Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Axpert

Příspěvek od petrs »

Mam dotaz k prvnimu pripojeni Axperta na baterie,sit 230V a FV panely.
Podle navodu by se melo pripojovani dit pravdepodobne takto:

Vypinac ON-OFF menice v poloze OFF

Pripojit akumulator s vypnutym-zapnutym ??? odpojovacem

Odpojit akumulator,cituji ,,Před zapojení prosím ověřte, že jste otevřeli DC jistič / odpojovač??

Pripojit vypnuty 230V vstup a 230V vystup ,aku odpojen

Pripojit vypnutou FV
..............................................................
Pote

Sepnout prozatim vypnuty jistic 230V

Sepnout prozatim vypnuty odpojovac akumulatoru

Sepnout prozatim vypnuty odpojovac FV

Zapnout menic tlacitkem ON

Za nasmerovani ke spravnemu postupu dekuji.

http://shop.mypower.cz/shopfile?Axpert_ ... ual_CZ.pdf
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert

Příspěvek od ota »

- Připojit akumulátor
- připojit panely nebo síť je to jedno.
- pokud připojíš cokoli dřív než akumulátor, už jsem to několikrát udělal, měnič ns tebe začne pískat, že je něco špatně.
Důležité je připojit jako první akumulátor. Doporučuji nejdříve v Axpertu nabít elektrolyty, takže přes odpor cca10-100 Ohm.
Pokud to připojíš natvrdo, je to děsná šleha, která zkracuje život elektrolytům a může poškodit i plošný spoj někde uvnitř, pokud máš aku s malým vnitřním odporem. To je možná nejdůležitější, nikde neopsané zjištění z praxe. všechno ostatní je podružnost.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Rozumim,takze

Pripojit aku pres odpor k nabiti kondenzatoru,pote pripojit aku nastalo
Pripojit 230 V vstup a vystup, pripojit panely,pote u vseho zapnout jistice
Zapnout Axpert tlacitkem ON

Je nejaka smrtici kombinace pro Axpert pripojeno-nepripojeno,nebo pouze hlasi chybu ?

Dekuji
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Axpert je celkem odolný. Zatím se mi ho nepodařilo zničit, i když nedopatřením už musel pár nepříjemných věcí vydržet. 1. Odpojení baterie v režimu bypass (baterie se dobíjely z FV a domácnost byla na DS). Axperty snížily dobíjecí proud, takže na výstupu udržovaly max. napětí "baterie". Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, proč se celá elektrárna nevypnula a pak jsem udělal změnu v zapojení, přidal stykač na přívod DS, aby se při poruče odpojily baterie, panely i přívod z DS
2. Posilovací "gridfree" měnič zapojení na výstup z Axperta vyráběl více, než byla spotřeba za Axpertem. Výstupní napětí postupně stoupalo, až dosáhlo hodnoty nad limit Axperta, ten vypnul výstup. Gridfree se neměl s čím synchronizovat, tak vypadl také. Nato Axpert naskočil a cyklus se opakoval. Děželo to tak několik hodin, z domu mi volali, že každou minutu vypadne na chvíli elektřina.
A pro připojení baterie žádné nabíjecí odpory nepoužívám. Možná se nabíjecí proud omezí na kontaktech stykače.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Axpert

Příspěvek od emsi88 »

Pridam ja ja svoju skusenost. Ano Gridfree pri nadvyrobe na vystupe Axperta v rezime menica vyplo.

Ale, POZOR, kolega nepozorne manipuloval s pripajanim komunikacneho kabla pri zapnutom pristroji !
Povolil skrutku toho maleho plosneho spoja s konektorom, skrat pinov zozadu PCB na kostru a tma. Odisiel mikroprocesor, pomohla len jeho vymena.
Piny procesora su totiz priamo vyvedene von z hlavnej dosky na tu komunikacnu PCB s konektorom - ziadna ani najmensia ochrana/odpor na hlavnej doske a potom ziadna izolacna podlozka pod PCB/konektorom na ochranu pred skratom na kostru.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Dekuji za odpovedi.Jeste jeden dotaz-je mozne u Axperta zapojit privod i vystup ke starsimu systemu rozvodu 230V,kde jsou spojeny vodice zeme a nulaku?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Mam 2 Axperty a u obou mam propojeno. Pokud chci bypassovat axperta napr v zime kdy neni zadna vyroba, prepojuji jen fazi 1-0-2 prepinacem.


petrs píše:Dekuji za odpovedi.Jeste jeden dotaz-je mozne u Axperta zapojit privod i vystup ke starsimu systemu rozvodu 230V,kde jsou spojeny vodice zeme a nulaku?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert

Příspěvek od ota »

rva píše:Axpert je celkem odolný. Zatím se mi ho nepodařilo zničit
Mě se jeden kousek podařilo zničit přepólováním přívodu baterie. Odešlo pár mosfetů, dalo se to opravit.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Zapojeno,funguje,dekuji za rady.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Jestlize je castecne zatazeno,pri nahle zmene osvitu se Axpert odpoji od FV panelu a znovu vyhledava MPP panelu.
Zkousel nekdo upravu ,ktera by tyto vypadky omezila? Kapacita,indukcnost,stare vyrazene aku s mizernou kapacitou,pripojene paralelne k FV panelum...?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Nevím, kolik máš panelů, ale toto dělá ve dvou případech
1. Velmi slabý osvit - připojí panely, zjistí, že nic nedávají, tak je odpojí a to se opakuje
2. Přepanelováno - Axpert již při částečném osvětléní dává svých 60A a pokud náhle stoupne oslunění, proud vyleze třeba na 80A a axpert se odpojí a znovu najíždí na 60A.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Ahoj,
mě se Axpert odpojuje když jede na olovo a je nabito a je nějaký odběr, který náhle klesne. Například pračka natopí. Pokud dává z panelů a nedaří se mu to po snížení zátěže nacpat všechno z panelů do baterek. Čím více 18650 tím méně to dělá. Čím silnější kabely tím méně to dělá. U vibitého olova to také nedělá (kolem 50V). Občas se stane, že to udělá náhodně bezdůvodně, ale je to tak maximálně jednou za den, možná aby si vyzkoušel jestli je na správném MPP vrcholu. Přistihnul jsem ho při bezdůvodné situaci párkrát, u mě to bude souviset s nějakým spotřebičem, nebo dlouhými vodiči k baterkám. Mám pouze 25mm2 a dohromady možná 6m černej a červenej dohromady. vysledoval jsem, že to je asi při velkém skoku napětí baterek, možná oběma směry. Můj axpert nedokáže dostatečně rychle regulovat mppt regulátorem. V mém případě to ale určitě souvistí s malou kapacitou AKU a velkým odporem mezi měničem a AKU.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Setkal se už někdo s touto závadou? Na Axpert 4kW jsem zkusil připojuji vytěžovač, který přes SSR spíná spirálu 2kW. Žádný jiný spotřebič. Při plně vypnutém, nebo plně sepnutém stavu je vše v pořádku. V mezistavech, kdy vytěžovač začíná spínat se měnič v Axpertu odpojí a hodí chybu 55 "Over DC voltage in AC output". Předpokládám, že asi SSR spíná jednu polaritu dříve? Měl by spínat v nule. Jinak po restartu Axpert běží normálně, jen nemohu použít vytěžovač.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert

Příspěvek od kybos »

SSR spíná sice v nule ale po půlperiodách, ne po celých periodách. Tak se může při určitém stupni zatížení stát, že vytěžovač sepne častěji při jedné z polarit, což ovlivní symetrii zátěže vůči plnému sepnutí obou period.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Axpert

Příspěvek od vlkazajac »

Myslím si, že vyťažovač môže spôsobovať problémy s elektronikou, pripojenou paralelne k tomu istému meniču. U mňa som si to všimol na receiveri ( Pioneer ) aj na mrazničke vybavenej elektronikou nad úroveň termostatu. Odišiel mi dokonca aj vysávač s triakovou reguláciou, krk by som za to nedal, že to nebola príčina.
Vyťažovač pripája záťaž s určitou frekvenciou, nie je to štandardný lineárny spotrebič. Takže "kombajn" Axpert to má z prvej ruky.
Nech odpustia túto interpretáciu ľudia s vyšším elektrotechnickým vzdelaním !

Účinky sa asi dajú zmierniť vyťažovačom s odstupňovaným pripájaním záťaže ( napr. 3*666 W, ako mám ja ), myslím si.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

rva píše:Setkal se už někdo s touto závadou? Na Axpert 4kW jsem zkusil připojuji vytěžovač, který přes SSR spíná spirálu 2kW. Žádný jiný spotřebič. Při plně vypnutém, nebo plně sepnutém stavu je vše v pořádku. V mezistavech, kdy vytěžovač začíná spínat se měnič v Axpertu odpojí a hodí chybu 55 "Over DC voltage in AC output". Předpokládám, že asi SSR spíná jednu polaritu dříve? Měl by spínat v nule. Jinak po restartu Axpert běží normálně, jen nemohu použít vytěžovač.
Ano dělá mi to stejné, popisoval jsem to v některém příspěvku.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

Ake ssr rele na tom pouzivas?
Kolko kW si videl ze maximalne spina ssr rele?
Podla mna to bude nekvalitou ssr rele.
Doma co mam tak mi to funguje dlho a na chate uz 2 roky bez najmensieho zavahania.
Mozem poslat na skusku ssr rele, ak sa osvedci tak sa dohodneme, ak nie tak mi ho vratis. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert

Příspěvek od kybos »

Myslím si, že podstaný rozdíl bude v tom, zda je domácí síť spotřebičů napájená HF nebo LF střídačem. U LF střídače je výstupní trafo, které akumuluje poměrně velké množství energie a důsledně odděluje DC složku. Proto jsou LF střídače odolnější vůči nelineární zátěži a vytěžovač je hned tak nerozhází. Jediné, co se u nich navenek projevuje při použití vytěžovače je flikering, který je způsoben nedostatečně rychlou zpětnou vazbou smyčky automatického vyrovnávání amplitudy výstupního napětí. Tento jev (nepravidelné drobné kolísání amplitudy napětí) je však při současném trendu upouštění od klasických žárovek zanedbatelný, zejména když se vhodně navrhne příkon zařízení za vytěžovačem, tak aby činil jen malou část celkového výkonu střídače, nebo se celkový příkon za vytěžovačem rozdělí do několika sekcí, které se řídí samostatnými vytěžovači nastavenými na rozdílné prahové úrovně. Komu nevadí rušení, může použít SSR s fázovým řízením.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

Mám tam obyč FOTEK 40A. Bojler má 1500W a spíná to celou zátěž. Ale k tomu jevu dojde až když to začne spínat malý výkon.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert

Příspěvek od kybos »

Pokud nelze spirálu v boileru rozdělit alespoň na dvě sekce (není to suchý typ), mohl by pomoci oddělovací transformátor.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek