Prenos dát v SDS a Arduino

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Prenos dát v SDS a Arduino

Příspěvek od blaskoi »

Zamýšľam na chate (ostrov - samota) nejaký monitoring, v zime automatické pripájanie konvektora na temperovanie pri prebytkoch, prípadne nejaké diaľkové zapínanie a vypínanie spotrebičov. S programovaním nemám moc skúseností aj keď som mal na škole Pascal, ale to už bolo dávno. Mám elektrotechnické vzdelanie, takže bežné veci si viem spraviť. Neviem sa rozhodnúť, či ísť do Arduino (podľa mňa výrazne lacnejšie - Čína), alebo do SDS. Taktiež sa chcem spýtať na objem prenesených dát mesačne pri monitoringu, nakoľko budem musieť riešiť mobilný internet cez zdieľané dáta na inú SIM. Neviem, či to postačuje, lebo signál tam má Orange len EDGE, Telekom má mať aj 3G. Skúste mi poradiť, čo z uvedených systémov je pre mňa vhodnejšie a tiež by som chcel vedieť ten mesačný prenos dát. Ďakujem!
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prenos dát v SDS a Arduino

Příspěvek od rottenkiwi »

Neviem poradiť čo je vhodnejšie, ale ja mám vlastný systém Online FVE Monitor a ten je postavený
na Arduine Mega a Ethernet Shielde.
Keďže je robím monitoring každé 2 sekundy, tak pre request je to 388 bytov,
pre response header je to 188 a pre response je to 388 , dokopy cca. 1 kB každé 2 sekundy,
čo je za hodinu 1800 kB za deň 43 MB, za mesiac 1333 MB.

Ak by som robil request každú minútu, tak by to bolo 30-krát menej, ergo cca. 45 MB per month.
Ak by som robil request každých 10 minút, tak by to bolo 300-krát menej, ergo cca. 4.5 MB per month.

response u mňa vyzerá asi takto: / prípad pre 12 float hodnot a 4 bool hodnoty pre relé /
<?xml version="1.0"?>
<inputs>
<analog>3.35</analog>
<analog>3.36</analog>
<analog>3.34</analog>
<analog>3.37</analog>
<analog>3.35</analog>
<analog>3.36</analog>
<analog>3.34</analog>
<analog>3.37</analog>
<analog>0.00</analog>
<analog>17</analog>
<analog>17</analog>
<analog>49</analog>
<LED>unchecked</LED>
<LED>unchecked</LED>
<LED>off</LED>
<LED>off</LED>
</inputs>
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Prenos dát v SDS a Arduino

Příspěvek od blaskoi »

Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, či sa dá merať informačne, teda cez mobilný internet napr. raz za minútu (cca 45 MB za mesiac), pričom presné výsledky, napr. každé 2 sekundy, by sa ukladali napr. na SD kartu, ktoré by som raz mesačne "stiahol" a spätne by som upresnil dáta na internete za predchádzajúci mesiac potom doma.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prenos dát v SDS a Arduino

Příspěvek od rottenkiwi »

No neviem ako sa to dá na SDS, ale ja mám napr. registráciu na no-ip.com, mám tam niekoľko
názvov hostov, takže ak mi beží doma na nejakom zariadení / Win, Linux, etc. / ich klient,
tak sa mi dynamická IP dá vyhľadať cez DNS a pripojím sa cez hocičo na moju adresu
a pozriem si monitoring kedykoľvek, hoci aj raz za rok či raz za 2 sek.

Dáta sa ukladajú priamo na ten Eth. Shield na vrchu Arduina na SD a tie sa dajú tiež jednoducho
stiahnuť pomocou href odkazu na stránke pomocou browsera a potom si ich dať do súboru.
Ak tam budú len doležité údaje, tak by tam ani nebolo nutné chodiť, len si to pozrieť. / malo by to málo kB /

Na uploade na SD kartu na Arduine pracujem, lebo to je z bezp. hľadiska náročné, zabezpečiť
nepriestrelnú šifrovanú kom., lebo na Arduine nie je SSH ani HTTPS.

Možno to majú niektorí tu aj cez VPN, neviem.

Kvoli pretečeniu niek. premenných je odporúčané raz za 49 dní resetnúť Arduino,
ak to je naprogramované korektne, tak to može bežať nepretržite.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek