Regulace topení pomocí PLC

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

jj moduly pouziju jen na prototypy.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od Frenky »

Našel jsem staré dobré arduino DUE v novém, průmyslovém kabátě, třeba se někumu bude na tyto, či jiné účely hodit.

http://www.hwpro.cz/oc/index.php?route= ... uct_id=380
ARMOSY
ARMOSY
ARMOSY2_15-228x228.jpg (9.95 KiB) Zobrazeno 2505 x
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od kodl69 »

Pěkný, za ty prachy to skoro nemá cenu bastlit, ale je to hodně surový, proti PLC je to low level programing. Využití ESP8266 přes AT příkazy je dost zoufalý, to esp má na víc, viz některý moje projekty, kde není nic jinýho než ESp a je to celej termostat k soláru s web rozhraním a displejem, nebo řízení RGBW s dotykovým ovl. a web. rozhraním (je zobrazena paleta barev a kliknutím do určitýho místa se daná barva rozsvítí). Je lepší mít v tom ESP celej web, nezabírá to místo v paměti arduina, a přes sériovou linku jenom posílat data tam a zpět.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Mám otázku na luky. Ten spád 55/45 pokud se dosáhne, co dělají termostatické hlavice? Potom další otázku, jestliže máš ten dosaženej spád a hlavice fungují, vysvětli mne, proč tak lpíš na ekvitermní regulaci? Mám něco tvýho jednoduše překreslený, žádný výpočty a tak, hodnoty a popisky jsem vymazal, prostě zapojení železo plus ty ventily jako základ řízení dáseřítc čímkoli ais PLC.

Asi bych se nato vyflajznul, ale nasadil jsi mi brouka do hlavy a chtěl bych dojít k nějakému svýmu řešení jestli dovolíš a to včetně toho PLC.

Zatím mi to vychází nato, že kotel má svou ochrannou logiku ve vodě, co jsem viděl elektro, tak ten má pojiťovák odvodňovák odvzdušňovák svůj a používají ty dva kotle svou menší expanzi na objem bez aku. Aku jsem dal exp tak, že jej mají vlastní, po odpojení by to nemělo nic udělat. Používám jen čtyřcesťáky, toto je výřez jak bych poskládal pro PLC, a nebo jednoduchou druhou variantu - termostaty a obyč relé spínače. To množství a jak jsou elektroventily navrhnutý zatím neřeším. Ty vývody jsou a přepážky -sítnice v aku jsou kvůli tomu nepromíchávání a lepším poměrům při přepínání vracečky. Je to velmi odvážné a na první pohled nepřípustné zapojení protože je celá věc na radiatorovém okruhu a odpouští se teplá na kotlovém sloučení teplé mezi kotli a čtyřcesťákem. A jakmile omezí tok a zvýší se teplota, začne připojování aku. Proto potřebuji ty informace co se tážu hore. Kvůli další představě. Celé by to šlo s těmi sítnicemi přeskládat, ale stratifikace probíhá dle mých zkušeností mnohem pomaleji než rychlejší vybíjení a proto si myslím, že ač to hrozně a draze vypadá, jinak to dle mýho nejde. K tomuto bych dal jedno PLC které by se staralo nebo bylo nezávisle vypnuto na ostatním. Jaké eventily, určitě stále otevřené.
gupakotelnasekceakusPLC.PNG
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Frenky, díky za tip. Na tohle jsem nenarazil. Vypadá to HODNĚ zajímavě. Budu o tom přemýšlet.

gupo, četl jsem to třikrát, ale fakt jsem nepochopil tvůj úmysl.
Spád 55/45 je návrhový. Jak moc se to bude blížit realitě ukáže čas. Termostatické hlavice se budou v nejlepším případě flákat. Hlavice nemůže být hlavní regulační prvek. Správně navržený a zaregulovaný otopný systém by měl fungovat i bez termohlavic. Ty se postarají jen o drobné doladění - nižší teplota v ložnici, zavření v kuchyni, když se vaří...
Ekvitermu proto, že čím nižší bude průtok aku, tím méně se bude promíchávat obsah. Původně jsem uvažoval, že bych místo otočeného třícesťáku dal termostatický. Nakonec jem se rozhodl, že ekviterm bude.

Na tvém schematu vidím 7ks motorických ventilů a zcela mi uniká jejich funkce. Věz, že takový ventil stojí mnohdy víc, než oběhové čerpadlo. Pokud nemáš nějaké naprůměrné znalosti a zkušenosti. Držel bych se osvědčených zapojení a řešení a vybral bych si z toho to, co se hodí pro tvůj případ. Přesně takto jsem postupoval já. Není potřeba vynalézat kolo. Stačí se podívat na nabídku a pořídit kolo s vlastnostmi, které vyžaduji.
Podle mého laického názoru je použití čtyřcestného ventilu špatně, pokud máš aku. Buď použít čtyřcesťák bez aku nebo dva trojcesťáky a mezi nimi aku.
Pro úplnost - v letáku od ESBE jsem viděl využití čtyřcestného ventilu spolu s aku. Já jsem o tom ale neuvažoval, držel jsem se ověřených a doporučovaných zapojení.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od xmasin »

Pro inspiraci sem dávám link na popis řešení o kterém jsem uvažoval když jsem na chatě topil pevnými palivy. http://home.tiscali.cz/cz056018/Akukotel.html
Sám jsem nakonec přešel na propan a topení řídím Loxonem.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

Celkem casto v diskuzich o topeni s aku ctu o nezadoucim promichavani nadrze. Ja jsem se s tim zatim nikde nesetkal, bo kdyz mi kotel tlaci lehkou vodu nahoru a zpatecka radiatoru vraci tezkou vodu dolu tak je preci proti fyzice aby se to smichalo ne? Co tento fenomen vlastne zpusobuje?
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Promíchávání nádrže může být způsobené příliš velkou rychlostí vody, která proudí do nádrže. Takže je potřeba mít na vstupu do aku silnou trubku. Zároveň pokud míchám vodu do radiátorů 3cest. ventilem, tak do aku teče jenom zlomek vody, která teče radiátorem.
Ty rozdíly ve váze teplé a studené vody nejsou tak vysoké, aby se to nedalo snadno zamíchat... Úplně stačí, když vstup není kolmo, ale tangenciálně, voda se v aku roztočí a je to...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

jo takto. tak pri nabijeni to az tak nevadi , pokud teda chces nabit celou aku na vysokou teplotu.
Tangencialne predpokladam jako nejak nakrivo :D
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PavelR píše:jo takto. tak pri nabijeni to az tak nevadi , ...
Ono k tomu promíchávání ale může docházet i při vybíjení - prouděním studené zpátečky z radiátorů...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Ještě jsem nalezl jakousi ESBE variantu. Tak to přidávám jako informaci pro řízení aku s PLC a volba komponentů.
gupakotelnasekceakusPLCver.infoimage002.png
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

luky: tak to mám asi štěstí na okolnosti co to mohou způsobovat. Obě kotelny, ke kterým mám přístup jsou zapojeny stejně s trojcestnám ventilem a nemíchá se to.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

A co ty trojcestné ventily řídí?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

nic. jsou nastaveny na teplotu ktera zvladne vytopit dum. Proc?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Tak se ptám, je tu téma regulace PLC, tak kdyby náhodou něco bylo coby zajímalo luky. Ještě se zeptám na jakou teplotu z výroby je kotelní směšovací termostat?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

pokud myslis trojcestak na zpatecce kotle, tak na atmosu laddomat 72C , na peletaku mam esbe 60C na krbu esbe 65C
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

luky: Jak se díváš nato, dát na radiatorový okruh hned za směšovacím ventilem Hydrolux? Vrtalo mne hlavou jak ty tlaky na hlavice vyvážit a jak bádám, našel jsem tuto věc.

Ještě mne vrtá hlavou to, jestli by měl směšovák nějakým způsobem vodu mezi aku a radiatory v nějakých cyklech podle nějaké teploty měnit, nebo mít spíš řízené plynule řízené otáčky čerpadla a stím pádem místo Hydroluxu nějaký tlakový snímač pro převodník PLC.

Ktěm cyklům a jak vrtět se směšovačem když djde na vybíjení akumulátoru? Kdyby stále byl směšovač v plném pohybu zavřeno-otevřeno ve smyslu naplnit radiatory teplou, podle teplot na vstupu a výstupu uzavřít směšovací ventil a po dokonalejším vychlazení okruhu tu vychlazenou vodu šoupnout za směšovač a napustit do radiatorů zase horkou vodu. Takto by to mohlo ušetřit ty vstupy na akumulátor, když by byla teplota vody směřující k aku dostatečně vychlazená a mohla byse pouštět až ke dnu bez obav z promíchávání.

Otázkou je, jak by se zjistilo, že se obrátil směr toku nabité teplé vody z akumulátoru? Protože při proudu vody z kotle by měla projít nějaká zatápěcí křivka pro radiatory a TUV, potom udržovací co by radiatorový okruh s připínámím toku k akumulátoru a po vyhasnutí kotle by se začal vybíjet a cyklovat tok vody z akumulátoru.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Mám čerpadlo Grundfos Alpha2L a na něm nastavenou křivku proporciálního tlaku. Tedy žádnej přepouštěncí ventil není potřeba.
Směšovák do otopného systému řídí teplotu vody do systému a na základě venkovní a vnitřní teploty (ekvitermní regulace). Jakékoli cykly nejsou potřeba. Do radiátorů teče vždycky akorát teplá voda, jaká je potřeba a tedy se vrací maximálně ochlazená voda (za daných okolností).
Jak jsem už říkal, není potřeba vynalézat kolo, protože už bylo vynalezeno a ověřeno desítkami let.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Grundfos Alfa2L znamená, že se nastavuje pro otáčky pevně tři rychlosti, tj. frekvence, a pro měkkost a proporciální tlak se hýbe nepatrně s proudem. Na trhu není desítky let.

Na trhu jsou desítky let spousty ekvitermních regulací a v podstatě nikdo neví jak jsou přesně naprogramovány a jak fungují. A oto při nastavování PLC přeci jde, si myslím.

Jak bude brán v tvoji ekvitermní regulaci v potaz venkovní tlak, síla větru, rosný bod, vlhkost?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

gupo, nejdřív se ptáš, jako bys chtěl poradit. Pak začneš vymýšlet a píšeš nějaký rádoby chytrý nápady. Omlouvám se, ale tenhle styl diskuse mě dost hrubě nebaví. Já jsem o PLC neuvažoval proto, že bych měl nějaký choutky na nobelovu cenu, ale proto, že dostupné regulace jsou stejně drahý a mají nějaké omezení.
Mým cílem (od začátku) bylo využít dostupných informací a postavit celkem běžnou kotelnu. Takže, ptát se mě, jak do toho zakomponuju např. aktuální atmosférický tlak je ztráta času.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek