Ochrana regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Ochrana regulátoru

Příspěvek od xmasin »

Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? Většina regulátorů nemá ráda, pokud se mu odpojí baterie a zároveň jsou připojené panely.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od FRSO »

Tak já to neřeším vůbec, používám většinou jen Victron Blue, u EP dám pojistku o polovinu větší jak je jmenovitý proud regulátoru, u Victronu pojistku taky tak. U Victronu se přerušila pojistka v držáku a tak to jelo celý týden na připojené panely cca 500Wp 72 článků-cca 42V z panelu, MPPT hlásil jen Float a na svorkách bylo napětí floatu 13,60V. :)

Zkoušel jsem i u starých EP 2210, 3015 odpojit aku a nic se nikdy nestalo, taky bylo na svorkách aku napětí MPPT dle režimu nabíjení. Nezničil se mi zatím žádný za cca 8 let.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od rva »

Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od FRSO »

rva píše:Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).

Zdravím rva: co má společného pojistka od aku k MPPT s měničem ??, já dávám k MPPT pojistku zvlášť a od aku k měniči taky další pojistku dle výkonu měniče, u Victronu 2x větší jak je jeho výkon.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od rva »

Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od mobilik »

Ja mam ako ochranu druhu sadu bateriek 160Ah gel olovo. Ak vypadle LiFe olovo ide dalej, vyskoci na nom napatie a regulatory padnu dole z nabijanim. ;-) Samozrejme moze odist aj poistka na olove ale to nepredpokladam. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od goodbie »

Mám u regulátorů pojistky do vstpuu jsou slabší tedy součet proudu jdoucí z panelu plus nějaká rezerva tak že 40A na výstupu má regulátor max 60A tam mám 80A pojistky vidím to jako dostatečnou ochranu.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od FRSO »

rva píše:Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.
Tak to není asi ideální, nešlo by vytáhnout jen napájení + do toho regulátoru ?? nevím jak má Axpert udělané propojení těch + polů uvnitř, takže neporadím. V tom případě s tím nic lepšího udělat nemůžeš.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od xmasin »

Já bych chtěl jištění udělat dle přiloženého obrázku, ale nevím, co by se stalo, kdyby vypadla pojistka k baterii. Ta je tam vysloveně proti zkratu na DC propojeních.
jisteni.png
jisteni.png (9.58 KiB) Zobrazeno 1415 x
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od honzaL »

Mám to uděláno obdobně jen neodpínám - pól, ale jen + póly. Navíc mám možnost sepnout DC na měnič přes minimální odpor asi 1ohm a nabít kondenzátory na měniči, neopalují se mi pak kontakty nabíjecími proudy. Udělám to i na MPPT po tom co tady čtu. Viz obrázek
Přílohy
Zapojení DC spotřebičů včetně "náběhu" měniče a regulátoru
Zapojení DC spotřebičů včetně "náběhu" měniče a regulátoru
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od goodbie »

těm pojistkám na bateriich bych se velkým obloukem vyhnul zbytek je v pohodě jen u panelů mi příjdou dve pojistky v případě bouřky a nějakého svodu lepší
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od volente »

Mám celkem 5 baterií s různou kapacitou. Všechna mají svoji pojistku. 30, 40, 50, a 54AH mají pojistky 32A. 180Ah má 100A nožovku. Pokud všechny pojistky odejdou, tak je axpert i regulátory připojeny k panelům, ale ne k bateriím. To už se mi podařilo také a všechno přežilo. Asi je to tím že napětí z panelů není na hraně s max. napětím axperta a reglů.
Ovšem pojistky na bateriích bych pryč určitě nedal, zkratový proud je pár tisíc Ampér a to i kabel 50mm2 začne hořet.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od ixo »

Tristar je údajne citlivý na odpojenie batérií za behu, tak tiež som nad zabezpečením tejto situácie špekuloval. Zatiaľ nemám nič iné, len pri (označených núdzových) vypínačoch výrazné označené poradie vypínania a zaškolil som aj časť rodiny (v prípade nutnosti všetko vypnúť). Zároveň dúfam, že poistka 125A mi na batériách nikdy nevybaví. Poistka nie je dimenzovaná pre nabíjací prúd (do 30 A), ale pre vybíjací prúd meniča.

Neviem, ako by sa dala spraviť jedna vec - aby pri automatickom odpojení LifeYPo4 batérií (ak ich raz budem v budúcnosti mať) dosiahnuť, aby sa najprv odpojili panely a až potom batéria:
- Odpojiť panely ako prvé nie je problém, stykač bude ovládaný relé z nejakého BMS;
- Ako následne odpojiť stykač batérií, keď ten je napájaný z batérií? :) Možno sú nejaké "vyrážacie" stykače, čo si samé pod sebou "odpília konár", ale nepoznám to...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od tomas »

Ach jo. Už třetí vlákno se stejným tématem. Proč furt zakládáte nové?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=16&t=3310
Já používám přes pojistku a jistič bypass diodu která odvede přepěťovou špičku z indukčnosti MPPT regulátoru do akumulátoru, např takto:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 214#p37722
Regulátor může pracovat přes diodu dále, pokud je dostatečně nadimenzovaná, ale na diodě je úbytek napětí cca 0,5V a tak napětí poklesne. Používám to u regulátoru větrníku s odpojenou pojistkou (přes diodu) trvale, protože umí startovat do tmy a nevybíjí tak trvale akumulátor.
Také zřejmě existují solární regulátory kterým odpojení akumulátoru nevadí a dokonce snad umí i start do tmy (bez připojeného akumulátoru) používají je u průtočných akumulátorů které se po nabití nebo vybití úplně odpojují. Co jsem zjišťoval tak tam mají Victron. Také akumulátorové boxy od eskutr.cz se odpojují stejně jako průtočné akumulátory a také je používají s Victronem a nebyl s tím nikdy problém (já je používám s Infini Solar a ten umí také pracovat bez akumulátoru). Tristar a Midnite a další (spotřební zboží :-)) zpravidla shoří při větším výkonu a odpojením akumulátoru.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? ......
Ne. Pojistku mezi regulátorem a aku. volím jako ochranu akumulátoru a vodičů před zkratem. Spálí-li se pojistka, je už vše fakt špatně a je-li na vině regulátor, není mu pomoci. Pokud na dráty upadne gola klíč, pak regulátor má na výstupu 0V a přestane pracovat. Nenašel jsem rozumný důvod proč jistit nadproud.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek