Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Já myslím, že výše napsané tabulky zcela stačí pro představu jaký kabel asi zvolit. Jinak musíte mít na paměti, že počítáme ztráty pro dva kabely (plus a mínus), pokud používáte nějaký kalkulátor. Tedy dvojnásobné.

K profilům:

Já bych je vedl v dostatečné vzdálenosti od sebe. U profilů neplatí zažitá vlastnost kabelů, že oba póly musí být blízko u sebe, můžou jít klidně 20 cm od sebe, což už je pro nějaké navlhnutí povrchu dostatečná vzdálenost, když se to podloží v místě připevnění nějakým izolantem.

Dál nic nebrání vzít třeba 10x10 čtvercový plný hliníkový profil (=100mm2) a v místech dlouhého vedení, kde se nic nepřipojuje - na něj natáhnout třeba husí krk, aby se zabránilo náhodnému dotyku. Nebo ho vést v elektrikářské plastové liště ;). I když asi ani 80V v suchém prostředí nemá šanci něco člověku provést, ale budiž - jistota je jistota. Jednou se tam můžete motat při dešti s mokrýma rukama a mohlo by to kopnout.

Majitelé 3D tiskáren si mohou dokonce vytisknout krásné plastové distančky, do kterých se profily nasunou a připevní například ke střešním trámům.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Nezapomeň, že DC je v tomhle pěkná svi*ě a jen nekope ale drží... Nevim no, šáhnout si oběma mokrýma rukama na relativně tvrdých 80V, kolik voltů člověka už "nepustí" ??
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kybos »

ota píše::D Oslavil jsem malé výročí :D
Hodnotím pozitivně, že si stavíš vysoké cíle (elektroměr do 100 MWh).
Já už jsem ten svůj (desetkrát menší) přetočil do šestnáctkové soustavy na prvním místě.
ENERGY.jpg
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Oto , gratuluji k pěkný kouli :D a ať se valí další :yes: .

OT : u mě někdy minulý měsíc cvaklo 11 ... pohladil sem měnič se slovy "seš borec , jen tak dál" a toť bylo vše :)) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

ResHacker píše:Nezapomeň, že DC je v tomhle pěkná svi*ě a jen nekope ale drží... Nevim no, šáhnout si oběma mokrýma rukama na relativně tvrdých 80V, kolik voltů člověka už "nepustí" ??
Norma bývala 60V sa sucha. Proto mají telefonní rozvody 60V.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Je to poněkud OT diskuze, ale otázka bezpečnosti tu na fóru tak trochu chybí. Vliv proudu na lidské tělo je obecně ovlivněn jak napětím (pro bezpečné za sucha není problém ale při překročení určité úrovně dochází prý k průrazu odporu pokožky a ten se pak neuvažuje ..), tak samozřejmě odporem lidského těla. A ten je silně "variabilní" - záleží na prostředí, přechodovém odporu vidič/kůže, pohlaví, psychický stav ..prostě je toho hodně, vše potřebné se dá vygooglit. Dle normy může být od nějakých tuším 800Ohmů až po desítky nebo stovky kOhmů. Mě z toho vychází, že v krajně nepříznivé situaci (odpor těla malý okolo 800Ohmů) při uvažovaném napětí 80Vss vychází proud na cca 100mA, takže potenciálně zaděláno na prů*er....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

No musím říct ze pri zapojováni jsem si zpocenýma rukama občas sahnul na živé vodiče s 60V DC a bylo to dost nepříjemné.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vla »

Ptal jsem se kdysi elektrikáře z elektromontážní firmy, říkal, že v DC rozvodech norma barevné rozlišení vodičů nepředepisuje. Tak jsem si zvolil červená + černá -, a takhle to dodržuji, což už mě ušetřilo spoustu starostí a hlavně chyb v zapojování při různých provizoriích a pokusech. Stejně jsem si vyrobil i spoustu krokosvorkových spojek a zase dodržovat barvy a nevznikají chyby.
Nemám rád tenhle stát.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od jahodovák »

Mě se osvědčilo používat přeznačovací pásku modrou a červenou,takže použiju jakýkoliv vodič a začátek a konec označím příslušnou páskou a mám v tom jasno,hezký večer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od honzasl »

ResHacker píše:Je to poněkud OT diskuze, ale otázka bezpečnosti tu na fóru tak trochu chybí. Vliv proudu na lidské tělo je obecně ovlivněn jak napětím (pro bezpečné za sucha není problém ale při překročení určité úrovně dochází prý k průrazu odporu pokožky a ten se pak neuvažuje ..), tak samozřejmě odporem lidského těla. A ten je silně "variabilní" - záleží na prostředí, přechodovém odporu vidič/kůže, pohlaví, psychický stav ..prostě je toho hodně, vše potřebné se dá vygooglit. Dle normy může být od nějakých tuším 800Ohmů až po desítky nebo stovky kOhmů. Mě z toho vychází, že v krajně nepříznivé situaci (odpor těla malý okolo 800Ohmů) při uvažovaném napětí 80Vss vychází proud na cca 100mA, takže potenciálně zaděláno na prů*er....
Dochází-li k dotyku živých částí, potom je v prostorách normálních i nebezpečných dovolená úroveň 60 Vdc a 25 Vac.

Já osobně bych nekryté AL přípojnice nebral, vždycky hrozí, že se na ně položí třeba šroubovák a na požár máme zaděláno. Jedině snad změřit nejdelší šroubovák v sadě a pak volit rozteč...

Otázka bezpečnosti se na foru řešívala, ale většinou to vyústí v konflikt mezi elektrikáři s 50/1978 a zbytkem světa....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

No já to myslel třeba zespodu kolmo na střešní trámy :) Tedy v podstatě na šikmý strop. Tam bych si šroubovák nepoložil :) Dole u země, do toho bych taky nešel. Maximálně zavřít do elektrikářské lišty a udělat takovou "krytou sběrnici".

Ono když potřebujete spojit třeba 30 panelů ne sériově ale paralelně, tak z toho budete dost bezradní, co na to použít, aby to nebyla opičárna (nic solárního na takové proudy se nevyrábí). Samozřejmě lze použít stoupačkové svorkovnice:
https://www.elima.cz/obchod/6323-95-svo ... 18741.html nebo
http://www.elektrohartman.cz/svorkovnic ... pol-hsv-95
(pak srdce elektrikáře při pohledu zaplesá), ale zase - ta cena je při desítkách kusů docela šílená.

Tedy to byla jen reakce na to, že tu byla tendence spojovat poměrně velké proudy "špagetami". I když na druhou stranu, takový přívod z 6mm2 lze asi dobře použít i na vytápění :lol:.

Když si lidi přečtou v eshopech cenu za 50tku měď, tak chápu, že se to pak snaží propojit naprosto čímkoli, protože to je ranec. Ale kolikrát to chce jen trochu představivosti. Doma míváme všelijaké profily a lišty, které mívají aktivní průřez poměrně veliký a dají se na propojení použít.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od honzasl »

Na ten strop by to asi šlo, bylo by to podobné, jako jsou různé osvětlovací systémy. Je fakt, že hliníkové "latě" se dají sehnat docela levně.

Mě napadly ještě systémy jako je Siemens Sivacon, ale to ani negůglete, to si raděj nechte elektrárnu pozlatit....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ome »

ElectroDroid pouzivam, super vecicka so mobilu.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od xmasin »

Na paralelní spojování panelů hodlám použít tohle
https://www.aliexpress.com/item/DECEN-2 ... 3.1.wFQYBQ
Pokud se objedná z Aliexpresu tak nevychází tak draho.
Před každý panel pak budu dávat diodu proti zpětnému proudu:
https://www.aliexpress.com/item/5-PCS-L ... 00b876ceb5
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Ostrovní elektrárna Příbramsko- bezrámovké úchyty

Příspěvek od ota »

Před časem se tu řešily úchyty na bezrámové panely od Martina.

Chystám se Martinovy panely na západní střechu přidat.
Existuje levnější, profesionální technologie montáže než 4 příchytky za 360Kč?
To jsou potom příchytky 2x dražší než panel...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Možno to prirovnať k nákladom na montáž 500 Kč na jeden 250 Wp poly ( Al konštrukcia + nerez spojovací materiál ).

Tiež ma napadlo + ďalších 110 Kč / panel za pár MC4....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od volente »

Já už mám namontováno těmito držáky.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=3568
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
Asi to není úplně profi, ale mě to asi přežije.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ladforu
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 29, 2017 8:42 am
Reputace: 1
Lokalita: Bruntál
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bruntál

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ladforu »

Dobrý večer,také mám od Martina pár panelů,o víkendu jsem montoval-provizorně-do měsíce nová chata,(snad) ,na kterou těch 20 panelů dám.....použil jsem toto - nařezané na 35 mm..... http://www.emas.clickeshop.sk/10007-al. ... 6463c43354 , věřím,že se dají sehnat levněji.
Přílohy
solar.JPG
Bez připojení k ds. Cca 8,6kwp (rozšiřuji průběžně) sys.napětí 60V, bat li ion 16s cca 1300Ah, el.peugeot 106 cca 40kWh, mppt regl 2xeasun 80a, 1x epever 60A, 1x midnite 200. 2x měnič čína à 4000 w (peak vyšší). Pořád ve výstavbě, pořád styl pavoučí hnízdo)
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od dub042 »

Ja mam 3 stringy a ve vsech mam pouzity zelezny jekly 30x30 jako nosnou konstrukci,za polovicni peniz ne hlinikovy profil
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Jestli koukám správně: v těch hliníkových profilech jsou vložené vymezovací pásky z bílého plastu. Co to je za materiál?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek