Celková roční spotřeba energie

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?

Roční spotřeba mého domu je

větší než 500 MWh
0
Žádná hlasování
menší než 500 MWh
1
1%
menší než 200 MWh
0
Žádná hlasování
menší než 100 MWh
0
Žádná hlasování
menší než 50 MWh
20
22%
menší než 20 MWh
22
24%
menší než 10 MWh
27
30%
menší než 5 MWh
17
19%
menší než 2 MWh
1
1%
menší než 1 MWh
3
3%
 
Celkem hlasů: 91

Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od Ronn »

kybos píše: Gratuluji, to je mistrovské dílo. Pokud se podaří utěsnit i dvířka, bude to první krb, o kterém jsem četl, že je tak těsný, že neovlivní BDTest. Kombinace spalování a řízené rovnotlaké ventilace vzduchu je poněkud riskantní a je nutno ji řádně zabezpečit, jinak stačí, když se zanese vstupní filtr, rozhodí se rovnováha tlaků, ventilace začne pozvolna přisávat spaliny a neštěstí je hotové. Pasiv si při tom bez řízené ventilace nedokážu představit.
Díky... Tak tak, opatrně. Je tam více scénářů, kdy se ... Čidlo CO musí být. Paradoxně to netěsní u oplachu skla, které je nepochopitelně umístěné u spodní hrany průhledu do krbu ::facepalm::

Vzduchy jsou kompletně externí, řízeno bovdeny, přívody zatím neizolované, potrubí z aluflexu taky půjde do plechových tvarovek a pak do izolace.
Primár i sekundár na externí přívod vzduchu.
Primár i sekundár na externí přívod vzduchu.
kybos píše: 16°se mi zdá poněkud málo i na vrchol léta (pokud je to úhel od horizontální roviny).
Mám ještě prostor 2x(80x400) na hlavní střeše 43% - odhaduji na 4kW. Je něco takového, co funguje v zimě a nestojí to jako před 3 roky, kdy sem to zavrhnul?
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od kybos »

Ronn píše:Mám ještě prostor 2x(80x400) na hlavní střeše 43% - odhaduji na 4kW. Je něco takového, co funguje v zimě a nestojí to jako před 3 roky, kdy sem to zavrhnul?
To je docela nestandardní rozměr na použití nějakého sériově vyráběného termosoláru. V zimě fungují dobře izolované (nejlépe vakuově) absorbéry s tinoxem nebo jiným podobně kvalitním povrchem. Ale i obyčejný plochý kolektor s doplněnou izolací zadní stěny a hliníkovým zrcadlem může udělat v lednu dobrou službu při použití s nízkoteplotním systémem vytápění.
Montáž plochých kolektorů s doplňkovou izolací
Montáž plochých kolektorů s doplňkovou izolací
teploty stoupačky a zpátečky 23.1.2014 s plochými kolektory
teploty stoupačky a zpátečky 23.1.2014 s plochými kolektory
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mopadzi »

moc hezké...
jak řešíte digestoř? Já mám rekuperaci a digestoř s cirkulací a uhlíkovými filtry. Bohužel vaření třeba taková cibulka mi v baráku udělá pěkné aroma...rekuperace to nestíha vyvětrat. Že já se na to nevybodl a neudělal odtah ven...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od Nicholas »

kybos píše:Krb jsem si vyzkoušel. Nedá se s ním splnit blowerdoor test. Žádný kominík (který není sebevrah) ti nepovolí uzavřít více než tři čtvrtiny spalinové cesty pro topeniště na tuhá paliva. Měl jsem dokonce servem uzavíratelný komín v celém průřezu (pro kotel na plyn). Viděl jsem i plně uzavíratelné servo v hlavě komína. Ale když to v zimě přimrzne, tak je to lahůdka, když je to nutné na zledovatělé střeše rozmrazovat. Jsem proto zastáncem pasivu bez komínu. A na ty tři příležitosti ročně pro milovníky plamenů stačí krb na biolíh. Ten aspoň přinese v zimě žádanou vlhkost.
Krb je možná problém, ale krbová kamna s dostatečně těsnými dvířky a externím přívodem vzduchu komínem v pasivním domě problém nejsou. Řízené větrání pracuje samozřejmě v mírně přetlakovém režimu.

Pokud člověk nechce krb/kamna používat, tak je nesmysl ho pořizovat, kupovat si krb na biolíh a větrat u něj kvůli formaldehydu, chvíli jsem o tom uvažoval, ale zavrhnul jsem to.
Někdo si atmosféru s plameny, pocitem sálavého tepla a spalovaného dřeva, který mu podlahovka nedá, vytvoří v domě rád a častěji :)
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od kybos »

Ronn píše:Jaký nejnižší příkon je k dispozici? Máš nějaký odkaz? Zamýšlený invertor jsem ještě nekoupil.
Doporučuji nesnažit se o získání TČ s minimálním příkonem. Podle mých zkušeností je při dostatečné akumulaci (kterou máš pohodlně splněnou) potřeba cílit na opačnou stranu. Čili co největší výkon. Laciná energie z FVE je v zimě k dispozici jen pár desítek hodin za topnou sezónu. A právě v této době je ji potřeba cíleně prohnat přes TČ, aby byla účelně využita. Tlačit přebytek do baterek a potom zpětně do malého TČ, které nebylo schopno pobrat plný výkon FVE je chybný a málo účinný postup. TČ by mělo mít takový příkon, aby bylo schopno spotřebovat téměř plný výkon instalované FVE, jelikož ukládat energii do tepla přímo je účinnější a levnější, než ji ukládat do elektrických akumulátorů a následně v době potřeby transformovat na teplo. Pro maximální výkon TČ hovoří i fakt, že když je v zimě k dispozici výkon z FVE, bývá současně i nejvhodnější doba k použití tepelného čerpadla vzduch-voda. Důležité je, aby byl invertor zvenku výkonově řiditelný podle dispozičního výkonu z FVE.
Zrovna dnes je tento systém krásně využitelný. Venku je ještě chladno, FVE dává chvílemi slušný výkon a TČ běží naplno a akumuluje se vše, co je k dispozici, zhodnocené přes vysoké COP. TČ při tom venku ochlazuje vzduch, který udržuje fotovoltaické kolektory na nízké teplotě a tím ještě více podporuje zvýšení výkonu FVE. Při nízkém příkonu TČ by šly přebytky do topných odporů v boileru, což je v současné době asi třikrát horší využití primární energie.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od tomas »

Ronn píše:Paradoxně to netěsní u oplachu skla, které je nepochopitelně umístěné u spodní hrany průhledu do krbu ::facepalm::
Oplach skla dole jsem ještě neviděl. Když to fouká kolem skla zespoda nahoru (přímo do komína) tak to musí zvyšovat komínovou ztrátu (ředit spaliny, snižovat jejich teplotu a ochlazovat výměník). Můžeš prosím napsat co to je za krb? Rád bych si ho prohlédl a přečetl technické parametry.
Jinak jsem viděl už i krby s dvojitým sklem http://forum.tzb-info.cz/126566-dvojite-sklo-v-kk , potom by bylo výhodné vzduch nasávat dole, mezi skly ohřát a horní tryskou realizovat oplach zase směrem dolů do plamene. Tak jestli to není tento případ.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od tomas »

mopadzi píše:moc hezké...
jak řešíte digestoř? Já mám rekuperaci a digestoř s cirkulací a uhlíkovými filtry. Bohužel vaření třeba taková cibulka mi v baráku udělá pěkné aroma...rekuperace to nestíha vyvětrat. Že já se na to nevybodl a neudělal odtah ven...
Digestoř by mne také zajímala. Jsou digestoře univerzální které umí cirkulaci i odtah ven. Když se přepne na ven tak uhlíkové filtry se tam nedávají, je tam jen hrubý na mastnotu (většinou taková nerezová síťka která se dá potom umýt v myčce.) Co tak tam ty filtry nechat, případně na výstup s digestoře ještě nějaké filtry přidat a napojit ji na rekuperaci?
Nebo udělat odtah ven přes nějakou těsnou elektroklapku která se otevře při zapnutí digestoře? Rekuperace nastavená na mírný přetlak v domě by s tím měla poradit, ne? Snížila by množství vyfukovaného vzduchu a zvýšila množství toho nasávaného, účinnost rekuperace tepla by se sice po dobu odsávaní digestoře snížila, ale jinak by nemělo nic hrozit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od Nicholas »

Já jsem na digestoř taky zvědavej. Bude recirkulační, bez komínu, s tukovým a uhlíkovým filtrem v horní části, řízené větrání bude mít odtah v kuchyni asi metr nad ní. Přímý odtah do potrubí ventilace bych nechtěl, přecijen ta filtrace tuků není dokonalá. Máme tam (ruční) spínač zvýšeného odtahu větrání, tak doufám, že to bude stačit. Nejdřív to zkusím se standardním uhlíkovým filtrem, pak bez něj, a uvidím, případně koupím kvalitní s větší účinností.

Navázání spínání ať už zvýšeného odtahu nebo elektroklapky na sepnutí digestoře znamená bohužel u většiny digestoří zásah elektrikáře dovnitř a ztrátu záruky.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od tomas »

Nicholas píše: Navázání spínání ať už zvýšeného odtahu nebo elektroklapky na sepnutí digestoře znamená bohužel u většiny digestoří zásah elektrikáře dovnitř a ztrátu záruky.
Proudové relé by to mohlo vyřešit i bez zásahu a ztráty záruky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mopadzi »

mám proudové relé, při vaření (měřím proud do desky) se sepne 100% výkon rekuperace, ale je to málo...
ještě zvažuji zaškrtit ostatní odtahy...
jen by mě zajímalo jak to řeší jiní...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mobilik »

Ja otvaram okna. :( To iste ak sa vypeka, rekuoercka nestiha a digestor prd riesi bez normalneho odtahu...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mopadzi »

okna to nepořeší..v zimě..jedině průvan a to je vo zdraví
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mobilik »

Ja viem. Ale smrad z vyprazania nemam moc rad. Aj ked mam skusenost ze rekuperacka u mna to vytaha za dve-tri hodiny...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7378
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od kodl69 »

měl jsem taky digestoř s aktivním uhlím - hračka k ničemu, v podstatě nefunkční, dokud jsem neudělal díru ven se zpětnou klapkou, tak třeba bramboráky se nedaly dělat jinak než s otevřenejma dveřma na terasu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od mopadzi »

a už jsme u toho...existence PD s blower door atestací....není pro lidi co vaří. Taky jsem se s tím smířil
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od Ronn »

kybos píše:To je docela nestandardní rozměr na použití nějakého sériově vyráběného termosoláru. V zimě fungují dobře izolované (nejlépe vakuově) absorbéry s tinoxem nebo jiným podobně kvalitním povrchem. Ale i obyčejný plochý kolektor s doplněnou izolací zadní stěny a hliníkovým zrcadlem může udělat v lednu dobrou službu při použití s nízkoteplotním systémem vytápění.
Utekly mi nuly 2pruhy 800/4000mm.
kybos píše: Doporučuji nesnažit se o získání TČ s minimálním příkonem. Podle mých zkušeností je při dostatečné akumulaci (kterou máš pohodlně splněnou) potřeba cílit na opačnou stranu. Čili co největší výkon. Laciná energie z FVE je v zimě k dispozici jen pár desítek hodin za topnou sezónu. A právě v této době je ji potřeba cíleně prohnat přes TČ, aby byla účelně využita. Tlačit přebytek do baterek a potom zpětně do malého TČ, které nebylo schopno pobrat plný výkon FVE je chybný a málo účinný postup. TČ by mělo mít takový příkon, aby bylo schopno spotřebovat téměř plný výkon instalované FVE, jelikož ukládat energii do tepla přímo je účinnější a levnější, než ji ukládat do elektrických akumulátorů a následně v době potřeby transformovat na teplo.

Ano, to platí ale pro "site" s vyšší denní výrobou a nebo výrazně nižší spotřebou než máme nyní. Ještě o tom popřemýšlím, ale zatím jsem vygooglil výkonnější alternativy za 3x vyšší cenu a pak se dostáváme k složité návratnosti.

Můj návrh Invertoru s příkonem max 1kW vychází z odhadu pokrytí a alternativní příležitosti - dřevo. Potřebuji nejdříve vyřešit odběr z DS, kde nakupuji za 4kč pakliže vezmu v úvahu i poplatky. Takže si to přesně namodeluji a dám vědět jak to vychází. Zatím mám toto:

Aktuální scénář: FVE 4,2kWp léto/32kWh den, únor 2,8 kW/ den 19kWh (suchý mrazivý vzduch - Arizona SKY, žádné opary a srdce solárníka se směje od ucha k uchu), lifepo 16S/300A

Jednodenním sluncem v zimě, skončí po většinou přímo ve spotřebě a bateriích a ještě 2kW v baterkách chybí. Na invertor nezbyde. (uvažuji nejhorší scénář - "nejsme doma")
Dvoudenním sluncem v zimě, (nejsme) doma 1kW invertorem můžu jet přímo z FVE od 9,30h do 15h => 6,5kW + 1,5kW base-load RD v době, když svítí + dobití baterek 7,5kW. Pak mi skončí v bojleru 3,5kW místo 10,5kW. Nevyužil jsem ztráta vůči alternativní příležitosti (dřevo) 7Kč. (uvažuji nejhorší scénář - "nejsme doma")

- 2dny po sobě slunečno za období: listopad 1-3; 13-14 ; prosinec 2-4; leden 18-19 (a ještě chvíli trvalo než opadnul sníh);21-22;

Tří a více denním sluncem v zimě, (nejsme) doma 1kW invertorem můžu jet přímo z FVE od 9,30h do 15h => 6,5kW + 1,5kW base-load RD v době, když svítí + dobití baterek 3,5kW. Pak mi skončí v bojleru 7,5kW místo 22kW. Nevyužil jsem ztráta vůči alternativní příležitosti 15Kč. (uvažuji nejhorší scénář - "nejsme doma")

- 3dny a více po sobě slunečno za období: únor 13-16.

Pakliže jsme doma řídím invertor dle odběrové křivky v domě a cca. za 4hod máme ty naše 3kW na TUV. V případě, že dochází akumulované teplo, stejně budu topit v krbu a invertor ani nezapínám, neboť se mi vše vejde do baterii, vaříme, pereme, žijeme :)

Tedy finanční ztráta za celou zimu 2016/2017 je do 100kč.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od kybos »

Ronn píše:Utekly mi nuly 2pruhy 800/4000mm.
Pochopil jsem, že je to v cm...ale i tak je to málo. To bylo snadné, mnohem horší je rozkódovat, kdy máš na mysli výkon (kW) a kdy energii (kWh).
Ronn píše:Ano, to platí ale pro "site" s vyšší denní výrobou a nebo výrazně nižší spotřebou než máme nyní. Ještě o tom popřemýšlím, ale zatím jsem vygooglil výkonnější alternativy za 3x vyšší cenu a pak se dostáváme k složité návratnosti.
Beru to ze svého pohledu (FVE 6 kWp, TZ=5,5kW, čili nikoliv PD). Ještě dnes jsem naakumuloval do tepla víc energie než do baterií. TČ s výkonem 11 kW běželo čtyři hodiny naplno.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od Ronn »

mopadzi píše:moc hezké...
jak řešíte digestoř? Já mám rekuperaci a digestoř s cirkulací a uhlíkovými filtry. Bohužel vaření třeba taková cibulka mi v baráku udělá pěkné aroma...rekuperace to nestíha vyvětrat. Že já se na to nevybodl a neudělal odtah ven...

Do společných prostor typu obv+ jídelna a kuchyň je nejvhodnější zaplavovací způsob větrání - přívod shora k podlaze vyústka dlouhá několik m, ideálně z poza zástěny/obkladu na protilehlé straně místnosti (vzduch se ohřeje o kci a nebude Ti tolik zima na nohy). Odtahy u stropu v několika bodech, ideálně po obvodu s velkou plochou odsávacích prvků vybavených membránou s aktivním uhlím, dosáhneš maxima. Dále pak za prvními dveřmi z místnosti další odtah. Pomocí servoklapek uzavři odtahy v místnostech, ve kterých se za 1/2 hod nikdo neudusí ;) a veškerý vzduch odtahuj z obv.

Sleduj jaké proudění se v Tvé realizaci vyskytuje nejčastěji.

Příklad: Vytápění podlahou: Topíš celou plochou rovnoměrně. Ohřátý vzduch (kontaminovaný vzduch) stoupá vzhůru, narazí na strop - rozpíná se a poté, co se ochladí o kci, padá dolů zpravidla okolo zdi.

Příklad: Vytápění radiátorem: Ohřátý vzduch (kontaminovaný) stoupá vzhůru, narazí na strop a je unášen stoupajícím prouděním od radiátorů, rozpíná se a poté, co se ochladí o protilehlou zeď, padá dolů okolo zdi. Dle teplot a výkonu topení se tak může dít i dříve než proudění narazí na svislou kci => výjimky.

Pokud máš nad kuchyní galerii - úplně nejtěžší úloha, odsáváš po obvodu prostoru, krytého podhledem/stropem. V tomto případě PDL topení v kuchyni utlumíš.

Aby to fungovalo, potřebuješ od rekuperace do společných prostor min 160mm kruhové potrubí, a patřičnou RJ na plný výkon. Toto by Ti mělo vyřešit většinu problémů. Ovšem ani digestoří s 2x radiálním ventilátorem s výkonem Qh 700m nezachytíš 100%.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Osobně se mně takové hodně dokonalé domy, líbí. Tedy domy téměř dokonalé, co
umí využít každou možnost, k získání tepla nebo jiné energie.
Ale dívám se na věci také prakticky. Za svůj život jsem postavil tři nové domy
v různé době , hodně svépomocí ale ne úplně sám a v každém
jsem bydlel různě dlouhou dobu . Nikdy to nebyl žádný pasivní dům.
První dům měl ještě ocelové nosníky typu Ičko , betonové překlady, mat. Ytong.
První dům měl 2 patra / 70 schodů /Podlahy beton a dlažba a podlahové topení
s plyn.kotlem 7kW a později nová okna se 3mi skly. Obyt.či užit plochu asi tak 160m2 a
za rok se protopilo plynem asi tak 38tis.Kč
včetně ohřevu vody a vaření. Elektřina bez FV 18tis.Kč / rok. Větralo se okny.
Na přitápění později jsem vyzkoušel TČ vzduch - vzduch s tep. výkonem 7,5kW s pořizovací
cenou 9tis.Kč Tedy levná jednotka topení - chlazení. Nízká cena , nízká životnost.
Druhý dům měl obvodové zdivo 440mm a keramické nosníky a keramické překlady.
Druhý dům byl bungalov se zastavěnou plochou do 130m2 včetně garáže, Tepelná
ztráta obyt,části domu byla do 5kW. Plyn zavedený nebyl a na vytápění stačila krbová kamna
na dřevo. Za rok se protopilo dřevem tak za 12tis.Kč. Na přitápění zde bylo TČ vzduch
vzduch s tepelným výkonem 4kW a pořizovací cenou 7tis.Kč. Jako rezerva k topení byl
v podlahách umístěný el.topný kabel celkem 5kW. Ale to se použilo vyjímečně.
Elektřinou se ohřívala voda, vařilo se . Cena za elektřinu bez FV byla 26tis.kč /rok.
Třetí dům měl opět obvodové zdivo 440mm a keramické nosníky a keramické překlady.
Třetí dům měl obytnou . či užit .plochu přes 200m2. Přízemí + 1patro.
Energetická třída C. Topení plyn kotel ale do do radiátorů. Podlahy suchá montáž.
Opět levné TČ vzduch vzduch . Za plyn a elektřinu bez FV se ročně platilo téměř
70 tis.Kč. Praktické zkušenosti jsou takové, že čím byl dům technicky složitější, tak
docházelo častěji k nějakým poruchám. S levnými TČ vzduch vzduch jsem udělal
zkušenost, že teplý průvan je nepříjemný a životnost TČ krátká.
K větrání byly vždy jen okna nebo přes noc otevřené dveře na chodbu.
Z podlah se mně nejvíce osvědčila suchá montáž podlahy . Tedy vrstva polystyrénu
bílého a do toho jsem dělal na ostrůvky extrudovaného do žluta nebo červena s vyšší
pevností. Nahoru jsem dal dvě OSB desky 18mm pero drážka druhá vrstva
kolmo do kříže šroubované a mezi nimi velmi slabá 2mm
pěnová vložka Mirelon nebo tak něco aby podlahy nevrzaly. A ty ostrůvky s extrudovaným
polystyrenem zpevnily podlahu a nebylo to tak drahé jako jen celá podlaha izolovaná
extrudovaným polystyrenem.
Tohle šlo dělat svépomocí snadno a velmi rychle. Navíc jsem zjistil, že teplota v takové
místnosti byla vždy o 2°C vyšší než v místnosti, kde podlaha měla stejnou tloušku, ale
obsahovala 6cm betonu s dlažbou. Tedy byla zmenšena izolace betonem a dlažbou na úkor
polystyrenu. Elektrorozvody jsem ukládal do zdi a v jednom případě do podlahy.
Na těch domech jsem odpracoval několik tisíc hodin. Naučil se nejrůznější stavební postupy
a získal zkušenosti i praktické dovednosti. Jeden můj známý měl v minulosti
blízko k FV střídačům , rekuperačním jednotkám . Obchodoval s tím .
Překvapilo mně, že si sám pasivní dům nepostavil s rekuperační jednotkou nepostavil.
Chtěl všechno jen co nejjednodušší jak říkal.
A také si vzpomínám na jednoho majitele, který investoval peníze do podzemního vrtu
Pro tepelné čerpadlo. To tepelné čerpadlo mělo dokonalý kompresor, ale se životností
Max. 10 roků a cena náhradního kompresoru byla 60tis.Kč.
A kvůli tomu tep.čerpadlu měl problém s prodejem domu. Kupce to TČ odrazovalo.
Také mně říkal jeden realitní makléř, že lidé co kupují RD , tak FV
panely na střeše nejsou považovány pro kupce za výhodu, spíše to odradí.
Mám jako hračku FV ostrovní systém, ale pokud dům někdy prodám, tak
abych jednou panely nemusel ze střechy sundávat, změnim provoz FV panelů
pouze na ohřev vody bez návaznosti na DS.
Pokud se mně to ještě podaří, postavím ještě poslední domeček. Nízkoenergetický
ale ne pasivní. Na základě
zkušeností, spíše menší bungalov, žádné schody, podlahy určitě suchá montáž .
Okna 3 skla, techniky v domě raději méně, Už nikdy žádná garáž v domě.
Garáž v domě je drahá a špatně využitá místnost.
Pro auto stačí jen přístřešek. / Pokrytý FV panely /
FV ano bez dotací, jen pro radost , nějaká kamna na dřevo ano, jako záloha plyn
nebo elektřina z DS. A už ani ne žádné pojezdové brány, žádné tepelná
čerpadla vzduch - vzduch a
v létě stačí do oken při větrání mít sítě proti polétavému hmyzu. Při těch
otevřených oknech v létě je slyšet tady i zpěv ptactva. To bych asi při dokonalé rekuperaci
vzduchu s výměníkem ani neslyšel. Nechci nikoho odradit od stavby dokonalých domů.
Jen jsem napsal svoje zkušenosti. I v nízkoenergetickém domě se dají náklady
utáhnout. Technika nemá být až příliš složitá. Dokonalou souhru trubek a drátů
v téměř dokonalém domě nemusí nikdo další z rodiny umět opravit, kdyby se něco
tvůrci stalo …
Tak raději technika ne příliš moc složitá aby také nepožírala také moc času.
Toho vymezeného času máme každý jen určité množství. A všechny ty hezké nebo
téměř dokonalé věci kolem nás jsou jen, jako by zapůjčené na dobu určitou.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
miros
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 29, 2017 10:40 pm
Reputace: 1

Re: Celková roční spotřeba energie

Příspěvek od miros »

Pekne napísané.Tiež som mal v dome garáž. Kým som sa noeženil. Odvtedy je tam práčovňa.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek