Gridfree menič novinka

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo sa tvorca prvých LiX J. B. Goodenough dal na vývoj "glass battery" ?¨
https://www.youtube.com/watch?v=7ylhy-utbXY

No lebo vie, aké sú nedostatky a riziká vzplanutia LiX.
Majú vaše LiX 3. elektródu, ktorá by včas signalizovala, že dendrity
sú už v polovici separátora a blíži sa totálny koniec baterky ?
Nemajú. Takže, ak niekto z nás najbližšie vyhorí, uvidíme že LiX
s veľmi vysokou koncentráciou energie a bez 3. elektródy, nie sú
veľmi vodné, ale baterky s elektrolytom zo skla, túto vlastnosť
nemajú, ďalej rast a delaminácia SEI vrstvy je tiež nepreskúmaná
do detailov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ikovlabs »

Porovnavate teorii s realitou .
Prutokovky pod. jsou ve vyvoji.Urcite jsou lepsi ale taky budou mit zapory které se zjisti az praxii - momentalne napr. to ze proste nejsou za konkurencni cenu na volnem trhu.
Muze byt?
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od volente »

No ve finále je vlastně jedno proč vyhořím, jestli od NTB, mobilu nebo modýlku letadla, tam všude se totiž Li běžně používají. Pán ví a zná ta nebezpečí, ale peníze z patentů mu nesmrdí spáleništěm. Viděl jsem obyčejné automobilové olovo které se roztrhlo při první jiskřičce od flexky, ale používat se bude ještě dlouho. Nic není na 100% bezpečné. Je dynamit bezpečný? NEE je pouze bezpečnější než jeho tekutá forma. Je bezpečné mít doma síť 230V? NEE, podle ČSN to není bezpečné napětí.
Je bezpečné auto na CNG? NEE není a přitom je propagují a vyrábějí.
Takže už naši předkové si zahrávali s ohněm, a to opravdu, protože i ten je nebezpečný.
Takže pokud někdo zná opravdu bezpečné baterie, použitelné v praxi, ať mi řekne které to jsou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od volente »

A aby si někdo nemyslel že nevím o čem je řeč, tak je to pár dní co mi vzplanula Li velikosti 3x3x0,3cm o kapacitě pouhých 400mAh. Prsty mám popálené ještě teď, ale kvůli svojí blbosti (která způsobila vzplanutí) přece nezruším 360Ah v Li baterii. :shock:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

Vzplanula a hořela plamenem? Nebo se zkratovala a byla jen horká? Pár li-on článků už jsem poslal do nebes, ale žádný mi nevzplanul ani při zkratu, ani při mechanickém poškození, ani když příčinou mechanického poškození byl vnější zkrat na plášť článku a vypálila se díky tomu do článku dírka. Uniklo z nich cosi, ale niky něměly snahu se rozhořet. Jo, při zkratu většího článku hoří kabely, či jsou případně schopny něco zapálit, ale samotné články? Jen tak samy od sebe? To mi přijde divné.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od volente »

Jo plamenem, a jakým. Kdyby mi to někdo řekl tak bych nevěřil.
Toho prcka jsem nechtíc zkratoval o něco na mém pracovním stole. Byl plně nabitý a najednou se ozvalo puc a 20 cm plamen. jak dlouho byl ve zkratu nevím, ale měl dost energie se takto vyřádit.
A těch pokusů jsem s těmito baterkama, i o mnohem větší kapacitě, udělal docela dost. Přibít hřebíkem, zkratovat, pustit do nich 12V a pod. Tenhle prcek co se mi válel asi týden na stole mě fakt překvapil. Na druhou stranu jsem klidnější když je jich více paralelně, zkoušel jsem zkratnout jeden článek z 15ti paralelně spojených a jeden jeho přívod jenom blikl. Zkratový proud ostatních ho upálí rychleji než se podíváš co se děje.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od volente »

Někde možná ještě nějakého prcka najdu, tak ho zkusím úmyslně zkratnout a natočit to, třeba to vyjde.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od PavelR »

rottenkiwi: zminujes tady ty studovany pany ... urcite kapacity o tom zadna ale rekli taky kolik ten sklenejej aku stoji a kde je k dostani?
Vyvoj a vyzkum jsou krasna vec, ale je treba se na to divat prakticky. Ja potrebuji nabijet prave ted (teda az rano :-)) a ne za xx let az to bude i v maloprodeji.
Tim padem je pro moji FVE Lix vhodna technologie pac ji mam a taky ji lze na eshopu zakoupit. To je podstatnej parametr Lix.
Jinak se dost tesim co za muj zivot "zaziju" za akumulatory.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm
Reputace: 7

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

Tak přiznám se, že se ta diskuze ubírá z mého pohledu naprosto někam jinam :-)
Zeptám se tedy jinak - JDE MI O TO vyrábět 1KW v době řekněme 10-20hod (čas berte prosím orientačně) - CO SE STANE KDYŽ:
VEZMU 1KW GRIDFREE a zapojím k němu 8 270Wp panelů, nepoužiju limiter a výkon z těchto panelů bude v poledne vyšší?
Proč? - protože spotřebu 1KWh na této fázi mám přes den vždycky naprosto s přehledem a nemusím řešit přetoky...

Návratnost není ani v mém případě jednoduchá, ale dá se říct, že mě 1MWh stojí cca 1.550 Kč.
Je reálné vyrábět 10KWh denně? Pokud ano, měsíčně by to bylo cca 300KWh, úspora pak cca 450 Kč/měsíc, 5400 Kč/rok... Nicméně to asi takto fungovat nebude...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Killingman píše:.... CO SE STANE KDYŽ:
VEZMU 1KW GRIDFREE a zapojím k němu 8 270Wp panelů, nepoužiju limiter a výkon z těchto panelů bude v poledne vyšší?
Proč? - protože spotřebu 1KWh na této fázi mám přes den vždycky naprosto s přehledem a nemusím řešit přetoky......
Čo sa stane, Vám musí povedať dokumentácia z gridfree.

Spotrebu 1 kW môžete síce mať trvalú, ale len do okamihu, keď sa niečo nepredvídané stane a záťaž vypadne ( poistka, porucha záťaže, ...) Nemôžete uvažovať, že to nie je možné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

.... CO SE STANE KDYŽ:

Výkon systému je definován výkonem invertoru. Pokud budou mít panely výkon vyšší, při 100% oslunění se část výkonu nevyužije, naopak při částečném, 50% oslunění budou dávat panely stále 1kW výkonu.
Když vypadne spotřeba, vznikne přetok do DS.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Bohužiaľ je to inak. Citujem z českého manuálu :

"1. Celkový Pmax solárních panelů by měl být roven nebo nižší než jmenovitý (špičkový) výkon měniče,
který budete připojovat."

Stačí trocha čítať...

https://files.i4wifi.cz/inc/_doc/attach ... rem_v3.pdf
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od gupa »

Nemá to rychle ekonomicky návratné řešení. Při ceně 1,5tKč za MWh bych se onic co se týká FV výrobny nesnažil.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Ešte by sme sa mohli pokúsiť nájsť zmysel v systéme, ktorý by spĺňal aj úlohu zálohy. Tam by totiž musela byť nejaká kapacita v batériach, ktoré by ležali ľadom a tiež by musel byť pripravený menič DC/AC. Takže keby sme doinvestovali už len panely a regulátor, to železo aj olovo ( ak chcete lítium ) by zrazu ožilo.

Systém by fungoval tak, že niekedy po svitaní by sa mohla spustiť záťaž a začali by sa vybíjať batérie. Predpoludním by nastal čas, kedy z FV sa začnú dobíjať pri neprerušenej záťaži batérie a dobijú sa niekedy poobede. Takže ešte pri dostatočnom oslnení by sa podvečer musela záťaž prepnúť na DS, aby od tej chvíle bola záloha v pohotovosti.

Doba použitia záložného zdroja by sa dala zvyšovať len navyšovaním kapacity batérie. V zime sa samozrejme radikálne skráti.

Zmysluplné dimenzovanie ako prvý nástrel by som videl podľa nasl. tabuľky.
zalozny system.jpg
Kto sa chce hrať a má dušu projektanta, môže použiť môj excell.
Přílohy
zalozny system.xls
(21.5 KiB) Staženo 141 x
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od gupa »

Kolik by stálo toto ups, ale kolik by stál peněz v případě že je nutná záloha kvůli bezpečnosti chovu automatický diesel nebo benzin generátor o výkonu cca 2-3kVA? Baterie stárnou, ale generátor by byl v podstatě stále stejně funkční nachystaný a zánovní krom občasného testu a dolití nebo výměny paliva kvůli jeho stárnutí to nestojí nic.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od pete »

Tohle vypadá na původního výrobce invertoru s limiterem v Číně:
http://www.chinesegrid.com/en/newslist. ... 0100050001

U některých modelů je zmínka o datové komunikaci RS485 a tu je stejný(?) model nabízený s rozhraním RS485: http://sunshine.en.made-in-china.com/pr ... RS485.html

Vypadá to, že hardwarově tam nějaké sériové datové rozhraní je. Je otázka jestli na něm firmware nějak komunikuje.
Nechcete to někdo, kdo to máte doma, otevřít a proměřit?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od redcrown »

Zálohování pro tebe nemá cenu? Za jak dlouho bez elektřiny nastává v reefu problém a v čem spočívá ? Případně jaký by byl nutný okamžitý výkon?

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od pete »

Přidávám ještě doplnění k možnostem datové komunikace.

Podle manuálu od výrobce je možné k invertoru připojit wifi adaptér a sledovat stav zařízení online na mobilu přes aplikaci. Wifi adaptéry jsou dvou typů, jeden umožňuje monitorování jednoho invertoru a druhý typ (označovaný jako Wi-Fi RTU) umožňuje monitorovat více invertorů současně. Z toho mi vyplývá, že v zařízení je nejspíš sériové rozhraní RS485 s implementovaným protokolem modbus RTU.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm
Reputace: 7

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

redcrown píše:Zálohování pro tebe nemá cenu? Za jak dlouho bez elektřiny nastává v reefu problém a v čem spočívá ? Případně jaký by byl nutný okamžitý výkon?
Záleží na druhu použité filtrace samozřejmě. U mě by problém mohl nastat v odvodu škodlivých látek z akva (do filtrace). Je to spíše na odbornou diskuzi v jiném fóru :-)

Já mám UPS 750VA a mám na ní zapojený jen jedno výtlačný čerpadlo (100W), byl jsem bez elektřiny jednou 6hod a akva bez problémů přežilo.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Čau lidi, jaké jsou tu zkušenosti s těmihle střídači s limiterem po delší době? Proč se ptám:

- potřebuju to zapojit s cca 22 metrů dlouhým kabelem k senzoru. Mluvil jsem s Amíkem, co dělá tyhle senzorové kabely a ten mi tvrdil, že s dobrým kabelem to provozuje i na 100 metrovém kabelu ten senzor. Původní výrobce na tohle dřív dělal externí senzor, ale už se nevyrábí. Zajímalo by mne, jestli to pak neměří blbě a pořád to drží dobře přetoky a zbytkovou spotřebu ze sítě.

- Na Ebay i Aliexpressu jsou všelijaké kopie těchchle výrobků, některé dost zdařilé, některé o dost horší. Někde u toho i prodejce píše, že ty jeho nevydrží plný výkon po delší dobu, že se to neuchladí. Je to vidět i po rozebrání, kopie mívají většinou žlutá trafa, originál původní měl černá. Což je docela průser, když vám zapne třeba bojler a tudíž v létě pojede střídač na plný pecky třeba 3 hodiny, tak některé šmejdy to prostě zřejmě nevydrží a odejdou. Jak poznat originál , to vůbec od pohledu v těch aukcích netuším. Dneska už tam mají i přístroje s wifinou a všechny vypadají zvenku v podstatě zcela stejně.

- Tyhle od GWLpower regulují na nulový odběr na tom senzoru, tedy se mohou zapojit kamkoli do domu za senzor. POZOR, na ebay ještě existuje druhý typ, skoro o polovinu levnější (jde sehnat okolo 5500,- / 1000W model), který je taky modrý, ale nemá plochou přední stranu. Ten je o dost lepší v tom, že má externí senzor a ten je spojený přes RS485, tedy vzdálenost k senzoru může být až stovky metrů naprosto bez problémů přes úplně normální nestíněnou dvojlinku. Velký problém s ním je ale ten, že jeho výstup se musí zapojovat jen k rozvodné desce ještě PŘED senzor, jinak to nefunguje s limiterem dobře. Jeho elektronika totiž neřídí na nulu v senzoru, ale na stejný výkon, jako udává senzor, tedy výstup střídače musí jít před senzor. Už jsem ho málem objednal, když jsem přišel na tuhle zradu. Bych musel tahat vstupní fázi do domu 20 metrů ke střídači a pak zase zpátky :D to bych si pak poděkoval, až bych na to přišel, by mě ten tlustej kabel stál víc než střídač.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek