Výběr regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od JiříK »

No, madam trvá na 12 V systému, zkusme jí teda něco navrhnout.
Pokud je limitována částkou, asi bych zaměnil MPPT regulátor za PWM. Cena bude zcela jinde-ano-účinnost je také horší. Pokud se k tomu dají 36 článkové panely, funguje to velmi dobře. Dva 50 A regulátory budou stát čtvrtinu toho, co jeden velký MPPT. A jsou absolutně spolehlivé a blbuvzdorné. Použít MPPT regulátor takových proudů na 12 V systém je sice možné, ale využití jeho možností-hlavně výkonových- je finančně zcela kontraproduktivní.
S baterkama je potíž, jak psali kolegové přede mnou. Olovo by se mělo nabíjet maximálně proudem C 10 , takže baterka 230 Ah maximálně 23 Ampéry. Samozřejmě při denním používání denně dobít do plných znaků nabití. Pokud by do baterky valilo 80 A, do půl roku je po smrti.
S paměťovým efektem u NiCd se to má tak, že se týká jedině hermeticky uzavřených článků, např. tužkovky, mikrotužkovky. Otevřené, dolévací NiCd články žádný paměťový efekt nemají, snesou velmi drsné zacházení, přebíjení, hluboké vybíjení. Nevýhodou je ale mizerná energetická účinnost.
U 12 V systému jsou nutné značné průřezy prakticky všech kabelů, u mne je třeba nejmenší průřez 10 mm2 a to k jednotlivým sadám baterií, jinak je vše ostatní 16-35 mm2. Samozřejmě, měď je poněkud drahá, může se stát, že co ušetříte za MPPT regulátor, utratíte za kabeláž. Další položka je jištění, věřte, že těch pojistek mám třeba já zatraceně hodně.
Měnič. Spotřeba kvalitního měniče 1200 W je v eco modu minimální, asi bych na Vašem místě použil veškeré spotřebiče na 230 V, včetně světel. Ty LED pásky, jak psali kolegové jsou citlivé na zvýšené napětí, z vlastní zkušenosti- napětí v systému mám do 14 voltů, pásky se rozloučily po dvou letech. Nyní už LED páskům předřazuji step down měnič a napájím je pouze 10 volty. Svítivost dostatečná, navíc nekolísá s napětím.

Tolik poznámky majitele 12 V systému po letech. Ještě snad jedna poznámka-můj systém má celkem 1500 Wp a je to podle mě maximum, co se dá rozumně na 12 V systému provozovat. Při proudech, co tam tečou, se zahřívá absolutně všechno. Kabely, jistící prvky (hodně!), regulátory, měnič. Kvůli tomu je nutné poměrně často kontrolovat dotažení šroubů všech svorek, ono to i na 12 V umí hezky svařovat.

P.S. pro ostatní: Polemiky o PWM versus MPPT se neúčastním! :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

Tad yje místo pro 12V nadšence, třeba VATA nebo r.kiwi, tady nemám co bych dál dodal. Teorii jištění jsem tady už probíral několikrát, a znovu nehodlám psát co už jsem napsal. I na 12V osvětlení malého domečku by měly být podle mého odhadu vodiče 10mm2, (30m drátu tam a 30m zpět, pojistka 10A, a 100W v LED není fakt moc světla...) aby bylo zajištěno bezpečné odpojení při poruše. Ale komu není rady, tomu není pomoci.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja nie som 12 V nadšenec, ale robil som to s jedným regulátorom, jednou baterkou a jedným panelom.
Ak sa dá treba ísť do vyššieho napatia, napr. 24, tým sa znížia prúdy a počet reglov na polovicu.

Ja som musel ísť do 12 V, lebo som dostal silný menič od berta, za čo mu ďakujem a keďže
stále ide bez poruchy a aj baterky z ješterky z roku 2011 ešte v noci dajú 10 kWh, tak
zatiaľ neuvažujem nad zmenou napatia, radšej kúpim regl za 110 €, ako by som mal
prejsť na 24 V. Na 48 V nemám prachy na toľko LiFE a ešte to aj balancovať, čo u mňa
nie je vobec nutné, lebo to vlastne robí spalovač prebytkov a napatie sa k 3.45 ani nedostane.

Radil by som radšej 24 V ťahať k malým spotrebičom a potom menič 24/12 z dx.com za 5 €.
U mňa už niektoré LED pri 12.1 V na baterkách blikajú a to mám 2 x 5 m x 2.5 mm2 a 6 A istenie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od rimi »

PWM regulator pouzity na stejnem napeti jako led pasky = neprijemne blikani pri plnem nabiti (odpojovani a pripojovani panelu).
Konveze z vetsiho na 12 ma pri pouziti led pasku vyhodu v tom, ze svit bude od nabito po vybito porad stejny.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od JiříK »

rimi píše:PWM regulator pouzity na stejnem napeti jako led pasky = neprijemne blikani pri plnem nabiti (odpojovani a pripojovani panelu).
Konveze z vetsiho na 12 ma pri pouziti led pasku vyhodu v tom, ze svit bude od nabito po vybito porad stejny.
Tak tohle mi žádný regl nedělá. Ale spotřebiče (rozvody) jsou přímo na baterku, ne na výstup reglu pro zátěž.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od vlkazajac »

Aj ked dama trva na 12 V, je tu este ista davka zodpovednsti za poskytovane rady. Tiez treba spravne porozumiet neopravnenym poziadavkam, resp. ich odmietnut. Ak sa Vam nepacia cinske produkty s priaznivou cenou, ktore vo vseobecnosti su schopne urobit kus roboty, tak si kupte nejake drahsie, ale musite kontrolovat rozpocet, chapem. Tak si zvolte trebars indickeho Vicrona alebo Taiwanske PCM, pripadne nieco z Ameriky. Neda sa Vam asi vyhoviet.
Rozhodne by som za ustupok, ze zostaneme pri 12 V, neodporucal pouzitie 36 clankovych panelov s PWM regulatorom. Panely to predrazia.
Najlepsiu alternativu pre mensi system som navrhol vo vlakne "Fotovolta". Je to taka kombinacia komponentov, ze nema ekonomickeho konkurenta. Je tak priaznva, ze som po styroch rokoch zavrhol pouzivanie mppt regulatorov ( cinskych, indickych a v kratkom case talianskych ) a nemozem si vynachvalit. Rozsirovat sa v buducnosti da do nekonecna, ja som teraz na trojnasobku.
Ak mate vyhraneny vztah k spalovaniu fosilnych zdrojov a hlboko do vrecka, venujte tomu pozornost.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek