Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fugas »

Tak mám další poznatky.Desulfátory připojeny dnes čtvrtý den.Hustota stoupla z původních 1,25kg/l na 1,27 v plně nabitém stavu.Tedy když nabíječka uzná že je nabito.Kapacitní zkouška proudem 6A ,která proběhla přes noc přinesla potěšující výsledek.Včera v 18:15 byla připojena zátěž a napětí kleslo na 24,4V kde se ustálilo.Po třech hodinách bylo napětí 24,3V.Dnes v 7:30 bylo naměřeno 23,8V stále pod zátěží.Odebráno 1,8kWh.Vzhledem k tomu,že nabíječka je původní,používaná po celou dobu života baterek,přisuzuji zásluhy desulfátorům.
Předpokládám že pokud půjde hustota ještě nahoru,tak na 1,28kg/l je čas s desulfatací přestat a dále desulfovat dle potřeby?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
rudo
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 30, 2016 7:25 am
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od rudo »

Vie mi niekdo poradit kde by som nasiel funkcnu schemu Desulfatora ? Dakujem
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

rudo píše:Vie mi niekdo poradit kde by som nasiel funkcnu schemu Desulfatora ? Dakujem
Schéma i návod by měl být na wiki.mypower.cz, ale jak se zdá, wiki nefunguje. Napiš adminovi, ať to opraví.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

solárník píše:
rudo píše:Vie mi niekdo poradit kde by som nasiel funkcnu schemu Desulfatora ? Dakujem
Schéma i návod by měl být na wiki.mypower.cz, ale jak se zdá, wiki nefunguje. Napiš adminovi, ať to opraví.
Zdravim, o nefunkcnosti wiki i wiki pro microlog vim, bude brzy (snad dnes) opet funkcni. Duvodem je migrace s5.mypower.cz z fyzickeho serveru na virtualni. Server je uz nachystan a temer pripraven, jen neni jeste plne doinstalovan pro potreby projektu mypower.cz. Bohuzel prace puvodne na den se tahne uz tyden skrze pracovni vytizeni. Omlouvam se za komplikace.
ganic
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 02, 2017 9:11 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ganic »

Zdravím,

pročetl jsem si celé toto forum, ale nikdo se nezmínil o tom, co jsem zjistil a naměřil já. Proto bych se chtěl zeptat jak je toto možné:

Nabil jsem Pb akumulátor 71Ah automatickou nabíječkou CTEK MSX5.0 do plna. Po dalších cca 12 hodinách v udržovacím režimu jsem změřil hustotu všech článků s výsledkem 1,14 +- u všech stejně. Poté jsem spustil desulfátor a po týdnu jsem naměřil 1,18 , po dalším týdnu 1,21. Začal jsem tedy vybíjet konstantním proudem až do 10,5V a naměřil kapacitu cca 45Ah. Hned poté jsem znovu nabil akumulátor s připojeným desulfátorem a opět po plném nabití po 12 hodinách v udržovacím režimu jsem změřil hustotu v článcích s výsledkem 1,14. Po týdnu připojeného desulfátoru byla hustota 1,19.

Jak je možné, že po 14-ti dnech připojeného desulfátoru a po vybití a znovu nabití jsem naměřil stejnou hustotu jako původní? Ještě jsem si všiml, že svorkové napětí na baterii se drží na cca 13,2V po desulfataci, předtím je to méně. Nejedná se o přebíjení akumulátoru?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od vlkazajac »

To sa mi zdá predsa byť v poriadku, vybitím a znovu nabitím ste nezlepšili stav elektrolytu. Pokračoval by som s použitím desulfátora, až kým sa hustota neprestane zvyšovať, bolo by ideálne dosiahnuť hodnotu 1,28, korigované na teplotu batérie. Tak to vyzerá, že desulfátor by ešte mohol rozložiť viac sulfátu a zvýšiť tak hustotu. Za dva týždne sa zázrak asi nekoná.
Aké napätie bolo na batérii počas pripojenia desulfátora ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

To, že se při použití desulfátoru hustota zvýšila, ale po následném vybití a opětovném nabití je opět nízká bych viděl logicky proto, že předchozí zvýšení hustoty nebylo díky desulfátoru, ale pouze díky dlouhodobému nabíjení, nebo byla mezi vybitím a nabitím nějaká delší časová prodleva a sulfatace opět začala.

Logicky kdyby desulfátor opravdu rozpustil nějaký špatně rozpustný síran, pak by byla vyšší hustota i po vybití a opětovném nabití. Což se nestalo.

Dobrá je vlkazajacova otázka jaké napětí bylo na baterii, protože desulfátor funguje dobře pouze v určitém rozmezí napětí. A také poznámka, že desulfatace je dlouhodobý proces. Jaký desulfátor jsi použil?

V nejhorším lze použít metodu regenerace - tedy vybití celé baterie až na cca 1V a ihned nabít. Pokud se jedná o zaplavený akumulátor, tak ještě následně převařit pár hodin na 15V a více proudem větším než 3A. To u starých baterií zabírá nejvíc. Ovšem u gelovek bez dolití vody tu část s převařením nedoporučuji, u AGM taky ne.

Největším zabijákem Pb baterek bývá rozbalancování článků (stejně, jako je tomu u Li baterií bez balanceru, i když z jiného důvodu). Bohužel většina Pb baterek nemá přístupné kontakty jednotlivých článků, takže je lze zbalancovat jen tím zmiňovaným totálním vybitím, nebo převařováním, což lze u gel/AGM dost blbě, občas nadělá víc škody, než užitku.

Proto se doporučuje občasná ekvalizace (nabití vyšším napětím), aby se články srovnaly a k rozbalancování pokud možno nedošlo. Pokud se toto zanedbá (ekvalizace se v průběhu života baterek neprovádí), tak to skončí většinou špatně a to poměrně rychle. Nenabitý článek silně zesulfatuje a pak je každá rada drahá a desulfátor není zázračný.
ganic
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 02, 2017 9:11 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ganic »

Napětí na baterii při desulfataci bylo asi 13,5V - měřeno analogovým multimetrem, digitální se nechytá vůbec ( jak měříte napětí při desulfataci vy? )

Nabíječka má v parametrech udržovací režim 13,7V - ke snížení napětí dochází kvůli odběru desulfátoru

Desulfátor jsem si postavil z tohoto webu, 6kHz 30A

Mám připojený wattwetr před nabíječkou a po týdnu se odběr ustálí na 17W (tato hodnota závisí na účinnosti chlazení-max 22W)..Bez desulfátoru je to cca 2W.

Pokud připojím tlumivku 220uH 3A, naměřím na ní úbytek napětí cca 0,2V
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ota »

Když se kouknu z okna, napadne mě ještě za jaké teploty desulfátor provozuješ. Všechna napětí platí pro pokojovou teplotu.
10C už by ovlivnilo potřebné napětí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
ganic
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 02, 2017 9:11 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ganic »

Teplota u baterie (v garáži) se drží na 12°C, což je možná už málo :?

Znamená to tedy, že bych měl zvýšit napětí?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ota »

No ona desulfatace ze svého elektrochemického principu funguje až od určité teploty.
A minimálně bych zvýšil napětí o kompenzaci teploty: 0,005V x 6 článků x 10C rozdíl = +0,3V
Takže těch 13,7V bude tak na hraně. Desulfátor se zapne ale proces poběží pomalu, pokud vůbec.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od vlkazajac »

13,7 V je obvyklá hodnota udržiavacieho napätia. S kompenzáciou teploty podľa ota to má byť prekvapivých 14,0 V a to nabíjačka asi nedá. Nevidel som, resp. nemám nabíjačku s kompenzáciou teploty, Vaša ju asi tiež nemá ( ? ).
Ak nemá, potom je riešenie dať ju do teplejšieho prostredia a sledovať.
Je predpoklad, že zasulfátovaná batéria nebude mať všetky články v rovnakej kondícii a niektorý môže začať intenzívne plynovať, čo je potenciálna hrozba. Batéria by mala byť pod kontrolou a nie niekde vo vzdialenej garáži.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
racmaster
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 07, 2018 12:56 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od racmaster »

ahojte, presiel som si toto vlakno, kedze mam moznost kupit desulfator postaveny podla tejto schemy(30A/6khz) za 35eur. mam 2 stare varty dual purpose dokopy cca 300ah plus 2 baterie z vysokozdvizneho vozika, tiez zasulfovane solarnym cyklovanim na chalupe... drzia sice volty, no kapacita je uz mala... klasicke syndromy - nabijacka ich rychlo dostane na 14.2-4 a takisto rychlo idu aj dole na 12,00, hlbsie som ich prakticky nevybijal. mam tu problematiku vcelku nastudovanu, nemam vsak ziadne skusenosti s desulfatorom. viem, ze tie slabe su urcite nanic, chcem sa ale spytat, ci by sa mi oplatilo kupit takyto silny a pouzit na tieto moje stare baterie?

mate s tym niekto konkretnu, meraniami podlozenu skusenost?
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pavelsiman »

Zdravim . kupil som tu pred nedavnom desulfator ala matej prerobeny na 24v a nejak som sa k odskusaniu dostal až dnes. a chcem sa spýtať ci je normálne aby pri dosiahnuti napatia 26,6v mal odber cca 40W ? alebo mam s predajcom riešiť vadný kus ? po pol hodine prevádzky som to odstavil a teplota chladiča cca 70st. . ĎAkujem
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Pan Taum »

Podle popisu to vypada na spravnou funkci. Desulfator je vykonny a chladic na nem neni pro paradu. Predpoklada se u nej provoz s trvale pripojenym nabijecem. Jeste je otazka cim meris prikon, obycejny multimetr bude ukazovat nepresne kvuli napetovym a proudovym spickam v radu kHz.
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pavelsiman »

prikon meriam wattmetrom na primárnej strane nabíjačky
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od diablo007 »

Ale to měříš spotřebu nabíječky plus to co jde do baterky ne to co si vezme desulfator
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pavelsiman »

Nie nemeriam akonáhle odpojim desulfator spotreba ihneď padne na 1,5w
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od diablo007 »

Tak pak jo ale každopádně on aby něco dělal energii potrebuje ze vzduchu živ nebude. Nevím jaký údaj uvádí výrobce ohledně spotreby
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kybos »

pavelsiman píše:prikon meriam wattmetrom na primárnej strane nabíjačky
Vzhledem ke skutečnosti, že nabíječka zcela určitě nemá 100% účinnost, tak tímto způsobem neměříš příkon desulfátoru ale příkon nabíječky zatížené desulfátorem. Příkon desulfátoru tohoto typu není zcela zanedbatelný a je stabilizovaný termistorem, který snímá teplotu chladiče. Pro podrobnější informace, princip činnosti a hodnoty spotřeby je vhodné si přečíst parametry desulfátoru třeba zde: http://wiki.mypower.cz/desulfator
Pro úplnost je potřeba zdůraznit, že je také nutno desulfátor správně zapojit paralelně k baterii a tuto paralelní kombinaci oddělit od ostatních propojených zařízení tlumivkou tak, aby se podstatná část pulzního proudu desulfátoru uzavírala přes baterii a ne přes filtrační kondenzátory připojeného nabíječe nebo střídače.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek