Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není zem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není zem

Příspěvek od vla »

Dokončuji svoji 5 KW elektrárničku ostrovního provedení a tedy bez spojení se zemí. A docela mi vrtá hlavou jištění rozvodu proti úrazu el. proudem. Bude používána pro pračku, myčku, ledničku atd. a nějak si nevím rady s ochranou. Zem není přítomna, takže máme dva vodiče a nic víc. Teoreticky máme i třetí ze země Powerjacku ( boční zemní vývody na výstupní zásuvce PJ) Otázka zní, není na tuto zem PJ napojena nějaká vnitřní ochrana PV, takže když na ni přivedu napětí vypne se? Pak by mělo smysl třídrátové vedení se zemním vodičem, jinak myslím, že ne. Když ne, výše uvedené přístroje nebudou uzeměny. Teoreticky by neměl vzniknout žádný problém, protože proti zemi v takovémto případě nebude uzavřen el. obvod a nic by se nemělo stát. Zároveň běžné ochrany využívající zem jsou nepoužitelné. Až to dokutám pozvu si nějakého revizáka z firmy co staví FV, ale nechtěl bych toho moc předělávat a třeba mi vaše názory pomohou.
Nemám rád tenhle stát.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od dub042 »

já uzemňuju všechno, co se dá :)
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od rva »

Snad se používá hlídač izolačního stavu https://www.shopelektro.cz/svodice-a-pr ... niho-stavu který signalizuje, když odpor proti zemi moc poklesne a bylo by nebezpečné se vodiče dotknout. Ale ekonomičtější je asi uzemnit a pak fungují levnější chrániče.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od vla »

Rady typu uzemnit atd. nejsou odpovídající dané situaci, mě zajímá situace, kdy zem není k dispozici. Např. vyskytoval se tu kolega s obytným kamionem, nebo něčím takovým velkým, taky neměl zem. Spousta chatek nemá zem, kamioňáci nemají zem a neřeší atd., jen já jsem takový moula, že se o to zajímám.
Nemám rád tenhle stát.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od JiříK »

Taky jsem se pídil. Z pěti revizáků mi nedal fundovanou a uspokojivou odpověď žádný. Tak visím ve vzduchu dál. Tím netvrdím, že je to správné a že to po mě má někdo opakovat! Prostě mám IT síť, ale bez hlídače izolačního stavu...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od vla »

Já zatím visím ve vzduchu cca 2 roky s 600W bez problémů. Jenže teď se jedná o větší výkon, což je možná z hlediska bezpečnosti nastejno, ale budou se připojovat i spotřebiče s kovovou skříní, tak jsem se zamýšlel nad ochranou a nic ele- gantního mě nenapadlo. Proto to téma tady, kde je přeci jen víc hlav.
Nemám rád tenhle stát.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od dub042 »

Kdyby šlo jen o to,aby uživatel nemohl sáhnout na šasi spotřebiče a zároveň na jinej kov s jiným potenciálem, co ale když se prorazí izolace vevnitř spotřebiče(sice neznám případ,kdy ba se to stalo), pak by mohl být hezky fáze na šasi a je docela průser bez uzemnění
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od vla »

Já myslím, že to průser není, protože potenciál této fáze je pouze proti druhému vodiči, proti zemi není nic. Vlastně si nedovedu představit, že by takto provozovaný měnič byl nějak nebezpečný mimo doteku obou drátů najednou. Proto jsem tu začal diskusi na toto téma, protože což když se pletu.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od kodl69 »

Je potřeba si ujasnit jaká to je síť a jaká je tam možná ochrana. I v síti IT se používá pospojování a ochranné uzemnění. Jasně je uvdeno v ČSN 33 2000-4-41/ed.2
že musí být ochrana základní (nejčastěj izolace) a ochrana při poruše. 411.4.1.3 - ochranné uzemnění a pospojpování ... všechny neživé části musí být spojeny s ochr vodičem splňujícím.... Neuzemněný FV systém by z principu neměl existovat, protože je nutná ochrana před účinky blesku dle ČSN EN 62 305, kde to jaksi bez uzemnění nejde (samozřejmě pořád může být síť IT, jak na DC straně, tak na straně AC. Když se potom vrátíme k ochraně před NDN tak pro síť IT je v ČSN 33 2000-4-41/ed.2 čl. 411.6.2 pro síť IT .... je třeba uzemnění Ra x Id<50V
což je dost přísná podmínka. Jednodušší je jeden vývod z PJ uzemnit, uzemnění s R pod 10 Ohm stejně musíš mít kvůli bleskosvodu a přep. ochranám, a potom za PJ zapojit klasický proudový chránič a mít instalaci TN-S. Ale není problém to nechat jako IT a dát tam hlídač izol. stavu, se zvukovou a světelnou signalizací, jak je komu libo. V síti IT se řeší podmínky pro při jedné poruše - v podstatě se nic neděje, jenom už to není IT síť, a v případě dvou poruch - musí dojít k vybavení jistícího prvku viz 411.6.4 a podmínka je 2Ia*Zs<U, kde U je jmen. napětí, Ia je vybavovací proud jističe pro dobu odpojení 0.4s, a Zs je impedance smyčka prac. a ochranného vodiče. A tady začínají problémy, protože měnič vypadne při přetížení o 20 %, a znovu se třeba startuje softstartem, ale jistič char. B vypadne při 5xIjmen, takže 10A jistič při 50A.
Kolik stojí chránič 30mA oproti hlídači izolačního stavu netřeba komentovat. To že v soustavě TN stačí jediná přepěťovka proti zemi, stejně tak při uzemněném - pólu DC části, to je taky jasný.
A další věc je obsluha - hlídač izolačního stavu řeve a bliká, tak se vypne, dyť všecko jede dál. Pro překlemování FI už je potřeba jistá míra ignoranství a nežádoucí odvahy (hrdinů jsou plný hřbitovy :lol:)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od vla »

Neuzemněný FV systém by z principu neměl existovat, protože je nutná ochrana před účinky blesku dle ČSN EN 62 305, kde to jaksi bez uzemnění nejde .... Tohle si myslím, že jde pomocí oddálené ochrany a pospojením rámů panelů přes jiskřiště. Ale jinak jsi mě moc nepotěšil, takže mám o čem přemýšlet. :(
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od kodl69 »

Oddálená ochrana ano, ale ty rámy panelů a všechny kov. hmoty (krb. vložka, potrubí plynu, akumulační nádrž na TUV....) musí být spojeny s hlavní ochrannou přípojnicí objektu - musí být podle staveního zákona už od roku 2009. A proč by to mělo být přes jiskřiště netuším, v 62 305-3 jsem nic takovýho nenašel. Jiskřiště se používá tehdy, když není možný to propojit z důvodu různého potenciálu přímo (třeba kvůli katodové ochraně potrubí), a to není tento případ.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od vla »

Mému reviz. technikovi na hromy stačí oddálená ochrana, i to jiskřiště je tam jaksi navíc, ale předpoklad je, když by nějakým zázrakem došlo k úderu do rámu panelů či nějakému náhodnému přeskoku na ně jiskřiště by to svedlo na zem. Zatím co tak sháním informace je docela možné že skončím s tím spojením se zemí. Zdá se, že bez země je to větší, respekt. dražší problém než jsem myslel. Ale štve mě to.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění a ochrana ostrovní FV elektrárny, aneb když není

Příspěvek od kodl69 »

Dnes je taková doba, všechno uzemnit, pospojovat, před padesáti a více lety zase naopak, zvlášť uzemnění hromosvodu a instalace, x- metrů od sebe v zemi... ale je to dáno stavem a používanou technikou, drátovou anténu na KV jde uzemnit fakt těžko, jedině přes tu bleskojistku...
Co se moc neřeší, ale je to dost častý problém, tak indukovaná napětí od nepříliš vzdálených úderů blesku, pokud někde teče 100kA po dobu pár us, tak vznikne elmg impuls, kterej se naindukuje do jakýhokoliv svislýho vedení, samozřejmě v intenzitě odpovídající vzdálenosti. No a pokud to vedení tvoří nějakou velkou smyčku (chybně vedený vývody z panelů) tak je indukovaný napětí o to vyšší. Proto by vodič pospojování měl vést hned vedle vývodů z panelů, aby ta smyčka nenabrala plochu několika m2.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek