Balkonova solarna elektraren

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
halatajfun
Příspěvky: 13
Registrován: pon lis 02, 2015 12:41 pm

Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od halatajfun »

chlapci pozdravujem vas a zaroven vas poziadal o radu, dlhsie pokukujem po fotovoltaike a nastal cas sa do toho konecne pustit, kedze byvam v bytovke, a aj to na prizemi, tak je dost velky problem s umiestnenim solarneho panela, a dokonca horsi nez sa zda, jedna moznot je umiestnit solarny panel na balkonove zabradlie, balkon je smerovany na severozapad takze ziadna slava { idealne by bolo vtrepat ho hore na strechu a smerovat ho na juh no neprepcham ho cez sachtu na strechu}, planovany panel , ktory sa tam zmesti je 24v a 250w,disponujem regulatorom epsolar tracer 1210rn a k nemu mam pridavny budik {heh} mt50,dalej mam momentalne k dispozicii 4 ks 110ah agm { do dvoch tyzdnov pridu dalsie 4 kusy, cize ich bude dokopy 8},kabel na prepoje aku mam 16mm prierez, to by malo stacit,ak nie zaobstaram s prierezom 25mm. riesim otazku ci ist do 12 alebo 24v, normalny clovek by hnd siel do 24v no ja normalny niesom, pretoze som radioamater a vsetky radiostanice a kopa bordelu okolo toho ide na 12v takze tak asi. Moja predstava by bola asi takato + panel 24v na zabradli dobija cez epsolar 1210rn 12 v akumulatory , moja predstava je ich spojit paralelne s 16mm prierezom prepojmi s rovnakou dlzkou cez poistku na kazdej baterke na regulator, { vystup nebude zapojeny}. z akumulatorov bude napajany hamshack { to je to miesto kde ma radioamater vysielacky a zaroven jeto aj miesto s najvacsim bordelom v byte ci v dome} a menic na 220 v, na vystup kazdeho akumulatora chcem dat vykonovu diodu a hned zanu ochranu proti nizkemu napatiu s indikaciou a poistku{chcem ju nastavit na 11,5 V aby pri tomto napati akumulator odpojilo od zataze a zapoji sa a az po rucnom spusteni. Na 220 v mam v plane napajat svietenie v spalni, pripadne pocitac, v obyvacke napajat telku, hifi atd. atd. a v detskej izbe takisto svietenie a drobne veci na 220v co sa bezne tam nachadza.
takze to je moja biedna predstava a budem velmi rad ak mi poradite, ohodnotite a jednoducho kazdy nazor potesi

PS> k dispozicii mam zostavu menicov z 48v na 220v 3000w { vstupne napatie od 40 do 80V } cisty sinus , su to 3 moduly kazdy po 3000W a je aj stvrty ale v tom nieco pri nasich pokusoch prdlo takze je na opravu alebo pripadne na nahradne diely k tym trom. K menicom je aj riadiaci panel,ku ktoremu su cez datovy kabel prepojene menice, bez riadiacej jednotky sa mi menice nepodarilo rozpochodovat, { nepodarilo sa mi zistit prepojenie pinov na konektore} Pri teste zostavy 2 menicov na riadiacu jedntku som tahal 5 kw a menice o nej ani poriadne nevedeli je to rackove prevedenie a vlastne cela skrina je jeden hlinikovy chladic} Menice maju ochrany na vstupe a aj na vystupe a pri spojeni troch alebo po oprave stvrteho sa z tohoda tahat uz dost pekny vykon pri troch kusoch 9kw a pri 4 az 12kw.to uz nieco potiahne. Idealne toje osadit do rackovej skrine a k nim dat este jednu ventilatorovu policu a je vystarane.Su k nim aj komplet kable a aj nejake naviac. Su to menice od firmy ASCOM a oznacenie FR48V 3000W a jeden a predny panel s logom ABB ale to je to iste ako ascom iba predny panel ma ine logo. {Bola to asi objednavka z fabriky pre rozne firmy.}
takze ak by niekto mal zaujem otake nieco tak to vymenim za panely 24v 250w alebo ak tak za sumu 500 eur takze taka je asi moja predstava.
Dakujem za kazdu radu a kazdy nazor.
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od rva »

Podívej se na http://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php a doplň si tam svou polohu, nastavení a výkon panelů a uvidíš, kolik je elektrárna schopna za rok dodat energie. Vyjde asi dost málo, takže případná úspora za elektřinu bude nízká. Jako zálibu bych to provozoval na 12 V a snažil se maximum využít přímo DC, abych minimalizoval ztráty v měniči. A teprve pokud zjistím, že mám přebytky, doplnil bych měnič 12/230.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od vla »

To, co plánuješ mi přijde jako nesmysl. Pokud můžeš dát panel na střechu pořiď příslušně dlouhé lano a vytáhni ho tam venkem. Jinak to budou prakticky vyhozené peníze.
Nemám rád tenhle stát.
halatajfun
Příspěvky: 13
Registrován: pon lis 02, 2015 12:41 pm

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od halatajfun »

Prajem pekne ranko, s tou strechou by to bolo super ale , susedia sususedia a nie kazdemu sa to moze pacit a zbierat podpisy na suhlas je sodoma gomora mam uz vyskusane. Stavba takejto elektrarnicky je skor pre potesenie nez pre usporu energie, energia z fv bude vyuzivana po 15 hodine kedy prichadzame z prace a deti zo skoly. Skor by ma zaujimal nazor na ochranu baterii ktora mi matala hlavou uz dlhsie, ale cenim si kazdu radu.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od vla »

Pro sousedy se takováto věc řeší instalací pokusného zařízení na úsporu el. energie, které pořídíš na vlastní náklady a budeš poskytovat informace o jeho přínosech s tím, že v případě úspěchu budou zkušenosti pro rozšíření na celý dům. Takhle to mám vyřešené já, obsahuje bezplatný pronájem části střechy pro pokusné účely ohřevu vody pomocí FV po dobu životnosti systému. Na základě získání zkušeností pak případné rozšíření ohřevu pro celý dům. Samozřejmě je dobré se taky trošku angažovat ohledně správy objektu a tu a tam pro lidi něco udělat. A může to být třeba i trošku placená práce v správě objektu atd.
Nemám rád tenhle stát.
halatajfun
Příspěvky: 13
Registrován: pon lis 02, 2015 12:41 pm

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od halatajfun »

Takýto súhlas som riešil pre umiestnenie antén na streche bytovky, takže pokúšať znova by mohlo narobiť viacej škody než osohu ale človek nikdy nevie, pri testoch radšej ostanem na Tom balkone a ak motika vystrelí aj panel na strechu pôjde, skôr by ma zaujímala ochrana akumulátorov pri paralelnom zapojení 4 až 8 kusov, v sobotu som vyrobil prvý odpojovac akumulátora s indikaciou , napadlo ma urobiť nielen svetelnú ale aj zvukovú signalizáciu odpojenie akumulátora, podľa výpočtov som zbastlil a nastavil na odpojenie aku pri 11,5v potom sa zapne indikácia, v pláne je výroba ochrany proti nízkeho napätia pre každy akumulator,

Čakám na rady
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od vlkazajac »

Neriesil by som ziadne odpajanie aku. Ked som radioamater, tak nedavam vseobecnu vyzvu ani nemam zapnuteho ziadneho zruta, ked nie som doma. Staci sledovat voltmeter a vcas rucne odstavit spotrebice.
Ste daleko za normalnymi podmienkami pre FV. Maximum, co sa da urobit, je zavesit poly panely na zabradlie, mozu ho aj presahovat. Potom sa este da balkon znutra oblozit amorfami. Toto riesenie vyzaduje kvoli napatiam pouzit dva regulatory.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Balkonova solarna elektraren

Příspěvek od ota »

Odpojení akumulátoru zajistí BMS z ebay.com za směšných 10USD.
To bych vyrábět nedoporučil.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek