Panely dávají větší výkon než Wp

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
mpro
Příspěvky: 41
Registrován: úte kvě 31, 2016 2:11 pm
Reputace: 1
Lokalita: Jižní morava
Výkon panelů [Wp]: 1000/nové 4100
Kapacita baterie [kWh]: 3
Bydliště: Brno

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od mpro »

vlkazajac píše:Samozrejme Vám to prajem, ale je to vskutku moc. Ani keby bolo -15, také prúdy by tam nemali byť. Epsolaru nedôverujem, ukazuje hodnoty vo veľkom rozptyle. Čínsky merák - nehovoríte nič o tom, že ste ho nejakým spôsobom kontrolovali. Klešťák - asi presný nebude, nemám skúsenosť.

Keby ste zohnali klasický bočník a mohli to zmerať presne, bolo by fajn.

Mne sa podarilo zaznamenať najväčší prúd 9,2 A do 27,2 V za PWM regulátorom na paneli 250 Wp. Na pár sekúnd pri vonkajšej teplote okolo 5°C.
Proč nedůvěřujete Epsolaru ? Jaký máte typ? Mám Epsolar 2210A a přesný je. Odzkoušeno na stole, měření Fluke. Hodnoty velmi přesné, měření jsem dělal na popud že více lidí píše že jsou hodnoty mimo. Za mě mohu potvrdit že jak U tak I jsou naprosto až obdivuhodně přesné. Měl jsem štěstí na dobrý kousek??? Tím jsem si dovolil nepoužívat externí bočníky a vyčítám přes modbus hodnoty přímo.

Díky.
Ostrov: EASUN IGrid VX IV 5.6kW @48V(zatím 2kWh) + 10 x 410Wp
předchozí MUST PV18-2K HM,3KVA/2.4KW, 24V, 40A MPPT; 4x255Wp Benq panely, olovo 24V 170Ah
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co se mohlo události stůjce tohoto vlákna udít , z dostupných informací mne napadá jediné logické a to koncentrace *sun* záření . Jedině koncentrací lze natolik významě překročit nominální parametry ::pv:: . Otázkou je , pokud tato událost byla důvodem oněch 11A z 8A-ového ::pv:: , zda-li se jednalo o cílené snažení či náhodnou souhrou okolností (někdo v blízkém okolí otevřel okna nebo jiná manipulace s reflexními plochami) :?: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od vlkazajac »

JJ, to ma napadlo tiež a zároveň sa vynára otázka, aké to mohli byť porcie prúdu v zime, keď okrem krásnych reflexných plôch od zasneženého terénu bolo niekedy aj - 15°C ( snáď ). Asi nemožno ignorovať ani poznámku od rottenkiwi o fyzikálnych limitoch.

mpro, rozhodne sa nechcem hádať, ale bude zaujímavé nájsť tomu koreň. Veď keby panely aj nám ostatným dávali + 10 % viac, svetový mier by bol na dosah ......

Ja mám len Epsolar RN s externým displejom MT-5, ten ukazuje naozaj haluze, tak som tú hanbu hodil na všetky Epsolary. Sorráč, pripúšťam, že ten Váš ukazuje pravdivé dáta.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Ohm711
Příspěvky: 19
Registrován: úte kvě 02, 2017 4:02 pm
Reputace: 0

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od Ohm711 »

Měřák jsem dal přímo na panely jednak z toho důvodu abych věděl, že epsolar dělá MPPT. Ono mu totiž občas hrábne a drží se špatného napětí. A druhý důvod je, že kdybych to dal k baterce, tak mi to bude odečítat zátěž. Takto prostě přibližně vidím okamžitý výstup z panelů a to mi vyhovuje.
Epsolar sice zobrazuje údaje na displeji, ale nezobrazuje watty. Jen napětí a proudy a jen jednu položku na displej. Takže se tím proklikat a pak si to vynásobit je o ničem.
EPsolar (3210A) mi prostě někdy ukazuje pěknou divočinu, takže chci mít druhý měřák.

Panely mám na zahradě tak 30m za domem. Jsou natočené na sever. Na východ je náš a sousedův dům, na severu (před panelama) je jen pole a pak les. A a západ je louka a les. Netuším od čeho by se mohlo slunce na panely odrážet.
V zimě jsem ještě jel na 12V a tam je epsolar limitován na 30A (390W) na výstupu, takže jsem limity panelů nemohl otestovat. Nyní jsem přešel na 24V a nestačil jsem se divit co mi z panelů leze, a proto se zde ptám. První co mě napadlo, že se jedná o špatně označené panely. V panelech se moc nevyznám, ale žil jsem v domnění, že zkratový proud je max proud panelu.
Nyní jen čekám na slunečný den kdy budu doma a snad budu chytřejší.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od vlkazajac »

"...Jsou natočené na sever. ..."

No tento rok je to zatiaľ najväčšie prekvapenie. A my blbci ich strkáme kamsi na juh a čakali by sme viac. Niečo tu nesedí !

:wall: :wall: :wall:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Ohm711
Příspěvky: 19
Registrován: úte kvě 02, 2017 4:02 pm
Reputace: 0

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od Ohm711 »

Sorry, samozřejmě že na jih. Pomotal jsem to. Zase takovej blb nejsem, abych dával panely tak, že na ně nezasvítí. A nejlépe článkama k zemi, že?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od marko250 »

Ty špičky(5364W) v zimě neexistujou,slunce je nakloněno jinde oproti panelům a jeho intenzita je slabší.Já dosahuji špiček s 49°náklonem panelů kolem dubna a pak září,pak červenec s nejbližším sluncem k zemi skoro dosahuje špiček(5000W).Sníh a jiné odrazové plochy světla podporují mizernou intenzitu slunce v zimě,ale ani z daleka nevytáhnou panely na maximum jako v ideálním sklonu(elevaci) Slunce vůči panelům a jeho blízkosti k Zemi.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som mal dnes ďalšiu špičku na úrovni 2059 W.
Ale to bolo pri napatí 58.6 V. Skratový prúd mám 8.91 A.
Takže 58.6 x 8.91 x 4 = 2088 W.
Takže stále som pod úrovňou skratového prúdu a to mám celé okolie trakera
vystlané reflexnými pásmi Al, čo sa dávajú na sklo auta v zime.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je pre názornosť porovanie dňa, s peakom a dňa po ňom, keď bolo od rána až skoro do večera jasno.
Pre ten peak platí to čo som uviedol včera.
Dnešok, ako vidíte, znamenal teplé panely a napatie kleslo na 52.7555.94 V,
takže panely podávali ustálený výkon, veľmi ďaleko pod včerajším peakom.
Přílohy
peak_05052017.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Ohm711
Příspěvky: 19
Registrován: úte kvě 02, 2017 4:02 pm
Reputace: 0

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od Ohm711 »

Tak je to jak říkáte. Když několik hodin pere slunce, tak mám po poledni celkem stabilní výstup 420 - 430W (+ cca 15W ztráta na kabelech). Na panelech jsem infra teploměrem naměřil max 49°C. Zajímavé je, že proud je stabilně trochu nad uvedeným zkratovým proudem...
Když se slunce schová za mrak a po chvilce vyjde, tak mi výstup vyskočí nad 500W a pomalu klesá. Na takový extrém jako v den založení tématu jsem už znovu nenarazil. Nyní je výrazně tepleji, takže to asi bude tím.
Díky za rady, zase jsem o něco chytřejší.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely dávají větší výkon než Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

řekl bych že ony ::pv:: mejí špatné štítky , přesněji patří na slabší ::pv:: .
Ohm711 píše: Zajímavé je, že proud je stabilně trochu nad uvedeným zkratovým proudem...
Trvalá proud by se měl pohybovat kolem Imp , reálně pod Imp . Třeba můj 125Wp má udávaný Isc 8,28A a přitom píky (vychlazenej + náhlé nestíněné osvícení *sun* ) nad Isc , třeba 9.05. 2017 8,82A . Jenže při trvalým osvitu dává kolem 6A , přičemž udaný Imp má 7,10A . Vše je závislé především na teplotě ::fv:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek