Kam dát baterii?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am
Reputace: 0

Kam dát baterii?

Příspěvek od dave100 »

Zdravím,
chtěl bych umístit baterii do místa, kde nebude vytvářet žádné nebezpečí.

Vlastním typ AGM, která není tak nebezpečná jako klasická baterka.
Nicméně mám obavy, že mohou vznikat nějaké výpary, které jsou zdraví škodlivé.
Ptám se proto, že nemám jinou možnost, než mít baterii v pokoji.
Jsou nějaká ryzika?

Vymyslel jsem a už skoro postavil odvětrávací box, ve kterém baterii uložím.
Odvětrání jde ventilační šachtou.
Proudění vzduchu vykonává první ventilátor, druhý horký vzduch žene pryč.
http://dave100mb.rajce.idnes.cz/Plocha/#bedna2.jpg
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am
Reputace: 0

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od dave100 »

Ještě přemýšlím nad tím, jak vyřešit sepnutí ventilátorů tak,
aby se rozeběhly při nabíjení a nebo při překročení teploty 20°C :shock:
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od avatar »

teplotni cidlo ktere ma ovladaci rele . Dalo by se rici jakýkoli pokojový termostat jen ho vrazis do krabice nastavis a hotovo

nebo mit baterky a regulator uplne v jine mistnosti
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am
Reputace: 0

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od dave100 »

Trošku jsem se díval po jiném řešení, protože uhlídat v pokoji nižší teplotu než 25°C
je v létě skoro nemožné. A jakmile je za touto teplotou dost rychle klesá životnost baterky.
Vyřeším to asi tak, že ve spodní koupelně, kde je i přes notná vedra ještě nějaký ten chlad
udělám vlastní okruh, použiji rozvody elektryky ze zásuvky a potáhnu to nahoru. :idea:
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od dedo2 »

...alebo,skusit spínat ventilátor spinacimi hodinami.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od rimi »

Kdybys pouzil jen jeden vetrak na odtah a na nasavani udelal mnohem mensi diru? Vyresil bys tak i mozne netesnosti v bedne.
A co pouzit nejaky 12cm PC vetrak, napajeny jen tolik, aby se sotva tocil?
V PC ho bezne zapojuju mezi 12 a 5V, a tech 7V mu bohate staci na spolehlivy rozbeh a pritom o nem neni slyset a ma zivotnost naveky

A jestli budes delat diry pres zed, nasavanim do protilehle mistnosti by ses mohl inspirovat tu:
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... fa074235df
Mimochodem, moc zajimavy zpusob pritapeni.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od vata »

Asi dost záleží, čím ty baterie nabíjíte. Někteří výrobci u svých VRLA dovolují max 14,10V absorpční napětí při 25 stupních, to snad ani plynovat nemůže. Já mám rouno ve sklepě, ve kterém spousta nářadí a železa, a nevšimla jsem si zatím nějaké zvýšené koroze nebo tak. Otázka odvětrávání mě začala zajímat až teď, když jsem tomu postavila takové hnízdo, které chci trochu zateplit a tím pádem i dost zatěsnit. Nikdo mi neodpověděl, takže zatím žiju v pohodlnější představě, že rouno prostě neplynuje :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od Havlas »

Rouno plynuje, mám ho vedle sebe a při absorbci je slyšet odpuštění přetlaku přes ventily. Jen to je jen vodík a kyslík. Nesmrdí, nekoroduje. Jenom to znamená vyloupnout krycí lištu, odšroubovat ventily a jednou za čas dolít destilku.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od vata »

Tak to si budu muset ohlídat :O - jak máte nastavenu absorpci (napětí)?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od Havlas »

No měl jsem nastaveno typ 2.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od vata »

Preset 2 u TS má absorpční napětí na 14,15, to by zhruba sedělo, s tím, že je nutné vypnout tu equalizaci na 14,4. No ale jinak jsem z toho fakt zmatená - z papírů Banner, k rounovým bateriím:

Bezúdržbový provoz
Po celou dobu života akumulátoru není nutné doplňovat vodu ani kontrolovat stav kyseliny nebo hustotu elektrolytu.
...
Cyklický provoz vyžaduje hodnotu nabíjecího napětí min. 2,30 V a max. 2,35 V pro jeden článek (při 20 °C).

No naschvál, až bude příležitost, si k tomu v době absorpce sednu a budu poslouchat. Jak si pšoukne, zavolám na Banner :) Protože pokud nabíjím podle papírů, přece se nebudu do baterky vlamovat, abych mohla doplnit vodu, když by z toho voda jít neměla... Ano, tu minulou baterku jsem přebíjela (CXN) a i velké proudy tam tekly, tam to chápu. Ale ty nové nemůžou říct ani popel.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od Havlas »

Stejný pocit, poprvé když jsem slyšel to upouštění jsem se taky lekl co se to děje. Ale ty reklamní kecy jsou hrozný. Ptal jsem se praktiků - vylámat, dolévat, jinak je baterka v kopru za 3 roky, dle četnosti dobíjení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od vata »

Jinak, taky (až teď) jsem si všimla, že Banner vztahuje k 20 stupňům, zatímco TS k 25. Tzn. na TS je nutné napětí nastavit na 13,95V... A to jsem si myslela, že už to mám odladěné :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm
Reputace: 4

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od Antonio »

Moje bezúdržbové olovo počnúc U= 14.00V bublalo, vrzgalo,odfukovalo.... hodnotu napätia som vedel určiť bez pohľadu na voltmeter. Celkovo takto pracovali a relatívne rýchlo odišli 3 generácie olova /12V 100Ah/. Olovo nikdy viac... Momentálne som spokojný s LiFeYPO4. Ale prekvapenie zažívam s NiCd. Sused od trolejbusov doniesol KPM 100P. Trolejbusy išli na zošrotovanie. A tieto historické kusy šlapú na 80%.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od joseff »

ja chcu taky baterky z trolejbusu!:)
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od ixo »

Máte niekto dlhodobejšie skúsenosti s umiestnením olova na balkóne / v exteriéri? Mám totiž k dispozícii 4x 12V/150Ah OpZs a to už v malom šatníku plynovať nenechám. :o
Je umiestnenie na balkóne dlhodobo v pohode? V zime sa zníži kapacita batérií, treba zabrániť zamrznutiu - to všetko nie je problém. Iné negatíva nevidíte?
Videl som v príspevkoch, že niektorí máte batérie na balkóne, ale príspevky sú staršie a zaujímali by ma vaše cenné skúsenosti. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od ota »

Dat olovene baterky do mrazu neni dobry napad. Minimalne pres zimu bych je soupnul do satniku.
Udelal bych to tak, ze bych nad ventilky dal trubku a odtud lehke osdsavani treba do komina, nebo nekam ven. Staci maly podtlak, 12V ventilatorek kteremu snizis otacky mensim napetim,treba tak na 8V.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od vlkazajac »

Stretli sa dva zlé nápady, bohužiaľ.
Do bytu nepatrí "zalievané" olovo, ale VRLA alebo ešte lepšie LIFE.
Spoliehať sa, že mi nejaký motorček eliminuje riziko tvorenia výbušnej zmesi, je hazard.

Keďže už máte OpZs, radšej by som ich na zimu zakonzervoval v tom šatníku pri float napätí ( + monitoring napätia ) a čakal na jar, kedy môžu ísť na balkón a začať cyklovať. Za celú zimu stratíte možno 150 kWh v minimálnej hodnote.

Ak by som smel poradiť - najlepšie riešenie bude asi predať / kúpiť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od kodl69 »

Tohle byla první věc, která u mě olovo vyřadila z výběru vhodné baterie ( a NiCd samozřejmě taky). Akumulátorovnu s odpovídajícím odvětráním a teplotou s kabely kratšími než 10m jsem nebyl schopen zajistit. V jednom regálku cca
1m x 1m x 30cm mám možnost umístit cca 320Ah/48V LiFePo4, takže volba byla jasná, jenom je v tom regálku ještě dost volnýho místa...Ono jde stejně o maximum, s 40m2 využitelné střechy je systém značně konečnej, v zimě by to potřebovalo desetkrát tolik...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: Kam dát baterii?

Příspěvek od Choze »

Zdravím, chci si vyrobit skříň, do které umístím cele vybavení včetně baterií + do budoucna nějaký koťátko DC/AC

Budou tam ale olověné baterie. Zatím autobaterky. Mám v plánu oddělit od sebe prostor baterií, který bude dole, s prostorem regulátoru atd. Větrání bych udělal na oba sektory ze předu mřížkama přívod, odvod každého sektoru zezadu.

Bude to dostačující? Neplánuji do budoucna víc než 150 až 200Ah

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek