Soft start a 1500W cerpadlo

DC i AC čerpadla, ponorné, nízkotlaké, vysokotlaké, oběhové, domácí vodárny, atd...
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od mobilik »

Chcel by som sa spytat ci niekto z Vas nema skusenost zo soft startom.

Mam doma toto cerpadlo 1500W: http://cerpadla-vodoley.eu/bcpe-05/16-p ... -100u.html
Lenze axpert ho jednoducho neda, stale skoci do bypassu co ma dost vytaca, pretoze ked sme doma, voda sa pusta kazdu chvilku.

premyslal som nad tym ze by som pohladal nejaky lacny softstart, ktory by teoreticky cerpadlo roztocil pomaly a obmedzil by startovaci prud.
V sikmacov som nasiel toto: https://www.aliexpress.com/item/Automat ... 0.0.1WWy8l

Myslite ze toto cerpadlo rozbehene? Neviem presne aky typ motora zvikne byt v takom cerpadle.
A taktiez netusim ci nebude problem ked soft start bude v rozvadzaci a cerpadlo 25m daleko.

Dakujem za rady. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od kyocera »

No já zkušenosti praktické nemám, ale nikdo nereaguje, tak se pokusím o popis.
Vím, že tahle zařízení používají pro motory v každé
fázi dva antiparalelně zapojené tyristory, které snižují napětí v obou půlvlnách plynule.
Potom, třeba takový zjednodušený soft start pro zařízení, kde se ve spínacích zdrojích,kde se
nabijí velká kapacita, tak se nejprve nabijí přes odpor a ten odpor se po určitém definovaném
času zkratuje relátkem. tím se zabrání tomu, že vlivem velkého náběhového
proudu do elytu ve spínaném zdroji vypadne proudový jistič. Vaše zařízení co jste
uvedl v odkazu pro nákup v Alliexpress nemá podle fotky žádné antiparalelně zapojené
tyristory. Vidím tam 2 relátka , varistory a nastavitelný časový obvod.
V popisu se píše něco o zesilovači tak pro rozběh čerpadla 1500W bych tohle nezkoušel.
Raději zvolit správnou odpovídající topologii s antiparalelními tyristory pro motory.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od FRSO »

kyocera píše:No já zkušenosti praktické nemám, ale nikdo nereaguje, tak se pokusím o popis.
Vím, že tahle zařízení používají pro motory v každé
fázi dva antiparalelně zapojené tyristory, které snižují napětí v obou půlvlnách plynule.
Potom, třeba takový zjednodušený soft start pro zařízení, kde se ve spínacích zdrojích,kde se
nabijí velká kapacita, tak se nejprve nabijí přes odpor a ten odpor se po určitém definovaném
času zkratuje relátkem. tím se zabrání tomu, že vlivem velkého náběhového
proudu do elytu ve spínaném zdroji vypadne proudový jistič. Vaše zařízení co jste
uvedl v odkazu pro nákup v Alliexpress nemá podle fotky žádné antiparalelně zapojené
tyristory. Vidím tam 2 relátka , varistory a nastavitelný časový obvod.
V popisu se píše něco o zesilovači tak pro rozběh čerpadla 1500W bych tohle nezkoušel.
Raději zvolit správnou odpovídající topologii s antiparalelními tyristory pro motory.
Zdravím kyocera, nebo něco takového by se možná dalo použít, viz foto schéma.
Přílohy
softstart1.png
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od kyocera »

Také zdravím,
ano to je správné řešení. Dvojice antiparalelních tyristorů je zde nahrazena triakem co reguluje
v obou půlvlnách. Výkonová část, je bezpečně oddělena optočlenem. Z druhé strany malým
transformátore, takže řídící obvod je zcela oddělený a bezpečný pro každou manipulaci
či nastavování i za chodu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od marko250 »

Řešil jsem to samé -Alko1400W a dva kusy jsem odpálil celkem brzy po napojení ,byly z Farnelu takže tyto nebrat:

http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores ... reId=10156

Pak jsem vyměnil nové rozběhové kondy(dva paraelně) a najednou už to tak na měniči nelítalo.Mě tam jen vylítavala špička,ale měnič(8,6kW) to dával. Jinak tady je plánek na udělátor,ale já tomu nehovím,kdyby Tě chytil, tak mě taky jeden udělej prosím. https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Soft start a 1500W cerpadlo

Příspěvek od mobilik »

Taaak, cerpadlo poriesene. Teraz ho 2,4kW axpert dava uplne v pohode. Pomohol softstart od schnaideru altistart 01.
Viac na foto :wink:
Přílohy
IMG_20170219_104158.jpg
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek