšiřitelným (pokud to místo umožňuje) na spotřebu domácnosti. Klidně bych začal u starého olova na 12V a učil se z chyb. A pak to zahodil a s FV přestal, nebo přešel na LiFePo, víc panelů a silnější měnič.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Samjbc
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 11, 2017 5:18 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Samjbc »

Díky za rady,

s baterkami také začnu stylem "co se sežene".

Nějaký tip na silnější měnič pro 24V (současný má 1500W) za rozumnou cenu?

Kolik je dostatečně naddimenzovaná kabeláž? Po Upozornění jsem se na to znovu podíval a plánovanou 16 tedy nejspíše vyměním za 35mm.

Začínat s 12V se mi nechce, co jsem zde četl, tak snad každý se nakonec dostal do fáze kdy už bylo 12V málo. A doufám, že u to vydržím :)) tak bych nerad kupoval něco o čem za pár měsíců zjistím, že je potřeba to vyměnit.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Botas »

Taky jsem si prošel různejma verzema.
12v je málo 24 je celkem ok už. Začínal jsem v malém 2x140wp 500w měnič a epsolar na 12v.
člověku to nedá a rozšiřuje najednu stranu dobré že získá zkušenost na levných (levnějších)komponentech ale pak je stejně prodá.
Záleží jak seš na tom s elektro znalostma jelikož k tomuhle je potřeba dobastlit nějaké přepínání odpínání při vybitých aku a tak.
Proto ikdyž to občas někdo nemá rád vše v jednom.Klidně bych doporučil prověřeného axpert mks 2400plus

24volt ,2400wat sinus těleso v bojleru 2,2 kw dává stabilně,je včetně reglu 60amp. tu se motá za 19tis tuším nový
pokud sečteš měnič a régl nejsi od toho už daleko
A sám se přepíná při vybitých aku při přetížení na sít a zpět má nabíječku prostě pro ty co si to neuměj ubastlit je to super a hlavně funguje.
Dá se pak rozšířit třeba druhej měnič na druhou fázi v domě.
Já ted jedu na tenhle měnič celou domácnost bojler pračka veškerý elektro kromě sporáku chce to postupný provoz ale jde to v panelech mám přes 2000wp ale regl mi propustí stejně jen 1600wp tj 60a na 24volt.
Samjbc
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 11, 2017 5:18 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Samjbc »

Díky,

axpert mks 2400plus vypadá zajímavě, ještě na podobné "All In One" krabičky kouknu.

Se znalostí elektra jsem na to bídně, zatím doháním to co jsem ve škole zahazoval :)

"...Dá se pak rozšířit třeba druhej měnič na druhou fázi v domě..." - nemáš nějaký příklad takového zapojení?


edit: k axpert mks - chápu to tedy dobře, že buď to běží na panely, nebo na síť - tedy, že v případě, že by panely už nestačili samo se to přepne na síť a pak zas nazpět (tedy buď a nebo)?
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Botas »

Tak axpeta si určo nastuduj návod co vše umí třeba na ostrovni-elektrarny je i s cz navodem.
Ja jsem původně od el.na hony daleko a neumím si ubastlit všelijaké hlídání a automatizaci.Toto to řeší za mně tj
hlídá spodní hranici aku pak se vykryje ze sítě hlídá nabíjení,má nabíječku pří přetížení se přepne na sít a po odeznění zpět.toto vše musíš jinak řešit dodatečně.zase nějaká koruna a znalosti.
Někdo to tu tak měl zapojené ze slovenských uživatelů 2 axpert nebo jeho klony z číny se sem tahaj.
axperty jdou zapojovat i do jedné fáze paralelní provoz ale POUZE verze na 48v k tomu určené
Ale zde by neměl být problém na dvě fáze dát měnič jen příjdu o špičku zatížení pokud uvažuji 1x 4800 w nebo 2x 2400 ale to zas je o rozložení spotřebičů a výkonových špiček.A pohlídat si třífázové žrouty jako motory a tak ty by nesinchronizovaný měniče asi něměli v lásce moc.

Jinak určitě bych kdyžtak ten epsolar vyměnil za tu objevený tristár v bazaru.Sám mám jetej tristár a oproti epsolaru je to někde jinde.Epsolar měl sem postupně dva jednu 40ku starej stříbrnej typ a pak stříbrno modrej tuším etracer a překračovali horní hranici napětí nastaveného což pak k lifepo bylo naprd takže reklamace a už ne.
Ae to jen má amatérská zkušenost

edit ano nastavíš třeba aku minimum na 24 volt pokud dosánou této hodnoty měnič se přepne na bypas a jede v podstatě ze sítě tj vlastně jim jen prochází sít.pak se dá nastavit že bud čeká až se aku nabijí z panelů nebo začne nabíjet nabíječkou. do nastavené hodnoty kde se přepne zase na aku.to samé když ho přetížíš zahlásí přetížení přepne se na sít až poklesne přetížení na úroven co zvládne chvilku počká asi 20 sekun jestli zas nedojde k nějakému vyšímu než max odběru pokud ne přepne se zpět na aku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od rottenkiwi »

Mnoho vecí v FVE závisí na kapacite batérií, ich type a teda aj aký menič je k nim vhodný.
Ak použijem zaplavené olovo, tak to potrebuje v zime EQ na 15.6 až 16 V, to mi vypne menič,
ktorý tých 16 / 32 / 64 V nezvládne.

Ďalej ak mám malú kapacitu batérií a zvolím systém ráno ABS. a potom používam,
vačšinou mi to do rána nevydrží a musím riešiť prepínanie.

Ak mám vačšiu kap. batérií, ktoré večer dám do ABS. príp. dobijem z AC, tak nemusím
riešiť žiadne prepínanie a ešte mi to plní aj funkciu UPS v prípade že zajtra AC vypadne
a slnko bude za mrakom.

Ak sa rozhodnem pre 24 / 48 / 96 V systém, tak síce potrebujem menej istenia a káblov,
ale na druhej strane, bez balancérov a to aj na olovo, nie len na Li(X) to nepojde.
A keď si taký balancér či palič v prípade prepatia na LiFE článkoch neviem urobiť sám, tak
to bude určite drahšie, ako 2 x 160 A PN00 a 2 x 2 m x 50 mm2 Cu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od volente »

Provozuji domácnost na Axperta MSXE 24V a zatím spokojenost.
Baterky do obytných prostor jedině Li, případně uzavřené olovo.
Začínal jsem na ohmatání s 12V systémem pouze na svícení, a používám ho dodnes.
Dobrá škola, panel jsem si stavěl sám z jednotlivých článků, místo reglu jednoduchý step down modul za pár korun, baterky uzavřené olovo a funguje to už třetím rokem.
Jako škola dobré. Axperta bych doporučil, je to přístroj co si nastavíš a pak si žije svým životem. Přepíná se sám na DS když jsou baterky vybité, nebo je přetížen, prostě funguje jako UPS.
Dovolím si dodat že 25.6. pořádám sraz bláznů do fotovoltaiky, a tímto jsi srdečně zván.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=110&t=3628
Osobní výměna zkušeností je nade vše.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Samjbc
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 11, 2017 5:18 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od Samjbc »

Ten Axperta MSXE opravdu vypadá zajímavě, nejspíš ho přidám do svých plánů.

Díky všem za info.

volente: škoda že Brno, to je pro mě přes celou republiku :(, tak snad příště..
miroslava
Příspěvky: 19
Registrován: stř srp 09, 2017 2:07 pm
Reputace: 1

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od miroslava »

Ahojte Dlho vas tu citaa snazim sa zapamatat co najviac len stale sa neviem dopatrat ako tu elektrinu tahate potom dalej do osvetlenia napriklad To mate vsade predlzovacie kable ci co. Nie som blond ale su veci ktore mam rada vysvetlene po lopate
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od ResHacker »

Také se tu ty rozvody už řešily xkrát, stačí trochu zapátrat. Ve zkratce snad jen toto: Pro solárníky je obecně nejlepší osvětlení (a samozřejmě pokud možno tak i ostatní spotřebiče) řešit DC rozvody - ušetří se tím hlavně ztráty na měniči, popř. se v určitých případech třeba vystačím i bez něho. Takové rozvody pak samozřejmě vyžadují vhodně jištěné samostatné vodiče. V případě 230V spotřebičů je možné využít stávající rozvody s přepínačem sítí (měnič / DS) anebo potom dvojí rozvody, kdy je solár zcela v ostrovním režimu a pracuje nezávisle na DS - pak mám dvojí i zásuvky (solár / DS).

Edit: dnes už spousta solárníků využívá chytré hybridní měniče, např. typu Axpert, které jsou připojené jak na baterku, tak na síť a umí s oběma vstupy inteligentně pracovat a do sítě pak dodávat energii dle aktuálních možností a nastavení. Potom nepotřebuji "hloupý" přepínač sítí a opět si vystačím se stávajícími rozvody + k nim můžu klidně ještě od baterií vést ty stejnosměrné třeba pro osvětlení...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od rva »

miroslava píše:Ahojte Dlho vas tu citaa snazim sa zapamatat co najviac len stale sa neviem dopatrat ako tu elektrinu tahate potom dalej do osvetlenia napriklad To mate vsade predlzovacie kable ci co. Nie som blond ale su veci ktore mam rada vysvetlene po lopate
U každého záleží na dispozici - kde je vstup DS do baráku a kde je FV elektrárna.
1. Může to být třeba tak, že v rozvaděči za hodinama a hlavním jističem si dáš manuální přepínač sítí 1-0-2. V poloze (1) jede barák na DS a v poloze (2) na měnič. A samozřejmě musíš tam dotáhnout kabel od měniče na (2).
2. S Axpertem, nebo jiným chytřejším měničem přidáš kabel, kterým přivedeš DS od hodin do měniče a výstup měniče opět zpět k hodinám na (2), Pak si to měnič sám reguluje a pokud výkonově nestačí, nebo jsou vybité baterky, přepne se na DS. Přepínač teda zůstává v poloze (2) a ručně ho přepneš do (1) v případě katastrofy, nebo údržby elektrárny
3. A pokud budeš mít pravý hybridní měnič, tak ten pokud nestačí si přicucne z DS jen to, co mu chybí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
miroslava
Příspěvky: 19
Registrován: stř srp 09, 2017 2:07 pm
Reputace: 1

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od miroslava »

Vstup DS je na opacnom konci domu cca 20m Viem ze je moznost zapojit vseliake prepinace za hodinami len som myslela ze bude nieco jednoduksie aby sa netahal kabel
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od rva »

miroslava píše:Vstup DS je na opacnom konci domu cca 20m Viem ze je moznost zapojit vseliake prepinace za hodinami len som myslela ze bude nieco jednoduksie aby sa netahal kabel
Fungovat budou i jiné varianty, ale to už si někdy člověk zahrává s tím, že něco odpálí, nebo podpálí, nebo bude mít špatně jištění, někoho zabije a podobně. Třeba když se vypne hlavní jistič, tak jsou všechny vodiče v baráku k dispozici pro FV měnič, který se propojí zástrčkou !!!s napětím na správném kolíku!!! do libovolné zásuvky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od kodl69 »

spíš bych se zamyslel nad tím, kolik stojí 20m kabelu 5x4mm2, jestli je to v celkové investici tak velká položka, že je potřeba řešit nějaký vymyšlenosti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od vla »

Pokud kolegině nenapíše konkrétní parametry své elektrárny nepřijde mi rozumné cokoli radit. Proč třeba vodiče 5x4 mm2, když bude mít třeba 1-2 zásuvky a měnič 300w atd. Takže prosíme nejdříve parametry FV elektrárny, případně předpoklady jejího využití a pak lze radit jak to udělat.
Nemám rád tenhle stát.
miroslava
Příspěvky: 19
Registrován: stř srp 09, 2017 2:07 pm
Reputace: 1

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od miroslava »

Ahojte Takze som sa rozhodla ze zatial mi bude stacit ked mi FV ohreje vodu . Potrebovala by som niekoho kto mi poradi a nenapise na moju otazku ze toto tu uz bolo x krat napisane ze si to mam najst. Takze k veci Byvam v dvojgeneracnom dome na liptove (Liptovsky Mikulas) vodu hrejeme v obojzivelniku cez leto el. a v zime kotol na pevne palivo. Bojler je 120L. Fve planujem az zaciatkom marca 2018 no chcem mat dovtedy co to nastudovane a kupene. Mam uz kupeny Mppt regulator od jedneho pana co to vyraba. Potrebujem este vediet ake silne kable od fv do mppt. Planujem 8 panelov min. 250w. Polykristalicke. chcem niekde zapojit aj nejake meracie zariadenie aby som videla napr. kolko mi ide do bojlera alebo kolko mi fve vyrobila za rok. Povodne som chcela fve na osvetlenie a drobne spotrebice lenze nejako som sa stratila v menicoch a vsetkom okolo toho. Ozaj a este tipy a triky ako nekupit 100rocny fv panel pekne umyty a zabaleny ako novy. Dakujem
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od rva »

Pro pouhý ohřev vody se používá Oplockého regulátor (ten pro různá oslunění hledá takové výstupní střídavé napětí, při kterém je max. výkon). Pod tím názvem se najde i na internetu spolu se zkušenostmi, prodejem a podobně. Zapojení je pak takové, že panely jsou v sérii, aby dosáhly vhodného napětí. Tyto jsou pak připojeny na vstup Oplockého regulátoru a na jeho výstup je připojena spirála boileru. Ale je to jenom na ohřev boileru, pokud člověk později přejde na baterie, tento regulátor se mu už nebude hodit.
Nebo se používá gridfree měnič s limiterem https://www.i4wifi.cz/index.php/?cl=dig ... slimiterem + FV panely. Tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=3660 je o něm hojná diskuse. To je pak využitelné nejen na ohřev vody, ale na všechno a dá se i časem doplnit o baterky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní FVE - první návrh nezkušeného solárníka

Příspěvek od mobilik »

Regulator uz ma. ;-) kable stacia 4mm, ale odporucam kupit fotovoltaicke kable, ked nie komplet tak staci aspon pod strechu sa dostat, tam kde nesvieti slnko uz mozu ist aj obycajne CYA4. Ale najlepsie ist neprerusovane az do skrinky.
Na regulator na vystup nemozte zapojit nijake zariadenie na meranie. Je tam traperzovy signal a nestale napatie. Ideal je merat jednosmerne napatie na vstupe z panelov. Ked sa odpocitaju nejake straty, tak to na 90% odhadom bude sediet zo skutocnou spotrebou.
Pozor ho ake meranie sa tam neda pouzit, je tam dost vysoke napatie z panelov. ;-)
Skuste si pozriet "mixmanove komplexne riesenie na merabie, logovanie a zalohovanie dat.
Je za rozumnu cenu. ;-) Dokaze to merat vsetko mozne a zalohuje to na server, kde sa daju vykreslovat grafy, statistiky atd...
Na panely triky asi niesu. Ak to bude 230Wp panel a menej tak je to stary panel. Dnes sa bezne predavaju za rozumne ceny 260W a viac, podla toho sa da aspon trosku usudit ze to nieje stary x rocny panel. Aj ked bezne aj tieto pekne posluzia. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek