Město fungující jen ze slunce a větru

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od ResHacker »

Viz článek na Aktuálně: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/pr ... position-0 Takto by to mělo fungovat všude.. :yes:
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od dub042 »

Jojo, kdyby meli vsichni na nevyuzitych strechach fotovoltaicku,misto zabirani urodne pudy,to by bylo elektriny nadbytek
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od solárník »

To určitě souhlasím, i když ve většině případů je mi milejší, když tam udělají solární pole, než když to rozparcelují na nové domky :(. Nejsem přítelem zvětšování čehokoli na úkor (hlavně) polí a (nedejbože) lesů. Na co potřebujeme nové parcely, když počet obyvatel v podstatě neroste? Nechci se dočkat toho, až se (například) z celého Středočeského kraje stane jednou souvisle zastavěná Praha. Bohužel to tak vypadá, že to tak jednou dopadne. Západně od Prahy narazíte na první lesy až ve vzdálenosti cca 30 km. Přitom blízké lesy, obzvlášť na jihozápad od Prahy (obvyklý směr větru) by Praze klimaticky hodně pomohly.

Téměř každý, kdo zrestituoval nějaké pole, ho prodal na parcely ve vidině snadného a rychlého zbohatnutí. Na půlce polí v republice roste řepka (ze stejného důvodu, zřejmě vynáší nejvíc Kč/m2). Můžeme se jen modlit, abychom někdy v budoucnu nemuseli být zemědělsky soběstační, v tom případě asi umřeme hlady... A ono to ani nemusí nastat, stačí to, že zahraniční stát, který nám potom bude dodávat základní suroviny, které díky nedostatku zemědělské plochy už nedokážeme vypěstovat, nás bude mít v podstatě politicky v hrsti a může si diktovat.

Říkala mi jednou kamarádka z realitky, že prý prodeje parcel stoupají v podstatě pouze po volbách. Ke korytům přijdou noví, kteří si za nově nakradené peníze musí samozřejmě postavit nový domek...

Už jsem tu jednou někde zmiňoval, že například ve středozápadní Belgii to došlo tak daleko, že v podstatě na cestě od Bruselu až k pobřeží moře není z auta vidět ani jeden jediný (ani malý) lesík. Je to naprostá hrůza, byl jsem z toho poprvé v naprostém šoku, kam až to může zajít.

Dnes holanďani a belgičani jezdí do ČR a v zalesněných oblastech jsou naprosto u vytržení, protože u nich něco takového nikdy neviděli. Známý pronajímá chatu v Hvozdnici pod Prahou uprostřed obrovského jehličnatého lesa. Přes nápor holandských turistů, kteří mají chatu zamluvenou v podstatě na rok dopředu, tam není možné se zarezervovat...
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od rva »

Někdo dává přednost bydlení v paneláku, někdo v satelitu, kde má na 500 m2 domek a pruh trávy a někdo chce kolem baráku pozemku víc. Tak proč lidem nevyhovět a všemožnou regulaci, která vede ke zvyšování ceny, nezrušit? Úředník škrtne perem a z lukratovního stavedního pozemku se stane téměř bezcenné pole a naopak. A rozdíl ceny stavebního/nestavebního pozemku je daný právě tím, že o tom nerozhoduje majitel, ale někdo jiný, který vytváří umělý nedostatek. Mimochodem plocha lesů je u nás nejvyšší za posledních 300 let a stále roste. Na 4-člennou rodinu připadá tak 3 ha pozemků. Já bych je u baráku bral. Dostatek místa pro rodinu, zahradu, pole, les i tu fotovoltaiku. A to i když by pole a les byly v pronájmu nějakým místním zemědělcem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od solárník »

Nad údajně zvyšující se zalesněnou plochou v ČR jsem se před časem pozastavoval také. Bohužel nelze se 100% jistotou prokázat, že tomu tak skutečně je, a není to jen nějaký úřednický fígl, který kdosi (jak je v Česku už národní tradicí) vymyslel na ošálení statistik (samozřejmě za tučnou úplatu do kapsy). Nedivil bych se tomu. Ovšem pokud tomu tak opravdu je, je to jen dobře.

Část druhá je, jak už jsem zmiňoval, přeměna nezastavěných ploch na zastavěné. Tam už bude statistika podstatně horší. Že je potřeba pozemek na nové firemní haly bych ještě pochopil. Potřeba nových stavebních parcel na rodinné domy, vzhledem ke stagnujícímu počtu obyvatel, se zdá jaksi nevysvětlitelná. Například zde se zastavěná plocha okolních vesnic za posledních 20 let zvětšila odhadem o 30%.

To má pak samozřejmě za následek pozorované výkyvy počasí, protože zastavěná plocha nedokáže klimatizovat, má stejné klimatické vlastnosti, jako povrch Měsíce. Jak už jsem tu někde uvedl - jediný průměrný strom funguje stejně jako trvale zapojená 11 kW klimatizace (!). Pak se divíme, že dochází k prudkým změnám počasí, přívalůvým dešťům a dalším z toho vyplývajícím jevům posledních desetiletí. A bude hůř, o tom už dnes asi nikdo nepochybuje. Jenže to zajímá pouze pár statistiků, lidé si zanadávají, ale snažit se opravdu to změnit - na to možná dojde, až se prostředí stane neobyvatelným. Pak už ale může být pozdě (a velmi pravděpodobně bude pozdě).

Bez jakékoli regulace - mám obavu, že zvítězí (jako vždy) - peníze. Být to tak odjakživa, už bychom tu asi dávno nebyli, byla by tu neobyvatelná oblast.

Podívejme se na USA. Tam se postupovalo prakticky bez jakékoli regulace a už jsou klimatické výsledky díky obrovským vykáceným nezalesněným stepním plochám patrné ve výskytu obrovských tornád a dalších klimatických katastrof, které zpustoší ročně desítky vesnic a měst. To se pomalu ale jistě začíná dít už i v Evropě, kde například zmíněná tornáda byla známa pouze z vyprávění. Dnes už začínají být realitou. O přívalových deštích nemluvě, ty už jsou dnes u nás naprosto běžné. Absence jara a podzimu byl také fenomén USA (tzv. "stepní počasí"). Dnes už toto pozorujeme i u nás.

Zavedl bych jednoduché pravidlo - po přeměně jakékoli plochy na zastavěnou povinně kdekoli vysázet stejnou plochu lesa. Patrně by to vyřešilo většinu popsaných problémů. :)
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od rva »

Spousta sledovaných jevů souvisí se změnou klimatu. Před 15 000 lety skončila doba ledová a nyní se blíží svému vrcholu doba meziledová. S tím souvisí stoupání hladin moří (i když ta hladina už dávno nestoupá tak rychle, jako dříve) i teploty. A vyšší teplota znamená více energie v atmosféře, která se pak projevuje i tornády. Vzhledem k tomu, že meziledové doby trvají jen "krátce" - zhruba deset tisíc let, můžeme očekávat, že brzy nastoupí další z ledových dob (ty trvají déle - statisíce let) a Evropu pokryje přírodní ledovec. Spolu s poklesem vlhkosti poklesne i oblačnost a naše FV elektrárny budou dodávat mnohem víc energie. https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od Nicholas »

solárník píše:Potřeba nových stavebních parcel na rodinné domy, vzhledem ke stagnujícímu počtu obyvatel, se zdá jaksi nevysvětlitelná.
Já se lidem nedivím, že z těch králikáren chtějí utéct do vlastního kousku země, kde se můžou natáhnout na trávníku.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od solárník »

Nebo je to tak, že dnes každý měšťák potřebuje chatu :)
Ale určitě - já, jako správný vesničan, si bydlení ve městě nedovedu představit. Musí to být hrůza. Lidé si ale zvyknou na všechno (a nakonec si dokonce myslí, že se jim to líbí :lol:), samozřejmě za cenu zvyšování agresivity, psychické nestability, alkoholizmu, atd, atd, čehož jsme svědky každodenně.

Posledně při prohibici po metanolové aféře jsem se bavil - Krimizprávy na Primě neměly týdny o čem vysílat a vyplňovaly program různými historickými přehledy a statistickými daty. Žádná vražda, bitka, nic :lol: Nikdy bych nevěřil, jak obrovský je vliv alkoholu... Hlavně, že o kuřáky se starají, vypadá to, že kdyby se stejně zuřivě starali o chlast, udělali by pro národ daleko víc...

Když jsem pracoval v Praze, přiletěl kolega z Washingtonu a byl u nás na práci 14 dní. Každý den si s námi dal po obědě pivo. Když se vrátil do USA, tak jim to tam vyprávěl a oni ho na základě jeho vyprávění zavřeli na 2 měsíce do protialkoholické léčebny :lol:
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Město fungující jen ze slunce a větru

Příspěvek od ResHacker »

Co bych dal za chatu u lesa, kde bych mohl trvale bydlet.. Bydlim v Praze v králikárně, protože to mam fakt levný a blízko do práce, ale hodně mě to táhne do nějakýho vlastního bydlení už jen proto, že bych si tam mohl ladit svou FVE a vubec se "kutilsky" vyřádit.
Takle jsem si sen o svojí FVE realizoval na chatě kus za Prahou, kde bydlí mamča s bráchou a tudíž mi slouží jen občas, proto jí aspoň teď chci nadimenzovat na nabíjení svého euta ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek