Výběr regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Výběr regulátoru

Příspěvek od peater »

Ahoj, chci se zeptat zkušenějších ohledně výběru vhodného regulátoru. Je to pro 14ks panelů. Viz červený rámeček.
Bude vhodný např. tento: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 150-100-tr

Nebo máte nějaký další tip?
Přílohy
Bez názvu.jpg
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

Snad ano, ale taky to záleží na systémovém napětí, což nikde nepíšeš. Výkon pole je cca 2500Wp, takže při 12V systému to vychází na cca 200A, při 24V systému na 100A a při 48V na 50A. Nevím jak victron, ale třeba midnite má možnost nastavení max. proudu do bateríí, pokud nemáš takovou baterku, aby tohle v klidu zvládla, což znamená při 48V systému min. 100Ah LiFePo4, nebo 500Ah olovo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od peater »

peater píše:Ahoj, chci se zeptat zkušenějších ohledně výběru vhodného regulátoru. Je to pro 14ks panelů. Viz červený rámeček.
Bude vhodný např. tento: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 150-100-tr

Nebo máte nějaký další tip?
Edit: Systémové napětí je 24v Baterie jsou NICD 250 a 160Ah
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od mobilik »

Ja by som isiel do PCM8048, ktory to uplne v pohode zvladne. ;-)

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od honzaL »

peater píše:Ahoj, chci se zeptat zkušenějších ohledně výběru vhodného regulátoru. Je to pro 14ks panelů. Viz červený rámeček.
Bude vhodný např. tento: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 150-100-tr

Nebo máte nějaký další tip?
Já používám více než 4 roky Morningstar MS 60A.
U uvedeného Victron regulátoru mi chybí 2 věci. :(
Jednak je výhodné mít možnost přímo se připojit přes etrernet a mít k dispozici, jak online informace, tak i možnost upravovat konfiguraci.
Druhá věc je podle mne důležitá při použití LiFePo. Nevidím u Victronu možnost zvýšit napětí pro balancování. u MS 60A je to tlačitko, které mi napětí zvedne okamžitě bez nutnosti zapínat počítač. :)
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Ja mam PCM 8048 a mel jsem jej i na nicd. Muzu doporucit, ikdyz nabijeci napeti pri 20 clancich tak tak bude 1,6V/clanek.

Muzu mit dotaz co bude pouzito za menic? voloveny menice maji problem s napetovym rozsahem nicd.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od peater »

Díky za inspiraci, zatím mám připojeny Axpert MKS 24V 2400W Plus.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Zelená.

Výběr regulátoru pre 12V systém 1KWp?

Příspěvek od Zelená. »

Dobrý deň,plánujem stavbu ostrovnej FVE 12V 1KWp a prosím poradiť regulátor,ktorý zvládne 80A a nerozpadne sa po 2 rokoch a menej,jediný,čo som našla 12V 80A,je Carspa 75AD,dokonca za cenu,ktorú si môžem dovoliť,ale vyzerá to na nejaký čínsky šmejd a tuším,že asi po týždni prevádzky zhorí a solídne vyzerajúce regulátory Epsolar končia na 60A.Existuje nejaký nečínsky regulátor 12V 80A,teda na 1KWp pri 12V s prijateľnou cenou a Životnosťou?
Samozrejme jedine MPPT a preferujem pasívne chladenie,ako majú Epsolar,aby nezhorel v prípade zanesenia ventilátora prachom.Končia pasívne chladené regulátory MPPT na 60A,alebo som len nenašla?
Než aktívne chladený čínsky šmejd zrejme z plastu,to je asi lepšie skladať paralelne slabšie,ale qalitnejšie regulátory,že?
Hlavne prosím poradiť dobré a šitné značky,čomu sa vyhnúť(chcem regulátor nabíjania,nie dymovnicu)?
Tie superregulátory za 20'000 si dovoliť nemôžem.
A 12V systém chcem preto,lebo mám na 12V plno spotrebičov a aj je väčší výber 12V spotrebičov,než na 24V a viac,striedač chcem zapínať len qôli laptopu,TV a iným veciam,kde treba,ale nechcem stále bežiaci s3edač,aby nežral,keď nemusí,napríklad epilátor mám na 12V,nabíjačku AA(A) mám na 12V,osvetlenie chcem na LED MR16 12V-úžasný výber svetelných zdrojov vrátane môjho obľúbeného svetla 865.
Ďakujem za tipy na dobré regulátory do 10'000.
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... -80a_8498/
To je ten regulátor(oprava-70AD,nie 75AD),ale web je divný,na fotke je 70AD a v texte 80D,nie sú iné fotky,nevidím tam svorky,mám dojem,že je to plastový čínsky šmejd,máte s tým niekto skúsenosti?
Má to parametre a cenu,aké potrebujem,ale qalitu evidentne nie,hľadám niečo s týmito parametrami,ale nie čínske,nie s autodeštrukciou a radšej s pasívnym chladením.
Napadá Vás niečo?
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panel ... c.150.lite
Toto zas má parametre ideálne,niektoré až predimenzované,qalita nepochybne vysoká,ale cena mimo môj dosah a určite aktívne chladenie=zanášanie prachom.
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

http://www.sticka.cz/kategorie/solarni- ... 50vdc-60a/
Tento zas má krásne pasívne chladenie,je cenovo dostupný,vyzerá,že len tak sa do režimu dymovnica neprepne(ireverzibilne),len keby niečo takéhoto existovalo aj v 80A verzii...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od vlkazajac »

Dobrý deň aj Vám !
Carspa má nútené chladenie, vetrák je na obrázku z odvrátenej strany.
Pravdepodobne Vás na fóre budeme keď nie všetci, tak viacerí, odhovárať od 12 V systému. Práve nad 40 A sa už ťažšie hľadajú regulátory za prijateľnú cenu. Ak by ste sa rozhodli pre 24 V systém, tak si vyberiete z veľkej ponuky regulátorov mppt. Že máte veľa 12 V spotrebičov, je podružný údaj, dá sa to riešiť.
Najlepšie by bolo, keby ste uviedli všetky komponenty, ktoré plánujete použiť a tak sa skôr dostanete k výsledku.
Ecoprodukt nie je asi raj pre investovanie......

Ak by ste trvali na mppt a 12V ( dva nezmysly v jednom - podľa mňa ), tak by som Vám odporúčal dva regulátory
http://www.ht-elektro.sk/ht-elektro-sk/ ... ACER-A-40A
Žiadny Mercedes, ale za 266 EUR spolu dva nezávislé prívetivé regulátory s displayom a teplotným čidlom ( á 4 EUR ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

Nechápu, proč to nutně musí být na 12V. Já se rozhodoval pro začátek s FV, tak jsem měl 1.5kWp panelů, a zvažoval jsem, jestli 24V nebo 48V.
Na 12V při 1kWp vychází nesmyslné vodiče, proudy regulátorem a další problémy, třeba jako praktická nemožnost účinného jištění s rozumnými ztrátami.
Nehledě k tomu, že další rozšíření bude spíš problematické. Pokud má být v systému regulátorů víc, tak by se spolu měly nějak domluvit, co budou dělat, což umí třeba midnite. Ale jeden midnite stačí na 4kWp při 52V... na 1kW tj 12V 80A s rozumným úbytkem napětí na přívody k baterii je třeba cca CY 90mm2, na 48V/kW tj
48V 20A stačí CY 6mm2 (samozřejmě uvažuju cca 2m vodiče) no a jak vypadá pojistka na 20A a na 100A, to už je asi rozdíl, že? A nakonec 100A při 48V je 5kW.
12V má význam jenom v obytným autě, kde je to zrovna systémový napětí auta, a nebo ve fakt minichatičce, kde se nedá předpokládat nějaký větší rozšíření ani panelů, ani baterek, ani spotřeby (ale spotřeba se dá zvýšit skoro vždycky)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

Ďakujem za rýchlu reakciu a za potvrdenie,že Carspa má aktívne chladenie.Stavať z paralelných 40A regulátorov má aj svoje výhody,keby 1 regulátor zdochol,vypadnú mi len 2 panely,kým keď zdochne jediný regulátor,neostane funkčné nič a každý mesiac investujem zhruba 4'500 v poradí regulátor,panel,panel,regulátor,panel,panel,zväčšenie batériovej sady...a zatiaľ by mohli zlacnieť veterné turbíny,aby som mohla potom pridať zimný zdroj.
Regulátor,na ktorý ste mi dali link,som si pozerala,má aj alternatívu s väčším pasívnym chladičom,nie je to lepšia alternatíva?
Ten,ako ste mi odporučili v linku,má pasívne chladenie?
Kde sa vyrábajú?
Akú majú životnosť?
Akú majú závadovosť?
Tým,že nie sú Mercedes,myslíte qalitu,životnosť a pod.,alebo len absenciu nadštandardných funkcií typu vzdialenej správy a iných IT vymožeností typu Smart House Ready?
2.možnosť mi nevadí,Symatic ani vzdialenú správu nechcem,ale keď za ušetrenie 1000 korún pri investícii zaplatím polovičnou životnosťou,taxa to neoplatí.
A k 12V:Áno,napríklad to osvetlenie MR16 môžem zapojiť do série,ale potom keď mi v menšej miestnosti typu WC zdochne 1 svetelný zdroj,zhasne mi celá séria 2 z 2 a bude tma,keď mi odíde 1 svet.zdroj z 2 paralelne zapojených,1 ostatne svietiť a netreba hľadať ten mŕtvy,samozrejme v obývačke keď zdochne 1 celá séria,tak ich tam bude viac,ale furt bude zložitejšie hľadať v sérii tú MR16,ktorú treba vymeniť,osvetlenie na 12V je praktickejšie a je lepší výber svet.zdrojov a mať osvetlenie na menič,to už ho rovno môžem mať na 230,meniče majú vlastnú spotrebu a všetko,čo môže priamo využívať U batérie,môže še3ť prevádzku meniča a čo mi nezožerie menič,to mi ostane hlavne v zime v batérii naviac pre 12V spotrebiče.A potom batérie:Na 12V mi stačí 1x230Ah Banner a na 24V musím dať batérie do série a zložitejšie sa bude zisťovať,ktorá batéria je zrelá na výmenu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

osvětlení na 12V je nepraktické, kvůli dimenzování kabelů a problémům s klasickými vypínači na tak nízké napětí. Na 24V se dá pořídit celkem pěkný sortiment LED žárovek. Zapojování halogenek i led žárovek do série je skutečně nesmysl. A z vlastní zkušenosti vím, že ani osvětlení na 48V DC není problém, třeba už pro to, že existují i klasické žárovky E27 na 48V a značná část LED žárovek čínské produkce určených na 80-230V AC funguje od necelých 50V, stejně jako kde jaká nabíječka na mobil a podobně (RGBW LED pásek napájím zdrojem 80-230V AC/12V DC, připojeným na 48V DC rozvod) ...
Pokud by byly běžně dostupné komponenty na jmenovitých 60V DC nebo víc, šel bych do toho.
Ostatně proč se rozvodná síť předělávala ze 110V na 230V?
Pokud bude v systému 1kWp panelů, a jedna 230Ah "volověná" baterie, tak bude na výměnu velice brzo tak jak tak, doporučený nabíjecí proud olova je 0.1C, což je 23A u dané baterie. Takže zase chyba. Je potřeba to promyslet celý, a ne začít od konce. Hlavní část ostrovního systému je uložiště energie, to se nedá ošulit nebo okecat, to stojí peníze. NA 1kWp panelů je potřeba mít něco co zvládne bez poškození max. proud, nebo tento omezovat, ale pak je té energie škoda, zvlášť když svítí třeba hodinu denně naplno a pak je pod mrakem, takže k 1kWp je potřeba něco, co zvládne 71A/14V, nebo 36A/28V, nebo 28A/48V, tj "volovo" 12V/700Ah, 24V/350Ah, 48V/180Ah. Takže ty bannery cca 4. A i tak to dlouho stejně nevydrží. A nebo LiFePo4 80Ah/13V , 40Ah/26V , 20Ah/48V - samozřejmě do takové pidibaterky nevleze celá denní výroba z toho 1kWp, ale snad se něco spotřebuje přes den. Pak je taky dobrý řešit to, jak se systém bude provozovat v zimě, kdy z toho 1kWp nebude za den ani 0.2kWh a těch dní bude několik po sobě jdoucích, a olovo by se mělo každej den dobít do plna, jinak sulfatace a t.d. Nezmiňuju NiCd aku, který si někteří nemůžou vynachválit, ale nemám s tím žádnou zkušenost, krom toho, že je leckde nacházím jako napájení nouzáků, a ani provozovatel neví, kde jsou, protože jsou tam už 50 let...
A znovu opakuju - pokud je střecha, je dobrý pamatovat na rozšiřitelnost všech komponent, solaritída většinou nastupuje nenápadně, ale má někdy nečekaný průběh :lol o tom by někteří co už po několikáté předělávají systém mohli taky napsat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

Prívody by boli 2 po 40A,stretli by sa na svorkách batérie,tá v bezprostrednej blízkosti regulátorov,panely na časti strechy nad regulátormi,objekt je fakt pomerne malý-bývalá stodola aktuálne prestavovaná na obytný objekt,možnosti rozširovania hlavne ekonomicky značne obmedzené,100A poistku netreba,keď každý prívod by bol 40A,menič hneď pri batérii->zásuvkový obvod 230V~,ďalšie 2 vývody z batérie na 12V= osvetlenie a zásuvky,rozdiel oproti iným U hlavne ten,že pri 12V nemusí bežať menič non-stop,ale na 24/48V je podstatne menej spotrebičov,teda furt by musel bežať menič,či už DC->DC alebo DC->AC,12V systém je jediný,kde s3edač nemusí bežať non-stop-čiže opotrebúvanie a spotreba s3edača značne rozdielna v 12V systéme oproti ostatným,ibaže dám fakt tie MR16 do série,aby som pred spaním mohla vypnúť menič,aby si oddýchol a zároveň aby aspoň lampy ostali ready napríklad na nočnú cestu na WC,koľko tak vydrží menič,keď beží non-stop a nepretržite aj svojím ventilátorom nasáva prach a zvnútra sa zanáša?
Mne sa fakt nechce každoročne kupovať nový s3edač,aj UPS sa dosť zahrieva,keď ide menič,každý menič,čo som videla,sa značne zahrieva,pričom sa nepochybne rovnako značne opotrebúva.
Čo je horšie:Strata na vedení 12V,čo spomínate,alebo jalová spotreba meniča musiaceho non-stop bežať v systémoch 24/48/+V?
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

Prosím,hoďte sem teda nejaké linky na svetelné zdroje 24V,LED a žiarivky,iné nepoužívam,ako ste spomínali halogénky,tie nepoužívam,majú účinnosť len nejakých 25% oproti 98 až 99% účinnosti LED,v ostrove rozhodne radšej LED.
Batérie musím dokupovať postupne po 1 a pripájať paralelne,nemôžem kúpiť naraz akumulátorovňu,ako máte Vy,čo keď si môžete dovoliť regulátor MidNite,tak máte buď plat aspoň 30'000,alebo príšernú hypotéku a slintajúceho exekútora za rohom,čoho ja sa bojím,požičiavať si nechcem a hľadám spôsob,ako stavať postupne po tak malých úsekoch,na aké mám,teda tie 4 panely=minimálne 4 mesiace,mesiac pred tým musím kúpiť regulátor,zatiaľ mám provizórne 2 autobatérie určené na 1.polrok,než mi výde na solárny Banner,potom pár rokov čakať,kým zlacnejú veterné turbíny,aby bol nejaký zdroj aj na zimu a najťažšie na tom je po dobu stavby sa vzdať ostatných záľub(cestovanie,krčma,kino...),v mesiac nákupu drahšieho komponentu aj prídelový systém na stravu,čo mojím mitochondriám "prospeje" asi tak,ako batérii Pb či Li* hlboké vybitie na dlhšiu dobu...
Tak nejak to vyzerá,keď si chce invalidná dôchodkyňa postaviť elektráreň,a potom vždy,keď mi nejaký závistivý či zlomyselný spoluobčan hodí do panelu kameň,tak zas mesiac biedy,kÝm naše3'm na náhradu,viem,že táto záľuba(ostrovné elektrárne) je určená len pre bohaté osoby a môj pravdepodobne neúspešný pokus o elektráreň je tu asi 1.hanebný výskyt ekonomicky sa sem nehodiacej osoby ignorujúcej svoju kastovú príslušnosť,ale rozvodnej sieti neverím a neznášAm uhoľné elektrárne a nemám chuť kŕmiť svoje spotrebiče špinavými elektrónmi z Pruné®ova,Počerad a spol.a naviac raz príde deň,kedy bude elek3na zo siete tak drahá,že mi už na ňu dôchodok stačiť nebude a dovtedy by som rada mala aspoň ten biedny 1KWp,čo znamená,že si furt bez siete nezakúrim,neohrejem vodu,ani nenavarím(keby som na taký ostrov zapla indukčný varič,miesto jedla by som uvarila elektráreň),ale aspoň to ostatné nech už s Počeradmi nemá nič spoločné.
Zelená.

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od Zelená. »

Svetelné zdroje na inom,než nominálnom U majú určite kratšiu životnosť.Nabíjačka na mobil Vám funguje na 48V=?
Ako môže transformovať z DC?
Komponenty na 60V=/48V=?
Ja som žiadny slušný výber nenašla ani na 24V.
Pripadá mi,že hlavná časť-mozog FVE je regulátor,lebo od jeho parametrov sa odvíjajú ostatné možnosti systému vrátane batérií.Ošuliť hlavne nemôžem tú neexistujúcu časť peňazí tvoriacu rozdiel medzi ideálom a kompromisom a samozrejme často prídu na rad aj kompromisy z kompromisov.
Ako mohla niekde NiCd vydržať 50 rokov,veď má najhorší pamäťový efekt,to by musela mať fakt dokonalé cykly bez jediného porušenia.Strecha je 1 vec,druhá vec je,že je to na hranici pamiatkovej rezervácie a budem rada,keď mi MÚ dovolí aspoň pár panelov,celú strechu by mi tam určite nedovolili.A keby aj hej,tak by som na to do smrti nenaše3la.Žiaľ solaritídu aj turbinkulózu spoľahlivo lieči Nonfinancium.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

nabíječka snadno. V posledních 10-ti letech všechny obsahují spínaný zdroj, který udělá napřed ze střídavého napětí stejnosměrné a pak je střídač na vysokou frekvenci, malý feritový trafo a pak zase usměrňovač. Takže ten první usměrňovač nemá nic na práci, jinak vše funguje jak má. Doporučuju občas nějakej starej krám rozmlátit, člověk se ledacos dozví. Takhle dnes vypadají všechny zdroje, klasický trafo dnes už v není prakticky v ničem. Jo a to samý je i v každé led žárovce (dřív tam byl předřadník s kondenzátorem, ale to se nechytlo, ty už jsou všechny ve sběru)
Led žárovky na 24V E27: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... e27&_frs=1
tyhle jsem kupoval kámošovi na chatu před půl rokem E14: http://www.ebay.com/itm/E14-European-bu ... qnh_jNOVqg
i v čr/sr se dají koupit led reflektory na 24V: https://www.heureka.cz/?h[fraze]=led+re ... fox-search
no a velice podobně se dá koupit i led pásek na 24V. Ale tam doporučuju přidat stmívač, při plně nabité baterce na 29V teče tím led páskem mnohem větší proud, na rozdíl od led žárovek v něm není žádná elektronika, ale jenom odpory.
Na 48V mám klasický žárovky v místech, kde se svítí do 1 hod za měsíc (sklep, komora, půda) LED žárovky původně na 230V (některý svítí i na 48V DC díky vlastnostem "flyback" měniče v žárovce) a pro některý jsem si udělal předřadníky s HV9801,9861, ZXLD1362.
Nicd naopak snadno vydrží úplný vybití i po několik let. Ale to není moje parketa.
Hypotéku nemám, systém vznikal postupně, dost komponent je z číny, bazarový aku, vlastní tvorba atd...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výběr regulátoru

Příspěvek od kybos »

Zelená. píše:Prosím,hoďte sem teda nejaké linky na svetelné zdroje 24V,LED a žiarivky,iné nepoužívam,ako ste spomínali halogénky,tie nepoužívam,majú účinnosť len nejakých 25% oproti 98 až 99% účinnosti LED,v ostrove rozhodne radšej LED.
LED s účinností 99% jsem ještě neviděl a asi ani do smrti neuvidím.
Je potřeba se podívat na LED světelné zdroje zevrubněji. Zejména prehistorické světelné LED zdroje jako LED pásky a jim podobné 12 V moduly neoplývají zrovna vysokou účinností a to z jednoduchého důvodu. Skládají se většinou ze skupin tří LED a rezistoru, který částečně narovnává jejich nelineární VA charakteristiku a umožňuje tak použít LED (která je svou VA charakteristikou nativně vhodná pro proudové napájení) pro napěťové napájení. Úbytek napětí na rezistoru potom kazí celkovou účinnost zdroje. Nehledě ke skutečnosti, že napětí palubní sítě 12 V není konstantní hodnota a má své toleranční pásmo. LED s rezistorem se tak na okrajích tohoto tolerančního pásma dostává do stavů kdy se výrazně mění svítivost i účinnost. Moderní LED světelné zdroje již nepoužívají srážecí rezistor ale pro stabilizaci parametrů se užívá proudový stabilizátor nejčastěji na principu spínaného měniče (pro snížení ztrát). LED pro tyto světelné zdroje již nejsou opatřeny žádnými rezistory a jsou většinou zapojeny v sériových kombinacích s celkovým napětím 18 - 35 V. Pro takový LED světelný zdroj by při napájení 12 V byl zapotřebí zvyšující měnič se všemi jeho nevýhodami (nižší účinnost než u měniče snižujícího napětí).
Pro efektivní využívání LED světelného zdroje je zapotřebí vzít v úvahu také závislost jeho účinnosti na procházejícím proudu. Ze znalosti této závislosti pak lze stanovit optimální proud pro maximální účinnost LED světelného zdroje. Tento proud bývá často výrazně nižší než proud jmenovitý. Pro dosažení maximální účinnosti je tedy vhodnější mít k dispozici vlastní zdroj proudu (nikoliv typový, který je konstruován na proud jmenovitý), kterým mohu nastavit LED do optimálního pracovního bodu. V praxi se proto jeví i z hlediska životnosti jako výhodnější použít typově vyšší výkonovou řadu světelného zdroje a napájet jej nižším proudem.
Z uvedeného vyplývá, že volba napětí akumulátorovny dle nejčastěji se vyskytujícího napájecího napětí LED pásků je nesmysl.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek