FVE na malé chatičce - podruhé

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny.
Je to už dýl, co jsem tu řešil chatičku na samotě bez elektřiny.
Bohužel se nepoštěstilo vlastnictví chaty a tak řeším až teď.
Do toho jsem se ještě oženil, narodil se mě syn, takže všechno muselo jít bokem.
Musel jsem pár věcí přehodnotit a co se týče FVE, tak i přepočítat a zde je přibližný výsledek, tak chci znát Váš názor, jestli jsou mé výpočty správné.
Omlouvám se, že vytvářím nové téma, ale chtěl jsem začít diskuzi spíše od začátku s jasnějšími dotazy, než pokračovat v minulé, kde se řešilo spoustu věcí okolo.
Chata malá zůstává, stejně tak pouze víkendový provoz od jara do zimy. Málo financí jakbysmet :-)
Spotřebiče:
3x LED světlo po 10W cca 200Wh/24h
Čerpadlo na 12V max.80Wh/24h
Rádio cca 220Wh/24h
Různý nabíječky na telfony, akuvrtačku 100Wh/24h
Lednice cca 300Wh/24h
To máme celkem 900Wh/24h

Baterii nechci řešit LiFePo4, protože při vybití 30% a cca 500cyklech mě olovo vydrží na víkendový provoz cca 9 let.

Nákupní košík
Baterie 12V 230Ah - https://www.battery-expert.cz/banner-en ... 2v--96801/
Panel poly 260Wp - http://eshopelektronika.cz/detail/fotov ... al-skladem
Regulátor - http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 0a-12v-24v
Měnič 350VA - https://www.mulac.cz/menice-napeti/12v- ... Gwodt_sAyQ
Lednice - https://lednice.heureka.cz/beko-bk-7725/#section

Regulátor jsem vybral na 40A, protože uvažuji o budoucím rozšířením na 2x260Wp panel a paralelně další 230Ah 12V baterii. Časem bych chtěl totiž do chajdy i menší televizi a pořídit nějakou menší CB staničku, tak abych pokryl vyšší spotřebu :-)
Na tahání kabelů mám doma pár metrů 4mm2, což by od solárních panelů mělo stačit a na zátěže taky.
Rádio chcu nějaký autorádio přímo na 12V. LED osvětlení si budu řešit sám buď přes 10W čip a nějaký jednoduchý obvod, nebo přes LED pásky.
Čerpadlo bude jen občas čerpat vodu ze zásobníku na různý umývání a opláchnutí, takže víc jak hodinu denně dohromady nepojede. Nářadí na chatě budu řešit benzínovým agregátem, nebo ještě přemýšlím, že přejdu na akunářadí :-)
Akuvrtačku už mám, tak by stačila na aku přímočarka a mafl, ale spíš se přikláním k nějaké malé centrále, kterou můžu i v případě nouze dobýt baterie chaty.
Jediné, co mi dělá větší starosti, jestli takto malou lednici 350VA Victron rozběhne. V tabulce měničů má psaný tento měnič myslím uživatel LIX a vlkazajac, že malou lednici rozběhnul a měnič má obvod na dodání krátkodobě většího výkonu, takže myslím, že by s tím nemusel být problém.
Každopádně na netu jsem nenašel o tomto měniči žádné testy z různýma i většíma lednicema na zahraničním fóru, tak by možná stálo za to ho trošku víc otestovat. Cena 3000Kč je už celkem lidová a člověk ji je schopný ještě zaplatit.
Ještě jsem špekuloval, jak snížit spotřebu, tak jelikož na chatě budeme opravdu jen slunné víkendy a v lednici nebudeme nic nechávat, jen přes víkend chladit nějaké nápoje a maso na grilování, tak jestli by nestálo za to lednici zapínat jen po příjezdu.
A teď otázka.
Spotřebuje lednice přes týden, kdy je v klidu a neotvírá se víc energie, jak když se potřebuje celá znovu nachladit, nebo ne? Možná to výjde šul nul.
Děkuju všem za odpovědi a omlouvám se za vyčerpávající příspěvek :-)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od joseff »

A není náhodou rádio skoro v každém mobilu (včetně různých audio/video přehrávačů atd...)? - tak proč pořizovat další krám?;)

Lednici bych zapínal po příjezdu (kdy baterie budou po delší nepřítomnosti vždy plné a bude to nejspíš i v denní dobu, takže elektřiny bude na počáteční vychlazení lednice dostatek), do lednice naskládat potraviny/pití vychlazené (zmrazené) z domova a nějakém chladicím boxu (případně je pro udržení chladu stačí zabalit do nějaké deky/osušky, případně si doma nachladit pár litrů vody v petláhvích a tyto přidat do lednice, při odjezdu z chaty lednici vypnout a nechat otevřenou - krásně vyschne a bude připravená na další grilovačku a nebudeš ji nikdy muset čistit/odmrazovat...

Ať se vše vydaří k plné spokojenosti!
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od rva »

Panel bych koupil bazarový (občas i tady se najdou za skvělou cenu) a vzal bych hned dva, protože pořád není slunečno. Baterie bych bral nějaké vyřazené autobaterie, přes týden se nabijí a o nezimním víkendu jim pomůžou panely. A až se rozkoukám, tak bych třeba i víc utrácel.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od Kozel.S »

joseff:
Jojo, to jsem si taky říkal, že budu nechávat otevřenou a aspoň se mě nebude namražovat :-)
Jinak co se týče rádia, tak jsem sice psal nabíječky na mobil, ale osobně spíš po příjezdu na chatu hodím mobil dop.....otoka :-D
Ne, takový to chrčení rádia z mobilu, kdy člověk slyší jen vysoký frekvence, tak to na chatě nechci.
Chci mít pěkně vevnitř napevno hozený rádio, který tam zůstane a vevnitř i venku hozený menší starší reprobedny, takže jen zapnu rádio a i kousek dál na zahrádce furt uslyším pěkně hudbu :-)
rva:
Panel samozřejmě bazarový. Nový jsem házel jen z důvodů toho, abych dal nějaký odkaz, co asi přibližně chci.
Co se týče autobaterií, tak těch by muselo být sakra víc, abych pokryl kapacitu. Nemám bohužel zdroj na levný baterky, takže přemýšlím o nějakých repasovaných trakčních bateriích.
Při vybití na 50% většinou uvádí 300-500 cyklů, takže mnohem vyšší vytěžená kapacita, jak u autobaterií.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

"...Chata malá zůstává, stejně tak pouze víkendový provoz od jara do zimy. Málo financí jakbysmet ..."

Vidím najlepšiu alternatívu na 24 V takto :

batérie 2 x 100 Ah v sérii
https://www.battery-expert.cz/banner-en ... 2v--95751/
panely 2 x 250 Wp bazár,
regulátor
http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID1737
menič
http://www.hadex.cz/g540-menic-24v230v- ... vkacarspa/

Victron 375 VA je dobrý, ale na tamtú chladničku nestačí, určite ju nerozbehne.

Tamten Epsolar NIE !

_______________________________

Top ponuka na menič je tu:

http://elventil.cz/201129,cz_carspa-p10 ... 00w-c.html
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od kybos »

vlkazajac píše: Top ponuka na menič je tu:

http://elventil.cz/201129,cz_carspa-p10 ... 00w-c.html
http://elventil.cz píše: Cena bez DPH:3 550,- Kč
Cena s DPH:4 295,50 Kč
Akční nabídka
Původní cena s DPH: 4 000,- Kč
Ušetříte: 11% (450,- Kč)
V téhle firmě bych si nekoupil ani kupeckou kalulačku.
Z původní ceny 4000 Kč s DPH ušetříte 450 Kč a prodáme Vám to za 4295,50 Kč s DPH :lol: .
Čili čím víc ušetříte, tím víc zaplatíte....
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

Niektorí predajcovia sa na internete hrajú so všímavosťou zákazníkov. Podsúvajú cenu bez DPH a vyhľadávače to aj "zhltnú". Potom sa nenápadne prihodí ešte DPH......
Ale dôležité je, na koľko chcechtákov znie celková suma na faktúre. Málo financií a nos vysoko - to spolu dobre nehrá.

Doplnil by som pre Kozel.S ešte poznámku, že je možné v mojom návrhu pridať ešte tretí panel a samozrejme, pridať väčšiu kapacitu v batériach. Ale na leto to postačí aj tak, ako je.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od Kozel.S »

vlkazajac:
24V systém určitě ne. 12V je univerzálnější, mám na něj nachystaný už i nějaký spotřebiče. Třeba autorádio, nebo nějaké motorky z kterých bych chtěl časem něco udělat, LED světla taky tak.
vlkazajac píše:
Tamten Epsolar NIE !
Proč ne? Koukal jsem, že ho několik lidí má a dokonce i doporučuje.
Každopádně nevím, jestli cesta PWM je dobrý nápad.
A ohledně měniče Victron 350VA, tak jsi na ni rozjel nějakou malou ledničku. Nevíš co to bylo za typ a model?
Protože lednici, která by měla menší příkon, jak ta Beko jsem nenašel. Příkon kompresoru by měl být 38W a rozběhový výkon je většinou 10x-15x větší jak za běhu, což je 570W. Victron 350VA zvládne 5s špičku 700W.
Co se týče měničů Carspa, tak hodně lidem dost odchází dle recenzí, že to je špatná čína, ale osobní zkušenosti nemám.
A ano další panel jde přidat, kapacita taky, ale to až časem. to tam pak můžu hodit 3,4,5 panelů, ale to žu bych zbytečně předimenzovával :-)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od rottenkiwi »

To že niekto tvrdí, že rozb. prúd kompresora chlad. či mraz. je 10 až 15x vačší, nemusí
byť pravda. Ja mám rozb. prúd 22x vačší, ako jej príkon.
A keď sa nerozbehne, zapne sa 200 W nahrievanie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

12 a 24 V si nezadajú v ničom, žiadny nie je univerzálnejší. Prípadné malé spotrebiče je možné napájať step-down konvertorom 24/12. Obecné výhody 24V sú v menších stratách vo vodičoch, v lepšej účinnosti meničov DC/AC a ekonomická výhoda je v menšej investícii za regulátor. LED pásky sú aj na 24V, o iných svetlách prehľad nemám.

Epsolar ( správne EPEVER ) 4210 nie z troch dôvodov:
1/Je to mppt, ktorýžto nepotrebuješ.
2/ Má zrejme softvérovú chybu, lebo pri slabších osvitoch zráža napätie panelov príliš dolu. Až pri dobrom slnku pracuje ako má. Raz za cca 50 minút "prepočítava" a na pár sekúnd zakolíše dodávka prúdu a klesne až na NULU. To môže z prevádzkových dôvodov vadiť.
3/Pri paralelnom pripojení 60 článkových panelov v 24V systéme je dokázateľne horší, ako lacný pwm regulátor a iné mppt regulátory ( minimálne Victron ).

Pripojiť 60 článkové panely s 250 Wp a viac k regulátoru pwm je jeden z najlepších nápadov, aké sa na tomto fóre objavili. ( I keby som to tvrdil len ja sám :roll: )

Na 350 VA Victrona mi bežala jedine mraznička Whirlpool ( 6th sense a blablabla.... ), ktorá má zrejme soft startové obvody. Naopak, nechcela bežať ani na Carspe 1000 W. Teda taká chladnička by bola nešťastná voľba do systému. Je totiž rozdiel rozbiehať teplú chladničku/mraziak a udržiavať ju v chode už vychladenú, rozbehnutú.

Dobrá voľba je práve trocha predimenzovaný menič, pretože vydrží pripojenie viacerých sersamov a zároveň zvládne štart chladničky, ale predovšetkým je TICHO pri výkonoch do cca 1/4 výkonu. To znamená, že v malom priestore chatky neotravujú jeho vetráky stálym chodom ( pri zapnutom svetle, pri sledovaní rádia, TV, monológu manželky, škovránkov,.......). Dá o sebe vedieť len krátko pri štarte chladničky.
S Carspami ( 1000W som sám odpísal, čaká na opravu, 600 W a 2000 W makajú bez problémov ) žijem už piaty rok - nemám nič proti nim.

Všetky komponenty, ktoré som ti odporučil, mám overené a nemusíš mať obavy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od kodl69 »

12V má význam jenom v přívěsu nebo malým obytným autě, a nebo v instalaci, kde se nepočítá se spotřebičem víc než 300W a s vedením delším než 10m, potom vychází nesmyslně průřezy i k těm led páskům. Na ty doporučuju stmívač, protože při 14.5V při plně nabité baterce dlouho nevydrží. Už jsem připojoval LED pásek i na 48V, dá se to dvěma způsoby: rozstříhat na 4 stejně dlouhý kusy a dát do série, a nebo step down měnič za 20Kč. (a nebo mám vlastní konstrukci i se stmívačem a čidlem pohybu) Na 24V se dají koupit i pěkný žárovky E14 i E27 za normální ceny.
Ale zase, pokud je to doměček pro panenky 2x3m, tak není co řešit.
P.S. Dělám dětem do domečku na hraní (2x2m) instalaci na 48V, přijde mi to nejjednodušší.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od FRSO »

Zdravím Kozel S: ta kombinace toho FVE co popisuješ není moc vhodná, jako 12V systém nevadí, mám spoustu chat na 12V a není problém a to mají lednice, TV, vodárnu 650W, konvice 600W, měnič Victron 800VA v pohodě vše utáhne. Ten EP MPPT bych si nedával, dej radší Victron Blue, protože se na něm dá vše nastavovat-včetně EQALIZACE aku dle libosti, ten EP toto neumí, dá se na něm taky sice nastavit EQA, ale to by ji dělal každý den a musel bys hodně hlídat výšku elitu v aku. Pro FLD aku je to dost důležité kvůli životnosti. Jinak aku Banner Energy Bull je sice dobrý aku, ale je vhodný na sezzonní provoz cca 50 cyklů ročně a malé DOD. Při větším DOD ( vybíjení) klesá pak hodně životnost viz, graf.Jsou i lepší a levnější aku FLD třeba od Varty a mají daleko více cyklů cca 700cyklů při DOD 80% za cca 6800,-Kč za 12V/232Ah i s dopravou. Nebo pak dražší od Rolls Battery. Jinak ten měnič Victron 350VA osobně nedoporučuji, nebude spolehlivě rozbíhat lednice. Lepší varianta měniče je už třeba od Victron ten 500-800VA za už přijatelnou cenu. Taky se dá pořídit za dobrou cenu sinus SHI 600 za cca 4500,-Kč, který drží 1200W po dobu 10 vteřin, neznám jiný takový měnič, je sice HF technologie, ale má velmi dobré parametry, má i sporo režim, volba 220/230V a 50/60Hz, vic pak už neumí. Pohledej na netu kdyžtak.

Graf DOD Banner Energy Bull:
https://eshop.neosolar.cz/solarni-bater ... 30ah-solar

Graf Rolls Battery:
https://eshop.neosolar.cz/solarni-bater ... k-6v-293ah

Varta FLD 232Ah 6V bloky:

http://www.otos.cz/trakcni-baterie/vart ... ah-300232/

měnič Sinus 12V/500VA Victron:
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -500va-12v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od Kozel.S »

FRSO:
Ten měnič SHI 600 vypadá hodně dobře, i s tím krátkodobým výkonem 1200W. Sice jsem na stránkách našel, že 10 sekund podrží jen 900W a 1200W 1,5s, ale co jsem měřil, tak náběh kompresoru lednice je většinou max. do 500ms, takže postačí.
Baterie Varta cos posílal mě hodně zaujala. Nějak jsem ji v tom hledání na netu asi přehlédl.

kodl69:
Co se týče nesmyslných průřezů, tak chata bude malá 25m2, takže délky nic moc závratnýho.
Světla se daj tahat obyčejnou 1,5mm2 stejně jak u domácích světel.
Když řekněmě, že bude na světlě 30W a délka bude tak 7m celkem (spíš míň), tak máme proud cca 2,5A a odpor vodiče 0,083ohm. To jsou ztráty 0,5W na celým vedení. To si nemyslím, že je nějak závratné.
Ale když tak koukám na cenu těch MPPT Victronů, tak na všechny spotřebiče se asi vyplatí pořídit jeden StepDown měnič (30A jsem se díval, že se dá pořídit kolem pětikilča), světla tahat z měniče 230V a 12V spotřebiče mít hned u stepdown měniče.
vlkazajac:
Co se týče toho PWM, tak říkáš 60 článkový panel přes PWM na 24V systém má teda dobrou účinnost?
A Další panel bych k tomu připojil v budoucnu pouze paralelně. Říkám to dobře?

Teď ještě akorát koukám, že ten měnič Epever není na 24V v tomhle výkonu, nebo ho nemůžu nikde najít :-(
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

Merať čas nábehu kompresora je síce pekné, ale nenahradí reálnu skúšku kompresora na danom meniči a batérii. Tam totiž dochádza k poklesu napätia batérie a podmienky štartu na batérii sú značne iné, ako pri štarte kompresora na sieti. Takže jedine skúška v reálnych podmienkach má vypovedaciu schopnosť. Znovu by som pripomenul argumenty, ktoré som uviedol k meniču. Tvrdím, že 1000 W menič je výhodnejší, odhliadnuc od ostatných vychytávok iných meničov, ktoré praktický význam nemajú.

PWM má nepochybne dobrú účinnosť v popísanom režime. Môže nastať situácia, že pri extrémnych letných teplách bude výkonový zisk z panelov menší, ale vzhľadom na dostatok slnka a dlhý deň to nevadí.
Ak by ste sa rozhodli pre regulátor Victron 100/15, za cca 77 EUR naviac by to bola dobrá voľba. Zvlášť pri použití dvoch panelov s orientáciou východ / západ ( aspoň približne ), pripojených paralelne. Mám overené, že regulátor pracuje bezchybne, aj keď prakticky jeho DC/DC menič prínos nedáva. Z hľadiska starostlivosti o olovo je to špička.

V plnom lete je priemerný denný zisk z panela 250 Wp najviac cca 1 kWh. Pri odhadovanej spotrebe ( pominieme účinnosti nabíjania a konverzie ) 900 Wh je namieste použiť dva panely. Možné je pripojiť k PWM LS3024B aj tretí, samozrejme paralelne.

Pre systém s 100 cyklami za rok nemá význam kupovať drahé, hoci vynikajúce batérie. Životnosť 2000 cyklov je pre Vás nerelevantný parameter. Použi dve rovnaké 12 V autobatérie s cenou pod 1 EUR / Ah. Také bývajú na Bazoši v ponuke.

Všetky moje pripomienky dávam s tým, že beriem na vedomie :

"...Chata malá zůstává, stejně tak pouze víkendový provoz od jara do zimy. Málo financí jakbysmet ..."

Našiel som akurát parametre meniča SHI 600 / 24 V tu :
http://www.epsolarpv.com/en/index.php/P ... /am_id/135
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od Kozel.S »

A skrz měnič, tak co zkusit nějakej silnější modifik?
https://menice-napeti.heureka.cz/whiten ... 2-zasuvky/
Vím, že hodně lidem na to ledničky běhaj. Sice trošku víc vrčí, ale to by mě tak netrápilo a poběží mě na to jen lednice, nic víc. Maximálně ty nabbíječky, ale těm modifik nevadí.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

Potom vrčí všetko. Rádio, TV, CB, ..... možno aj susedia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od fukuši »

Já být tebou tak prdím na EP solár a olovo.Rozhodně bych šel do starších Nicd bez regulátoru a Victron měnič min.800VA.
Panely taky starší použité.Rovnou bych to dal na 24V.Levné blbovzdorné.Třeba starší KPM 120 plast 2-3 panely 230-250Wp
a 800-1200VA Victron.Nebál bych se ani začít na 48V.Čím složitější tím víc peněz a problémů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

na 12V se dá udělat a provozovat slušnej systém :mrgreen: . K napájení DC drobotiny i auto příslušenství a pomocí modelářský nabíječky i kdejakou jinou baterii naprosto vyhovující napětí :yes: .
Pokud by se podařilo sehnat 36-ti článkový ::pv:: tak stačí obyč PWM regl za pár stovek , ::pv:: s vyšším napětím nad 20V by už ocenili MPPT regl . *batt* dle uvedého užití by fakt stačili obyč autový - poptal bych se v autoservisech , neměl by být problém buť za šrotovou cenu nebo za lahvinku získat pár kusů ;) , až časem zdechnou úplně , tak je jen vyměnit za další :idea: ve sběru za ně bude slušný základ na pořízení čerstvějších :lol: .
Měnič by se dal pořešit třeba i vhodnou UPSkou z bazaru - většinou maj trafo , takže by měli být chopný roztočit kompresor .
Jen pozjistit je-li 12V nebo 24V .
Ono začít levnými komponenty je nejlepší školení a počase systémek upravit dle reálných zkušeností :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
martin2190
Příspěvky: 314
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm
Reputace: 18

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od martin2190 »

24v - rozpocet - panel poskozeny /popraskane sklo odskouseno ve funkci 4roky zatim/ 200kc/ks , baterie nicd 100kc/cl tj.2000kc regulator neni potreba , ups 500va 1000kc , pro 12v pouzit stabilizatory cca 50kc/ks pro ledky urcite , lednice bude problem 300wh nebude dostacovat a ups bude mit problem s rozbehem kompresoru, popr. na 12v zkusit panel upravit a dat polovinu baterky
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce - podruhé

Příspěvek od vlkazajac »

Vyzval by som všetkých kolegov k spoločnej rozvahe o tom, ktoré riešenie má trocha šmrnc. Jasné, že sú riešenia od triviálne jednoduchých a efektívnych až k nikdy nenávratným, ba až nehorázne drahým. Ale požiadavky boli jasne naznačené na začiatku, tak sa snažme vyhovieť. Vo veci meniča je "úkol jasný " - má poháňať kompresor. Dokonca vieme značku chladničky - Beko nie je žiadne HiTech s rozbehom ako po masle. Takže z našej skúsenosti by to mal byť minimálne 600 W sin menič so soft startom. Budiž z nových možností nejaký Victron 500 VA - nemám tucha. Prečo to má byť sin, som písal vyššie s ohľadom na ďalšie požiadavky od Kozel.S.
A keďže už máme 600+ W menič, nebudeme pozerať na rozpálené panely 500 Wp, ktoré napoludnie nikto nepodojí - tak nech ohrejú trocha vody na umytie rúk po práci alebo na fajn malú sprchu po opaľovaní......

Nech fotovoltika poteší, niečo za to predsa dáme.....

Abrams má pravdu, na požadovaný účel stačia ojazdené automobilové batérie zadara. Moju nočnú prevádzku vykrývam aktuálne takýmito batériami v súčte 280 Ah / 12 V.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek