čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Odpovědět
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od Brumla »

Mám takovou představu, dám někam panel.. výkon 200 Wp 24 V DC a napojím na něj na přímo čerpadlo 24 V DC 180 W..
Co se stane?? zbastlim čerpadlo?? nebo panel, ??
Co bude se zbytkem watů?? Co když jich bude málo??
Co tomu řekne samotný motor čerpadla???
Čerpadlo s motorem je ze staré kartušové filtrace, to mi bolet nebude, ale nerad bych vypálil do panelu dirku.:-((
Výkon čerpadla na stávající trafíčko je udivující... vytlačí 300 cm skoro 2 m3/h , ještě v 500 cm dává 700 l /h
(takové malé perpetula :-))
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od avatar »

podle me se ani nerozjede preci jen ten odber pri rozjezdu muze bejt daleko veci nez dokaze dat ten panel a myslim si ze to nebude fungovat jako muj vetrak v aute kde se to pomalu roztaci.(no nejlepsi je mit trafo a zkusit jeslti dokaze cerpat i pri cca 19voltech a nize misto 24v)

ja mam totiz solarni panel na mem aute misto šibru a prohani mi v aute vzduch kdys stojim na slunku (neni tmatakovej parak kdy se tam pak sedne je tam fajn)

a ten se toci pomalinku kdyz je i zatazeno ale neivm jak cerpadlo
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od tomas »

Medulínova odpověď na stejný dotaz v tomto fóru:
http://www.elektroworld.info/modules.ph ... ic&t=44445
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od Brumla »

Díky, Tomáši... to je 1+ odkázek... mám co študovat:-)
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od Brumla »

takže: panel-regulátor-baterie-světelný spínač nastavený na max.-čerpadlo--- a jede to...potůček u jezírka:-)))
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od Brumla »

jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od jhladik »

Brumla píše:Mám takovou představu, dám někam panel.. výkon 200 Wp 24 V DC a napojím na něj na přímo čerpadlo 24 V DC 180 W..
Co se stane?? zbastlim čerpadlo?? nebo panel, ??
Co bude se zbytkem watů?? Co když jich bude málo??
Co tomu řekne samotný motor čerpadla???
Čerpadlo s motorem je ze staré kartušové filtrace, to mi bolet nebude, ale nerad bych vypálil do panelu dirku.:-((
Výkon čerpadla na stávající trafíčko je udivující... vytlačí 300 cm skoro 2 m3/h , ještě v 500 cm dává 700 l /h
(takové malé perpetula :-))
dobrému panelu (bez přechodových odporů na pájených spojích-a jinde) se nic nestane i když ho budete mít rok v režimu do zkratu....tj + panelu přímo na -panelu
wimshurst
Příspěvky: 1
Registrován: čtv srp 08, 2013 5:52 pm
Reputace: 0

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od wimshurst »

fungovat to bude, ale za predpokladu, ze...
FV panel pri zatezi 180W 24V opravdu doda.
Ze cerpadlo se rozebehne samo pri nizssim napeti a nebude mu vadit ze...
cerpadlo bude zatizeno a nebude cerpat, pri zamraceni, nebo rozednivani/soumraku
Lepsi je udelat si jednoduchy spinac z jednoho autorele, ktereho kontakty se premosti vetsim kondenzatorem, treba i starsim, vinuti se pripoji pres diodu, aby system nepulzoval, pri prechodnych podminkach.
rele 24V, dioda staci 1A a kond cca 3mF/40V podrzi to par sekund.
Jeste je dobre dat hned za solar vetsi cond, aby se po nastoupani napeti a sepnuti rele cerpadlo pulzem rozebehlo.
Vsechno se da vykuchat na srotaku z elektronickych smeti. Condy se daji radit paralelne.
Cerpadlo je dobre pouzit takove, ktere je urceno na cerpani vody z vetsich hloubek.
Existuji i cerpadla do vrtu na 12, 24, 36, 48V, ale jejich cena je relativne vysoka.
Tyto cerpadla maji obvykle vnitrni ochranu proti zastaveni, nebo nizkemu/vysokemu napeti.
ja sem pouzival, jeste bez solaru takoveto pdobne cerpadlo, cerpal sem jim z vrtu 15m pri hladine kolem 6m pod povrchem do velkeho 1000l tanku, ze ktereho sem odebiral vodu samospadem.
vypadalo nejak takhle
http://www.solfoton.eu/products/ponorne ... -vip-plus/
jako hladinovy spinac sem mel plovak z mikrospinacem, napajeno z baterie, kterou sem vozil na chatu.
Dneska bych si poridil neco takoveto..
http://www.solfoton.eu/products/ponorne ... -geo-plus/
nebo takoveto?
http://www.solfoton.eu/products/solarni ... ss-24-120/
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm
Reputace: 0

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od other.side »

Dobrý den/Ahoj

Po strašně dlouhý době od registrace se konečně dostávám k praktickým úkolům v této oblasti. Jsa vystudovaný elektro celkem 8let silnoproud, ovšem nikdy jsem se tím nijak dlouho neživil a jak pozoruju, doba dost pokročila, zažil jsem jen solárka v kalkulačkách a na tom toho člověk moc nezměřil :)

Mám na zkušenější otázku. Chci taky čerpat vodu když svítí slunce, i když je pod mrakem. V zimě ne když mrzne. Jedná se o dětský vodní prvek do školky. Voda čistá, dešťová, převýšení cca 2,5m, délka vedení cca 3m. Systém má být takový, že ze spodní nádrže cca 40-80 litrů se přečerpá cca 10ltr do horního zásobníku a ten se poté uvolní a voda proběhne různýma hejblákama do spodní nádrže. Asi to bude spíš na tlačítko, než s celodenním provozem.

Takže se zabývám jakou sestavu zvolit, samozřejmě bych nejraději jen solár a čerpadlo, bez aku.

Např toto:

http://www.solfoton.eu/products/solarni ... ystalicky/

ovšem, nějaký primitivní panel už jsem měřil a těch 40W mi příjde málo, když bude pod mrakem, panel bude na jih, bez natáčení, raději bych zvolil 60W spíše 80W pro jistotu

víc otárek asi k tomuto nemám, budu rád za každou připomínku

díky moc

Martin
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od kodl69 »

čerpadlo je to správný, možná to chce jenom větší panel, nesmí se překročit max. napětí který jsem nikde nenašel, ale bez regulátoru to jistě bude fungovat s tímhle: https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... UFREE.html
čerpadlo bych nevypínal, ať se snaží klidně i v zimě, předpokládám, že ve spodní nádrži bude vody dost a horní má jistě nějakej přepad. Je to odstředivka, takže není problém funkce proti ucpané/ zamrzlé/ trubce. Tohle čerpadlo používá známej na filtraci v jezírku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm
Reputace: 0

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od other.side »

panel udává napětí cca 36V, čerpadlo snese max 22V, uvažuju správně, že měkkost panelu zajistí že napětí panelu po připojení čerpadla klesne, snad na tu správnou mez
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: čerpání vody, když slunce svítí-jednoduše

Příspěvek od kodl69 »

kolik snese to čerpadlo jsem se nikde nedočetl. Důležité je to, že panel co k tomu dodávají má 36článků, a napětí jakéhokoliv jiného panelu 36čl. bude velice podobné, jenom panel s vyšším výkonem bude mít rezervu i pro zatažené dny. erpadlo má ten známej připojenej k 24V aku, tj. klidně 28,5V při nabitejch baterkách a jede to už druhou sezónu. panel 36 článků jistě nemá 36V naprázdno. Pokud jde o 60-čl. panel, tak bych ho k tomuhle čerpadlu bez regulace nepřipojoval.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek