Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
mspalo
Příspěvky: 10
Registrován: stř črc 26, 2017 10:17 pm
Reputace: 2

Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od mspalo »

Dobry vecer,
v prvom rade by som chcel podakovat vsetkym prispievatelom za mnozstvo, ale ze fakt mnozstvo cennych informacii a rad, ktore je mozne najst na tomto fore. Precital som uz niekolko desiatok tem a stale je co citat. Rad by som sa podelil s dilemou, ktoru riesim a zatial som na nic neprisiel.
V horizonte 1-2 rokov vybudujem FVE v bytovom dome, ktora bude mat za ulohu co najviac nahradit DS. DS ostane ako zaloha. A teraz dilema. Som majitelom velkej UPS Masterys MAS-MC330T+C4 30kVA bez akumulatorov (kapacita 4+1 sady po 18 aku - 216 V systemove napatie):
http://www.socomec.co.in/range-ups-thre ... #technical
Mam ponuku ju vymenit za velky trakcny akumulator so zarukou (cca 2 roky) 48V / 750Ah.

No a teraz pride ta otazka: Co je lepsie? Postavit FVE na spolahlivej UPS, alebo na mega akumulatore? (alebo cele zle a urobit to na zelenej luke?)

Spustam meranie vykonovych spiciek pre cely dom (SDS micro + sonda na hlavnom elektromeri), ale predpokladam, ze tych 24kW (30kVA) by mohlo byt dostacujucich aj s nejakou rezervou (momentalne 25A hlavny domovy istic).

- rocna spotreba bytoveho domu je okolo +/- 15 000 kWh.
- rocne naklady za elektriku su cca 1800 - 2400 eur
- investicia na zaciatok je predpokladana 4 000 - 6 000 eur
- navratnost by mala byt od 2.5 do 4.5 rokov

- 3F zariadenia typu cirkular/miesacka/zvaracka nemame
- vykonove zariadenia vieme oddelit od domacej FVE (bola jedna diskusia, ze aj tak maju tie spotrebice maly odber
- priprava TUV je zatial plyn, moznost casom TC, alebo spirala
- v dome su 4 byty, do 2 rokov pribudnu dalsie 2
- panely budu na 50m^2 streche zahradneho domu, ktory stoji vedla domu (10m), cca 8 kWp
- akumulatorovna moze byt externa, alebo v pivnici s odvetranim
- 3 klimy, 6 chladniciek, 5 mrazakov, 4 rury, 3 konvice, 2 varne platne, 4 konvice, 5 vysavacov, 12 pocitacov, 2 servery, 6 LCD TV, 1 plazma, 6x cerpadlo, 2x kotol

Pokial rozhodovanie zavisi od dalsich parametrov, doplnim.

Dakujem vopred kazdemu za informacie a prajem pekny vecer/den.

Palo
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od PavelR »

No to bude velky projekt. Uz jen pro to, ze to bude sdilet vice domacnosti, tak bude chtit pojmou to oficialne - projekt, montaz, revize ...
Co se tyce UPS tak takova bude mit asi nezanedbatelnou vlastni spotrebu + aku na vysokym napeti - to asi nebude to pravy. Aku zase tak mega neni pokud ma teoreticky nejakych 35kwh a je to volovo ktery by se nemelo cyklovat moc hluboko majitele volova doplni jaky procento, tusim ze se mluvilo o 30-40% tak to je dost malo.
Tech 8kwp neni uplne moc, ale kdyz to bude reseno tak, ze to pujde do budoucna jednoduzse rozsirit tak proc ne.
Aku bych volil co nejvic nejakyho litia a menice hybridni (to se tady nekde taky dlouze resilo) aby byly stohovatelny - daly se doplnit dalsi a umely si dososnout ze site to, co nezvladne aku. Priklad pouhych 10kw mas na 48v systemu cca 200A a tahat to z 200ah aku neni uplne idealni.
A jeste jedna velice dulezita vec. Nejakej chytrej ridici system aby v dobe kdy osadka domu je v praci umel samozrejme nabit aku a co je navic nasmerovat do vody, zapnout klimatizace aby se byty nachladili pres den kdy sviti - takovej system je podle me naprosto zasadni.

O navratnosti systemu s akumulatorama do peti let pochybuji. Taky rozpocet neni moc velkej tech 6000eur bude tak na aku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od ota »

Velká UPSka bude mít velkou vlastní spotřebu. Nebrat.
Velký trakční akumulátor pouze pokud to budou jednotlivé kyselinou zalité 2V články technologie PzS nebo OPzS. Vše ostatní je pro FVE nepoužitelné.
48V 750Ah není zas tak mnoho.
Ostrovní měnič na takový výkon bude neznám.
Možná použít přifázovaný invertor s limiterem. I tak je návratnost i rozpočet na hranici realizovatelnosti.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od kodl69 »

V bytovým domě bych řešil přípravu TUV přes solár (teplovodní), je to největší úspora (1-2MWh/byt) s nejnižším nákladem na pořízení (max 50kKč/byt) a i dlouhodobě na provoz. Spotřeba (studená voda, náklady na provoz) se dá snadno rozpočítat pomocí vodoměrů. Jestli je to jenom dvoubytový dům, tak bych to možná rozsekl 1/1 a hotovo. FV panel bych dal jenom na provoz oběhovýho čerpadla, tam nemusí být ani akumulátor a takový čerpadlo běžně polkne za sezónu 100kWh. (50W čerpadlo po dobu 10h denně cca 200 dní a je to tam).
Fototermiku provozuju od r. 2004, za tu dobu pouze výměna boileru (ale původní už tam byl od r. 1992) a doplnění nemrz. kapaliny cca 2-3l, letos mě to čeká znovu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rva »

FVE je hlavně pro nadšence. Návratnost v nekonečnu, nekdo na to musí občas dohlédnout a není takový komfort jako z DS. Pro vlastní rodinu žádný problém, ale pro nájemníky? Težko budou mít pochopení pro případné problémy a stejně tak těžko budou brát ohledy na to, že právě nesvítí, tak ať odloží vaření. Celkem bez problému je využití na ohřev vody, kde ale cenově konkuruje fototermika
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rottenkiwi »

Skusim načrtnúť čo by to stálo :)
Paleta panelov : https://www.neosolar.sk/paleta-solarnyc ... olar-270wp
3924 €.
4 x menič: https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/esho ... f-Parallel
4712
Baterka 60 kWh : https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/esho ... Ah-58-80kw
7900
K tomu ešte metre káblov, uchytenie panelov, istenie, zvodiče bleskových prúdov.
Za 15 r., ak budú baterky správne nabíjané a klimatizované, to vyrobí
cca. 100 000 kWh, takže pri cene 0.16 € za kWh to prinesie 16000
náklady boli 16536, takže sme cca. 500 € v mínuse. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od KUTIL »

Nesprávny predpoklad pre výpočet úspor. Ak vychádzam z celkovej ceny na kWh podľa mojej faktúry 0,145 €/kWh (samotná cena za elektrinu je tam 0,0448 €/kWh) tak cena za usporenú kWh nebude 0,145 €/kWh, lebo zostanú náklady na fixnú zložku.
Ak mám napríklad spotrebu 2 MWh ročne a usporím polovicu (1MWh), tak to nebude usporených 145 €, ale len cca 85 €. Ak by som usporil všetko, teda 2 MWh ročne, aj tak by som ešte platil 30€/MWh, teda úspora by bola iba 115 €/MWh.
Hrubým odhadom na úsporu 1 MWH/ročne by bolo treba asi 1,5 kWp panelov s baterkami a príslušenstvom za cca 3000€, zaplatilo by sa to za 35 rokov. Pre úsporu 100% nákladov na elektrinu (teda 2MWh ročne) by bola cena za zariadenie cca 3 kWp okolo 6000 € a zaplatilo by sa to za 26 rokov.Pri stanovení veľkosti či výkonu panelov pripomínam, že pre úspory nie je rozhodujúci menovitý výkon panelov, ale efektívnosť využitia ich výkonu, ktorá sa vzhľadom k rôznym stratám v systéme (účinnosť regulátorov, meničov, akumulátorov, straty vo vedení, nesúlad spotreby s výrobou) aj v tom najlepšom prípade priblíži v optimistickom prípade ku 75%.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rottenkiwi »

Netreba zabúdať, že fixná zložka sa mení smerom dole, ak mám úspory z FVE.
Napr. z 2000 Wp ročne vyrobím 2500 kWh, ročnú spotrebu mám 2800 kWh,
už mi treba len 300 kWh, tak určite nepoužijem sadzbu z nevýhodnou fixnou zložkou,
ale si zvolím 12 € ročne za fixnú zložku a nie napr. 12 x 11.60 € u inej sadzby,
kde je však kWh len za 0.1145 €.

Tiež ak primárne spotrebúvam cez deň do klímy, bojlera, varenie, mraznička,
tak nejdem cez baterky, ale priamo GTI s úč. 95 %, takže v lete to je skoro
14 hod, a len zbytok idem v noci, ráno a večer, cez regle + bat. + menič,
tam je úč. 0.95 * 0.95 * 0.95 * 0.99 = 84.88 %.

Zase ak cez deň panely chladím, som na tom výrazne lepšie, ako keď majú
celý deň cez 50 *C.

Ak ich každý deň ráno umyjem, zase mám menšie straty sposobené trusom a prachom + piesok.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od KUTIL »

Je to všetko presný súčin nepresných čísiel. Aj keď sa do vzorcov dosadzujú optimistické údaje, tak to nevychádza nič moc. Ja som tam počítal s tým, že fixná zložka sa s úsporami mení smerom dole aj s najnižšou tarifou. Tam už nie je žiadna rezerva na ilúzie, pri 50% samovýrobe je úspora len 0,58% z faktúry. Ak z 2 kWp vyrobíme 2,5 MWh ročne, to ešte neznamená že tu výrobu aj efektívne realizujeme. Chcelo by to meranie spotreby a tam by sa ukázalo, že výroba najmä zo soláru je triviálna záležitosť, zato využitie je veľký problém. Ako povedal už Baťa, výroba prináša náklady, zisky prináša obchod, teda to čo skutočne spotrebujem. Celé toto pojednanie by mohlo slúžiť ako pripomienka toho, že jedna vec je čo chceme a druhá čo dostaneme. Fiktívnnych 84,88 % nevypadá o nič lepšie ako mojich 75%, ale som rád, že sa už so stratami počíta... A aj tie dodatočné náklady na chladenie či umývanie panelov majú svoje finančné pozadie-otázka je či by sa za ten čas nedali radšej získať finančné prostriedky a kúpiť si za to pohotovú a plnovýkonnú elektriku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja tu uvádzam svoje čísla, ktoré sú presné na 100 %, keď by som si mal el. kúpiť,
tak to by som bol podľa sadzby na 410470 € ročne.
Teraz som na 7 * 11 = 77 € ročne.

Uspora je ten rozdiel. To že si do vedra nalejem z potoka, studne či kondenzátu z klímy
8 l vody a s nimi poumývym panely = 0 €, tak isto ak ovievam panely starým nevyužitým fanom.

Straty v kábloch = použijem 2 x toľko, aj tak mi ležia 30 r. nevyužité na pojde = 0 €.

Straty v regli, použijem 2 x nižšie napatie = 5 *C úspora, nižšie opotrebovanie kondov.

Jediné čo neviem ovplyvniť je úč. meniča, tá je od 89 % do 96 %.

Baterky nabíjam pomaly, od 5:30 ráno do 19:50 večer cez leto, tak sa úč. nabíjania
zvýši, lebo baterka sa menej hreje, ako keď do nej dávam 200 A.

Keby som mal menič s úč. 96 % a LiFE potrebnej kapacity, tak by sa úč. FVE blížila
k tým 85 %, ale zatiaľ ju mám len 75.96 %.

Viac urobiť ani poradiť zatiaľ neviem, jedine ak použiť superkapacitory, tam je úč. vysoká
a počet cyklov v rádoch 10na6-tu, oproti rádovo 10na3 u LiFE.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od KUTIL »

Vážený pane, nediskutujem tu (len) o vašich podmienkach, ale všeobecne. Umývať panely vodou z potoka či ich chladiť môže každý, ale ani to moc nepomôže. JA by som tú účinnosť dal 0,9*0,9*0,9*0,9 (plus 0,75 za nesúlad výroba-spotreba, 0,99% meniča je ilúzia)) a boli by sme k pravde bližšie. Dajú sa navrhnúť systémy a komponenty s vašimi účinnosťami, ale už to cenovo bude mimo aj tak biednu ekonomiku. Všeobecne to (pri použití lacnej Číny) smeruje k tým nižším hodnotám. A nabíjať cez leto je hračka-čo takto zima? A na keby sa v technike nehrá-to by sme tiež mohli všetci.
Na záver-aj keby ste im hrali ešte celý deň na husle, tak sa k nejakej rozumnej ekonomike fotovoltaiky nedostanete. Beriem to ako hobby či naivné ekonomické rozhodnutie. Veľa zdaru!
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od volente »

Tužka klouže po papíru a řeč čísel je neůprosná, 3x klima, 6x lednice a 5x mrazák, malá spotřeba ale super proudové nárazy. Co když dojde k souběhu a jenom čtvrtina sepne téměř v jednom okamžiku? Na sv. Martina 3x trouba s husičkou, na plotně zelíčko, do toho si 2x ženská začne vysávat, a chlap si bude vařit vodu na kafe v konvici? No bude to zážitek. Dohady kdo to zhodil?
Kdo může za to že se síť přepla na DS? Kdo si vycucal s baterek víc a kdo míň?
A 8kWp panelů není opravdu mnoho, stejně jako 11kWh využitelných v baterii. To je tak pro jednu větší domácnost. Pokud tedy počítám s provozem i v horších ročních obdobích.
Podle mne nerealizovatelné bez neadekvátních nákladů.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rottenkiwi »

Všeobecne sa diskutovať nedá, sú vždy nejaké presné reálne podmienky, na ktoré
sa musí presne ušiť systém.

U mňa to nie je žiadne naivné rozhodnutie, lebo keby som to mal platiť z mojho
130 € dochodku, tak by som dal 50 € za plyn 50 za el. a mal by som prd.

Tak platím za plyn 6 a za el. 7 a ešte mám to Slnka 2500 kWh ročne.

Postupne prikupujem panely 2 x 270 Wp ročne, ich cena ide dole rapídne.

Mám taký monitoring, že pokojne prežijem aj s 0.5 kWh v baterkách.

Keby som toto nemal, nemohol by som mať denne zapnuté 2 PC a nemohol
by som si rozšíriť slovnú zásobu na 600 000 slov, ergo nemohol by som študovať
a ak by som nemohol študovať, prišla by depresia a bol by to moj koniec.

Takže takto som si zachránil život, čo vy určite nechápete, lebo pre vás
je FVE postavená na záchranu života len naivná ekonomické rozhodnutie.

No ako vidíme, nie je to tak. Je to racionálne rozhodnutie, bez ktorého by
som tu ja ani moj otec s Alzheimerom už dávno neboli tu.

Takže vždy treba uvádzať presné a konkrétne čísla, nie vymyslené 0.9*0.9*.9, etc.
Ak by som si neurobil monitoring, nemohol by som takto argumentovať, lebo
by som bol na tom ako vy, v rovine všeobecnej.

Ja som však v rovine vecnej a exaktnej, lebo ak to mám každých 5 sec. monitorované,
tak viem spočítať, ak panely ochladím vodou alebo v vzduchom, o koľko sa mi zvýši
denne/meačne/ročne zisk a účinnosť.

Pretože si robím 35 r. presné meteorologické pozorovania, ako aj pozorovania Slnka,
tak viem to ako-tak prepočítať na daný rok slnečného cyklu a predikovať čo bude
v nasledujúcom 11-ročnom cykle.

Oslovil som aj SHMU, aby dávali na net podklady o slnečnej iradiácii v daný deň
a miesto, ale oni toho nie sú schopní a tak nemožem nastaviť svoj monitoring tak,
aby sa choval aj podľa ich predikcie, aspoň na 24 hod, tým by sa ušetrili baterky.

Takže, ak niekto vidí obnoviteľné zdroje len ako naivné hranie, tak potom by sa mal
snažiť v danej oblasti naštudovať viac, lebo vidí veci len približne, čo vedie k nedorozumeniam.

Treba si pozrieť aj iné krajiny, nie len našu, ako to robia oni, napr. India, Austrália, Nórsko,
California, Nemecko. Keby naši ľudia pracovali v oblasti obnoviteľných zdrojov tak razantne
ako napr. Čína, tak by sme boli krajina s najvačším počtom elektrární GW škály, mali by sme
na cestách takmer všetky osobné a nákladné autá na obnoviteĹné zdroje, cesty by mali
jazdný pruh na dobíjanie za jazdy, menej ľudí by zomieralo vďaka vzájomnej komunikácií
áut s umelou inteligenciou, ktoré by robili podstatne menej chýb ako vodiči = ľudia.

Ja to volám Trumpovský syndróm, aj on vidí oteplenie o 2.5 *C za pár desaťročí ako bežnú
fluktuáciu.

Takže skúste dať presné čísla z vášho systému, lebo len tak sa možeme pohnúť ďalej,
aby sme tu pánovi načrtli o čom to je a aké sú mantinely v cenách, účinnosti, životnosti atď.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od KUTIL »

Váženy rottenkiwi, nemal som záujem hodnotiť váš systém a váš prístup k zásobovaniu el. energiou. Len som chcel podotknúť, že úspora 0,016€/kWh, ako ste ju prezentovali je nesprávna. Aj v tých najpriaznivejších podmienkach bude pri samo výrobe 50-100% spotreby maximálne 60 až 75% z fakturovanej jednotkovej ceny. Tomu sa hádam dá veriť.
Pozrel som si aj účinnosti rôznych meničov, v katalógových listoch býva uvedená (ak áno) obvykle len "maximálna účinnosť" okolo 92-94%. Maximálna znamená to,že sa dosahuje len za určitých podmienok, obyčajne nie pri plnom zaťažení alebo zvýšenej teplote apod. Nechcem to zbytočne detailovať -aj tých mojich 90% ako priemer je optimizmus.
Ešte k tomu nútenému chladeniu panelov-opravte ma ak sa mýlim. Myslím, že príkon motora ventilátora bude vyšší ako adekvátne zvýšenie výkonu panelov. Lebo v opačnom prípade by sme sa dostali do roviny perpeetuum mobile. Možno prirodzené chladenie by bolo efektívne-takto je to len zbytočné zvýšenie odberu.
Vráťme sa k téme diskusie - bytového domu a snahe čo najviac nahradiť DS - je to ekonomicky nevýhodné a nenávratné. Ak chce developer takto motivovať ľudí, tak sa mu to ťažko podarí. Argumenty o ekonomickej výhodnosti, hlavne že "navratnost by mala byt od 2.5 do 4.5 rokov" s ktorými bude lákať nájomníkov či kupcov sú už z oblasti klamania spotrebiteľov.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od luky »

A co takhle se podívat na opravdové zkušenosti z podobného objektu? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
mspalo
Příspěvky: 10
Registrován: stř črc 26, 2017 10:17 pm
Reputace: 2

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od mspalo »

Dakujem za uvodnu diskusiu a odporucania!
Vo forach sa budem zameriavat na projekty obdobnej velkosti a charakteru.
Ta navratnost je naozaj utopia, to musim prehodnotit, prepocitat a vymysliet inak.
(keby som usetril len 50% nakladov na elektriku/TUV tak investicia 10k bude mat navratnost 6 rokov)
V kazdom pripade mam od vas dalsie cenne info, ktore zahrniem do pripravy, dakujem.
Pouzitie UPS je teda zavrhunte, takze ju bud vymenim za akumulator alebo predam.

Dovody realizacie:
- dlhodobe odlahcienie platieb za energie, navysenie hodnoty domu, ekologicky duch
- zvysenie energetickej samostatnosti/spolahlivosti. ( napr. tento tyzden budu 2 el.odstavky - 4 a 8 hodin)

Doplnujuce informacie:
- sme 100% vlastnikmi domu
- 2 byty este dostavujeme a 2 byty sa prenajimaju
- ked dcery vyrastu, kazda bude mat svoj vlastny byt, pokial budu mat zaujem byvat
- oficialita zatial netlaci, staci ak to bude bezpecne a spolahlive
- kazdy byt ma samostatne meranie vsetkych energii (elektromer, vodomer, TUV vodomer, merac tepla, plynomer)
- do realizacie FVE bude cele meranie energii plne automatizovane a logovane
- olovena bateria ma 20 clankov 48V a centralne dolievanie destilovanej vody :-) (viac zatial neviem, zistim)
- cena elektriky je 0.155785 (najnizsi tarif DS)
- z analyzy spotreby 2016 som zistil:
- 3/4 dennej spotreby (priemerne 33kWh) je VT (od 6:00-22:00)
- 1/4 dennej spotreby (priemerne 11kWh) je NT (od 22:00-6:00)
- ciastocne vieme prisposobit (zvysit) dennu spotrebu - pracka, susicka, umyvacka riadu
- bateriovy vypocet, zatial iba velmi hrubo - 40% z 36kWh je 14kWh (minus straty) co je sotva na pokrytie nocnej sporteby a iba v pripade, ze ju cez den stihnem nabit, takze na seriozne zasobovanie elektrikou treba minimalne dalsie paky
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od ixo »

mspalo píše:napr. tento tyzden budu 2 el.odstavky - 4 a 8 hodin)
Tak toto ti ako vlastník FVE elektrárne okato závidím, u nás za celé roky žiadne výpadky a nemôžem si vychutnať ten slastný pocit svietiaceho ostrova uprostred tmavej štvrte... ;)
Raz sme mali plánovaný výpadok, som si preto zobral homeoffice, aby som bol vôbec pritom. :lol:
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od KUTIL »

Vypadá to, že ste nič z tejto diskusie nečítali resp. nepochopili. Takže stručne:
1. Fyzika a ekonomika funguje všade.
2.10 tis (€?) a návratnosť 6 rokov je nezmysel. Dalo by sa to upresniť? Po 30 tich rokoch na nule, čo je realita nebude nájomníkov lákať, atraktivita sa najmä pre nájomníkov prudko zníži ak si to vôbec niekto prenájme.
3. Ako im to budete účtovať, koľko za kWh? 0,075 €/kWh? Podľa mojich vedomosti nesmiete bez príslušných povolení a licencii obchodníka s energiou elektriku predávať, ani podnájomníkom či príbuzným.
4. Ako som tu už napísal, je to naivné a špekulatívne ekonomické rozhodnutie typu získania rozumov zdarma (typické pre slovenských developerov), investícia je nenávratná a pre užívateľov energiu predražuje a znižuje sociálny komfort.
5. Ekologický duch je prázdna fráza na zasmiatie.
6. Múdremu napovedz...
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od rva »

Jestli to není váš koníček, tak se na to vykašlete. Třeba s tím, že počkáte, až nastane to už desítku let ohlašované zlevnění baterií. I další komponenty budou lepší a za méně peněz. Každým odkladem realizace o rok ušetříte víc, než na nižší faktuře od dodavatele.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mspalo
Příspěvky: 10
Registrován: stř črc 26, 2017 10:17 pm
Reputace: 2

Re: Bytovy dom - zalozit FVE na UPS, aku, alebo inak?

Příspěvek od mspalo »

Kutil - skusme sa vratit k teme
- 2. bateria Pb 2x 48V 750Ah - 700€, FV panely 40x 260W - 4300€, Menice - do 5000, Ostatne - 500 Eur
- cele suma 10 500 €. Rocna spotreba elektriky - 15 000 kWh (2000Eur), rocne naklady na pripravu TUV - 1500 E
- podla Vasho hrubeho odhadu by sa z 10.4 kWp dalo vyrobit 13MWh/rok
- 3. vsetky energie platim ja. Ak sa podari vyuzit zo solaru aspon 10MWh, navratnost bude 7 rokov. (stale je rezerva setrit aj na TUV)

rva - nie je to konicek, nemam cas. 1 bateriu nemusim vobec riesit (vynecham ju z nakladov) a druhu ziskam za nekomercnu cenu

PavelR - ano dokumentacia a revizne bude urcite sucastou (ale nepocitam ju zatial do nakladov)
- uz mi bezi monitoring okamzitej spotreby na 3f (detekcia spiciek)
- do navrhu pridavam 2. bateriu (100A/baterku pri 48V/10kW) (ak bude moznost, system rozsirim na 4 take baterie)

ota - velku ups vymenim za 1. bateriu (aj ked to bude iba olovo)
- menic bude jasny po analyze spiciek z realneho rocneho merania (vratane vianoc, a inych sviatkov)

volente - meranie uz bezi, uvidime co prinesu data. Parametre som upravil

kodl69,rva - mam v pivnici aj nejake komponenty termiky na ohrev TUV, urcite ich pouzijem a zmeriam spotrebu obehoveho cerpadla

rottenkiwi - dakujem za uvodnu kalkulaciu, bude to referencia voci ktorej budem vsetko ostatne porovnavat

Kutil - mam len vacsi dom a vacsiu rodinu a radsej zaplatim za technologiu ako byt zavisly na jedinom zdroji

luky - uz skoro cele precitane

Ak ma chcete este presviedcat, ze to nejde, nebude, neda sa, tak to staci napisat iba raz a nemusite koli tomu nikoho urazat vymyslenymi teoriami. Pripadne jednoduchy vzorec na zaklade best practise (tolko panelov vyrobi tolko elektriky, menic a kable zozeru tolko, kapacita baterii sa znizi na tolko, ze sa navratnost ceny komponentov urcite predlzi x-nasobne). Konstruktivne ano.
Mozno budem dalsi "nenavratny" a mozete sa z chuti zasmiat (ved viete kto hlavne)
A mozno sa to naozaj podari a po 10 rokoch investujem dalsie peniaze do velkeho uloziska a prejdem na 100% ostrovnu prevadzku.
V kazdom pripade sa aspon o nieco pokusim a nebudem pasivny. Ta energia sem dopada neustale a je velka skoda ju nevyuzivat.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek