DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Měniče stejnosměrného napětí zvyšující i snižující, stabilizátory ...
Odpovědět
Pajin
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 05, 2017 10:37 am
Reputace: 0

DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od Pajin »

Ahoj,
Koupil jsem si do auta dva DC měniče na ebay pod myšlenkou že si udělam usb nabijeni pro celou posdku vozu.
Po zapojeni jsem však zjistil,že mi to ruší radio. prosím umíte někdo poradit jak to rušení nějak zrušit? zda se vydat cestou přidavneho filtru pro napejeni nebo spíše cestou ze to rusi vzduchem? Děkuji nejsem v tom tak sběhly tak prosim pomalu na mě :D.
pro doplnění Auto je Mercedes C220 2002 radio Audio 10. nikdy předtím nerušilo když odpojím napajeni pro tyto měniče radio funguje normálně.
Každý měnič mam na vlastním kabel s 7A pojistkou tuším. kostřeno do 10-20 cm od měniče.

DC/DC 12V to 5V 3A 15W Dual Female Panel Mount USB Step Down Module

v příloze je co jsem koupil. kdyb měl někdo nějake zkušenosti stím dejte vědět Děkuji.
Přílohy
dc.jpg
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od petrs »

Pokud by dochazelo k ruseni na vyssich harmonickych frekvencich,projevilo by se to tim,ze by se z automobilu stal nelegalni vysilac :shock: a k ruseni stanic by dochazelo i v blizkem okoli.Vyzkousejte,zda k ruseni dochazi i na prenosnem radioprijimaci,pokud se s nim k vozidlu priblizite,a ktera pasma-DV,SV,VKV- jsou rusena.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
konektory USB mají uváděnou proudovou zatížitelnost 0,5A
Z toho usuzuji, že když chcete napájet nějaký spotřebič po USB, tak jeho příkon je 5V x 0,5A to je 2,5W max
Tohle můžete nejprve ověřit tím, že ze zdroje 5V změříte proudový odběr na straně spotřebiče konektoru USB.
Použil jste spínaný měnič a ten má základní a také řadu harmonických. Rušení je po kabelu a rušení jde i vzduchem.
Dělat odrušení spínaného zdroje pro rádio pokud nejste zběhlý je složité.
Jednodušší je jít na to cestou lineárního stabilizátoru 5V .
Na ebay se také prodávají přímo redukce z autokonektoru 12V
a výstupem USB. Nevím to určitě, ale myslím si, že tyto redukce mají v sobě lineární zdroj 5V.
Pokud je to lineární zdroj, rušení tam nebude.
Snadno si ale lineární zdroj 5V vyrobíte sám za použití stabilizátoru na 5V / 1,5 A nebo i 2A na výstupu.
Lineární stabilizátor 5V budete kupovat kladný. Než stabilizátor zakoupíte, tak se můžete
podívat do katalogového listu na zapojení, pokud jste to nikdy nedělal nebo jste začátečník.
Návodů na stavbu lineárního zdroje se stabilizátorem 5V najdete na netu hodně. Stačí to dát do vyhledávače.
Na stabilizátor dáte nějaký menší chladič. Pojistku zvolíte 1A. Ve Vašem popisu, co jste napsal, tak jste pro
výstup zdroje 3A použil pojistku 7A. Taková předimenzovaná pojistka by neplnila svoji funkci.
Aby jste mohl mít zapojení hodně jednoduché použijte pro 2 spotřebiče s konektorem USB dva samostatné
lineární stabilizátory na 5V a každý z nich bude mít pojistku 1A ale na straně + 12V co se připojuje na baterii.
Při použití dvou samostatných lineárních stabilizátorů 5V stačí základní zapojení podle katalogového listu.
A proudově každý ze dvou z 5V lin. stabilizátorů bude mít i menší proudovou rezervu pro napájení spotřebiče USB.
Pokud by jste se měl pustit do výroby jednoho lineárního stabilizátoru 5V / 3A bylo by to
pro Vás možná dražší, nebo složitější. Nejlevnější jsou stabilizátory na menší proudy. 1,5A nebo 2A.
Proto Vám tak trochu nelogicky doporučuji použit raději dva samostatné stabilizátory 5V
pro napájení dvou samostatných spotřebičů po USB konektoru s malou spotřebou .
Pokud dáte pojistku 1A na vstup + 12V tak tím tím je jištěný i stabilizátor a také výstupní
spotřebič s konektorem USB 5V na konci stabilizátoru.
Ale nejprve ověřte, zda vaše spotřebiče s konektory USB mají opravdu malý odběr, menší jak 1A.
Zařízení s větším odběrem řádů několika A mají k napájení jiné typy konektorů. Neznám Vaše autorádio, ale
autorádia jak je znám já, tak mají napájení 12V a berou několik A nebo třeba i přes 10A ze zdroje 12V.
Ve svém příspěvku jsem se zaměřil na náhradní zapojení obvodů, který jste prezentoval na fotce nikoliv na Váš konkrétní
spotřebič s konektorem USB.
A náhradní způsob tak aby k rušení nedocházelo. Pokud nejste zběhlý, nechte si vše raději zkontrolovat
třeba od autoelektrikáře. Radost z toho , že sám dáte dohromady nějaký zdroj na 5V po napájení USB by mohla
být pokažena třeba možným budoucím požárem Vašeho auta, když něco zanedbáte a auto bude bez dozoru s Vaším výrobkem. Trochu varování neuškodí, když vidím, jak jste navrhl pojistku 7A ke zdroji 5V /3A.
Správně by v autu měly všechny zařízení podléhat atestu 8SD.
A na závěr jeden příběh podle skutečnosti.
Jeden můj známý je architekt. Měl radost, že si jednou sám dal dohromady něco s rozvodem 220V a napájením osvětlením 220V. Jeho radost byla brzy pokažena, když po návratu k jeho domu u nich byly hasiči . Nejednalo se o cvičení, ale aktivní zásah při požáru domu, kde příčinou byla závada na elektroinstalaci. Zbývá jen dodat, že od té doby se architekt věnuje jen tomu, čemu opravdu rozumí.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od rva »

Mám několik čínských měničů z autozapalovače na USB a všechny ruší rádio. Proto mám do autozapalovače hloupou roztrojku, kde jsou tři "autozásuvky" na samostatných kabelech a měnič 12V-USB 5V do jedné zastrčím jenom, když ho potřebuji.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si o USB niečo prečítať, lebo už dávno to nie je 1.5 Mbit a 100 mA / 5 V.
Dnes dosahuje USB dátové toky 10 Gbit a dodá do zariadenia 100 W výkonu.
Postupne, ako bude rásť hustota energie v baterkách phabletov, bude aj tých
100 W a 10 Gbit málo.

http://www.usb.org/developers/powerdelivery/
https://en.wikipedia.org/wiki/USB

A keď v aute vypnete motor, určite sa vám odpoja aj všetky 12 V zásuvky,
takže asi by bolo vhodné si kúpiť niečo nezávislé a nosiť to u seba,
pre prípad, že si dendrity v baterke trošku povyrastú a prepichnú separátor.

https://www.alza.sk/auke-quick-charge-3 ... d=18860671
https://www.alza.sk/hp-power-pack-plus- ... d=18859414
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od PavelR »

rottenkiwi: jak ktery auto. jedna nebo dve modelovy rady tranzitu mely jednu zasuvku ze dvou stale pod napetim coz byl super vynalez.
USB je problem sam o sobe (nemluvim ted o datech ale o nabijeni) jeste velky USB A a B konektory vypadaji duveryhodne ale ty micro mrchy to je naprosta tragedie. Hned se to zasere a je to necistitelny, vysmatle se to a uz to skoro nenabiji. Tak se s tim zacne gynglat aby to nabijelo a az se to vygyngle uplne pak zacina problem i u datovych kontaktu no teda nezacina kdyz to nejde nabit :-) . Kazdej kabel nabiji jinym proudem...
Tech 100W na vyzsim napeti zni sice skvele ale jsem zvedav na budouci verze konektoru. Treba dobrej akuvercajk s lion je nabitej za chvilku ale do telefonu zatim lidstvo nedokazalo tlacit proud 1C a to je bida. Kdyby tam aspon davali nejakej slusnej nabijeci konektor ....
Pajin
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 05, 2017 10:37 am
Reputace: 0

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od Pajin »

kyocera: Děkuji za velice rozashle řešení a podrobný popis. ztratil jsem se asi pred polovinou clanku ne zebych nepochopil jak to myslite ale tak daleko moje znalosti a odvaha opravdu nesaha. je to uz hodne davno co jsem si hral, nyni bych rad reseni ktere se bud da koupit nebo neajaka prosta rada ;).

Skutecne kdyz vypnu motor uamknu auto moje zasuvky stale bezi. a ano chci to tak nadale. stejne bude vyuzivana takto jen jedna usb zasuvka pro muj telfon ktery nechavam v aute kdyz jej potrebuji v terenu nabit a njesem nekde u site. power banky znam a nechci je. proto vyuzivat ty vyuziva kdyz jsem v prisrode bez vozu.

reseni plug and play do zasuvky vozu tayk nechci :D nelibi se mi kdyz mam otevrenou schranku na stredovem paenlu kde je zasuvka tovarne umistena uz vuli pohledu a mista behem rizeni.

chci vyuzit co jsem zakoupil jen to nejak odstinit. nebo vybrat neco co by splnilo me pozadavky neco podobneho. scim vite ze by to fungovalo jak ma a nerusilo

pokud se tady nekdo nabizi na vyreseni toho a zkonstruovani zapjeni jsem otevren navrhum/nabidkam.
Za vasi praci rad zaplatím.
Děkuji

p.s prosim tykejte mi nejsem tak stary ani nijka vazeny obcan ;).
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od kodl69 »

minimálně ruší step down s lm2596 , stačí nahledat na ebay, je to stará technologie s bipolárním tranzistorem, sice nižší účinností ale funguje spolehlivě, akorát je potřeba to napětí nastavit voltmetrem. třeba tenhle je i s nastavením max. proudu: http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-St ... Sw65FXtC1i
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ranxon
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2016 10:34 pm
Reputace: 0

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od ranxon »

100 W to snád nie. Pri tom výkone to je 20A po tom kábliku, nehovoriac o tých kontaktoch to určite nie.
ranxon
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2016 10:34 pm
Reputace: 0

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od ranxon »

To vyššie napätie som si nevšimol. Ospravedlnujem sa.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od kyocera »

Koupit hotový malý modul lineárního zdroje je jednodušší a levnější jako se zabývat odrušením
zdroje , který je vybavený akukumulační cívkou , tedy jedná se o zdroj z principu kmitající.
Měnič co Vám radí kodl69 je opět kmitající, laicky to poznáte podle toho, že má cívku.
Moje rada je stále stejná , použít nekmitající , bez akumulační cívky, tedy lineární . Obvody LM317 jsou lineární
pokud voláte po hotovém řešení tak. např. zde.

http://www.ebay.com/itm/DC-LM317-Adjust ... Sw~OdVZD9n

Pokud dáte do vyhledávače na ebay obvod L317 tak těch hotových řešení s lineárním zdrojem tam máte hodně.
Některé mají voltmetr , jiné jsou bez voltmetru.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=li ... K&_sacat=0

Jestliže máte menší znalosti, tak laicky stručně , kmitající zdroj s cívkou má vysokou účinnost, ale produkuje rušení.
Lineární zdroj bez cívky nekmitá, má malou účinnost a ztrátový výkon protopí na chladiči. Nastavení 5V je asi zřejmé.
Lineární zdroje tedy nemají akumulační cívku, nekmitají. / pokud lineární zdroj kmitá, tak protože má závadu /
Ale nejprve si ověřte proudovou spotřebu Vašeho spotřebiče napájeného z konektoru USB.
Když je spotřeba spotřeba Vašeho spotřebiče napájeného z USB do 1A, tak Vám lineární zdroje s LM317 vyhoví.
Ale nezapomeňte na pojistku na straně + 12V . Pojistku jen o něco vyšší než je odběr Vašeho spotřebiče s USB.
Hotové moduly zdrojů pojistku nemají. Umístění do nehořlavé krabičky. Větrací otvory pro odvod tepla z chladiče
vlastní cirkulací vzduchu .Pro Vaši představu. Při odběru 1A na straně 5V bude se na chladiči při vstupním napětí 13V
ztrácet výkon 8W, který je ve formě tepla na chladič. Ztrátový výkon 8W se protopí.
A teplo musí z nehořlavé krabičky otvory ven.Můj příběh podle skutečnosti s požárem domu
popsaný nahoře nemá odradit a zastrašit, ale varovat. Pokud se na instalaci hotového lineárního zdroje do auta
necítíte, měl by to zvládnout autoelektrikář.Ale pozor, stále budete mít v autě zdroj , zabudovaný na vlastní riziko ,který neprošel atestem 8SD. A nemám žádný přehled o zdrojích, které takový atest mají.
Asi víte, že problém s atestem 8SD může nastat v okamžiku, kdy by se s autem něco stalo, někdo napsal do protokolu, že
v autě je zařízení, které nemá atest 8SD a pojištovna by odmítla plnění. Pokud se nic nestane , nikdo atest 8SD většinou nevyžaduje.Ale mně se jednou na pravidelné technické prohlídce ptali, zda světla pro denní svícení dodatečně montovaná mají atest 8SD.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Pajin
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 05, 2017 10:37 am
Reputace: 0

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od Pajin »

Děkuji,
O vámi vybanem řešení už jsem slyšel, ale právě k vůli jeho zahřivací vlastnosti jsem od něj upustil. možná by šlo nějak zařídit přivod vzduchu minimálně odvod tepla ale nevím zda se to bude dát uskutečnt. :(.

Děkuji každopádně už jsem dl než jsem byl na začatku s vašimi radami.

Vy tady pořád mluvíte o zjištění odběru zařízeni. :D budu tam strkat telefon /y. Iphone 6-7, Samsung galaxy S6. jako firemni china 5,5" homtom :D. Jaký maji odběr opravdu netuším nabiji je proud o 1-2 A v normalní nabiječce v zasuvce.dle toho usuzuji ze odber bude oneco mensi jelikoz se staiha nabijet a zaroven je pouzivat okorat u chini homtop je to skoro tak ze kdyzjej pouzivam pri nizke kapacite sotva se dobije v zasuvce doma natoz v aute. ael to jsem asi trochu odbocil ze?

Já si na kompletaci stale netroufám. :(

Udivujeme že v roce 2017 :D stale neni kdyspozici reseni pro tak baanliní věc jako je nabiti telefonu pres USB aniž by to mělo nějaké vedlejší učinky. něco co netopí neruší je pekne zapouzdřené připojí se na plus kostru jedeme :D

Co tohle řešení je ktomu i certifikat a k rušení pry nedochazi dle prodejce. jen ta cena je :(
http://www.conrad.cz/vestavna-usb-zasuv ... a.k1172665
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od kyocera »

U Conráda máte možnost zboží zakoupit, vyzkoušet a když Vám nevyhovuje tak vrátit.
Cena u Conráda není vysoká, pokud tuto cenu srovnáte s cenou ve značkovém servisu Vašeho auta.
Myslím, že cena za 1 hodinu servisní práce ve značkovém servisu Vašeho auta je 750Kč /hod nebo 1tis.Kč / hod.
Vracet zboží do Číny se nevyplatí. Doprava do Číny je často mnohem dražší než je cena zboží.
Naopak z Číny do Evropy mají čínští prodejci poštovné dotované od čínské vlády.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Pajin
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 05, 2017 10:37 am
Reputace: 0

Re: DC/DC měnič 12V to 5V 3A 15W - rušení rádia

Příspěvek od Pajin »

An pokud by to opravdu fungovlo jak mam bez vedlejsich ucinku tak by to bylo perfektni reseni i s cenou jaka je.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek