840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Ale jistě že by to šlo, zapojení RS-232 je trochu nestandardní, ale dá se to vygooglit, modbus knihovna pro Arduino také existuje a zbytek kódu se dá použít z mé aplikace pro Arduino, kterou jsem tu také před časem zveřejnil (a nebo rovnou tu).
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Dneska koukam, ten kokonin, to je pekelny udoli - od rana mlha. V Jablonci (zizkac) nam sviti jasne slunce uz od rana. Drzim palce, at se vyjasni :) Neplanujes dalsi panely, nebo jejich jiny umisteni?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Pravdou je, že frýdlantsko to není, ale zas tak hrozné to v Kokoníně také není ;). Zažil jsem mockrát i opačné situace, kdy v Jablonci byla deka a Kokonín svítil. Rozšíření zatím neplánuji. Myslím, že ty 2kWp světově diverzifikované jsou vcelku ideální. A už to tu pár hodin svítí. Zítřek je také nadějný. Opravdu jsem s letošní zimou velmi spokojen...
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

fv-energie.png
fv-energie.png (8.85 KiB) Zobrazeno 2317 x
Muzu se zeptat, proc mas dnes mezi 12:00 a 13:30 tolik nevyuzityho vykonu? Myslel jsem, ze vsechno navic cpes do bojleru?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

V tuto dobu byl bojler vypnutý, příliš inteligentní pračce AEG to vadí... Když se pere, tak se holt nevysosá úplné maximum.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

drama píše:V tuto dobu byl bojler vypnutý, příliš inteligentní pračce AEG to vadí... Když se pere, tak se holt nevysosá úplné maximum.
Aha, to me nenapadlo. Diky za vysvetleni
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Dnes drobně slavíme :). Celkově vyrobeno energie: 5000 kWh - viz http://postolka.klikva.net/. Na poli jsem zprovoznil 40Wp FVE pro napájení oplotníku a měření teploty půdy. Plánuji měření proudu a napětí baterie přes I2C, na dx.com je to opravdu krásně levné...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Dnes jsem nasadil do testovacího režimu upravený SW pro ukládání přebytků. Drobná úprava spočívá v řízení druhého SSR relé s vyšší prioritou, které ovládá napájení elektrické plotny a trouby resp. čehokoliv, co se do příslušné zásuvky zapojí. Druhé SSR nadále řídí ukládání přebytků do bojleru. Není na trhu nějaký indukční vařič, kterému by se dalo (např. po drobné úpravě) vnutit vlastní PWM plnění?
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Koukam, ze tento tyden prebytky uz jedou naplno - kam ale jdou, kdyz ne do bojleru?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Mám dvě řízená SSR relé. První s vyšší prioritou ovládá jednu zásuvku (tam je typicky elektrický vařič/trouba) a teprve pokud tohle jede s plným plněním, tak se začne vytěžovat SSR bojleru. V těchto mrazivých dnech tedy používám prioritní relé k přitápění...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od youda »

Takze pritapis troubou? Nebo je ted v te zasuvce maly primotop?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

youda píše:Takze pritapis troubou? Nebo je ted v te zasuvce maly primotop?

Přitápím plotýnkami, to mi přijde vzhledem ke konstrukci nejbezpečnější plus to má tu výhodu, že můžu vyladit výkon tak, aby SSR relé jelo s co největším plněním. Čím méně přístrojů člověk má, tím lépe...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od střídač_N »

drama píše:...... Bohužel to nevyšlo s TEGem, tak to snad vyjde příští rok s bioplynovou elektrocentrálou...
Mohu poprosit o zhodnocení TEG a zdali je bioplynka v provozu?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Bohužel bioplynka stále není, opět jsem tento projekt musel odsunout, protože prioritu dostal projekt studna, který už je zdárně u konce. Takže máme doma 3 kohoutky s vodou: obecní, studniční a dešťovou. Ale na bioplynku se dostane, při terénních úpravách jsme již pamatovali na její umístění a věřím, že to už konečně klapne. Je to jeden z posledních kousků do mozaiky, který pořád bohužel odkládám - minulý rok to bylo kvůli stavbě kořenové čističky.
TEG mám pořád doma, ale bohužel se ukázalo, že na chlazení zdaleka nestačí 3,5l/min, jak uváděl datasheet. Jinak ale funguje dobře a hrozně rád bych ho někomu předal, kdo by pro něj měl využití. Podrobnosti jsem tu někde na fóru uváděl. Potenciál má všude tam, kde je velký teplotní spád nebo kde vzniká odpadní teplo...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od marko250 »

Jakou bioplynku máš v plánu,jak budeš odvádět kal,jak upravovat tlak plynu do sporáku,co v zimě,jaká produkce je možná z klasické zahrady,ohřev bioplynky bude a jaký?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Bez ohřevu to v našich podmínkách nejde, už mám zakoupený fototermický panel. Konstrukce vychází z osvědčené verze od SolarCities, která využívá IBC kontejnery. Mám připraveny dva IBC na fermentory, jeden na plynojem a jeden na výtlak vody z plynojemu. Kal je odváděn z prostřední části prostým přetlakem při plnění. Pokud bude třeba úprava tlaku, dá se extrémně levně koupit speciální DC kompresorek na bioplyn, stejně jako lampy, hořáky atp. dokonce i karma.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od kodl69 »

nebyl by nějakej odkaz na tohle zařízení?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Není rychlejší použít Google, než psát do diskuse? http://solarcities.eu/education/388
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od marko250 »

Pokračoval bych tady : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=116

Pořád neumím pochopit jak se zbaví usazenin a té neplynující kejdy.Jak to dostanou tou trubkou č.4 ven z celé plochy dna IBC kontajneru.Navíc je trubka č.4 otevřená dole,díra v polovině výšky hladiny,otevřený T-kus venku?Pak se mě nelíbí rozmixovávání pomocí drtiče a vlévání přez tu 120mm trubku s ůkosem dole v kontajneru.To jako budeš sekat zahradu a mixovat trávu na kaši s vodou ještě v drtiči?Když tam nasypeš tedy 5 košů ze sekačky co se stane s vnitřním objemem?
Tohle vypadá funkčně lépe a dá se to i postavit,či svařit z plastu:
biogas.jpg
Mě se líbí tělo v zemi s vhozem a tlačením pod hladinu s tím,že bych dno udělal s větším spádem na druhý konec od vhozu cca.300mm výškový rozdíl a v tom vypouštěcí ventil na kal.Na dně by byl posun,takový promíchávač z něčeho co odolá prostředí a byl by jen ruční přez převod do vhozu.Celé dno by bylo vyhřívané fototermikou,ale ještě nemám jistotu,že by to vyhřívání nezpůsobovalo tvrdnutí usazenin na dně(vrstvení).V tom případě bych vyhříval stěny okolo.Celé by to byla uzavřená nádoba se servisním víkem pro člověka,samozřejmě zateplená komplet a v zemi.Objem 2-2.5 kubíku a provoz si představuji naplním posekanou trávou s vodou+baktérie a následně během roku doplňuji veškerým bioodpadem z domu.Po dosažení tvorby bioplynu jen občasné odpouštění kalu po doplnění novým odpadem a při každém vhazování promíchání klikou roštem na dně.Pokud by rošt začal vykazovat tuhnutí,tak vypuštění a pakárna se zbylým obsahem+čištění.
Z nádoby by tedy šel ven jen hrubý bioplyn hadicí do vodní lázně,pevný filtr,traktorová duše(paraelně i více dle výroby),znova vodní filtr proti zášlehu a následně do sporáku,který se musí přetryskovat.
Největší obavy mám se zanesení nádoby a nutnosti drtit třeba i ohryzek jabka,šlupka banán,meloun atd.To bude degradovat energetickou náročnost,nutnost drtiče i na tvrdší věci jako větvičky keřů(1.7kw),el. energie a času.No a v zimě se to zastaví a nutnost zase přejít na jiný zdroj,s tím zase tryskování atd.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od kodl69 »

netušil jsem, že to není utajovaná informace :lol:
Mám ale takovej dojem, že se ve vyvíječi musí udržovat dost vysoká teplota, snad 40°C, u velkejch bioplynek na to jde odpadní teplo, tady teda solární ohřev? Proč se ten praotec čech nezastavil až někde u středozemního moře...
To odkalení taky nechápu, a bez míchání to usazování asi bude problém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět