Nabíjení Pb akku a desulfatace

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od qquiderr »

Zdravím, chci se zeptat, pokud dobíjím novou baterku, vadí pokud zapomenu vypnout desulfataci? 74Ah 12 Pb akku.

pak mám 2 "staré" pb akku, které chci desulfátovat, aspon neco z nich "zbyde" na dožití a jako založní kdyby se mi vybila baterka v autě *batt* Jak dlouho trvá desulfatace? Například 12V 62Ah Pb, ta je v nejhorším stavu. Lze její stav změřit pomocí napětí? pokud tedy ukaže třeba 12,4V ona napětí udrží, v autě udrží palubní systemy a radio, při větraku spadne napětí i na 10V, starterem ani nehne, všecko zhasne a nic, tedy bych ji chtel nechat desulfatovat, jak dlouho to potrvá? 15 dní? Pak mam druhý Pb akku, také drží napětí, 72Ah 12V, v autě se chová stejne jako ten druhý sle s tím že při tom větraku spadne napětí tak na 11,6V a starterem otačí, ale dlouho ale zvladne ho nastartovat, točí tak 11ti voltama. Dale pak co se stane když akumulatory spojím paralelně, a připojím k nabíječce se zapnutým desulfátorem, bude to vadit nebo bude probíhat desulfatace obou akku a zaroveŇ dobíjení/udržba, aby se akku nevybili. Mám auto s dieselem.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od qquiderr »

ještě dodám že elektrolyt v obou baterkach je dolytý a hustota článků je tak většinou 1,21-1,23, jeden članek pak 1,20.
U té starší všechny tak 1,21-1,23, u te druhe taktež jen jeden pak 1,20. U hustoměru se to drželo tedy na hranici, ale pořad v bílem poli.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od brumlaj »

http://wiki.mypower.cz/desulfatace případně se ptej co přesně Ti není jasné.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
qquiderr
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 16, 2017 6:12 pm
Reputace: 0

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od qquiderr »

Tak mam ješte další akku, ta byla v nejhorším stavu, tak jsem loli a začal nabíjet s desulfatorem, no postupně je znat že články houstnou ale jeden z nich nikoli, čím to může být? Jenak tamty 2 baterie chci resetovat podle toho článku, takže mam hlidat hustotu až klesne na hodnotu pod 1,10? takže až tam bude 1,0 tak mám začít nabíjet? No zkusím to, jen mi dela starost jeden článek u te třetí baterie, nevím proč nehoustne, ale kdyby byl zničený tak by nefungovala celá akku, budto by nešla vůbec nabít, kdyby tam byl zkrat tak by se také nenabíjela. neli že bych na ní nic nenaměřil.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
jaký to je kapacity? jinak napětí asi OK, float držíš přes den v noci vybíjíš... taky mám po přepočtu na 24V přesně 27,5V na float a bulk mám teda malinko menší 28,7 ale i tak záleží na doporučení výrobce,.
Uživatelský avatar
macherko
Příspěvky: 65
Registrován: ned pro 09, 2018 5:50 pm
Reputace: 3

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od macherko »

Ahojte chlapi chcem sa informovat či je potrebna equalizacia AGM bateríí

Dakujem
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od Vitek »

macherko píše:Ahojte chlapi chcem sa informovat či je potrebna equalizacia AGM bateríí

Dakujem
Ahoj zajímavá myšlenka.... protože nemáš žádnou kontrolu nad elektrolytem a při ekvalizaci články více či méně řádně plynují, některé více některé méně, nedoporučuji ti to..
řid se pokyny výrobce baterie.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:
chatař píše:Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
jaký to je kapacity? jinak napětí asi OK, float držíš přes den v noci vybíjíš... taky mám po přepočtu na 24V přesně 27,5V na float a bulk mám teda malinko menší 28,7 ale i tak záleží na doporučení výrobce,.
Ahoj Vítku. Dík za reakci. Mám to v podpisu. 4x 6V/232 Ah Varta. Mám to zprovozněný tři dny a jsem moc spokojen. Přes den mi jedou běžné spotřebiče (televize, lednička, router, set top box, ledky pod linkou v kuchyni) a baterie jsou skoro pořád ve floatu i při zatažené obloze. Silnější spotřebiče používám jen při sluníčku. Na noc měnič vypínám, a ledničku šoupnu na DS. Prostě noční provoz ledničky na Axperta se nevyplatí. Měnič za 8 nočních hodin jen naprázdno sežere 350Wh, lednička 200Wh. Takže volba je jasná.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:
macherko píše:Ahojte chlapi chcem sa informovat či je potrebna equalizacia AGM bateríí

Dakujem
Ahoj zajímavá myšlenka.... protože nemáš žádnou kontrolu nad elektrolytem a při ekvalizaci články více či méně řádně plynují, některé více některé méně, nedoporučuji ti to..
řid se pokyny výrobce baterie.
Přesně tak. Právě kvůli nemožnosti kontroly elektrolytu a tudíž strachu z přebíjení jsem šel do "primitivních" zaplavených bateriií. Pro nás starší to není problém, spíš naopak, je nám to blízké, je to naše technologie na kterou jsme od mládí zvyklí z Wartburgů, Spartaků, embéček a podobných dnes už veteránů :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od youda »

chatař píše:...
Právě kvůli nemožnosti kontroly elektrolytu a tudíž strachu z přebíjení jsem šel do "primitivních" zaplavených bateriií. Pro nás starší to není problém, spíš naopak, je nám to blízké, je to naše technologie na kterou jsme od mládí zvyklí z Wartburgů, Spartaků, embéček a podobných dnes už veteránů :lol:
Tak pod toto bych se podepsal taky.

Pokud si někdo pořizuje olověné baterky kvůli jejich nižší ceně, tak by se měl smířit s tím, že budou vyžadovat občasnou údržbu, dodržování přísnějších pravidel pro nabíjení/vybíjení a že toho prostě musí nashromáždit metráky.

Naopak, rozhodnutí nakoupit olovo protože je levné, ale vzít si jej ve formátu gelovek, aby nevyžadovalo údržbu, mi přijde trochu zvrácené. Olověné gelovky, dle mého laického názoru, totiž kombinují to nejhorší z obou protipólů bateriového světa: nízká využitelná kapacita daná chemií + nemožnost povaření a údržby daná hermetickým obalem.

PS: Neříkám, že gelovky jsou zcela nepoužitelné baterky. Pokud by skutečně byly, pak by je výrobci tak úspěšně neprodávali. Už při koupi by se však měl každý smířit s tím, že do FVE jsou gelovky prostě kompromis.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

Takový koment od fotovoltaického guru mě jako začátečníka moc potěšil. Snad tím nezpychnu. :D Nemám sice moc zkušeností, ale od uzavřených baterií mě odradil pouhý instinkt.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Takový koment od fotovoltaického guru mě jako začátečníka moc potěšil. Snad tím nezpychnu. :D Nemám sice moc zkušeností, ale od uzavřených baterií mě odradil pouhý instinkt.
Guru jednoznačně ano, ale kolik měl propálených triček od kyseliny docent? pokud vím olovo neměl - asi kvůli tomu že to žere trička při nešikovné manipulaci....

zdar :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od youda »

Bohuzel mel :(
A to ten nejhorsi typ, jaky muzes pro FVE pouzit:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=74493#p74493
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od Vitek »

youda píše:Bohuzel mel :(
A to ten nejhorsi typ, jaky muzes pro FVE pouzit:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=74493#p74493
Není olovo jako volovo, youdovi se omlouvám :D netušil jsem že může investovat do takovéhoto High tech zařízení na udržení náboje

nicméně určitě existuje kvanta lepších baterií než olovo !! já to říkám všude neberte si ze mě nikdo příklad a nebo přijedte a ukážu Vám jak se to nemá dělat !
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:
chatař píše:Takový koment od fotovoltaického guru mě jako začátečníka moc potěšil. Snad tím nezpychnu. :D Nemám sice moc zkušeností, ale od uzavřených baterií mě odradil pouhý instinkt.
Guru jednoznačně ano, ale kolik měl propálených triček od kyseliny docent? pokud vím olovo neměl - asi kvůli tomu že to žere trička při nešikovné manipulaci....

zdar :-)
Ale bože, nějaké to tričko sem, nebo tam. U Vietnamců je triček dost. Pokud kyselina nevypálí oko, tak o nic nejde. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od FRSO »

chatař píše:Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
Při tomto nastavení ti ty akumulátory moc dlouho nevydrží, bulk je malý na zaplavený akumulátor, float zase moc velký, equa by chtělo aspoň jednou týdně, dle DOD aku denního vybíjení.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od FRSO »

macherko píše:Ahojte chlapi chcem sa informovat či je potrebna equalizacia AGM bateríí

Dakujem
Záleží jaký typ aku AGM, po velkém vybytí by se měl aku AGM nabíjet 14,2V po dobu 48 hodin !, jinak bulk většinou 14,4V, float max 13,5V, eqa provádím u Hopecke AGM 250Ah aku jednou za cca 14 dnů proudem 5A po dobu 1 hodiny napětím 14,6V. Žádná jiná údržba se neprovádí, nic se pravidelně nekontroluje. Aku jsou v provozu na chatách už cca 7-8 let a žádný problém. Tyto aku jsou speciální solární staniční aku s vysoký počten cyklů DOD 40% 3200 cyklů, 50% 2500 cyklů, 20% 7000 cyklů.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od chatař »

FRSO píše:
chatař píše:Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
Při tomto nastavení ti ty akumulátory moc dlouho nevydrží, bulk je malý na zaplavený akumulátor, float zase moc velký, equa by chtělo aspoň jednou týdně, dle DOD aku denního vybíjení.
Dík za názor FRSO. Denní vybíjení mám zatím minimální. Baterie prakticky pořád v nabitém stavu. Na noc měnič vypínám, a silnější zátěž připojuju jen přes den, když je na panelech odpovídající výkon. Takže vybíjení tvoří prakticky jen večerní koukání na televizi a lednička. Na noc ledničku přepínám na DS. Takže bulk 29,4V se ti zdá málo, a float 27,4 moc? Ale já ty baterky mám ve sklepě kde je 15 stupňů.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabíjení Pb akku a desulfatace

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:
FRSO píše:
chatař píše:Zdravím všechny. Mám zalité trakční baterky. Systém 24V. Na Axpertu jsem nastavil bulk na 29,4V, float na 27,4V, equalizaci na 31,5 jednou za měsíc na dvě hodiny. Podotýkám, že baterie mám ve sklepě při teplotě kolem 15C, takže jsem tam přidal nějakou tu kompenzaci nahoru. Co jsem si kde načetl, mělo by to tak být správně. Co vy na to? :D
Při tomto nastavení ti ty akumulátory moc dlouho nevydrží, bulk je malý na zaplavený akumulátor, float zase moc velký, equa by chtělo aspoň jednou týdně, dle DOD aku denního vybíjení.
Dík za názor FRSO. Denní vybíjení mám zatím minimální. Baterie prakticky pořád v nabitém stavu. Na noc měnič vypínám, a silnější zátěž připojuju jen přes den, když je na panelech odpovídající výkon. Takže vybíjení tvoří prakticky jen večerní koukání na televizi a lednička. Na noc ledničku přepínám na DS. Takže bulk 29,4V se ti zdá málo, a float 27,4 moc? Ale já ty baterky mám ve sklepě kde je 15 stupňů.
chataři pošli nam sem datasheet od výrobce rád bych se mrknul

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek