Ostrovní elektrárna jako investice

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od jarinox »

Luky: Ani na Slovensku stavať na zelenej lúke nie je jednoduché, hlavne ak to chcete robiť oficiálne. Neviem ako to riešil Brčo, ale mne trvalo 3 roky vybaviť všetky povolenia. Na začiatku sme museli riešiť vypracovanie - zmenu územného plánu, muselo prebehnúť posudzovanie vplyvu na životné prostredie - konanie EIA, vyňatie pozemku z pôdneho fondu ( posudok VUPOP, posudok na skrývku), zaplatenie odvodu za vyňatie z pôdneho fondu, vykonanie skrývky ornice, zabezpečenie vybudovania prístupovej účelovej komunikácie, získanie desiatok a desiatok iných súhlasných stanovísk (posudkov). A to všetko preto, že je to extravilán. Potom zvlášť stavebné povolenie na studňu (vodná stavba), zvlášť na cestu a parkovisko (inžinierske stavby) a zvlášť na ostatné stavby (pozemné stavby)...

PS: Na Slovensku v extraviláne je potrebné aj na plot mať normálne stavebné povolenie (ohláška nestačí), rovnako ako na búdu 2x2m2 na chov slepíc - vrátane projektu a statického posudku. A to si nerobím srandu, tak to jednoducho je, ak človek chce splniť literu zákona (a podmienky stavebného úradu). Osobná skúsenosť!
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od gupa »

No a což mít objekt k bydlení na kolech a okolo zemědělské přístřešky? Bývalo, že co je na kolech stavební úřad moc nezajímá a zemědělský přístřešek je v podstatě na ohlášku. Tím může být ovšem zase třebas kozín na kolech, slepičárna na kolech atp. Oplocení je věcí stavebního úřadu to zase může mít zdůvodnění ochrany stromků jako dočasná stavba. No a nakonec jediný problém vidím v poštovní schránce, která může být pronajata na nějaké poště coby PO box.
Voda se může řešit jako průzkumný dočasný vrt, kde se nic nepovoluje, jen ohlašuje a získává se souhlasné stanovisko vodosprávního úřadu (obce), pokud si to dobře pamatuji. No a pokud se vydrží, katastrální kresliči začnou vybarvovat pozemky jinak než byly, také mám jeden takový a z původní role, je nyný zelená kombinovaná plocha s vinohradem a sadem vedená něco jako ekologická půda vklidu. Prostě jak běží čas, ono se dá hodně věcí vyřizovat postupně, ale někde daleko od civilizace je to těžké přežít.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od jarinox »

gupa píše:No a což mít objekt k bydlení na kolech a okolo zemědělské přístřešky? Bývalo, že co je na kolech stavební úřad moc nezajímá a zemědělský přístřešek je v podstatě na ohlášku. Tím může být ovšem zase třebas kozín na kolech, slepičárna na kolech atp. Oplocení je věcí stavebního úřadu to zase může mít zdůvodnění ochrany stromků jako dočasná stavba. No a nakonec jediný problém vidím v oštovní schránce, která může být pronajata na nějaké poště coby PO box.
My sme mali celý pozemok vedený ako orná pôda, aj keď časť je les, časť je vodný tok, čast je lúka a časť pole. A na Slovensku si na ornú pôdu nemôžeš oficiálne bez povolenia postaviť ani príves na kolesách (aj na to potrebuješ povolenie na dočasný záber pôdy na nepoľnohospodárske využitie), ide o nepovolený záber ornej pôdy = pokuta :-) Prístrešok nie je na ohlášku v tomto prípade, skúšal som presvedčiť pol roka stavebný úrad po zmene pozemku z ornej pôdy na ostatné plochy, že chcem postaviť iba prístrešky pre zvieratá, či len oplotiť, aby som chránil pozemok. Odpoveď bola vždy jednoznačná: extravilán, nič sa nedá bez stavebného povolenia..

Úprimne povedané, ak by som vedel pred pár rokmi, to čo viem dnes, asi by som sa vybral neoficiálnou cestou výstavby..

PS: Studňa... Prieskumný vrt sa dá spraviť, avšak! Jedna vec je povolenie na uskutočnenie vodnej stavby a druhá vec je povolenie na odber - osobitne užívanie vôd. Ak máš prieskumný vrt, ešte neznamená, že máš oprávnenie aj čerpať vodu :-) A opäť sme pri pokute, ze neoprávnený odber vôd... a záleží potom len od susedov, či iniciatívneho úradníka zo stavebného úradu, ako s tebou zatočia.. To je tá naša "vyštrnganá" sloboda a demokracia...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od vla »

Podle mých informací se žádné zákazy nevztahují na stavby z mobilních buněk.
Nemám rád tenhle stát.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od jarinox »

vla píše:Podle mých informací se žádné zákazy nevztahují na stavby z mobilních buněk.
Na Slovensku na ornej pôde to iste tak nie je, mám úradné vyjadrenie asi rok staré, že ide o neoprávnený záber pôdy..

Ale myslím, že aj u Vás je s tým problém, síce nie na ornej pôde, ale na lúke v CHKO (http://olomouc.idnes.cz/maringotky-v-ch ... zpravy_stk)

Takže maringotka na kolesách je asi aj u Vás v ČR braná ako stavba...
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od luky »

vla píše:Podle mých informací se žádné zákazy nevztahují na stavby z mobilních buněk.
Máš chybné informace. Pokud ta věc stojí na jednom místě déle než X (přesné číslo si najdi), pak se jedná o předmět, který "plní funkci stavby" a tedy se na něj vztahují všechny byrokratické potíže. Tedy pokud na kolech, pak tuším cca 2x ročně prokazatelně přesunout.
Není to tak dávno, co byl jeden občan popotahován za "stavbu" slunečníku. Bylo to vděčné téma pro novináře na dlouho.

Přidám úsměvnou historku pro pobavení: Poblíž obce kde bydlím začal na kopci růst dům. Je to mimo územní plán, navíc v CHKO a kousek od přírodní rezervace. Stavba šla rychle, za pár týdnů to bylo pod střechou. Další týden bylo kolem asi 8 karavanů. No vrtalo mi to hlavou, studoval jsem územní plán... Už jsem si říkal, že se snad půjdu zeptat, jak se jim to tam povedlo postavit. Za nějakých pár týdnů jsem jel po silnici přímo okolo a koukám, že tam ty domy jsou celkem tři! Něco ale nehrálo, ty domy byly takový jakoby starý. Nebudu vás napínat. Když jsem si všimnul, že ta stodola je jenom její přední půlka, došlo mi, že jde o filmový kulisy :-D
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od mypower.cz »

luky píše:Máš chybné informace. Pokud ta věc stojí na jednom místě déle než X (přesné číslo si najdi), pak se jedná o předmět, který "plní funkci stavby" a tedy se na něj vztahují všechny byrokratické potíže. Tedy pokud na kolech, pak tuším cca 2x ročně prokazatelně přesunout.
Máte chybné informace.

http://www.mmr.cz/getmedia/92a2cd89-79b ... my-web.pdf
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od Brčo »

jarinox píše:Luky: Ani na Slovensku stavať na zelenej lúke nie je jednoduché, hlavne ak to chcete robiť oficiálne. Neviem ako to riešil Brčo, ale mne trvalo 3 roky vybaviť všetky povolenia. Na začiatku sme museli riešiť vypracovanie - zmenu územného plánu, muselo prebehnúť posudzovanie vplyvu na životné prostredie - konanie EIA, vyňatie pozemku z pôdneho fondu ( posudok VUPOP, posudok na skrývku), zaplatenie odvodu za vyňatie z pôdneho fondu, vykonanie skrývky ornice, zabezpečenie vybudovania prístupovej účelovej komunikácie, získanie desiatok a desiatok iných súhlasných stanovísk (posudkov). A to všetko preto, že je to extravilán. Potom zvlášť stavebné povolenie na studňu (vodná stavba), zvlášť na cestu a parkovisko (inžinierske stavby) a zvlášť na ostatné stavby (pozemné stavby)...

PS: Na Slovensku v extraviláne je potrebné aj na plot mať normálne stavebné povolenie (ohláška nestačí), rovnako ako na búdu 2x2m2 na chov slepíc - vrátane projektu a statického posudku. A to si nerobím srandu, tak to jednoducho je, ak človek chce splniť literu zákona (a podmienky stavebného úradu). Osobná skúsenosť!
My máme TTP-trvalo trávnatý porast-pôvodne to bola orná pôda,potom záhrada-tam vyskočila daň skoro na 500 eur a teraz TTP....
Je to extravilán,plot sme robili normalne na ohlašku,na studňu s ručnou pumpou s odberom do 10l za sekundu nepotrebuješ stavebne povolenie,na Elišku tiež nie,nie je pevne spojená zo zemou ani napojená na sieťe...

A NEDIV SA SLOVENSKU JE TO TAK:nie že iný úrad,iné pravidlá,ale na tom istom úrade iný úradník,iné pravidlá :eek2:
Ked sme kupovali úpozemok v 2011,starostka mi povedala,že nie je problém stavať,len si musím poriešiť sieťe.
V januári 2015,ked som chcel začať stavať,už tam bola nová starostka a že nedá sa :uh: :wall: Tak som začal zberať vyjadrenia-krajský stavebný úrad,ochranáry,pamiatkary,železnice atď. a po pár mesiacoch už sa dá.
Takže momentálne sa dokončuje zmena uzemného plánu na polnohospodársku usadlosť s ekologickou zástavbou. Bude nás to stáť 2500 eur.Ja osobne by som to nepotreboval,ale žena chcela súpisné číslo,tak čo už :roll:

Ale to už sme dosť mimo témy,sorry Oto :oops:
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od jarinox »

Brčo píše:Je to extravilán,plot sme robili normalne na ohlašku,na studňu s ručnou pumpou s odberom do 10l za sekundu nepotrebuješ stavebne povolenie,na Elišku tiež nie,nie je pevne spojená zo zemou ani napojená na sieťe...

A NEDIV SA SLOVENSKU JE TO TAK:nie že iný úrad,iné pravidlá,ale na tom istom úrade iný úradník,iné pravidlá ......
Veď to, iný úrad iné pravidlá :-( To sme prosím pekne od TT 17km, len na opačnú stranu. A to už vôbec nehovorím o tom, že nás legislatívne kroky vedúce k stavebnému povoleniu stáli cez 40 tisíc Eur :-(

Ale na druhej strane, orná pôda sa vynímala pod stavbami z pôdneho fondu a mali sme podľa BPEJ vysokú bonitu pôdy. Studňa je projektovaná s čerpadlom do vrtu, stavby majú betónové základy = pevne spojené so zemou, atď.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od luky »

mypower.cz píše:
luky píše:Máš chybné informace. Pokud ta věc stojí na jednom místě déle než X (přesné číslo si najdi), pak se jedná o předmět, který "plní funkci stavby" a tedy se na něj vztahují všechny byrokratické potíže. Tedy pokud na kolech, pak tuším cca 2x ročně prokazatelně přesunout.
Máte chybné informace.
http://www.mmr.cz/getmedia/92a2cd89-79b ... my-web.pdf
Jaj, tak je to ještě horší. Dohledal jsem, že to je 30 dní. Nicméně pokud je to "výrobek plnící funkci stavby", tak to tam bez územního souhlasu nesmí stát ani vteřinu. Admin byl přesnější :home: Tímto se omlouvám za hluboký offtopic.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od vla »

Já myslím, že to místo hledání co se nesmí chce hledat výjimky atd. Tam někam patří i stavební buňky. Informaci mám od člověka, který se úřadů nebojí, dovede jim zatopit a ví jak prosadit svou a to důrazně upozorňuji nikoli úplatky ale právním tlakem.
Nemám rád tenhle stát.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od rimi »

K investicim porizovanym pro pripad, ze se neco semele:
Lide prozrou, ze obrazy, zlato, penize a spol se nedaji jist. Vidim to na cenach starych radii, ze obycejna krize (o ktere nas ujistuji, ze uz vlastne neni) zpusobila propad jejich cen a to temer na polovinu.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od PavelR »

Tak tak stara radia se nedaji jist, mnohdy ani poslouchat :-D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od ota »

Stara radia se mi ukazala jako docela nejista investice.
Pred 20 lety jsem koupil VKV vojenský Halikrafters za 3600Kč a dnes za nej nedostanu vice nez 5000Kč.
Na druhou stranu zacatkem 90 tych let jsem v CS skupoval od radioamateru ruzne valecne nemecke radiostanice. Restauroval jsem je a pak v nemecku prodaval duchodcum, kteri mi mohli tehdy ruce utrhat.
Napriklad: V Cechach koupenou na 250Kcs EL10 jsem v Norimberku na Funkmesse jsem vystavil na popelnici, nemaje 150DM na prodejni misto. Za 10 minut prisel deda, zavzpominal ze tu vysilacku mel za valky kdyz jezdil s Tigrem, dal mi za ni 300DM a oba jsme se stastni rozloucili. Zhodnoceni 2000% za 1 mesic.

Nakoupene sberatelske predmety jsou nejlepe zhodnoceny 30-50 let od doby kdy byly nove. Je to tim ze kazdy si z nostalgie rad koupi to co mel kdyz byl mlady a stastny. Jakmile nostalgici odejdou, cena klesa.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od trud »

Mne to vychádza takto...
Damáca výroba 3,13kWh li-ion (280ks*18650) - 870 eur
Držiaky na články 560 ks 35 eur
Panely 2*270w 280 eur
Stojan na panely 100 eur
Menič Victron 350 +usb 161 eur
Regulátor+usb 36 eur
Káble+MC4 konektory 46 eur
Nabíjačka 300W (podpora pri nízkom výkone) 50 eur
Display MT50 17 eur
Riadenie 10 eur
25m 3*2,5 ,zásuvky,svorkovnice,elektromer,
poistky,cín,..a drobný materiál 100eur

CCA 1705 EUR + niekolko hodín práce... :-) Ročná výroba odhad .... za 50 eur :-)

Investícia? Nie, koníček, zábavka pre velkých chlapcov :-)
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od olozx6r »

Instalace 12ks popraskaných panelů dle zdejších odborníků bez výkonu na ohřev vody v bojleru.
12ks panelů á200,= 2400,-
1ks Oplocký 1700,-
patrona do bojleru 1000,-
profily na sádroš a kabely do 1000,-
Celkem do 6000,- Kč. Po prvním roce provozu vratka na elektrice 6000 a pár drobných. Už to jede třetím rokem a stále ty panely bez výkonu vodu hřejou zadara a nikam při větru neulítnou z těch profilů na sádroš. Návratnost 1 rok. Nyní již úspora na nákladech. Stejně to udělám i na nově postaveném domě, kde to poženu i do topení.... :-D
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od dracekvo »

V jiném vlákně, kde jsem nakousl inflaci za posledních 10 let mě napadlo, že bych se s váma mohl podělit ještě o mojí doměnku.

Začal už sem řešit jak si příštích 35 let šetřit na důchod. Jakékoliv spoření peněz nemá smysl. Dochodový připojištění sice mám, ale jen díky tomu, že mi zaměstnavatel dává docela zajímavou částku. Sám tam dávám pouze minimum abych dosáhl na státní příspěvek. Tj. 300 Kč.
No do důchodu tam budu mít né zrovna malou částku, ale když vememe inflaci za posledních deset let 66%. Každej si jistě spočítá, co si za to koupím za dalších 35 let :)
Věcem ohledně investování burza atd. nerozumím, nemám na to čas a co s papírkama pokud příde krize. Jako že během 35 let ještě minimálně jednu určitě potkáme. Žádná ekonomika nemůže růst do nekonečných čísel.
Na věci do kterých bych byl ochotný investovat nemám místo. Tj. třeba veteráni, historické počítače atd.. A hlavně je to taky risk. Auto vám můžou při vyjíždce nabourat, počítače třeba za tu dobu uložení přesta fungovat, nebo to prostě může schořet s barákem :)
No vyšlo mi, že nejvíce bezstarostné bude spoření do drahých kovů. Zlato je jistota a člověk s ním vedle jistě nešlápne. U něj je nejvýhodnější kupovat slitky a čím větší tím lepší.

No teď už konečně příde moje doměnka. Podle mě, je lepší spořit na důchod ve střibře.
1. fizická přítomnost. Poměr zlata a střibra na zemi je prej 1:17.
2. cena v historii vždy bývala okolo 1:15 proti zlatu.

Současný poměr ceny zlata ku stříbru je 1:80. Nemyslím si, že by zlato bylo nějak moc nadhodnocené. To spíš stříbro je podhodnocené, protože těžařské společnosti ho prodávají téměr za náklady těžby.

Teď proč si myslím, že cena stříbra poroste a to znatelně a vrátí se někam k původním historickým poměrům k zlatu.
1. levné stříbro dochází, všechny povrchové doly jsou téměr vytěžený. (protiargument může být, že stříbro se také získává s těžbou ostatních kovů jako třeba meď atd...)
2. dlohodobě je spotřeba stříbra nad jeho aktuální těžbou. Deficit se vyrovnává prodejem stříbrných zásob. Banky už skoro žádné stříbro nemají
3. stříbro se spotřebovává v ohromném množství v průmyslu a nejde moc dobře nahradit. Hlavně teď když je solární boom. Ale už se nijak nerecykluje, protože při jeho cenách se to nevyplatí
4. lidi si pomalu začínají uvědomovat hodnotu stříbra a začínají ho kupovat spolu se zlatem. Zlato jako uchovatel hodnoty, střibro jako investici.

Já budu kupovat zlato vs stříbro asi v poměru 1/3. Stříbro na rozdíl od zlata je lepší kupovat v 1oz mincích filharmonici, nebo kanada. Tam je poměr cena/váha nejlepší.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od ota »

Nakoupit stříbro: to je zajímavý názor - mám protiargumenty:
- cena kovů nemusí korelovat s jejich vzácností. Někde jsem četl že např. zinek má už téměř vyčerpaný naleziště ale jeho cena neroste.
-pokud se nakoupí investiční stříbro, vztahuje se naň DPH. Takže leda do firmy a uložit do investičního majetku. Chtěl bych vidět jak účetní odepisuje stříbrnou cihlu :lol:
- no a se stříbrem se bohužel blbě prchá. 15kg cihla je 200 kKč
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od rottenkiwi »

Akú hodnotu bude mať Au a Ag, či diamanty v čase, keď bude nedostatok energie ?
Asi najdoležitejšia vec je energia a ak po nej bude veľký dopyt pre X dovodov,
tak asi najlepšia investícia bude do zdrojov resp. akumulátorov energie.

Ak mám dosť energie, som aj potravinovo sebestačný, lebo si vyrobím potraviny
a ak bude nedostatok vody, tak si s potrebnou energiou ľahko vykopem 200 m hlbokú
studňu.

Uvidíme v januári, ako pojde energia hore. A ak to bude trend aj v ďalších rokoch,
tak sa investícia do FVE vráti namiesto terajších 11 až 16 r., možno na 5 až 9.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od mobilik »

Kiwi, nie v zlom, ale už vidím ako si z energiou ľahko vykopes 200m hlbokú studňu, teraz nenarazam na zdravotný stav. :wink:
Na to nestačí len energia...
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek