1 fázový nebo 3 fázový?

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kodl69 »

Viděl bych to na podobnej opruz jako měnění kol a demontáž doplňků z auta před STK, tyhle revize nedělám, jenom ventiluju informace ze školení. Ale jak už je jednou něco na papíře a pak fyzicky jinak...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm
Reputace: 0

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od Marty »

Dreambox píše:Koukni na moje spotřeby za měsíc.Takto to ale vypadá celý rok.Mám indukční desku,sušičku,dvě pračky,troubu.Prostě vše na elektřinu.Čerpadlo ve vrtu 1f.Vše jsem přepojil na 1f. Jistič od Čezu mám 1f.25A.Cirkulku jsem vyřadil.Motorovka to jednou za rok Zvládne.Nikdo se neomezuje.Vše jede současně.Vaření praní apd.Proto 3x Studer.Jak je vidět i při souběhu jsou ty špičky hodně krátký.Za celou dobu používání jsem neměl ani jeden výpadek pro přetížení,a to jsem převážně odpojen od Čezu.Takže nic nedocucávám.Pouze v zimních měsících dobíjím baterky na NT.když je potřeba.Takže za mě určitě 1f.Jo a hlavní jistič pro byt za měničema mám 32A charakteristika D.A ten také nikdy nevypadl.

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na zkušenosti s jednofázovým rozvodem za ty léta co to máte?
Chtěl bych předělat svůj dům na jednu fázi kuli FVE ale všichni co znám a mají co dělat s elektrikou tak mě odrazují že je to blbost že se to nedělá... (oni mají nulové zkušenosti s FVE)
Přitom v domě mám na tři fáze jen indukci a IZT kde jsou dvě záložní spirály 4 kW a 2 kW. A to plánuji tu 4 kW přepojit na FVE a pálit v ní přebytky.
Třeba jestli nemáte problém s přehříváním vodičů a nebo jak fungují třífázové proudové chrániče na jednu fázi?
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Reputace: 82
Bydliště: Dolní Podluží

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od Dreambox »

Už třetím rokem jedu na 1f.Kabel mám CYKY 4B X10.Samozdřejmě plně vybavená domácnost.Indukce,pračka,sušíčka a mnoho dalšího.Pouze jsem místo třífazové propojovací lišty dal 1f.lištu.Předřadil jsem jistič za měničem na 1f.32 A v D.Samozdřejmě před elektroměrem mám 1f 25A.Výpadek jsem zatím neměl ani jeden.Přehřívaní bych se nebál.Ty souběhy jsou v řádech sekund,maximálně minut.CHrániče fungujou bez problémů.Jelikož nepoužívám 3f.motory,tak nevidím žádný důvod mít 3f.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od brumlaj »

Dreambox píše:.............Jelikož nepoužívám 3f.motory,tak nevidím žádný důvod mít 3f.
A to Dreambox (zdravím) vypustil radu, že cirkulárka jde napájet frekvenčním měničem - asi se bez ní obejde. Takže opravdu potřeba 3f=0 i za případné situace kdy by byl použit zmíněný FM. Je to jenom o psychice.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
ale pokud nějaký 3f motor už máte a potřebujete 3f motor napájet z 1f a chcete levné
řešení bez FM, bez regulace otáček ,tak pomůže tohle řešení. Motor zapojit do trojúhelníku a 3 fáze se vytvoří přes
polypropylenový C . Přičemž kapacita polypropylenového C je 50mikroF / 1kW výkonu motoru.
Tedy např. pro motor 2kW se zvolí 100mikroF / 420V AC.Nebo raději na AC 450V.
C musí být polypropylenový pro trvalý provoz také označovaný jako motorový C.
Pokud 1f nesnese záběrový proud motoru, při rozběhu, pomůže soft start.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od PavelR »

Taky pridam svoji zkusenost s 1f provozem. Jediny muj spotrebic na 3f je ponorka ve studni ta je trvale na DS jinak vse je na 1f. I vsechny sporaky/desky co jsem videl jsou na 230V takze bez problemu. Kde by taky problem mel byt ? S jistenim jednotlivych okruhu to nema co spolecnyho, je to akurat o zvoleni vhodneho prurezu/jisteni toho 1f privodu at je jim cokoliv.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od PapoS »

Jediny problem s 1f vidim ked su prazdne baterky, nesvieti slnko a treba tahat viac ako je hodnota hlavneho istica. Co sa +- da riesit tym ze nenecham baterky klesnut pod urcitu hranicu, ale ich dobijam zo siete, aby boli schopne vykrivat odbery nad hodnotu istica. Ale zavisi od domacnosti. pokial nie je el. kurenie, el. ohrev vody tak nemusi byt problem vobec.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm
Reputace: 5

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od dave »

Chcel som sa spytat je tam nejaky limit (od CEZ,E.ON) kolko mozem dat na 1f menic panelov / kapacita
a od akej kapacity musim riesit 3f menic.

V pripade ze nechcem predavat vyrobenu energiu spat do DS

Momentalne mam 3x 25A a D45d tarif, po zapojeni FVE uvazujem o zmene na 1x25A prip 2x20A (nizsi poplatok za istice), len nie som si isty ci mi potom ostane stale d45d tarif.
Nic doma na 3f nemam a ani neplanujem mozno za X rokov elektro auto.

dik
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od Ronn »

Marty píše: chtěl jsem se zeptat na zkušenosti s jednofázovým rozvodem za ty léta co to máte?
Jen pozitivní... Mám FU 25A B v odběrném místě od ČEZ. Máme stádečko žravých spotřebičů (fekál přečerpávačku ve sklepě 1,2kW, drenážní čerpadlo 1,2 kW, samostatné čerpadlo na dešť.vodu 1,2kW a studniční čerpadlo 1,1 kW; myčku 2,7kW, trouba 2,8kW, indukce s power managementem, 2xpračka á 2,2kW, MW 2kW, var.konvice 2kW, kávovar 1,6kW. Po krátkém zaškolení obsluhy nám jistič nevypadl.

Celé to drží díky ampersekundové charakteristice std. jističe, která říká, že můžu zatížit1,13xjmenovitý proud po dobu 120min, nebo taky 1,5xjmenovitý proud po dobu cca 100sec. A protože celé stádečko se činí především ve dne, kdy FVE něco dává můžeš s klidem tahat až 30A a nic nevypadne.
Marty píše: Přitom v domě mám na tři fáze jen indukci a IZT kde jsou dvě záložní spirály 4 kW a 2 kW.
Pokud má deska Power management, který limituje max odběr indukce na 13A budeš na 230V fungovat normálně na 1f.
Marty píše: A to plánuji tu 4 kW přepojit na FVE a pálit v ní přebytky.
Taky tak jedu... Teď budu upgradovat spalování přebytků pomocí invert klimatizace. Zatímco budu chladit (mám stěnové chlazení) teplo budu tlačit do AN 8000. Klima stoji cca. 15K + výměník a nějaké čerpadlo.

Marty píše: Třeba jestli nemáte problém s přehříváním vodičů a nebo jak fungují třífázové proudové chrániče na jednu fázi?
Občas skenuju kabely a výstroj rozvaděčů a nejvíce jsem naměřil cca. 32°C. Teklo tam asi 18A nepřetržitě několik hodin. jinak se řídím http://www.eshop.elektrokomponenty.cz/n ... zitelnost/

Proudový chránič 3F+N. Funguje na principu rozdílového transformátoru, pokud rozdíl proudů protékajícího a vytékajícího překračuje hodnotu jmenovitého proudu (předpokládám u tebe 30mA) dojde k jeho odbavení. Tedy pokud máš FI 3F+N a pojedeš jen jednou fází a všechen proud projde zpět přes FI na pólu N, nedojde k jeho odbavení a FI plní svou funkci jak má.

Hodně zdaru k sestěhování na 1f.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm
Reputace: 0

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od Marty »

Díky za vyčerpávající odpovědi.
Udělal jsem 48 hodinovou zkoušku (za hlavním jističem jsem celí dům propojil na jednu fázi) a žádný problém. Až když jsem dělal psí kusy abych zjistil co to vydrží tak jsem to vyhodil (25A) Ale to jsem skoro měl zaplé vše co doma mám. Tak že v praxi nikdy k takovému zatížení nedojde.
Mám průměrnou roční spotřebu 16kW/h/den ale v zimním období to je 24,3kW/h/den. Proto se poohlížím po amorfních panelech abych zvýšil ziskovost v slunečně horším období. Ale výběr panelů po málu a hybridní jednofázoví střídač pro amorfy jsem ještě nenašel.
Máte někdo hybridní FVE z amorfů?


Tepelné čerpadlo Vzduch-vzduch mám. Bohužel to přes léto pasivně neuchladím. Počítám přebytky do TČ a zbytek přes spirálu do IZT 900l.
Ale to je daleko. Jsem začátečník na začátku. :-)
Díky
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kodl69 »

na amorfy se vykašli, kde nic není, tam nic není, amorfy jsou ve výsledku dražší než polykrystaly, protože potřebuješ na stejnej výkon víc než dvojnásobnou plochu, a nosná konstrukce taky něco stojí, a předpokládám, že nemáš 1000m2 střechy na jižní stranu. Mám na střeše oboje, a je to v podstatě jedno, v zimě dají jak amorfy tak polykrystaly běžně třeba jenom 0.1kWh na 1kWp za den, pokud bys chtěl pokrýt svejch 24kWh, tak potřebuješ nainstalovat 240kWp !!! solární rok začíná obvykle s rovnodenností v březnu a končí začátkem listopadu, když to de dobře.
Ostatně proč je venku zima? Protože málo svítí slunko. Takže FV nebo fototermika na topení je fakt nesmysl, ale na klimatizaci v létě je to správný řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rusty517
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 10, 2017 9:36 am
Reputace: 0

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od rusty517 »

Zdravím, touto cestou by jsem rád požádal o radu zkušenějších. Lze zapojit 1-fázovou fotovoltaickou elektrárnu na všechny 3 fáze v rozvodné skříni?
Jinými slovy, co by bránilo tomu, kdyby od střídače na straně AC vedl kabel (1 fáze), který by dokázal snést 4-7 kW a v rozvodné skříni by se přes svorkovnici napojil na všechny 3 fáze v domě a zásoboval by podle potřeby spotřebiče.
Za předpokladu, že všechny spotřebiče by byli jednofázové a nepotřebovali by fázový posun.
Jediný důvod proč by to nemohlo fungovat, mě napadá, že kdyby FVE nevyráběla dostatečně, tak by se elektřina doplnila z DS a teď je otázka zda by šlo spojit tyto "dvě "elektřiny různé kvality? A to stejné co se týká přetoků. Přetoky by se posílaly rovnoměrně do všech 3 fází, avšak bez fázového posunu. Vadilo by to distribuční síti?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od rottenkiwi »

No určite ide v rozvádzači odpojiť DS a celý dom, s x rozvodmi napájať z jedného meniča,
ktorý by mal dostatočne veľkú baterku a regulátor, z ktorého by tú baterku dobíjal,
ak by nešlo všetko do spotreby domu.

A tiež ide pomocou hybridu pridať výkon z DS k výkonu poľa panelov/baterky/meniča to,
čo menič nepokryje z FVE.

Ale prečo by niekto robil usmernenie AC-DC, potom to znova menil na DC-AC 3f
a to potom zadarmo posielal do DS a ešte kontroloval, či púšťa do každej jednej fázy
maximum povolené zákonom ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od josse »

rusty517 píše:Zdravím, touto cestou by jsem rád požádal o radu zkušenějších. Lze zapojit 1-fázovou fotovoltaickou elektrárnu na všechny 3 fáze v rozvodné skříni?
Jinými slovy, co by bránilo tomu, kdyby od střídače na straně AC vedl kabel (1 fáze), který by dokázal snést 4-7 kW a v rozvodné skříni by se přes svorkovnici napojil na všechny 3 fáze v domě a zásoboval by podle potřeby spotřebiče.
Za předpokladu, že všechny spotřebiče by byli jednofázové a nepotřebovali by fázový posun.
Jediný důvod proč by to nemohlo fungovat, mě napadá, že kdyby FVE nevyráběla dostatečně, tak by se elektřina doplnila z DS a teď je otázka zda by šlo spojit tyto "dvě "elektřiny různé kvality? A to stejné co se týká přetoků. Přetoky by se posílaly rovnoměrně do všech 3 fází, avšak bez fázového posunu. Vadilo by to distribuční síti?
Pozor je třeba dát na průřez N, ten musí být až do rozdělení jako z měniče. Když jsou L1,2,3 rovnoměrně zatížené, N je nezatížený, proto se N běžné dimenzuje jako Lx. Jiný problém v tom není. V tomto případě se musí N dimenzovat dle jištění z elektrárny.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od youda »

rusty517 píše:....
Lze zapojit 1-fázovou fotovoltaickou elektrárnu na všechny 3 fáze v rozvodné skříni?
  • Ano

Jinými slovy, co by bránilo tomu, kdyby od střídače na straně AC vedl kabel (1 fáze), který by dokázal snést 4-7 kW a v rozvodné skříni by se přes svorkovnici napojil na všechny 3 fáze v domě a zásoboval by podle potřeby spotřebiče. Za předpokladu, že všechny spotřebiče by byli jednofázové a nepotřebovali by fázový posun.
  • Není problém, přesně tak se to dá udělat. Všechny okruhy pak budeš mít napájené z té jedné fáze.
Jediný důvod proč by to nemohlo fungovat, mě napadá, že kdyby FVE nevyráběla dostatečně, tak by se elektřina doplnila z DS a teď je otázka zda by šlo spojit tyto "dvě "elektřiny různé kvality?
  • Nešlo. Pokud má měnič 1f výstup, tak má i 1f vstup z DS. Může tedy docucávat z DS, ale jen z jedné fáze DS. Docucávat ze tří fází a posílat to vše na výstupu měniče do jedné není standardně možné.
    Stejně tak 1f ongrid lze použít jen k posílení jedné fáze DS. Posílit 1f ongridem všechny tři fáze současně není technicky možné. A stejné jako u ongridů je to i u hybridních měničů.
A to stejné co se týká přetoků. Přetoky by se posílaly rovnoměrně do všech 3 fází, avšak bez fázového posunu. Vadilo by to distribuční síti?
  • Vadilo by to, asi tak půl vteřiny. Pak by vyletěl jistič nebo shořel měnič, podle toho jak bys to zadrátoval.
    1f měnič může posílat přetok jen do jedné fáze. Není možnost, jak k němu připojit ty další dvě fáze a ten přetok nějak rozdělit.
K tomu, aby člověk pochopil jak to funguje, a co je či není možné zapojit, si stačí prohlédnout standardní schéma zapojení nějakého hybridu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kybos »

youda píše:Jediný důvod proč by to nemohlo fungovat, mě napadá, že kdyby FVE nevyráběla dostatečně, tak by se elektřina doplnila z DS a teď je otázka zda by šlo spojit tyto "dvě "elektřiny různé kvality?
  • Nešlo. Pokud má měnič 1f výstup, tak má i 1f vstup z DS. Může tedy docucávat z DS, ale jen z jedné fáze DS. Docucávat ze tří fází a posílat to vše na výstupu měniče do jedné není standardně možné.
Lze doplňovat výkon ze tří fází současně, ale za předpokladu nižší účinnosti. Princip spočívá v tom, že se použije třífázová nabíječka, která doplňuje energii na DC hladinu systémové baterie. Sám takové řešení prakticky používám. Ztráty navíc nejsou škodlivé, jelikož takové řešení přichází ke slovu většinou v topné sezóně, kdy se nějaké to teplo navíc zrovna hodí. Kouzlo této koncepce spočívá ve skutečnosti, že je možno až o jeden stupeň snížit hodnotu hlavního jističe, jelikož spotřeba je díky třífázové nabíječce ideálně rozdělená do tří fází. Jednofázový střídač potom může mít výkon rovný součtu výkonu nabíječky ve všech fázích, fotovoltaiky a případně i výkonu bateriového systému. Taková koncepce dává zcela jiný pohled na výkonové možnosti domácí FVE. Pokud se použije nabíječka s charakteristikou CC/CV, odebere se z DS jen aktuálně potřebný výkon, při čemž na zbytku se mohou podílet ostatní zdroje (fotovoltaika + baterie).
Naposledy upravil(a) kybos dne úte srp 13, 2019 2:55 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Jirka81
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 10, 2017 4:03 pm
Reputace: 6

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od Jirka81 »

Další problém oficiálních 1 fázových elektráren je ten, že musí mít výkon do 3.6 nebo 3.7kW,mají v tom sami hokej, jak v měniči(což se dá údajně ošulit např. u Infini snížením v parametrech měniče,které ale můžeš zase kdykoliv změnit :o ) tak hlavně v panelech, ale to už je pro větší i střední domácnost trochu problém. Defakto je to jeden 16A zásuvkový okruh.Proto všichni dodavatelé cpou 3 fázové bestie,které jsou ve finále na tom na jednu fázi ještě hůře i když by stačil jeden silnější 1f měnič.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kybos »

Jirka81 píše:Další problém oficiálních 1 fázových elektráren je ten, že musí mít výkon do 3.6 nebo 3.7kW,...
To platí jen pokud mám do distribuční sítě připojenou elektrárnu. Pokud mám do distribuční sítě připojenou třífázovou nabíječku, pak už tento limit neplatí a i z přípojky 3x16A jsem schopen odebrat trvale výkon 11kW s tím, že krátkodobé navýšení výkonu střídače mohu čerpat z baterie nebo fotovoltaiky. To, co mám připojeno za nabíječkou (zda mobil, notebook, holící strojek nebo něco většího) už nemusí nikoho zajímat. Myslím si na základě svých zkušeností, že takový výkon by většině domácností mohl stačit (někdy i v případě, že se elektřinou topí).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale keď si chcem nabíjať euto 7.4 kW + niečo do bojlera a ešte manželka varí na indukcii,
príp. ešte v rúre niečo pečie, tak to máme 7.4 + 2 + 6.6 + 3 a ešte klíma 2 kW a sme na 21 kW.

To už 11 kW z DS a 8 kW menič / 6500 continuálne / stačiť nebude.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 1 fázový nebo 3 fázový?

Příspěvek od kybos »

Tak na 21kW už nebude stačit ani běžná přípojka 3x25A.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek