Regulace topení pomocí PLC

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

jinak automaticka dodavka paliva to je vec. resim fukar na pelety ze skladu ke kotli no vyrobit rotacni podavac zadna sranda.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PavelR píše:Myslis ze dokazes nastavit ekvitermni krivku? Podle me to je spis pro velky budovy kde nelze urcit ref mistnost.
Budes teplotu v dome ridit pouze ekvitermne nebo planujes jeste neco?
Plánuji ekviterm s korekcí od vnitřní teploty. Díky tomu by mělo docházet k ještě menšímu promíchání a vyššímu využití aku. Jinak všude mám termohlavice. Nic složitějšího není potřeba.
Nastavení ekvitermní křivky není triviální, ale předpokládám, že když budu mít logování teplot, tak to dokážu nějak uspokojivě nastavit. Termohlavice to případně dořeší.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

jakoze se stoupajici vnitrni teplotou bude klesat teplota topne vody?
Bude v tvem systemu moznost to nouzove ridit rucne? Vis jak prepeti, nebo se to posere uplne necekanym zpusobem?
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Tak nějak. Podle vnitřní teploty se dá posunout celá křivka nahoru nebo dolů. Někteří výrobci tímto dělají automatické nastavení ekvitermní křivky.
Ještě spekuluju, jestli má cenu dělat nějaký časový program. Možná to nebude třeba a bude se topit nonstop.
Nouzové řízení je kapitola sama o sobě. Ale je to jednoduché - čerpadla nejsou připojena kabelem přímo, ale jsou v zásuvce - tedy při poruše stačí přendat kabel, bojler se ohřeje elektrikou a nebo se prostě ručně pustí elektrokotel. Možná udělám na rozvaděči přepínače (zapnuto-vypnuto-automat).
inspirace:
http://technik.blokuje.cz/918494-montaz ... tros-2-php
https://www.holzheizer-forum.de/index.p ... steuerung/
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

jasne chapu. Tak toto vsecko bych teda do algoritmu prevadet nechtel :-) jeste osetrit dalsi vstupni stavy tedy vetrani aby se krivka najednou nerozhodila a pak se nevracela pomalu a tipicky zenske/duchodcovske takovyto je me zima/teplo tocim s hlavicema mackam termostat ... no radsi pridam na termostatu vic at je teplo rychleji.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

luky píše:Podle vnitřní teploty se dá posunout celá křivka nahoru nebo dolů. Někteří výrobci tímto dělají automatické nastavení ekvitermní křivky.
Ještě spekuluju, jestli má cenu dělat nějaký časový program. Možná to nebude třeba a bude se topit nonstop.
Není náhodou teplota otopné vody u ekvitermu odvislá od diference vnitřní a VNĚJŠÍ teploty? Poklesová teplota má dle mé zkušenosti efekt pouze pokud ráno obečíte komfort a v ideálním případě během dopoledne jižní okna "připraví" prostory na návrat z práce, dle slunce v součinnosti s topením. U PLC Logo /nevím co umí dospěláci/ jsem u výpočtu ekvitermy narazil na problém s desetinnýn exponentem. Nenašel jsem pro toto řešení, proto počítám takovou "pseudoekvitermu" ale je to naprosto dostatečné, asi by stačila i lineární závislost.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PavelR píše:jasne chapu. Tak toto vsecko bych teda do algoritmu prevadet nechtel :-) jeste osetrit dalsi vstupni stavy tedy vetrani aby se krivka najednou nerozhodila a pak se nevracela pomalu a tipicky zenske/duchodcovske takovyto je me zima/teplo tocim s hlavicema mackam termostat ... no radsi pridam na termostatu vic at je teplo rychleji.
Pokud je implementována adaptace ekv.křivky, tak má obvykle časovou konstantu v řádu dnů. Tedy nějaké otevření okna s tím nemá šanci pohnout.
Žena je rozumná a s termohlavicema už umí z bytu. Ví, že hlavicí se neotáčí o celou otáčku, ale o pár milimetrů.

pezizka: Teplota topné vody je odvislá od vnější teploty. Závislost je právě dána tou křivkou. Obvykle stačí jednou lomená lineární závislost. Vliv vnitřní teploty se tam obykle zavádí jako offset (posun křivky nahoru/dolů).
Aktuálně je doma žena na "dovolené", takže se u nás topí celý den. V noci by teoreticky mohl mít smysl nějaký drobný pokles, ale jestli by to mělo nějaký přínos nevím. Ukáže čas. Ale jedná se o dům bez zateplení stěn, takže možná by to stálo za úvahu.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

luky píše:Teplota topné vody je odvislá od vnější teploty. Závislost je právě dána tou křivkou. Obvykle stačí jednou lomená lineární závislost. Vliv vnitřní teploty se tam obykle zavádí jako offset (posun křivky nahoru/dolů).
Aktuálně je doma žena na "dovolené", takže se u nás topí celý den. V noci by teoreticky mohl mít smysl nějaký drobný pokles, ale jestli by to mělo nějaký přínos nevím. Ukáže čas. Ale jedná se o dům bez zateplení stěn, takže možná by to stálo za úvahu.
Přesně tak to mám :) Jedno lomení je naprosto dostatečné a velmi solidně se blíží ekvitermně. Pokles v noci ale svižně doženete ráno. ;) Když to bude průměrně 1° tak nějakých bajoko 6% po dobu tak 8hod. Osobně jsem úsporu nepocítil, ale není den jak den, rok jak rok :?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

prinos poklesu nocni teploty se da hodnotit i jinak nez nakladove. Ja si ted pres zimu uzivam spanku v 16-17C coz mi maximalne vyhovuje. Pri 20 a vic mam problem zabrat nebo spim nevalne. V lete trpim :-). Toto je samozrejme znacne individualni ale stoji to taky za uvahu komu vyhovuje jaka teplota, aby system v noci zbytecne netlacil teplo do baraku kdy to uzivatel neoceni.

luky: pokud toto tvoje zena chape tak mas v podstate vyhrano
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

V ložnici máme hlavici nastavenou na cca 19-20°C, takže máme "chládek" nonstop.

Když to shrnu, až na PLC od Siemensu jako další možnou variantu jsem se toho moc nedozvěděl. Njn, asi budu průkopníkem.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od willcz »

luky píše:V ložnici máme hlavici nastavenou na cca 19-20°C, takže máme "chládek" nonstop.

Když to shrnu, až na PLC od Siemensu jako další možnou variantu jsem se toho moc nedozvěděl. Njn, asi budu průkopníkem.
Pokud chcete další variantu, tak například v mém případě mám Foxtrot CP1004 který řídí celý dům.
Systémové tlačítka (u mě 17ks) obsahují teplotní čidla. Řídím vše včetně větrací jednotky, CO2, RH, topení/nahřívání aku, klimu, alarm, osvětlení, žaluzie, závlahy, výhledově i hybrid elektrárnu. Topení ovládám modulem HM-1113M ke kterému jsem si udělal MUX na čidla PT1000 a můžu jich tak připojit 18 na 3 analog vstupy.
Netuším jak je to aktuálně s licenční politikou. Kupoval jsem to PLC v balíčku s licencí na komplet SW za 10k + ostatní HW zvlášť. PLC má vlastní WEB server, umí komunikvovat po ethernetu (MODBUS over TCP, případně běžný TCP nebo UDP), stahuje si počasí z netu, atd. Jde jen o to co si naprogramujete. SW je česky, návody taky.
Za 8 let zatím ani nic neumřelo, tak uvidíme za pár let.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

Tak ono PLC se na toto hodi, jak psal willcz. Existuji GPIO karty do PC a muzes si napsat program na PC.

Dalsi moznost je arduino (ne jako hotova deska ale pouzit jen patricnou megu) - ma to slusnou podporu, dokumentaci, ethernet konektivitu, SD kapacitu. Trebas Atmega 644 co jsem pouzil ja ma i celekem dost pameti a dost IO pinu.Pokud je to stale malo tak Atmega2560 pak uz jen snad ty arm verze. Ale to uz je smd.
Tady se meze fantazii nekladou ze. Poresit pekne napajeni, IO oddelit optama, dle chuti pouzit dalsi veci co budou treba - rele, SSR, triaky atp. pohrat si s navrhem DPS a mas vec na miru co potrebujes a za rozumny penize.
Samozrejme arduino neni jediny PICy maji taky svoje development boardy, rapsberry ...


Ono je to spis o programovani nez o HW - algoritmus, ale to je u cehokoliv.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od brumlaj »

Tvrdíš, že máš termohlavice. Nezamysleli jste se někdo nad řízením teploty vody dle průtoku vody v systému? (sníží-li se průtok vody=termohlavice zavřely=je natopeno=snížíme teplotu topné vody)(a samozřejmě naopak)? Na tzb-info jsem se dočetl, že ideálně by zvih kuželky měl být 0,2mm od zavřeného stavu a na průtok daný tímto zdvihem "nakalibrovat" regulaci?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PC jsem zavrhnul hned na zacatku - malo spolehlive, velka spotreba.
Arduino, vlastní HW: Kreslení plošňáku zavání znovuobjevením kola. Radši bych něco "hotového". Ale je pravda, že pro Arduino existuje spousta příkladů a vyřešených knihoven. Trochu je potíž s HW - Buď to nakreslit nebo to nějak poskládat z dostupných shieldů. Existují i docela pěkné projekty (Railduino, Industrial shields, Controllino...).

Druhý "problém" je napsat SW - v případě PLC je hodně věcí vyřešených. To je to, co se mi na tom líbí. Je tam vysoká šance, že, ač amatér, to uspokojivě naprogramuju.

Ad řízení podle průtoku: Vliv vnitřní teploty je vyzkoušený a používaný. Osobně jsem uvažoval o měření průtoku kvůli počítání energie (kalorimetr), ale naráží to prachy - je potřeba aspoň vodoměr s pulsním výstupem, lépe ultrazvukový měřič průtoku. A to nejsou levné věci...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od willcz »

Pouzit Arduino a metoda stahnu knihovny z internetu a poskladam z toho vetsi projekt je dost odvazna. Knihovny maji chyby a analyzovat cizi kod je dost otrava.
Prumyslove reseni maji vyhodu ve stabilite HW, tzn nestane se to ze nekdy cvakne rele a impuls vam zasekne procak, atd. Nechtel bych na necem takovem mit pripojene topeni. Stejne tak to ridit odnekud stazenou knihovnou.

Mereni prutoku neni zase tak draha sranda, impulsni vodomer se da poridit za cca 500kc. Hotovy kalorimetr jsem kupoval drive na nejakou instalaci za cca 3000. Za takove penize se da koupit i ultrazvukovy vodomer.
Na topeni je to ale podle me zbytecny luxus.

luky píše:PC jsem zavrhnul hned na zacatku - malo spolehlive, velka spotreba.
Arduino, vlastní HW: Kreslení plošňáku zavání znovuobjevením kola. Radši bych něco "hotového". Ale je pravda, že pro Arduino existuje spousta příkladů a vyřešených knihoven. Trochu je potíž s HW - Buď to nakreslit nebo to nějak poskládat z dostupných shieldů. Existují i docela pěkné projekty (Railduino, Industrial shields, Controllino...).

Druhý "problém" je napsat SW - v případě PLC je hodně věcí vyřešených. To je to, co se mi na tom líbí. Je tam vysoká šance, že, ač amatér, to uspokojivě naprogramuju.

Ad řízení podle průtoku: Vliv vnitřní teploty je vyzkoušený a používaný. Osobně jsem uvažoval o měření průtoku kvůli počítání energie (kalorimetr), ale naráží to prachy - je potřeba aspoň vodoměr s pulsním výstupem, lépe ultrazvukový měřič průtoku. A to nejsou levné věci...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od kybos »

willcz píše:... impulsni vodomer se da poridit za cca 500kc..
Byl by k dispozici odkaz? Taky se po nějakém relativně přesném (do 3%) průtokoměru na teplou topenářskou vodu za rozumnou cenu koukám, ale zatím jsem o nic vhodného ani nezavadil. Měl by zvládnout alespoň 2,5 kubíku za hodinu a tlaková ztráta by podstatně neměla ovlivnit topenářský okruh v RD ( připojovací šroubení optimálně palcový, limitně 3/4 ).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od rva »

_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

willcz: Padny argument takze beru zpet co jsem rekl.
Vychazel jsem pouze z vlastni zkusenosti. Mam v provozu momentalne 4 veci na arduinu co bezi nonstop - 2x procesor na akvarku, jedno mereni kotelny viz vyse, rozdilovy termostat na mym peletaku. Pravda ze az na to mereni byla pouzita pouze knihovna pro LCD. Zatim nikde nic netuhne. Jen jednou se trosku rozsypaval display, ale to bylo tim ze to bylo zkusebne na dost dlouhe ksande.
Co se tyce provedeni HW tak napajeni rad resim linearnim stabilizatorem misto spinanych zdroju, rad oddeluji IO piny optama, vykonovou cestu neobmotam na DPS kolem procesoru atp. Jak uz jsem rekl v tomto vlakne beru zpet.
Kazdopadne podle me by kotelna mela byt schopna vyporadat s havarijnim stavem i v pripade poruchy jakehokoliv ridiciho systemu. V pripade takove poruchy by maximalne mohlo byt v baraku zima coz je podruzny problem.

luky: znovuobjevenim kola bych to nenazival. Spis resenim na miru. To te ale musi spis bavit.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od willcz »

Dela je Bonega:
http://www.bonega.cz/vodomery/technicke ... pecifikace
Napiste jim primo, tady je cena z katalogu Teca bez DPH.
bonega.png
Mam starsi verzi na privodu domu 8 let, v pohode meri, jen jednou jsem cistil sitko (mame extra tvrdou vodu).

Cinu bych nekupova ze dvou duvodu, presnost, a kdyz je plastovy, tak nemuzete tusit kdy ten plast praskne ;-)
kybos píše:
willcz píše:... impulsni vodomer se da poridit za cca 500kc..
Byl by k dispozici odkaz? Taky se po nějakém relativně přesném (do 3%) průtokoměru na teplou topenářskou vodu za rozumnou cenu koukám, ale zatím jsem o nic vhodného ani nezavadil. Měl by zvládnout alespoň 2,5 kubíku za hodinu a tlaková ztráta by podstatně neměla ovlivnit topenářský okruh v RD ( připojovací šroubení optimálně palcový, limitně 3/4 ).
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od willcz »

Presne jak piste, musi to bavit a musi se to umet. Coz neni vzdy rychla cesta.
Dlouha ksanda je jen jedna z veci, ale o tom vam asi nemusim psat.
Spousta lidi si to ale neuvedomuje, nakoupi v cine moduly, stahne z netu vse co najde a pak se divi :-)

PavelR píše:willcz: Padny argument takze beru zpet co jsem rekl.
Vychazel jsem pouze z vlastni zkusenosti. Mam v provozu momentalne 4 veci na arduinu co bezi nonstop - 2x procesor na akvarku, jedno mereni kotelny viz vyse, rozdilovy termostat na mym peletaku. Pravda ze az na to mereni byla pouzita pouze knihovna pro LCD. Zatim nikde nic netuhne. Jen jednou se trosku rozsypaval display, ale to bylo tim ze to bylo zkusebne na dost dlouhe ksande.
Co se tyce provedeni HW tak napajeni rad resim linearnim stabilizatorem misto spinanych zdroju, rad oddeluji IO piny optama, vykonovou cestu neobmotam na DPS kolem procesoru atp. Jak uz jsem rekl v tomto vlakne beru zpet.
Kazdopadne podle me by kotelna mela byt schopna vyporadat s havarijnim stavem i v pripade poruchy jakehokoliv ridiciho systemu. V pripade takove poruchy by maximalne mohlo byt v baraku zima coz je podruzny problem.

luky: znovuobjevenim kola bych to nenazival. Spis resenim na miru. To te ale musi spis bavit.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek