Gridfree menič novinka

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Gridfree menič novinka

Příspěvek od bylg »

Brouzdanim jsem nasel nejakou novinku, co si o tomto menici myslite? Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site. https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... 5-90V.html
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od kyocera »

Myslím si tohle, že absolutně nulovému přetoku do sítě proudové čidlo limiteru nezabrání.
Ostatně v návodu je ta formulace uvedená takto :
Limiter slouží k omezení množství energie, kterou měnič GridFree může generovat tak, aby množství
přebytečné energie vygenerované solárními panely bylo zanedbatelné, popř. žádné, protože v některé
zemích uživatel za přebytečnou energii dodanou do rozvodné sítě platí.
Konec citace z návodu.
Dále limiter sníží výkon měniče ale dále se už nevyužijí žádným způsobem přebytky el.energie z FV panelů.
A podle požadavků DS by takové zařízení mělo být od sítě galvanicky oddělené.
Tedy plus ještě oddělovací transformátor na straně AC.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
miros
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 29, 2017 10:40 pm
Reputace: 1

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od miros »

Tento chlapik pouziva tento menic iba v noci zo svojej power wall. Ma tam celu seriu videi o vystavbe.
Mna osobne inspiroval, a aj vdaka nemu mam zaujem o FV. Avsak jeho cestou tu asi nikto nepojde.

https://www.youtube.com/watch?v=4OcHIRkL5zc

Idea je taka, ze vdaka limiteru nemina v noci/po zapade slnka zbytocne drahu energiu z bateriek do distribucnej siete. Do DS mu tecu radovo 10tky Wh, nie cely mozny vykon grid tie menica.

Ma dva solarne zdroje. Jeden denny, to su iba panely bez baterii a denny grid tie menic. Tam ma velke prietoky, ale tie neriesi, lebo idu priamo z panelov. Druhy nocny zdroj, to je powerwall z baterii 18650 nabijana cez den a v noci vybijana cez spominany grid tie menic.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rva »

bylg píše:Brouzdanim jsem nasel nejakou novinku, co si o tomto menici myslite? Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site. https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... 5-90V.html
Je vidět, že postupně jsou vyvíjeny i speciální aparáty, aby vyhověly neobvyklým požadavkům místního trhu s elektřinou. Předpokládám, že se objeví i nesouměrné 3-fázové měniče. Proč má ČEZko takovéto neobvyklé požadavky je tajemstvím.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od tomas »

Tu funkci limiteru umí i síťové měniče Fronius, Kostal a hybridní všechny, nic nového v tom nevidím.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od tomas »

rva píše:
bylg píše:Předpokládám, že se objeví i nesouměrné 3-fázové měniče. Proč má ČEZko takovéto neobvyklé požadavky je tajemstvím.
Nesouměrné 3 fázové měniče na trhu existují.
Tajemství to není, je to energetický podvod pro distributory, navíc si tak mohou i vykazovat vyšší účinnost distribuce (v některých místech už i nad 100%, už překonali supravodiče) a vysávat dotace aniž by něco pro skutečné zvýšení účinnosti distribuce udělali.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
skiam
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 07, 2016 10:11 am
Reputace: 1

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od skiam »

bylg píše:Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site.
Opytal som sa priamo i4Wifi:
měniče máme vyzkoušené.
Měnič nikdy nevyrábí 100% spotřebovávaného výkonu a nechává ze sítě téct cca 10-20W právě z důvodu vypnutí spotřebičů, aby k přetokům nedocházelo. V extrémních případech může dojít maximální k mikro-přetoku řádově ve zlomku sekundy, který se projevuje stejně jako chování mikro-zdroje (spotřebiče, které při vypnutí pouští malé množství energie zpět, jako el. motory, svářečka apod.)
Tyto měniče plně splňuji české normy, pak pouze předpokládám, že slovenské normy budou stejné nebo srovnatelné.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Zajímavá věc, být to na trhu před pár lety, tak bych to vyzkoušel (za tu cenu).
Rozsah 50-90V je poměrně nešťastně zvolen. Pro některé bude moc vysoký (s paralelními panely, a to i s 72 článkovými), pro většinu zase moc nízký (s obvyklými sériovými stringy).

Určitým utěšením je, že se prodává údajně i typ GF-SUN-1000G2, který má pouze 1000W a rozsah 25-60V. Pro tak malý výkon (1000W) bych totiž možná raději volil paralelní zapojení. Má lehce vyšší ztráty, ale je bezpečnější (i na dotek i pro případné hasiče, kteří mohou na takovou střechu bez problémů tankovat vodu i při oslunění panelů) a odolnější vůči zastínění.

Z návodu není jasné, jestli podporuje přepanelování (například jako Tristar, tedy např. 1500Wp zapojených do 1000W měniče, zabudovaný omezovač by to mohl zvládnout). To je poměrně důležitá informace.

Jinak je to za tu cenu celkem pěkné, dá se říct, že i 1000W pokryje převážnou většinu spotřeby (kromě několika chvilkových žroutů a obvyklého 2kW bojleru) a může podstatně zmenšit celkovou spotřebu. Nevýhodou pro někoho může být nutnost táhnout senzor až ke vstupu fáze do domu. Například u mne je to od výstupu ze solárního pole až na druhé straně domu v kabelové vzdálenosti cca 15 metrů a za třemi zdmi. Tedy nevím, jak bych to realizoval a ani netuším, jak dlouhý může být přívod k senzoru. Tedy téměř nepřekonatelný problém...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Já jsem si ten 1kW invertor koupil, stále se mi nedaří ho rozchodit.
Jako invertor funguje spolehlivě, když ho přepnu do "limited" modu, tak na displeji zaznamená spotřebu ale nepřifázuje se.
Přepanelovat jej rozhodně lze, protože se dá připojit i na akumulátor.
Připojil jsem ho na pole 2S3P z 230Wp panelů. zrovna se chystám psát mail na technickou podporu na i4

Náhradní proudový transformátor se dá koupit za stovku na ebay, konektor stojí další dvacku, takže se dá udělat i remote instalace. V podstatě může být libovolně dlouhý, jen bych ho připojit správně dimenzovaným vodičem. 15m vzdálenost v pohodě s kabelem 2x2,5mm.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rva »

Při korektní funkci by se dal využít ne jako GridFree, ale jako MěničFree - zapojit ho na výstup z měniče a tím získat až o 1 kW vyšší celkový výkon (samozřejmě když bude slunečno). Někteří jsme to zkoušeli i s klasickým gridfree, ale ten nemá funkci "limited".
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Zajímavé, pro můj případ v manuálu popisují připojení jakéhosi "externího limiteru", který může být spojen s hlavní jednotkou až 30 metrovým kabelem, je-li hlavní jistič daleko. Tento modul jsem ale v nabídce i4wifi nenašel, ale možná jen špatně hledám.
ota píše:Já jsem si ten 1kW invertor koupil, stále se mi nedaří ho rozchodit.
Ahoj Oto,
- zkoušel jsi nacvaknout měřící trafo na přívod do domu také obráceně (měla by tam být nějaká šipka, odhaduju, že to není jedno, kterým směrem je tok proudu do domu). Při takové závadě by to odhadem dělalo, co popisuješ. Je i možné, že to nějaký zblblý číňan obrátil v konektoru, pokud ti šipka směru proudu na senzoru souhlasí. Rozhodně bych to zkusil obrátit, nelze nic pokazit.
- máš skutečně měřící trafo (senzor) až na přívodu do domu? Jinde - dál, až za spotřebiči - to nebude fungovat.
- musí se to nacvaknout pouze na tu správnou fázi, ne na oba vodiče i s nulou, nebo jen na nulu, nebo na jinou ze 3 fází, jen pro případ, že to někdo neví, ale to by neukazovalo ani spotřebu
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Aha, šípky jsem si nevšiml. Nacvakl jsem ho jak se vešel do rozvaděče mezi přívod ze sloupu a hlavní jistič.
Spotřeba na fázi se na na displeji zobrazila, tak jsem si říkal že to bude OK.
Podle mě u MTP nezávisí na směru ale možná je to nějak fázově posunuté.
Pokud to bude fungovat tak jak popisují tak to bude průlomová technologie.

Testoval jsem 1kW měnič s 48V baterií a krásně se přifázoval, dával okolo 900W. Samozřejmě připojovat přes rezistor 20Ohm, jinak způsobí nabíjecí proudy elektrolytů nechutnou jiskru - mě teda dost vyděsila.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Botas »

No kdyby to fungovalo bylo by to super.
Taky do budoucna po něčem takovém pokukuji jelikož máme dvougenerační dům.
U sebe už to bude víceméně ostrov kterej ukrmím měniči i panelama.ba naopak přes léto jsou přebytky tak něco poslat k rodičům by bylo fajn. S tím že si to ohlídám a zapnu dle stavu aku a mám to pod kontrolou.
Máti opravdu její návyky nepřinutím změnit takže tohle by bylo dobré řešení a za rozumný peníz oproti nutnosti dimenzovat měniče na souběhy dvou bytů.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

ota píše:Aha, šípky jsem si nevšiml. Nacvakl jsem ho jak se vešel do rozvaděče mezi přívod ze sloupu a hlavní jistič.
Spotřeba na fázi se na na displeji zobrazila, tak jsem si říkal že to bude OK.
Podle mě u MTP nezávisí na směru ale možná je to nějak fázově posunuté.
Pokud to bude fungovat tak jak popisují tak to bude průlomová technologie.

Testoval jsem 1kW měnič s 48V baterií a krásně se přifázoval, dával okolo 900W. Samozřejmě připojovat přes rezistor 20Ohm, jinak způsobí nabíjecí proudy elektrolytů nechutnou jiskru - mě teda dost vyděsila.
Tak dej vědět, až se ti to povede nacvaknout obráceně, jestli to bude fungovat. Spotřebu to bude asi ukazovat v absolutní hodnotě, tedy ji to asi bude ukazovat kladnou tak jako tak. Ovšem už to nepřifázuje, protože si to myslí, že jiný střídač už to přehnal a žene energii ven z domu.
Ano, proud s napětím mohou být fázově posunuty (v podstatě jsou v praxi posunuty téměř vždy), jejich posun se definuje jako účiník (= cos Fi = kosinus vzájemného fázového posuvu mezi proudem a napětím elektrického obvodu. ).
Viz graf (účiník jsou ta čísla od 0 do 1).
Obrázek
Všimni si, že nahoře je odběr a dole dodávka. Pokud otočíš senzor, převrátíš celý graf o 180°. Z obrázku je i zřejmé, že pokud někdo vyrábí i spotřebovává, tak by měl mít správně na domě namontován 4 kvadrantní elektroměr (viz 4 kvadranty na grafu), který dokáže měřit dobře v jakémkoli bodě zobrazeného kruhu 0-360°.

Jinými slovy - když vynásobíš účiníkem změřené napětí a proud, dá ti to skutečnou spotřebu, nebo výrobu, na daném vedení (drátech).

Předpokládám, že tu šlupku ti to dalo na DC straně, tam jsou opravdu obrovské kondenzátory. Mám v 2kW měniči taky slušné. Při pokusu připojit to na solár za běhu to normálně svařuje dráty (raději nezkoušet).
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od JonasPP »

No ak je to taka pecka ako sa zda,že to môžem napojiť aj priamo za menič,tak to bude bomba.Nebude musieť už nik kupovať 4KW menič,ale slabši + toto.Ja mam trebarz 2,4KW axperta a ak chcem napojiť celkovo dom,tak potrebujem sem tam aj 3,5KW .
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

No asi tak. Pokud to funguje, jak je popsáno, tak je to konečně cenově dostupný přístroj pro malé instalace, který může zabránit přetokům energie ven z objektu.
To je sice z pohledu korektnosti vůči distributorovi správné, ovšem finančně to snižuje návratnost. Ta je nejvýhodnější, pokud jsou přebytky využity a ne ponechány na střeše. Tedy by bylo výhodnější, kdyby to mělo ještě výstup na nějakou zátěž, do které by to přebytky přesměrovalo (bojler, atd). Ale i tak se mi to líbí, pokud to Ota rozchodí tak, jak to má údajně fungovat. Jsem tedy zvědavý na výsledek. Cenově je to srovnatelné s obyčejnými gridfree podobného výkonu, tedy tam nelze nic vytknout.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Na tom senzoru je doopravdy šipka. Tak senzor otočím a podám zpravu. Jen nestíhám byt doma za slunečního svitu tak snad o víkendu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Tady http://www.ebay.com/itm/External-Limite ... 64pDhg0_Gw je ten externí limiter. Cena cca 2140,- (+ případné celní poplatky a DPH). Je stejný ke všem 3 typům tohoto přístroje (2kW, 1kW 50-90V, 1kW 25-60V). Přívodní kabel k hlavní jednotce může mít až 30 metrů.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Už to běhá, opravdu stačilo otočit ten sensor, díky Solárníku za postrčení správným směrem.
Na panelech 60V, ze sítě bere 7W spotřeba domu krytá měničem 42W. Solární pole je 1,4kWp

Nevýhoda je displej velikosti poštovní známky. Pokud má někdo slabší oči, doporučuji dobré brýle nebo lupu.
IMG_1613[1].JPG
Náhradní sensor, nebo pokud je potřeba externí se dá pořídit za 80Kč zde:
http://www.ebay.com/itm/100A-SCT-013-00 ... SwCGVX3BYF
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od tomasko »

Zdravim
mal by som zopar otazok.
1. je mozne nejako nastavit spotrebu zo siete (tych 7W) ?
2. je spotreba zo siete vzdy rovnaka, alebo sa nejako meni pocas dna, pripadne je ina kazdy den, teda nahodna?
3. aky typ panelov mas k tomu pripojeny? ja uvazujem o amorfoch.
4. ako daleko mas od tej krabicky umiestneny ten snimac so sipkou?
5. nestacilo by ten kablik k tomu snimacu len predlzit (miesto kupovania dialkoveho cidla)?
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek