Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

ota píše:Při balancování LiFePO4 jsem během zimy zjistil zajímavou věc:
Pokud dosáhne článek napětí 3,6V, začne se mírně zahřívat. Tedy energie, kterou nedokáže pojmout částečně přemění na teplo a vlastně sám sebe balancuje. Jenže to teplo je faktor, který ten článek ničí.
Takže všechny informace prodejců o tom, že "12V zapouzdřená LiFePO4 baterie se balancuje na úrovni elektrolytu" jsou vlastně pravda. Končí to ale degradací nejslabšího článku a tedy ještě větším rozbalancováním celé baterie a nakonec koupí nové baterie.
Před časem jsem koupil čtyři používané 12V LiFePo akumulátory. Bylo mi řečeno, žečlánky jsou nejspíše vyrovnané. Po navrtání kontaktu na každý článek jsem zjistil, že 2 články uprostřed akumulátoru jsou ujeté asi o 0,2V což je dost. Je jasné, že při provozu jsou tyto články přebíjené a je jich životnost se podstatně krátí.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

Oto, ty takhle trápíš baterky? na mě začne BMS křičet při 3.6V na některým článku - a k tomu jednou v průběhu zimy došlo, na mé seskládané baterii 16s 40Ah p+40Ah p+100Ah p jsem na 100Ah článcích neutáhl jednu propojku, takže tam vlastně "chybělo" 100Ah. Je zajímavý, že půl roku bylo vše bez stížností, a ta propojka se neuvolnila, to jsem prostě zapomněl utáhnout.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ota »

Jednalo se ekvalizaci dlouho odstavených článků. Ono 3.6V jednorázově neškodí. Ještě před pár roky bylo doporučováno jako horní hranice 3 8V.
Primarní akvalizace se provádí až do 4V.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Rado
Příspěvky: 56
Registrován: pon úno 13, 2017 6:38 pm
Reputace: 0

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Rado »

Zdravím. Som tu znova.
Zaujímalo by ma aké máte skúsenosti s LIFePO4 počas zimy, napríklad keď je dva týždne zamračené, článok sa vybije na tých 3 v, treba dobíjať nabíjačkou na LIFePO4, alebo stačí čakať na slnko aj keď dlhšiu dobu a články to na tých 3 voltoch vydržia bez ujmy?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od marko250 »

Čakaj :-),nič iné.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

na 3V bez zátěže? Tak tak nízko je teda nepouštím, se zátěží na 2.9V a po odpojení zátěže jsou za chvilku na 3.2V. Při takhle nízkým napětí článků bez zátěže bych to nabíjení nabíječkou zvážil. Aspoň pár Ah.
Nevím jak kde, ale mě dnes do baterek přišlo cca 50Ah a to do rána nedokážu spotřebovat.
To Ota: ale při tom iniciačním nabíjení jsem si nevšiml žádnýho ohřevu. nabíjel jsem tuším na 3.8V do doby, dokud do baterek tekl nějakej proud.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ota »

Ze by se zahrivala nějak extrémně tak to ne ale pri teplotě 3C byla taková baterka o 2C teplejší.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

S Kodlem souhlasím - takhle nízko jsou už úplně na dně. Odpojuju nouzově bez pardonu na 3,1V v zátěži, v praxi daleko výš pod 30% SOC abych měla na pár hodin UPS pro případ výpadku. Odpojené baterky mají v mém systému naprázdno minimálně 3,3V.
Asi bych nepanikařila - druhý den do nich určitě něco málo nateče a napětí vyleze.
Asi horší situace pro lithium je skladovat je plně nabité.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dracekvo »

Mám takovou přenosnou baterku 4x36Ah lifepo a když sem tam měl připojenou nabíječku na AA a dělal refresh všech baterek co mám, tak to trvalo docela dlouho. Občas sem měřil napětí multimetrem a furt v pohodě okolo 3,2V. Jenže prostě jednoho dne mi to nedalo, batekry sem hodil na nabíječku a nateklo tam 37Ah.
Takže na malé zátěže opravdu pozor. Jediné rozumné zjištění stavu baterek na bázi lixx je opravdu pouze měření odebraných Ah.
Rado
Příspěvky: 56
Registrován: pon úno 13, 2017 6:38 pm
Reputace: 0

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Rado »

Aha, tak toto sú pre mňa užitočné informácie, mám totiž starý regulátor, na ktorom nejde nastaviť napätie a odpája mi to pri 10,8 V v 12 V systéme čo je 2,7 V na článok, reálne to bude viacej pri 3 m dĺžke káblov, ale aj tak, budem musieť najskôr poriešiť kúpu niečoho nového. Neviete o niečom, čo by meralo aj množstvo energie na vstupe, tj. prichádzajúcu energiu, z panelov do bateriek, to je asi to SOC ak sa nemýlim, buď v Ah, alebo watthodinách ?
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rva »

Každý používá něco jiného. Já jsem spokojený s
https://www.aliexpress.com/item/Hot-sel ... 86301.html
K němu je potřeba bočník
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od marko250 »

Prodává je v bazaru Abrams(měřáky).S tím napětím 3V nestresujte,když se jen čeká na přísun o nic nejde,to že je majitel cucá tak,že mají v klidu 3V je něco jiného.U mě vypínám v zátěži při 2.95V a skočí tam po chvíli 3.11V,ale baterku mám 600A.Otázka byla ale položena jinak.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

marko250 píše:Prodává je v bazaru Abrams(měřáky).
Zdravím ,

v bazaru sem nabízel hloupější měřáky ;) . Výše zmíněný model sem ještě netestoval .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ota »

V jiném vláknu se tu řeší při rekuperaci brzděním odcházející automobilní LiFePO4 články.
Při rekuperaci se dobíjí hodně velkými proudy, okolo 1C, řádově stovky ampér a rekuperace byla popsána jako důvod poškození.
Samotný proud článkům neublíží, to co je ničí je teplota interních elektrod. Ta vzniká při nabíjení/vybíjení velkými proudy a při přebíjení. Dochází k odpařování elektrolytu a destrukci grafitové vrstvy na elektrodách. Proto tedy: čím lépe se články chladí, tím vyšší proudy snášejí.

Jeden velkým proudem poškozený článek se zbytkovou 20% kapacitou jsem pokusně pitval. Zajímavé zjištění bylo že části plochy některých elektrod byly doslova přilepené na separátor, tudíž se tato plocha nemohla účastnit uchovávání energie.

Jiný článek, zcela zničený vnitřním zkratem, byl separátor mezi elektrodami velkým proudem "spečený" natolik, že se elektrody zkratovaly.

Takže, pokud budeme naše žluté miláčky v našich ostrovních elektrárnách nabíjet a vybíjet proudy do 0,2C, nebude docházet k ohřívání elektrod a jejich životnost bude daleko vyšší než se uvádí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdarvím ,

ještě bych dodal neblahý vliv prudkých a náhlých změt toků elektronů z / do *batt* . Ono přešupačení chemických procesů z vybíjení na nabíjení a z5 trvá u LiFe až několik vteřin , během kterých dostává *batt* těžce naprdel :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od mopadzi »

abrams píše:Zdarvím ,

ještě bych dodal neblahý vliv prudkých a náhlých změt toků elektronů z / do *batt* . Ono přešupačení chemických procesů z vybíjení na nabíjení a z5 trvá u LiFe až několik vteřin , během kterých dostává *batt* těžce naprdel :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
To by chtělo rozbor, neboť pak bude problém s aktivním balancováním
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kyocera »

Je pravda, že v jiném vlákně jsem se zmínil o možném zničení LIFE
Při rekuperaci. Ale tuto informaci jsem tam nedal z důvodů, že jsem nepřítel
Elektromobilů nebo LIFE. Naopak, v jiném vláknu jsem srovnal LIFE
A li ion s preferencí LIFE pro domácí FV. Jsem i přítel elektromobilů , ale
upozornil jsem na možné problémy s aplikací LiFE v elektromobilech.
Není řešení v elektromobilech LIFE předimenzovat, jak píše Abrams, Velká
Váha by v elektromobilech ještě více vadila i , ani si nejsem jistý, jestli by
Pomohlo chlazení LIFE , jak píše Ota. Tak účinné a rychlé chlazení přes umělou
Hmotu žlutých LIFE dost dobře nejde technicky realizovat.
Aby LIFE neodcházely při rekuperaci, stačí
K LIFE dát paralelně odpovídající počet a správnou kapacitu superkondenzátorů.
Superkondenzátory jsou zatím jediný akumulační prvek, kde se napětí uchovává
Přímo ve formě elektrického náboje a ne přes elektrochemické procesy.
Proto je reakce supekondenzátoru okamžitá, blesková a umí ihned absorbovat velké
Nabijecí proudy. I tisíce Ampér . Bez poškození superkondenzátoru.
Superkondenzátory převezmou el.energii při rekuperaci namísto LIFE.
A počet nabijecích a vybijecích cyklu 1 milion. Při energetickém a cenovém srovnání je
uchování el. energie 50 x až 100x dražší v superkondenzátorech .jako v elektrochemických
zdrojích. Ve srovnání s LIFE nebo li ion. Ale i superkondenzátory
časem zlevní a budeme se s nimi v elektromobilech setkávat. Zatím tuhle aplikaci
využívá elektroformule. Pokud nějaké informace dávám, dám je ve prospěch všech. Někdy
se stane, že za to sklidím i nadávky. Jako jednou od gupy, když mně nadával
v jiném vlákně, na jiný příspěvek, že jsou to opilecký kecy. Přitom nepiji
a jen jsem tehdy upozornil na potencionální možnost, jak mít levnější vyrobenou kWh.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rva »

Na měření vnitřní impedance článků používám čínský měřák SM8124. Měřák snad pracuje správně - signál o frekvenci 1kHz pouští do baterky a pokud k měřáku připojím odpor 1 Ohm, ukáže správně 1 Ohm. Na posouzení stavu různých baterii AA, AAA funguje dobře.
Idea je jednou za čas obejít všechny články a sledovat, jestli se s časem impedance zvyšuje a jak se liší článek od článku. Články LiFePo4 měřím za provozu a narazil jsem na jev, který nedovedu vysvětlit. Pokud teče z FV regulátorů proud do baterie, naměřím odpor jednoho článku třeba 100 mOhm. Při připojení zátěže k měniči se baterie přestane dobíjet a poteče proud z baterie a impedance vzroste třeba na 200 mOhm a při ještě vyšším zatížení naměřím třeba 400 mOhm.
Když jsem se to snažil zopakovat na stole s jedním článkem LiPo, který jsem v průběhu měření nabíjel, nebo vybíjel, tak u něj jsem nic takového nenaměřil a ukazoval pořád stejnou hodnotu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rva »

A sám si odpovím. Vypadá to, že na svorky článků proniká rušení z měničů, které měřič impedance vyhodnotí jako impedanci. Takže někdy v noci přepnu na DS a vypnu co půjde, jak se to projeví.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ota »

rva píše:Na měření vnitřní impedance článků používám čínský měřák SM8124.
Mě ten měto měřák zrovna přišel a jsem zklamaný, není schopen měřit impedance pod 2mOhm, což je hodnota kterou ukazuje pokud se spojí měřící šňůry nakrátko. Funguje ten váš podobně?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek