Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
kubacernohorsky
Příspěvky: 60
Registrován: úte čer 07, 2016 11:00 am
Reputace: 0

Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Příspěvek od kubacernohorsky »

Ahoj.vsichni po prodeji mě původní elektrarny řeším napájení mého nočního osvětlení led pasky na pohybová cidla.odber osvětlení je max.6A.Sviti to tak 30min za den takže žádné velká spotřeba ale často u nás vypadala elektřina tak bych to chtěl udělat na solar
Mám panely 4x20Wp.ale nevím zda k tomu koupit PWM regulátor nebo mppt.to ke první otázka.drha ke jestli mám jít do těchto baterii:http://eskutr.cz/cs/wina/512-baterie-li ... -alu-.html koupil bych 4kusy kapacita by měla být dostačující ale nevím jak budou zvládat nabíjet ty panely třeba v zimě.kdyztak miporadte co by jste třeba změnily
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Příspěvek od rva »

Asi záleží na spoustě věcí a jak si s tím chce kdo pohrát. Pokud to je u baráku, tak nejjednodušší je stará autobaterie připojená na nabíječku, která ji udržuje v nabitém stavu. A pokud se solárem, tak panely připojit k autobaterii přes DC/DC měnič. V bytě raději bez olova.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Příspěvek od brumlaj »

Pohybové čidla žerou kolik? Panely mají jaké MPP napětí? Jak budou daleko od akumulátoru? Regulátor musí umět nastavit a uregulovat max. napětí na aku 13,8V nikoli obvyklé 14,4V. K LiFe aku. budeš potřebovat balancery.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Příspěvek od volente »

Na svícení používám systém s panelem asi 30W vlastnoručně zhotoveným. Baterie olovo enersys 100Ah. Jako regulátor jednoduchý DC DC měnič step down. https://www.aliexpress.com/item/1PC-LM2 ... 0.0.3qjq8p
Systém funguje bezchybně již třetím rokem. Za celou zimu jsem musel baterii jednou dobít ze sítě.
Světla jsou z 10W COB LED pevných pásků spínána pohybovým čidlem se spotřebou kolem 20uA.
Celkový odběr pokud by se rozsvítila všechna světla dohromady je kolem 5A.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zhodnocení sestavy mini elektrarnicky

Příspěvek od kodl69 »

ten regulátor když se upraví, tak výrazně zlepší výtěžnost při nízkém osvětlení, v podstatě je to potom regulace na konstantní napětí panelu. Prostě je potřeba udělat "dopřednou" zpětnou vazbu, která hlídá minimální napětí na panelu, a když to poklesne pod ně, tak sníží proud do aku, čímž se paradoxně získá víc energue, než když to ten stepdown stáhne až na napětí baterky a proud aku = proud panelů jako u PWM regulátoru, kdežto při napětí třeba dvakrát vyšším je proud do aku taky dvojnásobný. Otázka je, jestli to pro tenhle panel má cenu řešit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek