AKU nářadí

Brusky, frézy, pily, vrtačky, soustruhy, obráběcí stroje, trafopájky a jiné zařízení pro domácí dílnu
Odpovědět
Bean
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 07, 2015 2:49 pm
Reputace: 0

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Bean »

[quote="fukuši"]Chtěl jsem původně taky koupit 48V Stigu ale nakonec jsem vzal novinku Stihl MSA 140 v setu s 187Wh bateríí.
Hlavní důvod byl ten tenkej a kvalitní řetez a nízká hmotnost.

Tej tenkej retaze sa skor obavam, ak to ma dlhodobo zvladat palivove drevo. Ale ked v dohladnej dobe pride Stihl so 48V, budem o nej tiez tuho premyslat. Ako vravis, ...lebo Stihl :-)
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od fukuši »

Co jsem zjištoval tak Stihl nebude přecházet na 48V.Prej už by to nebylo tak lehké.Celkově už vše vychází takové těžkopádné.Podle tvrzení techniků u Stihl.Ten řetaz má chlapík původní u 160 5 tým rokem a topí dřevem.Dá se sehnat pod
300Kč tak to vůbec neřeším.Má to celkem logiku u aku čím menší odpor při řezání tím máš samé plus.Ten řetaz si dělá Stihl sám.Zatím jsem pořezal 5m dřeva na 30cm a fakt paráda.Vše ukáže až čas.Ale je to mazel.
Zjistil jsem tyto watáže MSA.

120 580W
140 prej o 25% větší výkon jak 120
160 650W
200 1000W

Baterie používají 18 650 prej značkové,Sanyo,Sony nevím zatím jsem nekuchal ale na baterii je napsáno 20x2,6Ah .
Je vidět že jsou zelené a zatím jsem našel že zelené jsou Sony VTC 5 2,6Ah.Doporučené skladování nabito na 40%.
Ještě by to chtělo rozlousknout jak funguje BMS baterie.Má celkem 4 kontakty.
Bean
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 07, 2015 2:49 pm
Reputace: 0

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Bean »

Hmmm, diky za podrobne info, teda prst hore pre Stihl. S tou retazou si ma presvedcil, no tazkopadnost by som rad ozelel a neverim, ze 48V by nedalo este lepsiu ucinnost/vykon. Mozno prave na centralu dostavaju dopyt a tuto moznost zvazuju... zvlast ked konkurencia uz 48V ponuka.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: AKU nářadí

Příspěvek od burda »

Dvě paralelní 18650 a maximální zatížení přez 16A. Hmm to nevím jak dlouho ten batery pack vydrží...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

mám tady nějaký 18650 co jsou origo do nářadí a mají max. proud 30A na kus, takže bych se toho nebál. Ostatně mám podobně konstruovanej křoviňák ryobi, a už druhou sezónu, takže záruku to jistě vydrží.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od fukuši »

Měl jsem možnost změřit baterii 160Wh Stihl a měla po 4 letech používání dosti intenzívního 85% jmenovité kapacity.
Měřil jsem dnes svoji baterii AK 30 a měla 4,8 Ah po 5 ti cyklech.Ze začátku kapacita mírně stoupá tak těch 5Ah je asi reálných.Podle mě je 10 let jistě použitelná hlavně pokud budeš dlouhodobě skladovat nabitou cca 40%.(U Stihlu 2 led).
Zátěž jsem nastavil 3,5A a konečné vyb.U 30V.
Bean
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 07, 2015 2:49 pm
Reputace: 0

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Bean »

Poslusne hlasim, ze MSA200 s bat. AP300 je doma. Je to riadna hadimrska, radost rezat! Akurat mam trochu vrasky zo skladovania - pisu, ze aku skladovat pri cca 30% (1LED), to aby clovek vzdy mal na dvore v rezerve nejake neporezane drevo a po sichte sa s tym este dlho hral, aby to vzdy dostal na tych 30%, aj tak sa mi to zatial nepodarilo. Uz som ju mal po praci vybitu 3x na 1LED (napatie pod 36V) a zakazdym vycistil a spokojne odlozil, lenze po nejakom case sa vzdy baterka zotavila a znova ukazovala 2LED (40-60%). Naposledy som ju dorazil tak, ze pila v smrekovom dreve zastavovala (blikala 1 LED), no aj tak po odlozeni po nejakom case znova vyliezla na 2LED. Hlava mi to neberie, odjakziva sa baterky skladovali pokial mozno co najviac nabite, tuto s tazkym svedomim odkladam takmer uplne vybitu a hlavne, ked s tym ma pokazde clovek po praci este neviem kolko laborovat, aby to mohol odlozit v tom spravnom stave, tak to veru nie je velmi user friendly.
Co to vlastne znamena "dlhodobo" skladovat? Myslene napr. mimo sezonu/cez zimu, alebo ani par dni sa nesmie skladovat plne nabita, inak ide dole vodou?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: AKU nářadí

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu nie je doležité, či to je 30, 40 alebo 50 % SOC, ale aby sa baterka nedostala
samovybíjaním pod 2.5 V Voc, lebo sa prepoluje. A tiež nie je dobré to držať
nad 95 % SOC, lebo tam nastávajú zmeny na katóde a mení sa elyt.

Viac tu:
Electrical safety of commercial Li-ion cells based on NMC and NCA technology compared to LFP technology pdf

Ale čo je najdoležitejšie, je teplota, lebo ak bude baterka na 60 % SOC
ale pri 0 *C, tak sa jej nič nestane, bude sa pomaličky vybíjať, ale ak
bude na 30 % v 40 *C, tak sa vybije rýchlo a každé napatie pod 2.5 V
je pre baterku rovnako zlé ako nad 4 V u LFP, či na 4.5 V u NCA a NMC.

Ešte medzi LFP a NCA a NMC je ten rozdiel, že ak pojdeme u NCA či NMC
nad 100 % SOC, tak sa nestane nič hrozné, ale ak ideme nad 101 % SOC
u LFP, tak výrazne skracujeme životnosť, to vyplýva z toho, koľko molov
Li je ešte dostupných na anóde pri 100 % SOC u NCA/NMC kontra LFP.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Bean
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 07, 2015 2:49 pm
Reputace: 0

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Bean »

[quote][/quote]
A tiež nie je dobré to držať
nad 95 % SOC, lebo tam nastávajú zmeny na katóde a mení sa elyt.

Ale čo je najdoležitejšie, je teplota, lebo ak bude baterka na 60 % SOC
ale pri 0 *C, tak sa jej nič nestane, bude sa pomaličky vybíjať, ale ak
bude na 30 % v 40 *C, tak sa vybije rýchlo a každé napatie pod 2.5 V
je pre baterku rovnako zlé ako nad 4 V u LFP, či na 4.5 V u NCA a NMC.

Cize vravis, ze v chladnom prostredi sa da drzat na akomkolvek SOC povedzme medzi tymi 30 - 95%. Pojdem na to este opytat do Stihlu, schvalne ako su znali svojich technologii...
Jedna sa mi totiz aj o to, ci by sa tieto bat. vyhladovo dali dali pouzit v zime ako zaloha do FVE.
Preto aj otazka, co to znamena skladovat dlhodobo. Ci aj par dni plneho nabitia spravi skodu.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od fukuši »

200 je supr pila a to doporučení ber s rezervou.Prostě když víš že ji nebudeš měsíc používat tak ji nech na cca 2-3 dílky někde kolem 18 -20 stupnů.Když zapomeneš nic se neděje životnost tak jak tak bude víc jak 10let.Byl jsem kácet 3 stromy
a nějakej nálet,dost jsem spěchal a tam bylo poznat , pokud ji nenecháš dáchnout jak baterka letí s teplotou nahoru a kapacita prudce dolu.Tam bych viděl podstatné snížení v životnosti prostě chovat se tak aby teplota baterie jak při nabíjení tak vybíjení zbytečně nerostla.Když už jsem ji ohřál nechám chládnout a pak nabíjím v garáži kde je 18 stupnu.
Průměr stromů byl cca 30cm.Ty máš profi verzi tak tobě nabíječka chladí vzduchem.
Bean
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 07, 2015 2:49 pm
Reputace: 0

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Bean »

Hej prebral som to dnes s chlapikom zo Stihlu a zaver je vlastne rovnaky ako sa tu napisalo. Takze vam chlapi vrele dakujem za objasnenie, mozem kludnejsie spavat a snivat o lietajucich pilinach ;-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem se praštil přes kapsu a koupil řetězovou pilu makita DUC353Z + set 4x5Ah baterek. Neodolal sem a koupil na stejné baterie ještě zastřihovač trávy a akuvrtačku. Ještě do budoucna pokukuju po sekačce a křovinořezu.
Konečně výrobci sjednotili baterky. Takže stačí jedna nabíječka, sada baterek a může se to prohazovat mezi sebou. Další výhoda je, že samostatné nářadí bez aku a nabíječky stojí o poznání méně.
Už se těším až to příde a budu to moct vyzkoušet.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: AKU nářadí

Příspěvek od lopez »

Zdravím
a gratuluji k nákupu. Pak dejte, prosím, vědět, jak jste s touhle Makitou spokojen. Jaký má deklarovaný výkon? Nějak se mi ho na internetu nepodařilo zjistit.
Na podzim, když jsem vybíral řetězovku, jsem ji měl na žebříčku dost vysoko, protože mám velmi dobrou zkušenost s klasickou elektrickou pilou Makita 1400W, která (s jednou výměnou uhlíků) poctivě maká už skoro 20 let. A zvlášť v posledních letech se pořádně zapotí. Ale nakonec jsem dal přednost pile STIGA SC 48 AE kvůli těm 48V. Jsem velice spokojen, fakt kombinuje výhody elektriky a benzínovky, zatím bez nevýhod. A ještě se nestalo, že by baterie (mám 2x 5Ah) vydržely míň než já. Ergonomicky tedy pila není úplně ideální, ale už jsem se s za sezonu ní naučil. Taky motor (1200W) chce jiný přístup, než ten 35 cm^3 u benzínovky, na který jsem byl zvyklý. Ale nekácím v lese a silnější polena složená před domkem si předem štípnu.
No a když už mám ty dvě baterie a nabíječku, pořídil jsem ještě STIGA Multi Tool SMT 48 AE (vyvětvovací pila a plotostřih) a foukač STIGA SBV 48 AE. Ani jsem to moc nepředpokládal, ale vše využívám velice velmi. Třeba foukač je ideální na čištění okapů.
Ještě zvažuji kultivátor STIGA SRC 48 AE, ale potřeboval bych k němu nějaké objektivnější informace. Třeba do jaké hloubky se s ním dá reálně zakutat, neb 12,7 cm mi přijde málo, kolik vydrží a tak.

L.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: AKU nářadí

Příspěvek od burda »

Zdravím
Mám 36V křoviňák od RYOBi a chystám se koupit si RYOBI RCS 36X3550HI motorovku. Vypadá to, že pila používá stejný akumulátor. Nemáte ji někdo ? Potřeboval bych zjistit, jestli se k ní dá připojit externí baterry pack - home made. Jestli v ní není zabudovaný "kurvítko" v podobě komunikace s baterkou? Tak jako u Stihl apd...
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: AKU nářadí

Příspěvek od Pan Taum »

Ta sama aku 36v. Ctyri piny, na dvou plne napeti baterie. Extrerni urcite pujde pouzit, kdyz vyrobis vhodny konektor napr. ze stare aku. S koupi neotalej, cim dele ji budes mit, tim vetsi bude radost.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: AKU nářadí

Příspěvek od redcrown »

burda píše:Zdravím
Mám 36V křoviňák od RYOBi a chystám se koupit si RYOBI RCS 36X3550HI motorovku. Vypadá to, že pila používá stejný akumulátor. Nemáte ji někdo ? Potřeboval bych zjistit, jestli se k ní dá připojit externí baterry pack - home made. Jestli v ní není zabudovaný "kurvítko" v podobě komunikace s baterkou? Tak jako u Stihl apd...
nevíš, jaký proud teče z baterie, tj. jaký má špičkový výkon?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

S křoviňákem to používám, baterka je určitě stejná, takže bez problému. Jako konektor mám fastony přilepený ke kousku pertinaxu. S 20Ah aku mám akorát trochu obavy o motor křoviňáku, ale vydrží to skoro celej den, zrovna v neděli se chystám na 500m2 kopřiv, bodláků a spol... Nevím jak pila, ale křoviňák je bez origo baterky těžkej na předek, tak ji tam mám přilepenou izolačkou o pár cm vzadu, kvůli vyvážení.
Já zas uvažuju o sekačce, nejlépe koupit bez bateky, ty 4 nebo 5Ah aku zas taková výhra nejsou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: AKU nářadí

Příspěvek od redcrown »

Ahoj, proč máš obavy o motor? On se citelně přehřívá?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: AKU nářadí

Příspěvek od burda »

Jo motor v křoviňáku se hřeje dost, skoro jsem si říkal, že si jeden koupím do zásoby;) Uvidíme jak dlouho vydrží;) Na druhou stranu, něco ano, neb jsem koupil křoviňák už jetý a přez to, že jsem ho musel rozkuchat, vyjmout konektor uprostřed a napojit natvrdo, tak spokojenost. Jen ten plast, obalující motor a současně držící tyče u sebe se časem vyvaklá a křoviňák se hýbe do stran.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem to zkoušel a ta pila makita jede jak blázen. Řekl bych, že je výkonově srovnatelná jako moje benzínová partner 38 ccm nebo kolik to je. Většinou ani neřežu na plnej plyn. Výdrž baterek taky ujde, ale nezkoušel sem kolik nažežu, než vypne ochrana baterek. Většinou jak se ukáže poslední čárka, tak ještě chvilku pořežu a pak aku vyměním.
Jen několik připomínek, co se mi na pile nelíbí.
1. Má automatický power off nastavený až na moc krátkou dobu. Když položíte pilu, na kozy si položíte novou kulatinu a
jak vemete pilu znova do ruky, tak se akorát vypne a musí se znovu zapínat. Zapínání je řešeno mikrospínačem překrytým membránou. Mám zkušenost, že při častém používání se prostě membrána vymačká. No uvidím.
Ten interval vypnutí by mohl být aspoň minutu, je to dost otravný.
Pak už jen drobnosti
2. baterky by mohli bejt něčím překrytý aby se do nich neprášilo.
3. pila nemá odpružené rukojeti jako benzínovka, po delší době brní ruce. To odpružení by to chtělo.

Zastřihovač na trávu je dobrej. Na tu velkou baterku vydrží neskutečně dlouho. Hlavní luxus je v tom, že můžete jet podél plotu, zdi, stromku a nic si neomlátíte jako s křoviňákem. Používám to na zastřihávání zbytků, co neveme sekačka.

No vrtačka prostě vrtá. Jediná výhrada je, že prstenec na přepínání vrtání/šroubování/příklep by mohl být trošku širší.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek