Ostrovní energeticky soběstačný dům

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Otvírám téma k diskuzi, která zde ještě plně rozvinuta nebyla. A sice ostrovní
Energeticky soběstačný dům. Jako první odkaz na toto téma uvádím odkaz zde.

https://magazin.aktualne.cz/bydleni/roz ... 1499954240

Mnozí z Vás máte zkušenosti s většími aku s kapacitou řádově desítky kWh.
Autor článku uvádí, že první dům takového druhu , který začínají stavět
pracuje s kapacitou aku LIFE 20kWh.
Kolik kWp mají panely, v článku není uvedeno ,ale z mých zkušeností v tom
nejhorším dušičkovém počasí
dávají FV panely max.3% jmenovitého výkonu. To znamená, že v nejhorším dušičkovém
počasí 10kWp dá výkon 300W. Takže možná FV panely by měly mít někde mezi
10kWp až 20kWp.
Už první specifikace dvou základních technologických komponentů nás parametrově
posunuje na cenovou hladinu nad 0,4mil.Kč.
Nevím, kolik z Vás by šlo cestou nových drahých LIFE aku. Pokud by se jednalo
Např.o staré vyřazené třeba NiCd , použité FV panely , mohli by se tyto dvě nejdražší
Položky významně cenově srazit.
O měničích se v článku nikde nepíše, ale myslím si, že používat čistý sinus
Pro všechny spotřebiče je luxus. Už také proto, že jeden velmi výkonný měnič
Má i nezanedbatelnou vlastní spotřebu..Jsou spotřebiče typu elektrický sporák
Nebo ohřev vody a tam by místo čistý sinus stačil obdélník typu + a -
V mém malém domácím modelu něco takového budu ověřovat. Tedy trvale
V provozu jen sinus měnič 1500VA. Na sporák druhý samostatný měnič 3kW, ale
Průběh obdélník. Totéž na ohřev vody.
Takový další přídavný měnič výstup + a - obdélník stačí zapínat jen pokud
Je el. sporák v provozu. Další třetí přídavný sinus měnič 3kW pro občasný provoz
pro pračku. Na pračku by stačil i menší sinus měnič, ale bylo by nutné
dělat zásah do pračky a vyvést samostatně - přívody pro teplou a studenou vodu.
Ve svých modelových situacích celou spotřebu domu budu tedy řešit řešit
pomocí více kusů různých měničů. /Zatím mám pračku a sporák připojené jen na DS./
Autor článku dále řeší problém s vodou. Co se vody týče, mám v tom malé praktické
zkušenosti, ale všimnul jsem si, že existují filtry na vodu, které umí zadržet
I bakterie nebo viry. Prakticky bych tohle chtěl také v budoucnu vyzkoušet.
Podle toho by vodu mohla řešit podzemní nádrž s deštovou
vodou. Další způsob je také reverzní osmoza RO s následným doplněním minerálů
do vody, která prošla RO.
Pokud se tedy zamyslíme nad proveditelností ostrovního soběstačného domu, je
Na první pohled vidět, že soběstačnost není levná záležitost.
Přesto jak uvádí autor, je společenská poptávka po energeticky čistých technologiích
A těmto technologiím bude patřit budoucnost.
Proto se můžete k danému tématu ostrovní energetický soběstačný dům vyjádřit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od vla »

Já myslím, že více měničů je nesmysl, už kvůli vlastní spotřebě, snad pokud by se uměli připojovat a přifázovat postupně dle spotřeby bylo by to přijatelné. A celý ten dům, pokud bude závislý z větší části na elektřině tak to bez domovní přípojky nedá. Já cpu denně cca 5-6 Kw do vody na ohřev a dvě KW drobné spotřebiče + lednice + mikrovlnka. Takže 10KW baterka je tak na den pro případ že nesvítí *sun* . V zimě bývají nepoužitelná období výrazně delší, takže nevím jak by to zvládli. Možná by to chtělo projekt více rozepsat, co se vlastně očekává v takovém domě od solární oblasti.
Nemám rád tenhle stát.
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kyocera »

V tom domě co nyní staví u Českých Budějovic není 10kWh aku jak píše vla , ale v článku se píše ,
že je tam instalovaný aku 20kWh. A co se týče měničů, tak jsem vyslovil svůj názor. Jeden trvale provozovaný
měnič 1500VA má jen 7W naprázdno . A třeba 2x na týden se na nějakou hodinu zapne druhý měnič 3kW pro pračku.
A po vyprání se 3kW vypne. Taková kombinace má malou spotřebu naprázdno. A když se zapne pračka, není
těžké cvaknout druhý spínač na měniči. 3kW.
Takže je logické, že jeden malý měnič 1500VA trvale v provozu a občas sepnutý druhý nebo třetí měnič ,má mnohem celkově menší spotřebu naprázdno, než třeba měnič 8kW trvale v provozu.
Jestli je těch 20kW aku pro dům dostatečné by mohli napsat Ti co provozují aku s desítky kWh.
A potřebný počet panelů ?? Filtroval někdo spec. filtry deštovou vodu na pitnou ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od rva »

Soběstačnost závisí i na lokalitě. V místě s hustou zástavbou to třeba není možné. Pro dům s pozemkem od 1000 m2 už to může být realizovatelné. Vše by mělo být nakonec jednoduché, blbuvzdorné a bez poruch, aby to nezáviselo na životě jediného autora a realizátora.
Pokud nechci žít jako asketa, musím hodně přepanelovat, můj odhad je tak 20 kWp. Při tolika panelech vlastně ani nepotřebuji, aby byly z větší části směrovány ke Slunci, protože bych stejně nebyl schopen takový výkon zpracovat. Z důvodů jednoduchosti preferuji vše až na výjímky na 230V sinus. Výjímkou můžou být výkonové tepelné spotřebiče - boiler, přímotop, podlahové topení na maření přebytků, kde je škoda používat sinus a kde přizpůsobení/návrh na DC není moc složité.
Vodu mám ze studny, pitná se vyrábí reverzní osmózou a jedná se o spolehlivé řešení. Snažit se využít v domě dešťovky se mi zdá zbytečné - co naprší, zalije zahradu a i z okapů nateče do nádrží na zálivku. Odpad jde do samo-domo kořenové čističky, využijí ho ovocné stromy a keře, spotřebuje se pak méně vody na zálivku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od vlkazajac »

Energeticky sebestačný dom je možné realizovať do určitého limitu len obrovskou investíciou, ktorá položí každého bežného stavebníka na lopatky. Stačí, ak vezmeme do úvahy svoje štatistiky z výroby FVE. Takže ak to má byť zmysluplná diskusia ( myslím tú všeľudovú, ktorá je obľúbenou témou novinárov technicky nevzdelaných ), má zmysel stanoviť si limit energie, ktorú jednoducho nakúpim a doveziem domov.
Ruka v ruke s fámami sa hovorí o tom, aké je to fajn, mať FVE s úložiskom a vypomáhať si kapacitou batérií v elektromobile. Lenže ani obidva tieto zdroje nestačia na preklenutie zimných potrieb. Najlepšie je to, čo je najlacnejšie – nákup. Veď ani do elektromobilov nikto nestrká batérie na týždňové jazdenie, nikoho neprekvapuje, že tam sa môže nakupovať aj viackrát za deň !

Možnosti sú podľa mňa ešte v zmene ponuky spotrebičov. Ak má byť sebestačnosť trend, už mali byť pomaly na stole DC spotrebiče s rozumne alebo programovo limitovaným príkonom ( práčky, umývačky, sušičky, klíma, elektronika ).
Isteže je aj ďalšia jednoduchšia možnosť, riadiť konvenčné ( aj mierne upravené ) spotrebiče programovo. Verím, že potom by stačil menič s výkonom pod 2500 W.

Nerozumiem, prečo mimo orbitálnej dráhy by mala mať domácnosť budúcnosti zariadenie na osmózu a pri dome aj vresovisko, schopné prefiltrovať odpadnú vodu. Tak či tak, nejakú vodu treba nakúpiť a len málo ľudí má to šťastie, že má vlastnú nezávadnú studňu.

Tzv. technológie budúcnosti sa veľmi ľahko môžu stať prostriedkom ožobračovania ľudí aj národov. Viete, kde končí najväčšie bago peňazí, vybraných pod rúškom znižovania emisií CO2 ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od jahodovák »

Pokud budeš hledat tak určitě najdeš kde končí,ono je to taková spojená nádoba,pamatuj že soběstačnost je pro vládnoucí třídu noční můra,soběstačný clověk se stává neovladatelný a tím pádem neřiditelný systémem,který nemá za úkol blaho všech lidí ale jen vládnoucí třídy a to jen podle jejich představy....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od vlkazajac »

Tak vzdor voči vládnucim triedam, ktoré sa menia rýchlejšie, ako volebné obdobie, neriešim. Ani by som nechcel s čelovkou na hlave na Štedrý večer požiadať deti hneď po večeri, aby šli spať a aby cikali až ráno, keď ožije čerpadlo na vodárni......

Buďme realisti a neriešme nejaké postkomunistické stihomamy. Sebestačnosť je haluz a je to prostá méta, ku ktorej musí smerovať niekto vyčlenený z civilizácie.

Uznávam, že pár jedincov to skúsiť musí. Ale pokiaľ to nie je trend, tak to neriešme ako trend.

Stanovme si na papieri parametre, ktorý taký dom musí spĺňať a potom sa bude diskusia rozvíjať konštruktívne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od jahodovák »

parametry se samozřejmě můžou stanovit ale co bude dobré pro mě,nemusí vyhovovat všem.Pokud začneš řešit soběstačnost už při návrhu domova ještě před jeho postavením,dá se to postavit poměrně levně,pokud budeš stavět tak,že nebudeš muset nic předělávat,tak se to dá zvládnout docela brzo a ne uplně draze.Problém ale nastává už v počátku protože u nás je velmi málo projektantů,kteří jsou schopni něco takového navrhnout a je ještě méně firem,které to podle toho postaví.Kolega si nechal postavit od firmy domek a stále se potýká s nedodělkama .Pokud žiješ jako já ve starším baráčku,kde s ničím takovým nebylo počítáno,jde to pomaleji ale je třeba se pořádně zamyslet a pak teprve něco dělat,nemá moc smysl stále něco předělávat .Chce to dělat jako stavebnici,kde jde vše pomalu rozšiřovat podle možností majitele.Pokud ale máš štěstí a jsi téměř na ideálním místě jako já,není to ,pokud se do toho opravdu dám nesplnitelné přání,jde jen o to se do toho pustit a dovést do zdárného konce.Ten je ale různý podle toho jaké máme představy.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od marko250 »

U dešťové vody se potýkám s dvěma neg. vlivy:
1.neprší,nestačí mi ani na zahradu,natoš druhotnou pro šest lidí
2.kvalita je hrozná,střecha je zběrač nečistot a ten se při dešti čistí do ní,než se tři nádoby okolo domu naplní(1,5m3) tak už smrdí a je špinavá jak splašky.Jde to jen na zahradu.
Podzemní voda a vydatnost s čistotou je loterie ,při dnešním vysychání.Tohle bych považoval za větší překážku soběstačnosti než el. energii.

A teď k energii,mám 30kWh baterku a to je jen do tří dnů v mizerné zimě.Navýšení baterie na dvojnásobek mi ukouslo jen 0,5MWh/rok.Potřebuji 5MWh/rok a s tou baterkou teď 4MWh pokrývá 20 panelů(5kWp reálných).Pro pokrytí té zbylé megawaty v zimě si nedovedu představit to panelové pole a počet reglů se zajištěním pro letní provoz.Od listopadu do března je průměrně na den něco přez kilovatu,ale jsou dny ,kdy je prostě nula a jdou po sobě i týden.Tady by to bylo jen o druhém zdroji.A bohužel to souvisí i se zdrojem tepla,což je další energie potřebná v soběstačném domě.Tady je to opět o pohodlí a konkrétní lokalitě,pokud to bude :"Na samotě u lesa." tak je zdroj jasný a práce s tím také.Pak už to jsou jen ústupky a nutno řádně zaplatit službu.Leda by jste v přebytcích pěstovali řasu a pak z ní postupně dělali palivo jako nafta,ale je to hodně velkoobjemová činnost na místo,vodu,čas.
Nejvíc se člověk přiblíží k soběstačnosti oprostěním nynějších návyků,ale příjde nemoc a je zle a potřeba služby,takže zase závislost,leda se oprostit chtíče žít.Otázkou je co bych tedy dělal,když bych byl soběstačný,jen pěstoval a sklízel?
Chtělo by to nějakou hranici a na tu reagovat-hehe.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od vlkazajac »

No, myslím, že diskusiu by mal kyocera usmerniť - moderovať. Už nápad so stavebnicou je konfliktný, vo finále menej efektívny. Parametre sa môžu stanoviť ? Musia ! Je to základ každého projektu. Ináč je to nezáväzné táranie do nekonečna. Dal som podnet k stanoveniu kľúčových parametrov : koľko elektriny, tepla a vody nakúpime ? Absolútne alebo v %.

kyocera ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od jahodovák »

Pravda,asi by to chtělo,já si dal jako základ stavebnice aexperta 48v 5000VA a jako baterie nicd cca 400Ah,ty jsem časem doplnil 100ah lifepo4,po čase ještě 300 ah a nakonec ještě jednou 300ah.Ktomu jsem přidal ještě jeden měnič a doplnil panely na 16 kousků po 250w.Dá se říct že v létě mimo dvou spotřebiců jede vše na fotovoltaiku.Pokud jde o vodu,tak polovina jde z veřejné sítě a druhá z vlastni studánky,protože potřebuji ultračistou vodu,mám RO přez kterou je možno pokud bude třeba část upravit pro pitné potřeby a nahradit tu druhou polovinu,zatím to tak není,bylo by to nákladnější,hezkou dobrou noc přeji
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kyocera »

K tomu co píše rva, jestli by rva mohl napsat hrubý odhad kolik stojí 1m3 vody, který projde
přes RO, tedy náklady potřebné energie, potom hrubý odhad cenově, nějaká spotřeba filtrů
a minerálů na doplnění na 1m3 vody RO,
k tomu co píše vlkazajac. většina z nás by takový dům nestavěla, protože zvýšené náklady
jsou strašák, takové velké náklady by většinu z nás ekonomicky srazily do kolen, ale teoreticky o tom můžeme
chvíli diskutovat. Není to jen článek nějakého teoretického technického pisálka.Ale za rok - v roce 2018
budou 2 takové domy u Českých Budějovic stát, bez napojení na inženýrské sítě , bez dotací. Cítím se
jako technologický turista, takže se na to pojedu podívat a myslím, že potom začnou autoři o tom více sami psát.
Marko 250 má zkušenost s aku 30kWh, ale ukazuje, že ani 30kWh to jeho problém neřeší. Je otázka, zda tedy
spíše kvůli zimě víc než do aku neinvestovat do panelů. A pak píšete, že bych měl definovat parametry. Já jsem spíše vyšel z článku, který mně zaujal. Na definování parametrů bych nemohl vyjít z vlastní domácnosti, protože jsem špatný
příklad. Jsme jen dvoučlenná domácnost a nemáme energeticky náročné spotřebiče.
Proto navrhuji, aby technické parametry takového domu navrhl někdo, kdo má 3 max.4 členou domácnost
a dobře zná ve své domácnosti spotřebu tepla, el,energie a vody za rok. Stačí jen jeden z Vás, kdo
má max. 4členou domácnost. Pak se můžeme zamyslet hrubým odhadem co by to stálo navíc. A za rok
naše čísla můžeme porovnat s čísly ze dvou realizovaných domů v Českých Budějovicích.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kodl69 »

energetický nároky různejch domácností se můžou lišit klidně o víc než o tři rády, podstatný snížení energetických nároků se dá omezit osobním postojem. Mám známou, pro kterou je denní spotřeba 0.1kWh elektrické energie maximální luxus, tj svícení a nabití tabletu a mobilu. Užitkovou vodu si nosí z nedaleké řeky. Topí dřevem.
A proti tomu se u nás doma dnes spotřebovalo 18kWh elektriky a ne bezůčelně, jako u zelenýho bonusu, klimatizujeme jenom když si myslím, že je to potřeba...

S tím získáváním vody to taky vidím výhledově jako problém. Dešťovka se dá využít, ale musí to být udělaný na úrovni, ne nějaký IBC kontejnery na slunku, ale podzemní nádrž s teplotou vody pod 10°C, filtry na vstupu, odsávání kalu ze dna, čerpání někde ze středu nádrže, roční čištění nádrže... Známej tohle má na užitkovou vodu celkem bez problému, spíš poddimenzoval velikost nádrže vzhledem k dlouhodobým suchům a nárazovým srážkám. Ostatně na středověkejch hradech byly cisterny na dešťovku běžný, a někde fungují dodnes (Loket) a voda vypadá použitelně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kyocera »

Dobře kodl69, podzemní nádrž na vodu je nutnost , oba popsané extrémy by nevedli k hrubému odhadu
nákladů navíc pro realizaci soběstačný dům bez napojení inženýrské sítě.
Ale abychom se tedy posunuli dál, tak je tady
žádost na rva a definice parametrů pro max. 4 členou průměrnou domácnost.
K tomu co píše rva, jestli by rva mohl napsat hrubý odhad kolik stojí 1m3 vody, který projde
přes RO, tedy náklady potřebné energie, potom hrubý odhad cenově, nějaká spotřeba filtrů
a minerálů na doplnění na 1m3 vody RO,
k tomu co píše vlkazajac. většina z nás by takový dům nestavěla, protože zvýšené náklady
jsou strašák, takové velké náklady by většinu z nás ekonomicky srazily do kolen, ale teoreticky o tom můžeme
chvíli diskutovat. Není to jen článek nějakého teoretického technického pisálka.Ale za rok - v roce 2018
budou 2 takové domy u Českých Budějovic stát, bez napojení na inženýrské sítě , bez dotací. Cítím se
jako technologický turista, takže se na to pojedu podívat a myslím, že potom začnou autoři o tom více sami psát.
Marko 250 má zkušenost s aku 30kWh, ale ukazuje, že ani 30kWh to jeho problém neřeší. Je otázka, zda tedy
spíše kvůli zimě víc než do aku neinvestovat do panelů. A pak píšete, že bych měl definovat parametry. Já jsem spíše vyšel z článku, který mně zaujal. Na definování parametrů bych nemohl vyjít z vlastní domácnosti, protože jsem špatný
příklad. Jsme jen dvoučlenná domácnost a nemáme energeticky náročné spotřebiče.
Proto navrhuji, aby technické parametry takového domu navrhl někdo, kdo má 3 max.4 členou domácnost
a dobře zná ve své domácnosti spotřebu tepla, el,energie a vody za rok. Stačí jen jeden z Vás, kdo
má max. 4členou průměrnou domácnost. Pak se můžeme zamyslet hrubým odhadem co by to stálo navíc. A za rok
naše čísla můžeme porovnat s čísly ze dvou realizovaných domů v Českých Budějovicích.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od rva »

Voda z vrtané studně 40m, (v okolí 3km není žádný povrchový zdroj vody) zhruba 40 000,-Kč a od r. 1995 čerpadlo Grundfos JS 2-08 1500W běží bez problémů. Jednou za dva roky odchází tlakový spínač (300 Kč). Voda nevyhovuje normě (dusičnany), i když většinou ji lidé v okolí pijí. Vydatnost vrtu dostatečná, dnes jsem plnil bazén 7 000 l, jinak běží kapková závlaha zahrady. V žádném případě není potřeba se nějak omezovat, spíš naopak - když byl z fototermiky nadbytek horké vody, tak jsem ji vypouštěl do odpadu, kde nakonec skončila jako zálivková voda.
Osmóza jednorázově asi 5 000,-Kč (hledal jsem to nejlevnější - http://www.mangala.cz/ro-106p-filtracni ... p-326.html ) a ta vyrábí pitnou vodu na vaření a pití, maximálně asi 200 l/den, ale odhaduji, že jako 7-členná rodina se vejdeme do 30l/denně. Má odbočku přes patronu s dolomitickým vápencem. Roční náklady na filtry odhaduji tak na 200,-Kč, je to taková stavebnice, všechno se dá koupit i od číňanů a kontrolovat účinnost (měřák TDS - kolik je ve vodě rozpuštěných solí - do 10$ https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 27190.html). RO je vhodná pro toho, kdo má vlastní studnu, protože z principu činnosti zhruba k jednomu litru přefiltrované vody potřebuje 5 dalších litrů, které skončí v odpadu - u mě opět jako zálivka zahrady.
Spotřeba elektřiny na dodávku a úpravu vody je v mém případě bezpředmětná - v létě, když potřebuji vody hodně, je elektřiny nadbytek a v zimě potřebujeme vody málo a tedy i elektřiny spotřebujeme málo (vzhledem k ostatní spotřebě).
účinnost Reverzní osmózy
účinnost Reverzní osmózy
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kyocera »

Děkuji rva za velmi podrobný popis RO, cenové náklady a praktické zkušenosti s RO.
Nevím kolik členů má domácnost vlkazajac, ale pokud má 4členy, byl by ochotný napsat
průměrnou spotřebu el.energie ,vody a tepla za rok ?
Po stanovení parametrů se pokusíme o hrubý cenový odhad, jak drahá je soběstačnost.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od kybos »

Pro představu o energetické náročnosti mohu dát k dobru graf spotřeby energie tříčlenné domácnosti s malým dítětem v RD. Dům je stavěn jako pasivní, samostatně stojící, plně elektrifikovaný s podporou FVE 6kWp na virtual trackeru s prakticky používanými dvěma polohami elevace panelů (zima, léto). Je vybaven vlastní studnou, akumulátorem tepla, akumulací dešťové vody. Topení je řešeno topnou spirálou do vodního akumulátoru tepelné energie. Před topnou sezónou 2016/2017 bylo doinstalováno 12m2 fototermiky, která taktéž pracuje do společného akumulátoru. Na grafu je patrný pokles zimní spotřeby příspěvkem fototermiky mezi sezónami 2015/2016 a 2016/2017, a to i přesto, že poslední topná sezóna měla více denostupňů než ta předchozí. Energetický příspěvek fototermiky je neměřený.
Kompletní spotřeba energie 2015-2017
Kompletní spotřeba energie 2015-2017
Z čistě energetického hlediska bez ohledu na ekonomiku by bylo možno snížit spotřebu v topném období v nízkém tarifu zhruba na polovinu až třetinu použitím tepelného čerpadla vzduch-voda. Technologická příprava je provedena, instalaci zatím brání ekonomické hledisko.
Taktéž by bylo možno zvýšit účinnost akumulace elektrické energie náhradou Pb gelového akumulátoru technologií LiFePO.
Pokud by byl požadavek jít do extrémně nízkých tepelných ztrát v topné sezóně bylo by možno dovybavit stavbu venkovními roletami.
Všechny jmenované úpravy jsou však dnes za hranicí ekonomického optima.
V současné době je průběh energetické soběstačnosti na následujícím grafu.
soběstačnost 2015-2017
soběstačnost 2015-2017
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od ikovlabs »

Ještě tepelne ztrata domu,pocet obyvatel,rocni ucet za vodu a elektrinu...aby bylo možno srovnat efekt.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od ikovlabs »

Ohledne dešťovky:
Mam 10m3 beton.nadrz,svod z 250m2 strechy,jednoduchy filtr z provrtaného nerez hrnce,uklidnovaci natok,odber 30cm pod hladinou(nasavaci filtr zaveseny na PET flasce),domaci vodárna ,filtr 100um-zpetny proplach,extra rozvod k WC ,zahrada,tech.mistnost,garaz.Napojena pracka přes další 2 filtry 50 a 5um.Instalovano 5 let - nadrz ještě necistena,bez problemu-jen v zime byl ze zacatku problém se sazemi ale to uz skončilo.Kromne tlakového spinace na vodarne zadna elektronika.NIKDY nevycerpano -4 osoby,zalevam zahradu 1000m2,splachuji,peru.Nicmene uvazuji o další 10m3 nadrzi-chci jezirko tak at mam z ceho brat......
Takove IBC nadrze -to je naprd,v lete voda hnije,v zime zmrzne,behat s čerpadlem od sudu k sudu o nicem(sousedka-korunovano pouzitim vibračního cetrpadla-katastrofa...hlavne ze mají 2 auta :-)
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od xmasin »

Také mohu přispět se svým domem. Starší rekonstruovaný dům se zateplením a novými okny (rok výstavby 1939), nyní obsazen dvěma pracujícími má spotřebu 1500 kWh VT a 3000 kWh NT při tarifu D35d (vaření, běžné spotřebiče a trvale běžící IT - server, switch, router, nějaké AP). Vytápění a ohřev TUV je realizován plynem se spotřebou 1800 m3/rok. Voda z vlastní studny spotřeba tak 100 m3/rok měřena na úpravně vody pro snížení tvrdosti.
Jinak pěkné, ale trochu starší povídání o ostrovním domě je tady http://www.ostrovnidum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek