650Wp Ompitál

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

650Wp Ompitál

Příspěvek od bert »

Zdavím všetkých!
Včera som sa dozvedel o tomto fóre, tak sa tiež pochválim mojim dielkom.
Začalo to riešením, materiálu na prístrešok pred vchodovými dverami. Pôvodne bol prekrytý drôteným sklom, pomerne malého rozmeru. Nie len že sa slniečko usmievalo do presklených dverí, ale keď pršalo a odomikal som dvere, tieklo mi na hlavu viac, ako keby tam ani nebol. Napadlo mi, použiť fotvoltaické panely a skúsiť si v praxi, čo to obnáša. Nastalo obdobie prieskumu technológií a trhu s fotovoltaikou. Keďže sa mi nechce behať po úradoch a nie som zástancom dotovaného predaja elaktriny, rozhodol som sa pre ostrovný systém. Vzhľadom na orientáciu budúcich panelov (východo-juho-východ), som sa rozhodol pre amorfné panely (vyšší zisk pri nepriamom osvetlení). Nechcel som čistokrvnú "Čínu" a po zvážení výstupných napätí, výkonu a rozmeru, som sa priklonil k panelom ASI 95 od nemcov Solar schott.
Predajca na Slovensku, mi oznámil, že sú vypredané všetky zásoby do konca roku 2010 (to bol ešte október2010). Tak som skúsil v Čechách. Po objednaní a uhradení dohodnutej sumy, mi oznámili, že ich tiež nemajú, ale keď si priplatím, pošlú mi ASI 103. Naštvaný som to odmietol ako špekuláciu a pýtal som peniaze späť. Našťastie prišli a mohol som objednávať u druhého predajcu. Ten mi rovno povedal, že budú iba ASI 103-ky. Potreboval som 3ks. No spravil kresťanskú cenu na 5ks, tak som ich objednal 5. To už som mal doma nabíjač CX-40. Vhodný na 12 aj 24V systémy. Ja som sa rozhodol pre 12V, preto že som mal 12V 200Ah akumulátor, ktorý doteraz robil zálohu pre čerpadlá slnečných kolektorov. Panely prišli tesne pred Vianocami. Nakoľko som nemal kúpený materiál na konzoly, musel som čakať do januára. Zatiať som sa pavne rozhodol pre bezúdržbový materiál-nerez. Je s ním čistá práca a výsledný efekt je dobrý aj po rokoch. Po pár fajrontoch opalovania sa pri zváraní a brúsení, som mohol dať konzolky prerovnať (zváranie to dosť pokrútilo) a opieskovať. Nastala montáž, pri ktorej mi výdatne pomáhal kámoš Ferko. Nasledovalo káblovanie, ktoré zabralo ďaľší deň. Pripojenie do pripravenej rozvodne a k akumulátoru. Namontovanie meniča (12/230V, 500W plný sínus) a 9.2.2010, som použil prvých 200 Wh, zo slnka. Po pár dňoch som opäť zváral a brúsil konzoly pre posledné dva panely. Krátko na to, som ich aj namontoval.
Po spočítaní maximálnych prúdov panelov (solárny nabíjač mal rezervu), som sa rozhodol dokúpiť ešte jeden, na prístrešok nad balkónové dvere. Tu už som objednal polykryštalický panel Kyocera 135Wp. Posledné dve konzolky a ustálil som sa na výkone 650Wp. Mohol som začať robiť rozvody "hybridnej" elektriny. Mal som to spravené tak, že keď sa vybila batéria, relé mi preplo na "štátnu" elektriku. Pri prepájaní, sa mi podarilo vyrobiť parádny skrat (Pozor na originál flexošnúry! Ja som jednou napájal systém zo zásuvky a boli v nej prehodené farby vodičov :fáza-hnedý bol na pravej strane). No a po súčasnom prestrihnutí modrého a zelenožltého drôtu, to natiahlo v relátku oblúk a na meniči sa mi stretli dve rôzne napätia. Menič išiel do dymu a musel som kúpiť nový. Teraz som sa rozhodol, pre 700W plný sínus od MEANWELL. Po tejto skúsenosti, som kúpil reverzné - mechanicky blokované stykače.
Potom začalo *sun* svietiť viac a nastali "detské choroby" systému. Cez deň som mal prebytok energie, lebo akumulátor stíhal brať elektriku asi hodinu. Aj to dostával dvojnásobný nabíjací prúd a bez odberu po cca 30-tich minútach varil. Zapínal som čo sa dalo. Bežali tri telky, stereo 2x120W, na nabíjačkách cez UPS, boli sústavne dva laptopy, svietil som v dvoch izbách, dobíjal som aku-náradie... . Cez deň to tak či tak došlo do stavu, že sa začala batérka variť. Pri tomto stave mi nabíjač nedokázal udržať konštantné nabíjacie napätie. To skákalo nie len dole, ale aj hore a pri 15V sa na meniči aktivovala ochrana proti prepätiu a nezvratne ho vypla. To ešte zvýšilo prepätie a varili sme ešte viac. Pri odchode z domu som to riešil odpíňaním panelov, podľa predpovede počasia. Naopak večer, som odobral okolo 0,2kWh a batéria bola vybitá. Musel som akútne riešiť väčšie *batt* . Veľmi sa mi páčili LIFePO4 akumulátory. Trošku mi vadilo, že pri plnom nabití majú 17V. Predajca výslovne doporúča nabyť ich prvý krát naplno a potom v určitých intervaloch opäť. To som chcel riešiť originál nabíjačkou a vybíjať do meniča cez solárny nabíjač. No najväčší a rozhodujúci problém pre mňa bola cena. Na nejakých 540Ah by som zakrvácal skoro 3000Euro. V tedy som našiel na Ebay olovené gélové akumulátory 250Ah. Po krátkej dohode s predávajúcim, som objednal 3ks. Cca do 10 dní prišli a od vtedy je to OK! Nie len že cez deň mám stabilné napätie, no prebytočná energia sa mi ukladá na noc. Po západe slnka mi telky, počítače a iné zoberú cca 800Wh, do opätovného východu snka. Neskôr som natiahol slnečnú elektriku aj do kuchyne k chladničke a do komory k mraziakom. Mraziak mi pri štarte vyhadzuje menič. Preto som mraziaky nechal napájané priamo zo siete. Chladnička až taká náročná na nábeh nieje. Zakolísa síce napätie (ozve sa menič aj UPS-ka mi prepne asi na sekundu), no ustáli sa ihneď a na telke si ani nevšimnete malinké zaváhanie.
No tak či tak, mám v pláne kúpiť ešte jeden-silnejší menič, ktorý by napájal kuchyňu. Našiel som meniče aj so solárnym nabíjačom a automatickým baypasom pri nedostatku energie v batériách, alebo pri preťažení odberu. Bolo by pekné, keby som mohol povedať, že mikrovlnku mi ťahá slniečko.
Čo sa týka návratnosti, tak kvôli nej som to nerobil. Pri výkone, ktorý mi to dáva (včera mi elektromer nameral 2,6kWh), by to bolo asi storočie. Som nadšenec pre čistejšiu energiu, no a čo neprefajčím a nestihnem prepiť, radšej dám na takéto projekty, ako úžerníckym bankárom. Doteraz so zúžitkoval 293kWh, maximálny denný odber bol 3,1kWh a priemer vychádza okolo 1,4kWh(aj stým, že som vypínal panely kvôli batérkam a 14 dní som mal úplnú odstávku kvôli meniču).
Pôvodný zámer sa mi podarilo splniť. Chodník je prekrytý a z polovice je pretienené aj schodisko za sklom. V lete tam e až tak nepražilo ako po minulé roky.
Pridám ešte základné parametre:
Panely:
5ks amorfné ASI103 max. výkon 5*103Wp=515Wp
1ks polykryštalický Kyocera 135Wp
Celkom inštalovaný výkon 650Wp. Každý panel pripojený cez diódu do nabíjača.
Solárny nabíjač:
CX40 12/24V-automatické rozpoznanie. Max. prúd z panelov 40A. Max. prúd spínanej záťaže 40A. Možnosť spínania osvetlenia. Spoločný +pól (odpája mínus). Pri požiadavke spoločného mínusu treba mať model CXN40.
Akumulátory:
3ks 12V/250Ah bezúdržbové, gélové, olovené, zapojené paralerne. Max. nabíjací prúd jedného je 66A a vybíjací krátkodobo cez 1000A. Všimnite si na fotkách, ako som vyriešil krytie svoriek. Nechcem si predstaviť, čo by sa stalo, keby mi na ne padli strebárs blicky!
Menič:
Meanwell TS700-212B. Vstup 10-15VDC. Výstup nastaviteľný 200-240VAC, 50 alebo 60Hz. Signalizácia stavov 3x trojfarebná LED. Nútené chladenie ventilátorom (v intervaloch). Istenie na vstupe do 75A. Elektronické ochrany: podpätia-prepätia napájania, preťaženia výstupu, automatické Standby režim pri odbere cca pod 5W.
Meranie:
Meranie energie z panelov digitálny wattmeter TURNIGY 130A- Do 130A, do 60V. Meria okamžité napätie, prúd, výkon, minimálne napätie, maximálny prúd, maximálny výkon, celkovo dodané Ah a Wh.
Meranie energie nabíjačom: Nabíjač si zaznamenáva prevádzkové parametre a cez interfejst CXI-3 si ich možno zobraziť na panelovom PC.
Meranie dodanej elektriny do siete: Jednofázový mechanický(kvôli odpisovaniu, aj pri prevádzke na sieťové napájanie) elektromer Eltako na DIN lištu 230V 32A.
Vopred sa opravedlňujem, že na prípadné dotazy, nebudem odpovedať ihneď, lebo mám aj iné aktivity ako sedenie pri PC.
Želám všetkým samé slnečné dni!
bert

PS.: Neviem sem dať fotky(vraj sú veľké). Tak kto je zvedavý sú tu:http://svetelektro.com/modules.php?name ... sc&start=0. Ak sa niekto nájde, kto je počítačovo gramotnejší, môže to sem doplniť. Ďakujem!
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od mypower.cz »

1.
Obrázek

2.
Obrázek

3.
Obrázek

4.
Obrázek

5.
Obrázek

6.
Obrázek

7.
Obrázek

8.
Obrázek

:yes:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od drama »

Je to moc pěkné, líbí se mi i ta motivace. Je až neuvěřitelné kolik lidí se na tom odkazovaném fóru vyjadřuje k neekologičnosti, aniž by měli alespoň základní znalosti z této oblasti.
Pokud jde o systém přidal bych baterie a silnější střídač. Pokud jde o ekologii omezil bych příkon domácnosti :).
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od bert »

Tak som sa konečne minulý týždeň dokopal k menšiemu "tuningu" :repair: :fuuu: :
Po asi 10 dňovom "odležaní" zabaleného balíku, som konečne vymenil regulátor za TOYO MPPT 60A.
CX40 aj s interfejstom CXI-3, majú po 13 mesiacoch práce dôchodok :? . Vyradil som aj Wattmeter Turnigy. Neverím, že by bol dlhodobo schopný pracovať s 50 a viac ampérami . Raz sa mi už skoro roztopil - pocínované konce drôtov sa povolili a odpálili svorku (na fotkách vyžšie, je vidieť počiatočné opálenie, ktoré som si vtedy nevšimol :roll: ). Nemám žiadne DC meranie, no nechal som si spravené volnejšie káble na meranie klieštakom. Síce som nejaký výsoký prúd nenameral(cez týždeň som bol preč a cez víkend je zatial pod mrakom *cloud* ), no zatiaľ nameraných 42,5Ap je viac ako 40A max. cez CX40 ;) . Napätie pred regulátorom si drží na 17V +-0,5V. A prúd za regulátorom je podľa slnka (čo som stihol odmerať) +0,5A až +8,5A. Takže viac, ako keby som pridal ďalší panel :lol: . Teraz už len viacej *sun* a podľa predbežných výpočtov :write: očakávam cca 55A.
V prvom roku (aj s rôznymi technickýni odstávkami) vyrobených a spotrebovaných 392,8kWh zo slniečka, len z tohto I. bloku(bez všetkých strát - cez elektromer za meničom) :yes: .

PS:Ak by bol záujem, môžem ponúknuť CX40 + CXI-3. I keď na fóre bolo o ňom popísané hoci čo, mne pomerne dobre fungoval a keď bol spárený s dobrými batériami, nebol žiadny problém. Dokonca aj meranie fungovalo. Niekomu na zažiatok možno pomôže.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od Lui »

Tá rozvodňa je teda naozaj parádna..... ;) ....Len tak ďalej..... :yes:

.....vždy keď to uvidím,tak si spomeniem na to moje vrabčie hniezdo.... :? .....alebo skor labutie hniezdo..... :lol: :?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od bert »

Zdravím všetkých solárnikov!
Tak dnes je 1000. deň od výroby prvých Wh zo slnka v Ompitáli. :celebrate1: :cheers:
Už nebudem počítať len MWh vyrobené a spotrebované, ale aj kd (kilo-dni prevádzky) :lol:
Predchádzal tomu prieskum trhu a veľa samoštúdia. Vzdelávanie neprestalo do teraz a po mnohých prerábkach a vylepšeniach, som už menej dychtivý po ďalších zmenách. I keď ešte potrebujem niektoré veci dorobiť :!: Napríklad toto čudo určené na dlhé zimné večery, ktorému hovorím "šlapací Betlehém" :roll: :
PICT0049.JPG
Tu napríklad chýba ešte meranie vyrobenej energie. Kámoš mi totiž brnkol výstup Turnigy pri roztočenom generátore a ten Turnigáč sa už viacej nespamätal :cry: . Takže okrem "prejdených" kilometrov nemám prehlad o energetickom prínose tohto čuda-juda.
Je to pekné obdobie môjho života. A aj vďaka tomuto fóru, som sa popri riešení rôznych problémov, spoznal s mnohými zaujímavými ľudmi. Ďakujem Vám všetkým, že nie som v tom sám. :yes:
Pridám ešte štatistiku priemernej dennej výroby v jednotlivých mesiacoch doterajšej histórie:
mesačné priemery.JPG
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od Frenky »

Ten graf je vykon s Tleskacova letajiciho kola, nebo ze slunicka (samozrejmne pokus o humor).
Tak tomu rikam elektrokolo.
Mozna dalsi napad pro Filipa kdyz mu dojdou baterky a venku nesviti slunicko a EC nestartuje. :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od 007ToMMaS »

Gratulujem :) Všimol som si v pravom hornom rohu fotky aj nejaký upgrade bateriek na LiFePO4 či sa mi to iba zdá? :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od LIX »

Prepáč mi tie slová, ale aj tak: No do riti. Skoro som padol zo stoličky, hneď ma napadlo že by som také niečo dal mame na šlapací bicykel do obývačky. :D Kolko ti to vyrobí? blbá otázka.. Kolko maximálne wattov na tom dáš aby to bolo únosné? Čo tak začať vyrábať ekologické stacionárne bicykle kde by si si záťaž nadstavoval pomocou dynama? čím väčší prúd by nabíjal batériu tým väčšiu záťaž by dynamo vyvýjalo. :D Gratulujem, je to vynikajúci nápad. Ak dáš po dobu jednej hodiny na tom 50W tak si myslím za chvílu môžeš ísť na preteky.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od bert »

Ahojte!
007ToMMaS píše:Gratulujem :) Všimol som si v pravom hornom rohu fotky aj nejaký upgrade bateriek na LiFePO4 či sa mi to iba zdá? :)
To je už rok, čo frčím na Líhtiu. No je to na mojom druhom 24V bloku v garáži, kde som tohto Frankenštejna zrodil. :)
LIX píše:...Kolko ti to vyrobí? blbá otázka.. Kolko maximálne wattov na tom dáš aby to bolo únosné?...
Generátor je stavaný na asi 5,5A. Pri 4000 otáčkach to dáva 90V. Pri priamom pripojení na batériu (cez diódu) to pri cca 10km/h na kolese dosiahlo plný prúd. Dalo sa to vytočiť aj na asi 6A, no to už trpeli uhlíky, remeň ale hlavne nohy. Po zaradení Victronového MPPT BlueSolar regulátor 70/15, si roztočím kolo asi na 25km/h - cca 65V. Postupne si začne regulátor zaťažovať výstup. Tak mi z toho liezlo až 11A. No samozrejme to je asi 2s špička. No keď som "čerstvý", tak nejakú minútu natočím okolo 5-6A a 3,5-4A sa dá vydržať aj viac. :fuuu: Pri asi 26,5V si už viete vyrátať približné výkony. :write: Je to rozhodne viac, ako všetky panely v noci. :lol:
Zatiaľ som na tom veľa nenašlapal. Takých 20km možno. Zajtra to chcem natrepať na poschodie k 12V systému, no hlavne aby som bol v nútri a nie v garáži. Prídem síce o časť maximálneho výkou (regulátor je iba na 15A), no naplno sa na tom šlape iba skúšobne. :roll:
Nečakám od toho žiadne extra energetické zisky, no na jar aspoň nebude taká veľká svalovica na prvom výjazde do terénu.
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 650Wp Ompitál

Příspěvek od brumlaj »

Pánové, možná to zde již někde šlo, ale pro neznalé připomínám již fousatý (l.p. 2007) open-source projekt http://www.root.cz/clanky/exciter-teloc ... -pocitacu/ respektive oficiální stránky projektu: http://ronja.twibright.com/exciter/
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek