Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Pre začiatok pozdravujem každeho solaromaniaka tohto fora. :D
Ja tiež ako každý na fóre mam tuto chorobu,dá sa povedať,že už od roku 2001 kedy som z tým začal,ale to tu račej nebudem komentovať,lebo je toho kvantum.Začnem račej od tohto obdobia a elektrárne ktorú momentálne montujem a mam.
e-bike
e-bike
DSCN5438.jpg (41.22 KiB) Zobrazeno 4929 x
Začnem umiestnením a druhom panelov.Podla fotky z drona je už zjavne čo mam a jak je to uložene.Priznavam,je to bieda,ale na obranu len toľko,že pred rokom som sa nasťahoval do staršieho troj-generačného domu,čo bolo prioritne sfunkčniť a tak na solarka neostalo dajak času (hlavne ak som v dome sam chlap a 3 ženské).Základ sú solarka kyocera 185 a 210W.Maju svoj vek a tak nerátam,že fungujú na 100%,ale idú dobre,čo je hlavne.Ostatne sú mix poly,mono a amorf technológie,dokonca jeden je homemade,čo je otočený úplne opačne ako ostatne.Jedna sa z hruba o 2KWp.Budova na ktorej sú solarka,vlastne cela elektráreň je hospodárska budova vzdialená 25m vzduchom od domu.Sklon strechy je 5 stupňov a otočená ZZS.Ako je vidieť polku dňa strechu tieni strom,ale ten mam v plane postupne skracovať až na úroveň kedy nebude tieniť slnko.Fotka je robená asi hodinu pred západom slnka,tak je vidieť na tieni v akom je smere.
Foto z lacného drona.
Foto z lacného drona.
V jednej miestnosti mam vlastne to ostatne.
Batérie mam LiFeYPO4,ale niesu moje,teda nebudem ich nijak hodnotiť,len spomeniem,že majú nameranú kapacitu 13KWh a sú to 300Ah články.
Bateria.
Bateria.
Menič používam Axpert MKS Plus 3000VA na 48v.Potom ako zálohu plánujem nahodený 1700W trapéz menič na 12v,len musím dotiahnuť podrobnosti.
dnešná foto
dnešná foto
Lepši pohľad.
Lepši pohľad.
Na prebytok používam už tu na fóre spomenutý vytažovač,ktorý sa napojí pravdepodobne na 2KW bojler.Momentálne napojený na ohrievač v miestnosti.
podoba pred zapojenim.Neskutočne jednoduche.
podoba pred zapojenim.Neskutočne jednoduche.
Ostatok ešte nemám dorobený,tak to sem dám postupne.Vlastne cele to prestavujem a dokončievam,tak vzhľad sa mení.
Toľko v skratke,hádam to niekomu pomôže,ostatok podrobnejšie doplním časom. :))
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Parada, konecne vidim tvoju elektraren. Drzim palce s prestavovanim a este 300x prerabanim. :mrgreen: inak pecka pohlad z drona. Uz dlho sa lakomim a stake to nakoniec vzdam a nekupim, ale vidim ze asi kupim aj ja, uz len kvoli takej fotke. :mrgreen:
Co to mas za drona?

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Drona mam MJX x600 z HD kamerov.Cele + dajake nahradne dielce a baterka za 20€ :yes:
Inak dneska som zas niečo montoval,tak po dokončeni prihodim dalšie foto.Len dlho som sa hral z hodinov,lebo testovaciu jazdu namerala 4,7KWh z vytažovača,len bolo fest pod mrakom,tak som ju testol a merala asi o 75% viac ako mala.Nevedel som ju nastavovať,ale už viem,tak pre istotu meria o dajake percento menej,nech mam aj rezervu.Inak ten vytažovač je taka bomba vec,že nepotrebujem mať nastavene ani koncove napätie na regli,iba niečo čo pohlti tu energiu naviac.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, u mna to taktiez urcuje len vytazovac. :-) Dik, drona si kuknem.

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No dneska som trocha montoval a konečne som napojil dom na menič.Zatial sa jedna len o jednu chladničku,LED telku a skoro cele osvetlenie v dome (prevažne LED žiarovky).Uvidim ako sa to bude chovať a po mesiaci znova niečo napojim.
Zopar foto nech je na čo pozrieť.
Jedna sa hlavne o 12v vetvu.Kablovane zo stropu je od solarok na streche,len to čaka na celkovu rekonštrukciu.
Namontovane regle.
Namontovane regle.
Tu su baterie pre 12v vetvu.Su už slabunke,lebo aj pri plnom nabiti sa pri 900W zataži skoro odpaja menič,bo napätie okamžite klesne pod 11v,ale na učel osvetlenia,drobne naradie,noťas a zaloha pre pripad nudze postačuje.
Zmes olova 6 až 11 ročneho.
Zmes olova 6 až 11 ročneho.
Ešte dajaka fotka ako to mam po menšej dekoracii. :read:
Na chladiči je rele od vytažovača.
Na chladiči je rele od vytažovača.
Do domu to mam potiahnute pôvodnym kablom 4x6mm ,ktory ani netušim kadial vedie,ale zaklad,že jeden koniec je v rozvadzači a opačny 30cm cez stenu vedla axperta.Napojenie som okukal od chalanov tu z fora,teda vstup do meniča
Uzemnenie,Faza,Nulak,
vystup je to iste.To znamena 5 kablov.Ale ak sa to spravi podla stareho zapojenia,de je nulak spojeny z uzemnenim,tak mame z 3roch kablov iba jeden.
V skratke som to napojil takto.

žltozeleny je spoločny vodič nulaka a uzemnenia.Jak na vstupe,tak aj vystupe.
hnedy som použil ako privod fazy z DS,hnedy aby bolo jasne ktory to je.
Čierny 1 som použil ako privod do rozvadzača.Prepinačom 1-0-2 sa tento spoji z hnedym kablom,
teda DS,alebo napoji na axperta.
Čierny 2 použijem na privod faze spinanej cez SSR rele,teda vytažovača.

Axpert toto zapojenie ani trocha nerozhodilo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JiříK »

Máš móóóc pěkný elektroměr! Který je to rok? Tipuju 1940-1950. :yes:
Zbytek máš taky fajn, jen mi nejde pod nos ta montáž na OSB desce.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

JiříK píše:Máš móóóc pěkný elektroměr! Který je to rok? Tipuju 1940-1950. :yes:
Zbytek máš taky fajn, jen mi nejde pod nos ta montáž na OSB desce.
Elektromer ma na sebe rok 1960.
OSB doska ma hrubku 1cm a je to dalšia vec čo som nemusel kupovať.Okrem zakladnej elektroniky som nič nekupoval.Vlastne z fotiek su kupene len meniče,regulatory a solarka.Ostatok je čo som našiel,zachranil pred kontajnerom a dostal ako dar,alebo mam požičiane.Proste de niet € na každu sučiastku,tak postači čo dom da.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

JiriK mieril na to ze doska je horlava, v horsom pripade by sa mohlo nieco stat pri nejakom skrate. :wink:
Ale klobuk dole, minimalna investicia a pekny vysledok. :wink:

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Tonicek »

Elektromer je paradny. Sam som zopar stoviek namontoval a mam este jednu paletu zabalenych v sklade.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Ja viem,že išlo o horlavosť.No problem je,že polovica veci čo som použil je z dreva,alebo inak horlaveho materialu,popripade prechadza okolo dreva.No ale ako som spomenul.Bud pracne a zdlhave montovanie priamo na stenu,alebo kusok dreva čo sa na neho ľahko montuje.Proti skratu mam na každom kusku drôtu dajake istenie,alebo odpojenie.Su to prevažne stare a použivane sučiastky,ale každu mam otestovanu.Kable som použival prevažne tvrde,že sa nedotykaju OSB dosky.Časom ak sa najde iny material,alebo ine riešenie,tak to znova budem prerabať,ale na teraz to postačuje.
Inak dneska krasne svieti slnko,tak uvidim kolko energie bude spotrebovanych za meničom,lebo cez hodinu ide aj vytažovač.Za noc (17:00 - 7:00) namerala hodina necelu 1KWh.Prevažne osvetlenie,chladnička,WIFIna,nudzove odoberatelne osvetlenie a dajake ine smetie,čo nonstop konzumuje energiu.Telka sa nepozerala,tak iba jej staly odber 0,4W a noťas asi 3 hod.Je nas doma 5,ale zasuvky mam napojene iba Ja,lebo mame sa zadarilo pustiť ruru,mičku aj kanvicu naraz a okamžite ističe len strielalo.Sestra tiež fen,kanvica,mikrovlnka,tak iba len čo som priatelku poučil ako sa ma spravať a bude to v poho.Nechapem z akeho dôvodu su ženske tak naročne na enerie,okrem priatelky,ta ma fen iba 1200W,aj to ho skoro nepouživa,kanvica ma tiež 1200W a sa pusti iba raz za deň,aj to na jednu šalku.

škoda,že som nezohnal viac hodin,aj na meranie pretečenej energie zvlašť,lebo rad by som vedel,že koľko do čoho ide.Digitlny budik inak ani nezaznamenal prietok z vytažovača.Stale ukazoval nulu,aj keď zo slnka išlo 900W,Až jak sa spotreba rovnala prikonu tak merač začal merať.To bolo okolo 1000W.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

Ženským by som dal do kuchyne takéto niečo:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C3%ADtadlo
https://en.wikipedia.org/wiki/Abacus

Každý riadok = jedna fáza resp. 1 menič. Na riadku max. počet guličiek = x ampérov ističa.
Potom by som ich naučil, že zapnutie 1200 W konvice = pridať 6 guličiek.
Zapnutie rúry 1800 W = pridať 8 guličiek.

Ak už nie sú voľné guličky, musím počkať kým vypne rúra či kanvica, aby som mohol
x-guličiek odobrať. :)

Alebo im to naprogramovať ako app na Android. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No to počitadlo by som aj bral,len v trojgeneračnom dome to bude obtiažne,lebo mam iba jeden menič,no do dalšieho investovať zatial nemôžem a aj napojenie by išlo poriadne do financii.

Dnešne slnko krasne svietilo až do večera.Nemam ani ponatia koľko energie išlo do domu,lebo vytažovač pohltil prevažnu časť a zaznamenalo sa to spolu na hodine.Ale hodina ukazala presne 4KWh za axpertom,+ to čo sa spotrebovalo v noci.Odhad je 5,5-5,8KWh priamo zo solarok.Dneska bol priemer dodavanej energie 630W,lebo počas dna som bol niekolko krad pozrieť na axperta a stale ukazoval nad 600W.To ten tieň zo stromu a zla poloha solarok takto znižuju dodavku energie.Zajtra to skusim dajak poriešiť a prihodim dajake foto.Ak nebude fukať,tak aj z dronom dačo nasnimam.

Škoda,že sa tu na fore nedaju priamo pustiť aj videa,by som aj tie pridal.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No dneska vonku u nas fuči vietor,ale aj napriek tomu som spravil zopar fotiek.Niesu nič moc,ale čo keď dron ma iba zakladnu stabilizaciu bez barometra a gps,tak aj toto je super kvalitka.Chcel som odfotiť ten strom,čo tieni solarka.Pred rokom som z neho už zrezal 2m,ale hnusak dvihol konare asi o 1,5m ,teda znova tieni.
PICT0003.jpg
PICT0001.jpg
Chcel som aj z 50 metrov odfotiť a zaznačiť trasu slnka,ale poryv vetra v takej vyške bol nad schopnosť drona a bol som rad,že som ho dostal na zem. Upravim teda staršiu foto.Modre značenie bude zima a žlte leto.
20170123152005.jpg
Menšie zhrnutie.Vonka mame poriadne zamračeno a poletuje aj sneh.Solarko dava nad 400W a nočna spotreba bola 0,64KWh.Dneska ale trocha nechtiac som zaznamenal nabeh chladničky.Mam napojeny aj stabilizovany zdroj a ten na sekundu zavrčal a chvilku na to sa rozbehol jeden ventilator na meniči.Natukal som na axpertovi a vidim spotrebu 140W,tak som vedel,že sa jedna o chladničku.Dufam,že taketo nabehy zvladne menič a hlavne ostatne spotrebiče.Chladničku mam INDESIT kompresorovu fakt veľku a neskutočne lacnu.Model už netušim.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak prihadzujem fotku asi z 80m.Musel som ju orezať,lebo bola veľka a aj susedia maju na svojom pozemku neskutočny neporiadok,tak som nechcel tak verejne ukazovať.Však stači čo je vidieť vedľa solarok.
Na fotke som aj naznačil de za stenov sa nachadza menič to je ta zelena šipka,rozvadzač je ta červena a ta žlta ukazuje zatienenie rohu solarka teda odstavenie jedneho stringu.Ak dakoho napadne ako najlepšie poukladať solarka,tak som otvoreny navrhom.Chcel som aj na dom,len tam ma strecha sklon asi 15stupnov a aj cela elektrareň by sa musela presunuť do domu.Inak fotka bola robena 15:10 dnes teda 14.3.
upravena foto dron 50m.jpg
Takto mam jednotlive stringy.Zelena,červena a žlta su panele kyocera každy je spajany 2x 185W+210W.Prudovo su skoro rovnake,tak je to v pohode.Ostatne mam 3ks amofne,ale davaju od 5 do 7W,3ks MONO 20W,6ks POLY 20W,tie mam poprepajane medzy sebov tak,že davaju svoje maximum asi pri 52v.Toto cele som ešte prepojil cez homemade panel fukčnych 70W a najstaršieho člena asi 50W.Mal som ich tam skorej ako Kyocera,tak som ich chcel dajak napojiť a takto sa to len dalo.
Rozloženie stringov a prdpoklad buduceho založenia.
Rozloženie stringov a prdpoklad buduceho založenia.
Biele znazornenie je asi buduce založenie dvoch stringov a ostatne len naklonim namiesto tych malych zmixovanych panelikov. Hadam to bude dobre,lebo cez zimu neskutočne fuka vietor iba smerom od SZ a tam de planujem solarka bol nonstop nafukany sneh okolo 40cm.

Som aj dumal nad veternou turbinou,lebo tu fuka viac ako polovicu roka,len ta cena za tu srandu je premrštena. :?
Dokonca už aj mam stožiar,bo som mal na pozemku rozhlas a rušil sa pred rokom,tak Mi ostala 8 metrova kaskadova rura. :mrgreen:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Je to hezký začátek, líbí se mi tvoje nadšení a schopnost udělat s málo prostředky funkční systém.
OSB deska není pro elektroinstalace vhodná ale budeš to ještě mnohokrát předělávat a dobře se do ní šroubuje tak to chápu.
Tak pokračuj a ať i slunko svítí a strom nestíní...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Iba menši postreh pri rannom odpise stavu hodin.
Od zapojenia solarok na dom klesla priemerna spotreba o 1,7kwh denne z DS(čisto moja spotreba el.energie z priatelkov,+kopec svetiel v dome),tak jak bude čas dalšie domace rozvody napajam na solarka,nech to čislo ide hore.
Teraz zla sprava,hodina čo zaznamenava pretečenu energiu za axpertom sa v piatok zasekla pri pretačani na 500,00KWh.Pri napojeni tam bolo 470.Budem ju musieť demontovať a zohnať niečo ine.Davnejšie som našiel v robote jednu digitalnu trojfazovu hodinu z infra prenosom udajov.Testol som ju a dal kolegovi,už ani neviem pre čo.Mala natočene viac ako 4MWh .Uvidim či ju použiva a či ju potrebuje.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska rano o 6:20 je slnko nad obzorom a podla tieňa je vidieť jeho smer.Som aj naznačil červenou čiarou,ktory kam smeruje.Slnko je ešte strašne nizko pre to susedova strecha tieni moju strechu.Inak je v rovnakej vyške ako moja.Do leta sa ešte posunie slnko,tak umysel premiestniť 2 stringy na strechu de som to označil bielou bude asi najidealnejši. Momentalne solarka dodavaju okolo 5-10W a pokiaľ viem tak ani za hodinu to nestupne na 100. :?
Přílohy
dalšia foto z drona. :)
dalšia foto z drona. :)
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dnešny ranny odpis ukazal zniženu priemernu spotrebu domu o 2,07KWh denne.Je na čase presne vedieť kolko energie ide zo solarok do domu,že to zaprezentujem v domacnosti rodine.Viete Mi dajak poradiť čo bude najlepšie,lebo tie hodiny ktore mam sa dajak zasekavaju a digi hodiny za 7€ z aliho neviem či zaznamenavaju dostatočne presne.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rva »

V tomto mám rád mechanické počítadlo, které se nesmaže, jako nějaké elektronické měřidlo. Používám na vstupu do měničů a na výstupu každého měniče od mého oblíbeného dodavatele https://www.aliexpress.com/item/10-40-2 ... 03554.html Má to i blikací LED a impulzní výstup, které nevyužívám.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska mame znova biele zasnežene rano,hold ala TATRY,tak som ako každy pondelok rano spravil odpis spotreby plynu a EL. Ale zhrniem najskôr čo som zmenil a kedy.
Teda napojenie mojej z 3ch domacnosti ostalo na solarka celkovo,trištvrte svetiel v dome je tiež na solarka,ale som dopojil kondenzačny kotol a ešte jednu asi 15ročnu chladničku od whirlpoolu v pondelok 10.4. po obede.
Ta chladnička bude evidentne najhorši žrač energie v dome,lebo spotreba okamžite klesla o dalšie 2KWh na deň.Kotol som meral a ten skonzumuje priemerne 0,4KWh na deň.
Je možne aby chladnička spotrebovala 1,5KWh denne?Moja nova raz tak veľka ma nameranych vždy do 0,6KWh a to stala necelych 250€,teda o polovicu menej.
No aby som to teda uzavrel,tak aktualnu spotrebu mam 3,86KWh denne ako priemernu tyždnovu spotrebu EL. energie.
::pv::
Solarka za 7 dni iba 2 naozaj škarede dni nedotlačili baterie až k aktivovaniu prebytkov.
Presne čisla budu,až jak docestuju merače,ktore Mi objednal teda aj zaplatil kamarat,za to,že mu chodievam pomahať na dom a nič za to nechcem.Čo už,znova hadať sa znim už nechcem,že mu chcem zaplatiť :dontknow:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět