Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?
Odpovědět
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Několikrát zde zaznělo ,že některé spínané zdroje běhají už od napětí 48V.Takže jsem se jal zkoušet spotřebiče.Robotický vysavač jede ,takže ho nemusím předělávat ,jelikož je ještě v záruce.Nabíječka dětské čtyřkolky jede ,takže nemusím dělat DC/DC nabíječku.DVD přehrávač jede.Ale to je bohužel vše.LCD TV nejede ,což mě zajímalo tak nějak nejvíc abych se vyhnul měniči.Jaké s tím máte zkušenosti?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od joseff »

Zajímavé téma!

Mně se na 48 V (z baterie elektroskútru za pomocí hrozné bastl-prodlužky) podařilo rozjet nabíječku Nokia, zdroj routeru Netgear, PoE adaptér AP Mikrotik - zajímavé je, že mám dva PoE adaptéry a s jedním AP nefungoval, s druhým ano, oba jsou 100-240 V... Chce to prostě zkoušet a nenechat se odradit prvním neúspěchem.

Na 48 V se mi nepodařilo rozjet ani notebook IBM ani Lenovo (o ty mi hlavně šlo), dále se nepodařilo rozjet ani LCD monitor ADI a televize LG. Některé skútry mají 60 V, bylo by zajímavé vykoušet, jestli by se uvedené spotřebiče na 60 V rozjely?

Budu se těšit na další postřehy, co se komu podařilo přímo na 48 V (nebo jiné napětí) zprovoznit a rád se nechám inspirovat.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od fugas »

Mám k dispozici step up 48-72V.Zkusím to.DVD jede vždy ,ale nabíječka robovysavače jen při jedné polaritě a stejně tak nabíječka čtyřkolky.Tedy pokud vidlici v zásuvce otočím ,nefunguje.
Do TV se holt podívám a zjistím jaká napětí jsou na výstupu zdroje.Pokud totiž oželím chod lednice ,nebudu vůbec potřebovat měnič ve stálém provozu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od fugas »

Stolní PC jede ,taktéž jen v jedné polaritě ,ale maká :D Zdroj max 500W.Běžný odběr 150-200W.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od joseff »

To je zajímavé zjištění s tou polaritou, to jsem nezkoušel. Jak budu mít čas, tak znovu udělám test všeho doma a zkusím přitom otáčet vidlici v zásuvce (kde to půjde).

Existuje nějaké logické vysvětlení, proč něco funguje jen v jedné polaritě? Zajímalo by mě to.

A mohl bys, prosím, fugasi, pomocí toho step-upu zkusit rozjet nějaké notebooky? Při kolika V by se rozjely?
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od Jozef51 »

joseff - na vstupe zariadeni ktore funguju iba v jednej polarite je jednocestny usmernovac. Ak zariadenie funguje pre obidve polarity je na jeho vstupe mostikovy usmernovac (co povazujem za serioznejsie riesenie ale pre male prikony zbytocne).
Inak zaujimave testy. Zacinam rozmyslat nad rozvodom 90V DC pre urcite zariadenia ktore cucaju sice nie vela ale neustale - napr. moj stolny pocitac. Step-up menice na 90V s vykonom 1500W su jednoduche a lacne (oproti bezne pouzivanym menicom DC->AC230V).
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
napájecí zdroj pro DC napětí funguje spíše starší typ - bez PFC. Ty nové zdroje mají PFC a PFC je více druhů.
Zdroje . které mají PFC určené pro sinus napájení fungují při DC napájení nekorektně, podle typu PFC . Případně
se některý typ s PFC může při napájení DC poškodit. Naproti tomu napájet sítový zdroj pro
notebook zyšujícím step up z 48V na 72V , jak tady někdo píše je krkolomné. Nabízí se přímo možnost
ze 48V použít jen snižující step down ze 48V na 19 V a tím přímo napájet notebook.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od fugas »

Zravím.
Step up je opravdu krkolomný v tomhle smyslu.Ale v případě že by toho napájel více ,už by to šlo.Jinak bych potřeboval pro všechno zvlášť step down.Jinak další poznatek-LED TV tajé funguje ,takže se to začíná rýsovat.Jinak taktéž děkuji za vysvětlení ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Při studiu (co je to ku.va vlastně to PFC), jsem narazil na zajímavý článek. Nedá mi to abych se s vámi podělil. :D
https://www.svethardware.cz/forum/showt ... yty-povery
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Napájení spínaných zdrojů systémovým napětím

Příspěvek od fugas »

Díky Frenky.
Je to super napsané i pro nedouka ,jako jsem já :D Také jsem hledal ,ale tohle je vyčerpávající.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek