Gridfree menič novinka

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

Killingman píše:Děkuji moc za odpovědi - nicméně:
Jde mi opravu o snížení spotřeby na fázi u akvária. Mám tu 2x25A jističe a se spotřebou jsem skutečně kolem 1MW/měsíc. Než řešit za statisíce 3 fázovou akumulaci a solární elektrárnu na baráku, jsem přesvědčen o tom, že mi skutečně bude stačit pokrýt spotřebu mezi 09-21 hod, kdy mi svítí 600W-800W v LED světlech + filtrace a další systémy, nehledě na nároky na prostor na baterie, jejich údržbu a výměnu.
Možnost umístit panely mám prakticky ve všech směrech, dům je čtvercový bungalov v orientaci S-J-V-Z.
Solárník:Ono je to celkově dospělé akvárko, co se týká odběru i v noci ;) Přepanelovat už jsme tu taky řešili.Ale myslím že výkon který by v létě zůstal na střeše se v zimě nebude rentovat.Někdy to vyrobí 500Wh na 1kWp.Pak je jedno jestli to s osmi panely bude 1kWh.Takže bych také řekl čtyři panely a přifázovat,Jak říkáte páni.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Zkusil bych někoho tady na fóru, kdo prodával levné panely. Pokud např. Martin nabízel amorfy v ceně i s dopravou 6500,- za 2kWp (tímto mu ještě jednou děkuji ;)), tak bych si s tím obestavěl barák ze všech stran, akorát okna bych možná nechal průchozí, a hotovo :lol:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

....1200l more. 7xled 120w 09-21hod, 2x 100w cerpadlo a proudove cerpadla 200w + nejaky dalsi 200w balast 24/7. Spotreba 1MW/mesic je celeho domu,....

Mám akýsi pocit, že som zase niekomu naletel. Z nedokonalého zadania som si nevytvoril celkom presnú predstavu. Mal som svojho času 520 litrov v obývačke, nejakú skúsenosť s rybičkami mám.

1200 litrov by mohlo byť v nádrži 70 x 70 x 250 cm. Tak len domýšľam, že v sume 400 W čerpadiel tam asi musí robiť poriadny štabarc, nebudú asi bežať naraz a 24 hodín. To by tie ryby prežrali podobné "kalorické" v strašných watthodinách.... ehm...kcal..... A že by tam okrem rias nič nechcelo rásť - nedivil by som sa. 840 W LEDiek by na ploche necelé 2 m2 simulovalo poludňajšie peklo celých 12 hodín.....
Ale akvaristika sa vyvíja, nie som dostatočne "in".

Ale každá provokácia je dobrá, rozprúdi krv aj v hlave. Tak ma napadá, že pre dosiahnutie úspor bude predsa jednoduchší spôsob prekopať všetko na 24 V systém. Sú dostupné 24 V LEDky - stačí vybrať zdroj na stabilizáciu napätia - aj 24V čerpadlá. Všetko napojiť priamo na batériu neveľkej kapacity, bez GTI. K batérii pripojiť sieťovú nabíjačku, ktorú treba dostať do režimu float a panely pripojiť lacným regulátorom s nastavením všetkých parametrov na float napätie + 0,1 V.

Kde je chyba ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Nicholas »

solárník píše:Jinými slovy - musí vám to udělat pověřená firma, která si za to řekne tolik, že vás to vyjde dráž, než bez dotací :lol: :lol:
Podnikatelé, kteří mají jediní oprávnění takové systémy instalovat, tedy proškolení montéři fotovoltaických systémů, si nechají zaplatit práci a marži, aby se jim vyplatilo podnikat a mohli dostát závazku záruk atd. Co je na tom k smíchu nebo znáte někoho, kdo podniká jinak? U mé FVE jde o cca 15%, které rád zaplatím, když vím, že všechno bude řádně provedené podle norem a budu mít záruku.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Zeptal bych se, kolik uživatelů konkrétně tohoto fóra má solární instalaci zapojenou odbornou firmou s certifikátem. Můj odhad je určitě méně, než 10% a možná bychom se dostali i na pouhé 1%, pokud vůbec někdo.

Domnívám se, že takoví sem asi nemusí vůbec chodit. Prostě to zadají i s požadavky a firma to zpracuje a namontuje. Co by tady pak řešili?

Ovšem samozřejmě, že firmy musejí z něčeho žít, takže cena tomu bude odpovídat. Tam je zajímavá otázka, kolik procent bude navýšení ceny oproti instalaci svépomocí. A další pohled - kolik z toho zaplatí případná "dotace".

Pokud někdo chce přihlašovat instalaci oficiálně, pobírat nějaké dotace, nebo jen zaregistrovat pro takzvaný český "netmetering", tak chápu, že se tomuto nevyhne. Otázkou je, zda nezaplatí na marži a práci víc, než mu taková instalace vůbec kdy v budoucnu vydělá (velmi pravděpodobně ano). Už jsme tu řešili, že při současné ceně panelů i instalace svépomocí je na tom s návratností poměrně dost bledě, ve většině předpovědních kalkulací se to tak akorát stihne zaplatit na konci životnosti elektroniky (=cca 20 let). Tedy se nabízí, že asistovaná malá instalace odbornou firmou, se pravděpodobně nezaplatí nikdy. Ovšem budete to mít se zárukou :)

Tedy bych viděl smysl pouze někde na samotě u lesa, kde distribuční síť prostě není. Ovšem tam zase není potřeba nic certifikovat, maximálně kvůli pojišťovně.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
solárník píše:Zeptal bych se, kolik uživatelů konkrétně tohoto fóra má solární instalaci zapojenou odbornou firmou s certifikátem. Můj odhad je určitě méně, než 10% a možná bychom se dostali i na pouhé 1%, pokud vůbec někdo.
minimálně admin ... toto fórum založil mimo jiné kvůli potřebě řešit potíže pocházející od "kvalifikované" firmy instalující FVE od nichž měl (má ???) FVE na klíč :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ikovlabs »

No dle mne je GRID free -ongrid takova soft verze FVE - pro provoz je to jednoduche a "vyrabim"- jsem standartni fanda . Pokud mam moznost prodat prebytek za sice 550 ale jinak bez starosti proc ne.
Ongrid není zas tak slozity na to aby tam slo nacpat moc "vaty"- panely na strechu,menic a pripojit k siti.Pripadne nejaky watrouter nebo greenbono pro bojler(a mam moznost určovat kam a kolik potece).Vyrobu meri elektromer od distributora .
Kolik v tom usporim když to udelam sam - panely koupim stejne ,menic to same,budu muset všechno vymyslet a naprojektovat,na strechu namontovat,propojit draty, S firmou to budu muset zaplatit a navíc vypsani 3 papiru a revize- na druhou stranu za to budou rucit(aspoň na nejakou dobu) a bude to mit nejakou garantovanou uroven.Navic to stat vyfutruje 50-60 tKc .Mrknete na nabídky firem - 3kw za 110 tKc bez dotace...

Na hard verzi s baterkama to chce velkého fandu který se do toho "polozi" nebo nekoho komu na "par korunách" nezalezi koupi si full reseni black box za 250 tKc- proste to chce.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

:) Viděl bych to asi takto:

- Pokud jste přesvědčeni, že tazatel neprohloupí a neprodělá kalhoty s certifikovaným řešením, odkažte ho rovnou na firmu, která mu systém navrhne a namontuje a nemusí tu nic řešit. Ovšem nejlépe mu vyčíslete náklady i dotaci, která mu projekt zlevní. Chce to ale konkrétní čísla pro nějaký jednoduchý ukázkový projekt, jinak je to tak abstraktní povídání, že do toho stejně nikdo nepůjde a v nabídce firem se ztratí.

- Předpokládám, že tazatel s oficiálním postupem ale nepočítá, jinak by se neobrátil na nás, ale je možné, že nemá představu vůbec a potřebuje jen nasměrovat.

- No a pokud jsme přesvědčeni, že to zvládne sám a levně, navrhněme nějaké řešení, což se už asi stalo...
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Ronn »

Nicholas píše: Co je na tom k smíchu nebo znáte někoho, kdo podniká jinak? U mé FVE jde o cca 15%, které rád zaplatím, když vím, že všechno bude řádně provedené podle norem a budu mít záruku.
Už asi 20 min přemýšlím:

a) Co mi odborná firma/projektant do domu navrhla/dodala (na vše mám projekt bez výjimky) bez vad. Počet: 1 (statika ŽB konstrukce)
b) Chybu v instalaci odhalil první revizní technik. Počet: 0
c) Dodavatelská firma se k reklamaci postavila příkladně. (vzpomněl jsem pouze na Milcom Mělník dodavatel nerez nádrže) Počet: 1
d) Chybu jsem odstranil až vlastním studiem problematiky nebo druhým/dalším revizním technikem/ projektantem. Počet: >10 (vše počínaje zemniče, ČOV, komplet TZB, atd..;atd..;atd..)

Třeba existuje důvod proč platit 2x tolik a jen ho neznám.

Příklad projektu, který jsem projektantovi s razítkem vracel 4x, a stejně tam jsou chyby :D
RD B....._HS_navrh1.pdf
Hledej chyby v projektu.
(64.27 KiB) Staženo 139 x
V konečném důsledku pojišťovnu zajímá jen revize. A proto sláva reviznímu technikovi :)
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ikovlabs »

OK - rozumim - tady jde o to ze pokud chcete dotaci nebo prodej prebytku musite mit stempl.
Pokud ne tak staci svepomocne ale tech chyb tam můžete nasekat radove vice + každý není ochoten tomu věnovat hromady hodin studia.Navic kazda chyba se plati z vlastní kapsy.
Vždy to chce duveruj ale proveruj....
Pokud ma kolega trvaly odber tak bych tam dal klasiku gridfree-trosku prepanelovol a prebytky ukladal do akvárka topnou spirálou-tam se urcite nejaky kW strati...Papiry bych tim padem neresil.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od willcz »

Neslo by na to jit uplne jinak. DC cestou. stejne ty ledky jedou na nejaky DC zdroj.
Tzn jen MPPT a tlacit to primo do toho osvetleni.
Bud to prepinat, nebo bezet jen pre diody. Usetrilo by se za menic a nemusel by se resit pretok do site.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

"............................pre dosiahnutie úspor bude predsa jednoduchší spôsob prekopať všetko na 24 V systém. Sú dostupné 24 V LEDky - stačí vybrať zdroj na stabilizáciu napätia - aj 24V čerpadlá. Všetko napojiť priamo na batériu neveľkej kapacity, bez GTI. K batérii pripojiť sieťovú nabíjačku, ktorú treba dostať do režimu float a panely pripojiť lacným regulátorom s nastavením všetkých parametrov na float napätie + 0,1 V. "

MPPT je nepriateľ úspor a obvykle je málo nastaviteľný.

A kto by to prepínal, aby sa rybky nezbláznili z blikajúceho svetla ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od kodl69 »

neustálý odpůrce MPPT - jediné s čím nesouhlasím, že MPPT regulátor je nepřítel úspor, ale každého věc. Samozřejmě k jednomu 40W panelu se nevyplatí, ale pro výkony od 500W výš se celková roční výtěžnost výrazně zvýší, třebas i s tím sprostým regulátorem na konstatní napětí panelů. MPPT regulátor 30A pod 2kKč http://www.ebay.com/itm/30A-40A-50A-60A ... k0NP8g-nYQ se ti zdá drahý? Oproti CMTP02, který neumí nic, samozřejmě drahý je, ale dají se nastavit všechny potřebný úrovně napětí pro aku, nehledě na možnost použít extra levný amorfní panely.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od PavelR »

co se mppt tyce ja jsem pro, nekdo proti - kazdyho vec o to nic.
jen tak uvazuju proc vsecky ongrid menice co jsem videl na velkych FVE mppt maji - pokud by to nemelo vykonovy prinos tak silne pochybuju ze by za tuto funkci investor platil - respektive vyrobci by to nevyrabeli pac by nikdo nechtel platit za neco co nechce.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Ja jsem taky pro MPPT, ale to určitě závisí na rozdílu napětí panelů a akumulátorů. Pokud ho má někado vhodný, nemá pro něj MPPT takový přínos. U 12V solárníků je MPPT naprostá nutnost.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

" neustálý odpůrce MPPT - jediné s čím nesouhlasím, že MPPT regulátor je nepřítel úspor, ale každého věc. "

:) Až tak by som sa neprofiloval, ale vyslúžil som si to zrejme tým, že sa vždy pozastavím nad nekorektnými reklamami pre mppt.

Je jasné, že mppt má výhody v troch zásadných použitiach - pri nesúlade napätí, pri dlhých vodičoch a pri veľkých výkonoch ( PavelIR ! A prifázovanie pwm reglera k sieti si neviem predstaviť.). Parameter 3A na mm2 pre vodiče je celkom známy, preháňať sa to moc nedá.

Ale vo vyššie uvedenom vstupe som napísal. že mppt je nepriateľ úspor a mal som v tejto téme na mysli úspory v investícii.

Odkazy na lacné mppt regulátory beriem s rezervou, pokiaľ také terno neleží u mňa na testovacej doske ( to je ten chaos, čo mám na stene ). Zistil som ľahko, že veľmi pekný a relatívne lacný mppt EPEVER 4210A je z tých horších a už leží v depozite. Je pekný, má displej, ale konverzia napätia je druhotriedna. Vyjadrené ekonomicky, je 2,77 krát drahší ako jeho prúdový ekvivalent v pwm verzii.

Naopak treba pochváliť WRM-15, ktorý s panelmi 230Wp pripojenými paralelne na 27,1 V je schopný dávať oveľa viac. Pripájam aktuálne dnešné foto, ktoré dokumentujú viac ako 10 % na výstupnom prúde voči vstupnému ( nemám ho teraz pripojený cez bočníky ). Slnko je asi 30° voči kolmici.

Ale pozor! Neznamená to, že je o tých 10 % lepší, ako pwm. On totiž pwm regulátor je na nižšom napätí a tam ako je známe, je prúd väčší.

kodl69, tamten odkaz na regulátor som si pozrel. Regulátor s vetrákom musí do hlbokej pivnice, regulátor bez snímania teploty ( nevidím ho tam ) musí ešte hlbšie......

A za toto:
≥98.1% (Voc is 1.5 or 2 times than battery, then it’s best efficiency)

by som vypovedal vojnu Číne !
Přílohy
Ibat.jpg
Ipan.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od kodl69 »

těch 98 procent tam fakt není, ale to snad nikdo od číňana nemůže brát vážně, jako 1500W PMPO na plastovým kazeťáku ... Zatím jsem to přesně neměřil. Ventilátor jede jenom při výkonu nad 200W (48V systém) a účinnost co jsem měřil je jistě nad 80%, jenom tak zhruba multimetrem, panely cca 100V 1.1A , aku 54V 1.8A... Mppt bod to nachází celkem správně, i u těch amorfů, s kterejma prej mají některý regly problém. Pod 0.1A z panelů se to o nic nepokouší, jednou za čas zkusí, ukáže výkon 1-5W a zase 0. Ale je to potřeba brát jako regulátor pro instalace středního výkonu, a hlavně umí 48V systém a 190V VOC (přestřelil jsem to na chvilku na 230V a žije dál), a kvůli tomu ho mám, to ten wrm15 neumí.
Teplotní kompenzace mě netrápí, olovo mám jenom v autě, a li-ion nabíjím na 4.1V, a tam nějaká desetina voltu nemá význam.
No a původní "levný" ongrid střídače prostě braly co se do nich ze strany solárního pole pustilo a bez úpravy z toho pomocí pwm modulace "vysekaly" sinusovku a hotovo. Takže regulace na konstantní napětí panelů, bez možnosti nastavení, protože na 230V AC potřebuješ nějakejch 325V DC, tak se dělaly stringy z 10 až 12-ti panelů a hotovo. A není to tak dávno, tohle se nachází na hodně střechách z první fotovoltaické horečky.
Takže pokud je požadavek na 36V nebo 48V systém, a amorfní panely, tak mnou odkazovaný regulátor je funkční řešení.
P.S. nemáte někdo k tomu reglu manuál? já ho někde ztratil, a potřeboval bych ještě něco nastavit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Je pravda, ze najlepsi regulator je ten, ktory vyhovie individualnym poziadavkam a vydrzi v zdravi dlho. Ak sa niekedy vyjadrujem dost radikalne, je to mozno na zaklade zuzeneho vlastneho pohladu, vyplyvajuceho zo skusenosti. Rad sa za to ospravedlnujem.
Pravda je tiez, ze lacny a inac vyhovujuci regulator na 48 V a viac zasluhuje pozornost. Niekde tu som spravil pred piatimi rokmi chybu...........
Uz som jasne OT, prepacte !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm
Reputace: 7

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

Přiznám se, že tomu co tu píšete moc nerozumím, ale právě mi přišlo vyúčtování za elektřinu...
Spotřeba NT: 10.093KW, Spotřeba VT: 1.907 KW, tj. cca 33KWh/den, z toho má 14KWh/den akvárium

Spotřeba akva 24/7: 8.16KWh/den
(Odpěňovač 40W, Čerpadlo výtlak 1 90W, Čerpadlo výtlak 2: 70W, Čerpadla proudová 100W, Čerpadlo CA reaktor 40W)

Spotřeba akva 09-21: 3.36KWh/den (7x LED modrá á 40W, tj. 280W)
Spotřeba akva 10-20: 2.8KWh/den (7x LED bílá á 40W, tj. 280W)

Spotřeba celkem: 14.32KWh/den, ve špičce 900W (součet 24/7 + oboje LED)

K tomu tam běží topení (300W) a nebo chlazení (800W), toto běží dle teplot v akváriu náhodně, není možno s tím počítat jako trvalým odběrem (nastaveno 24.5st)

K tomu jsou na stejné fázi věci jako satelit, TV, notebook, router, nabíječky na mobily - spotřebu odhaduji tak kolem 100W.

Myslím si, že přetoků se bát skutečně nemusím... Otázka je, kolik KWh REÁLNĚ/PRŮMĚRNĚ je schopno vyrobit třeba 8ks 270Wp panelů s 2KW gridfree měničem a na základě toho jednoduše spočítat reálnou návratnost...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od xmasin »

Co se týče výroby tak v Čechách jde pro panely s orientací na jih počítat s výrobou 1 kWh na 1 Wp, takže pokud budete mít v panelech 2160Wp tak bych očekával, že vyrobíte ročně cca 2000 kWh. Výrobu lze poměrně slušně spočítat tady: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php stačí zadat místo, orientaci a sklon panelů. Případně se podívejte na http://www.nesvara.cz majitel tam má zobrazenu jak aktuální výrobu tak historii výroby za několik let dozadu a z toho lze poměrně dobře usuzovat na možnosti FV v Čechách.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek