Regulace topení pomocí PLC

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Tohle je funkční schéma, které je mírně inspirováno půdorysem (abych se v tom vyznal). Pořadí zapojení prvků a dimenze ale souhlasí. Tím, že je to 3D se to na papír blbě kreslí. Mám kotelnu 2x3m přilepenou k domu, uvnitř je kotel, elektrokotel a veškerá bižuterie (ventily, čerpadla, trubky, elektrika...). Kotel a aku je ve stejné výšce. Aku stojí "venku". To je důvod, proč to teď nemůžu dodělat. Zkusim vyštrachat nebo vyrobit nějakou fotku. Pro účel diskuse nad regulací to ale asi není směrodatné. Radši bych se pochlubil, až to bude úplně hotové :-)
Jak vidíš, není tam žádná cesta pro samotížnou cirkulaci. Elektrokotel visí na zdi, expanzky jsou 2,2m nad podlahou. Abych neměl v domě moc trubek, je maximum nataháno kotelnou, proto jsou tři "vývody" do systému.
Bojler je v koupelně na opačné straně domu. Proto je to natažené v Alpexu 20 - je to v jednom kuse, provlečeno domem při rekonstrukci omítek, celá cesta je ve spádu, aby to šlo odvzdušnit.

Teď nevím, jestli ptáš, protože tě to taky čeká, nebo mi chceš kvalitně poradit vhodnou regulaci :-D
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Vím že takový akumulátor má jednak velké ztráty které jdou do prostoru kde leží nádoba, vím, že pokud je vedle nádoby, tak i přes přímé napojení prostě vzniká protiproud samotížného efektu a čerpadlo tak musí tento odpor překonat někde od poloviny výšky kotle. Ten objem mi připomíná nádrž od LPG. Těch jsem viděl v Šakvicích za plotem u Flagy jak hub. Také jsem ji viděl zapojenou ale nikdy nebyla nabita, prostě to nešlo. Byl tam ladomat.

Jinak něco podobného jsem měl ale čerpadla na teplé a ohřívač vody mezi akunádobama.

Kdyby to nemělo tu akunádobu, tak jsem viděl zapojení pro jednočerpadlovou obsluhu. Takže kotel na TP, ohřev vody, radiátorový okruh, elektrokotel. Vše jen s jedním čerpadlem. Docela to funguje na jedné chatě, je tam ale duomix.

No regulace je snad jasná, jsou tam ventily, vedle nich bych dal elektroventily. Myslím na teplé. Ty by měly nastavený průtok když by otevřely. Potom by měly být nastaveny stavy. Těch je spousta. Proto jsem vybíral PLC s funkcí vačkového přepínače. Podle situace by se nastavoval a tak různě přepínal ventily. Nevidím tam ten zmíněnej směšovač a servo. Ale v podstatě by měl ten termostat stačit.
Naposledy upravil(a) gupa dne pon led 23, 2017 9:04 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

omluvte "pracovní prostředí"
Přílohy
kotelna002.jpg
kotelna001.jpg
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Při vší úctě gupo, jestli v tom schématu nevidíš směšovač, tak mi asi nemáš co poradit. Ale vážně, dost jsem to studoval. Jenom ta regulace mi chybí... Až to budu mít dokončený, dám vědět, jak jsem se výpočtama trefil :-)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Vidím u toho čerpadla k radiátorům t kus a dvě padací klapky to ve schématu nějak nevidím? Kam nebo odkud to zatím tkusem jde? Jinak je toho hodně naco se dívat. Směšovač vidím, obvykle ho ve schématu hledám u kotle. Tu jsem ho přehlíd.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Ještě mám jednu otázku, nedá mi to se nezeptat, jak ten systém reaguje na situaci kdy je uzavřený termostat kvůli ohřívání kotle a jak cirkulují ty čerpadla? To koluje ty dvě čerpadla přes směšovák a otevřený bojler, ale směrem od kotle do pravidelného podtlaku který se povoluje tým cyklujícím směšovákem ato když je bojlerový okruh, směšovák a akumulátor uzavřený, včetně kotle, protože je třeba právě termostatem také uzavřený kvůli nahřívání a nechtěné kondenzaci kotle. Nějak si myslím, že promyšlený to je tak se ptám protože to PLC by mělo řešit soustavu která se přepíná a koluje a ne něco co se musí nahřát a potom po chvilkovém otevření sepnout čerpadlo a potom zase vypnout a furt tak dokola. A do toho např ještě to nabíjení aku. Nějak jak se nato dívám mi to nedává to zapojení logiku. Pokud je to promyšlené, prosím o vysvětlení kvůli tomu řízení PLC.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Zprava T kusu je elektrokotel, zleva dřevo, dolu jsou radiátory.
Ty 3-cestné směšovače tam jsou dva - jeden u kotle termostatickej, druhej otočnej na míchání do radiátorů. Teď na něm není servo, kroutim ručně.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

gupa píše: Ten objem mi připomíná nádrž od LPG. Těch jsem viděl v Šakvicích za plotem u Flagy jak hub. Také jsem ji viděl zapojenou ale nikdy nebyla nabita, prostě to nešlo. Byl tam ladomat.
Ladomat je spatne?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Ne bazmek kotel, nedokázal natápět, je to http://www.pantuma.cz/orlan/foto-orlan- ... tm?photo=2

Prostě zapojeno a na kouřovodu nad 200°C, fajroval co todá, vono to aj nabíjelo, ale zato dřevo se po několikerém přepojení a různém nastavování nato soused vykašlal a potom ji (nádobu) někomu prodal a provozoval kotel bez ní. Já si myslím, že kotel je základ a pokud nejde i bez nějakých směšováků do teploty během chvilky, je nanic. Když mám cca 20-40kW kotel, musí při průtoku okolo 0,25-0,5l/s zněj jít na první kolo okruhu po zahřátí a plném výkonu stále až 40°C. Jinak nemá parametry které udává výrobce. Blbá Eta průtoková kostka v 5kW verzi dává asi 0,035l/s.

Proto si nedovedu dost dobře představit že je jak dnes pod nulou a nějaký kotel 20-40kW bude nahřívat přes 2m3 aku, užitkovou vodu a radiatory. Kolik to znamená dřeva a času s přikládáním při teplotě aku cca 80°C?

Edit: K tématu. PLC by ale přikládat dokázalo a při vhodném kotli nabít i těch 2.28m3 aku. Jen trochu hýbajícího železa k tomu PLC a jeto.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

Matematika základní školy: Do topení potřebuju 5kW, kotel má 20kW. Na to moje drobný palivo možná i víc. Zbývá mi minimálně 15kW na ohřev akumulačky. Mezi 40 a 90°C je v aku 133kWh energie. To je necelých 9 hodin nabíjení. Kotel má komoru 200 litrů a výrobce tvrdí, že to umí hořet nominálním výkonem až 8 hodin. Když budu realista, na dvě naložení (tj. zatopit a 1x přiložit) mám vyřešené topení na 1,5 dne.
Aku bude sice venku, ale dobře zaizolovaná. V nejhorším případě bude ztráta kolem 250W.

Pokud přemýšlíš o mechanizovaném přikládání kusového dřeva, měl bych obavy o tvoje duševní zdraví.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Nedokážeš to s takovou matematikou.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

gupa: no kamosovi jsem predelaval kotelnu ktera byla v tristni stavu a funguje dle lukyho matematiky. Po vyrezani zbyl atmos dc22s, laddomat, 2x750l aku. 2x cerpadlo a par metru cerne trubky.

Nynejsi stav: zapojeno 4bodove, vse co nejkratsi, minimum kolen co to slo, z cernyho vareno tigem. Jedno cerpadlo laddomat druhe si bere teplo z aku pres smesovac na povel prostorovyho termostatu momentalne jde do topeni cca 45C (bohuzel ma radiatory). treti cerpadlo ohrev bojleru. Cele je to rizeno tremi termostaty tak aby nebylo treba v normalnim stavu s nicim manipulovat. Mereno arduinem + 8x DS18B20, web nahled.
Aku jsou v cyklu cca 40-95C. Uroven nabiti lze sledovat na tlakomeru.

Topeni je stylem naloz kotel a zapomen, vrat se za 24hodin. Topi to do baraku, nahreje to aku + 200l bojler na nejakych cca 62C. Uz je odzkousena davka paliva, ktera staci. A vono to funguje.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PavelR, můžeš se rozhovořit ohledně regulace? Arduino je jedna z možností, ale nechtělo se mi do toho. Trochu se obávám spolehlivosti, nalezení správného regulačního algoritmu, vyrábění hw periferií apod.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

Regulace je nejjednoduzsi co to jde.

Ovladani ventilatoru si resi kotel. Laddomat je spinan spalinovym termostatem na kominove roure teplota cca 100C aby to vyplo az po dohoreni. Spinat dle teploty vody nelze pac by to vybijelo becky na teplotu patrony laddomatu. Tento termostat ovlada casove rele se spozdenym navratem to proto aby zbytky zhavyho nepretapely kotel. Casove rele drzi jeste cca hodinu laddomat zaply. (toto je treba vyzkouset individualne) Tot regulace nabijeni.

Vybijeni je pouze dalkovej prostorovej termostat spinajici sekundarni obehovku za term ventilem. ( toto cerpadlo samozrejme muze spinat jakejkoliv system ci logika - tady nehrozi nehoda jedine ze bude v baraku zima)

Bojler je spinan dvema termostaty v serii. Jeden snima teplotu hned na vystupu kotle(spinaci kontakt) a druhej je strcenej v jimce bojleru (rozpinaci kontakt) . Tedy pokud ma kotel provozni teplotu a bojler je vybit cerpadlo zapne. Pokud neplati tyto podminky soucasne cerpadlo bojleru stoji.
To je cely.

Termostaty pouzivam s kapilarou takovy ty obyc za 500-600kc. Jediny co sem objednaval byl spalinovej co ma rozsah do 300C. To na me v nekterych kseftech cuceli co to jakoze chcu. DDD

HW provedeni je ze od kazde veci jde samostatny kabel do skrinky kde je vse zapojeno na DPS vcetne arduina. Arduino ale pouze meri teploty, snima status cerpadel, a zobrazuje to na grafickem displaji 128x64 - neovlada vubec nic. Pouzil jsem cip Atmega 644 (Mighty core) kvuli pameti a pinum a taky je to DIL40 (SMD ja nerad). Ethernet shield pro webovy server je origo z arduina zasunuty v DPS - webovy server jeste nefunguje tak jak bych chtel halt toto je uz nad muj programatorsky skil.
Dale tam jsou kontrolky indikujici stav cerpadel a prepinace manual - vypnuto - automat pro kazde z cerpadel. Toto je pouze pro pripad potreby v normalnim provozu je vse na automat a na nic se nesaha.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

Omlouvám se za delší příspěvek.
Já se nehádám a snažím se diskutovat k věci. Bylo tu zmíněné 15 teplotních čidel a pět relé. Samotný kotel, který je ve verzi sw PLC, který jde upgradovat, mi stále nejde narozum naco dál celou věc komplikovat o nějaké dálkové řízení, když stejnak když se má topit naplno, musí se přikládat a když tedy mám něco sepnout přes mobil, tak použiju nějaký zařízení s GSM a jedním relé (lepší gps to má) a prostě věc nastavím tak, žemi to uzavře a otevře a sepne ten sled pro funkci elektrokotle. Navíc samotný kotel je možné napojit na ethernet a prostě dohlížet přes IP. (podle návodu)

Monitoring jsem také zmínil prototu nástěnku kameru na teploměry, další je dobré vidět kotelny až na komín, dále třeba z postele jestli ještě hoří, přes tu slídu. Nevím, a je v nadpisu tématu, od zakladatele tématu, co chce těmi relátkama řídit, já jsem předpokládal elektroventily ty čerpadla a servo které když se podívám prostě musí být nějak spínány a řízeno, protože vznikají podtlaky které jsou asi podle informací dobře fungující.

Ovládání termostaty jsem tu také naznačil, že to je efektivní a velmi jednoduché. Za pomoci toho jde lépe a snáze navrhnout celé PLC, si myslím.

S tou matematikou. Pokud je teplotní spád 70/55 a mám cca 2200l aku, ještě ktomu venku a může být zaizolovaná jak chce má ztráty, tážu se kolik tedy bude věc jako palivo pro svou správnou funkci a tepelnou pohodu potřebovat. Odpovědí se mi dostala jakási úvaha mé babičky co si přečetla návod.

45°C je na podlahovku, ne na radiatory v takovém spádu. Raději bych radiatory naddimenzoval, zvolil jinou akumulaci např do zdiva které je zvenku zaizolované.

Zajímá mne to PLC proto, protože vše okolo UT je velmi náročné na znalosti a často i drahé, takže proto mne to zajímá abych věděl a viděl řešení. Jestli mi někdo bude vykládat, že PLC na kusové dřevo je "obava o mé duševní zdraví" tak si myslím o tom své a upravuji si tak obrázek o charakteru a schopnosti konstrukčních představ co má protějšek.

Jinak admin si něco také s bojlerem stavěl v jiném tématu, asi to i nějak řídí to, protože měl natom dva elektroventily. Nevím jak to dopadlo, ale mělo to hlavu i patu větší než toto téma kde není zatím vůbec řečeno jak to PLC tedy přesněji zabudovat a sčím. Proto tu zmiňuji že toto zapojení má spousty stavů.

Takže dosud není jasné naco to PLC by bylo při tomto krom monitoringu a uchování dat dobré, když má kotel sám vybavení jak malý tank.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

gupa: 45C je na podlahovku? to jsem myslel ze do podlahy jde min. Ale nemam takze nemuzu posoudit. No kazdopadne radiatory jsou 22tky ruznych delek a pri 45C je v baraku 22C coz jak mi bylo sdeleno vyhovuje. V pripade potreby jde teplota zvednout ale zatim nebylo treba coz je podle me dobre.

Odstavec o mamematice jsem nepochopil jak bylo mysleno.

To ze je UT komplexni system a je treba to pochopit od stipani dreva po topici radiator/podlahu o tom zadna.
Tak jak jsem to popisoval vyse tak to mam i doma k plne spokojenosti - jen jsem se proste snazil system jak hydraulicky tak elektricky udelat co nejjednoduzsi a bezobsluzny. Pro me jsou arduina atp jen ficury navic ktere to zprijemnuji ale nechtel jsem aby to na tom bezelo.

A vubec byla rec o elektroventilech. K cemu by to v topeni bylo vubec dobry
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od gupa »

2x750l na celé na 45°C a průtoku někde kolem 0,25l/s a pokud jsou v sérii, ti vydrží do podlahovky a smíchané, asi na 3-4h. Dále to chládne ještě déle. Pro radiatory nesmíchané asi do 100 minut. Vychladnou a nic už netopí. Proto předpokládám že je výhodnější využít 45°C vodu spo podlahovku a to proto, že okolo 45°C teprve začíná ten předávací tepelný efekt radiátorů a proto se natápí akumulátory pro radiatory mnohem výš a pomaleji aby se voda moc nepromíchávala...

Konfigurace zapojení nebo přepojení toku otopné vody dokážou jen ventily. A PLC se nato hodí dobře. Si myslím.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od luky »

PavelR - čekal jsem něco "chytřejšího", ale v jednoduchosti je síla. I když tebou popisované řešení má mouchy, je to řešení funkční a provozně spolehlivé. Tohodle skládání už jsem si užil dost. Tak tentokrát to chci pojmout trochu sofistikovaněji.

gupo, nemám rád "politicky korektní" vyjadřování. Říkám (píšu), co si myslím. Automatizované přikládání kusového dřeva je prostě nerealizovatelné z důvodů technických i ekonomických. Tedy pokud mluvíme o vytápění miniaturního RD. Stačí si přečíst kilometry diskusí nad podavačem na štěpku. V případě kusového dřeva jde o problém o řád větší.
Dále, tok tvých myšlenek občas předbíhá psaní a ač jsem rodilý Čech, některé věty nechápu.

Jsme zde, abychom si vyjasnili technické záležitosti:
Mám kotel ve verzi PROFI, který má VELMI jednoduchý regulátor. Ty další strany v návodu se týkají verze LAMBDA (to s dotykovým LCD). A tedy můj kotel nemá PLC a nelze připojit na ethernet. Důvod jsem psal - za tu lambdu chtějí o 30kkč víc, což je prostě nesmysl.
Princip kotelny s akumulací je trochu jiný, než většina národa chápe. Mám kotel o výkonu 20kW, který nelze rozumným způsobem snížit a potřebuji 5kW. Zbylých 15kW potřebuji někam uložit. Díky tomu můžu navštívit kotelnu jednou, maximálně dvakrát denně v čase, kdy se mi to hodí, bez ohledu na potřebu topit v domě. Akumulační nádrž vydrží topit i dva dny se studeným kotlem.

Radiátory mám spočítané na teplotní spád 55/45 při výpočtové venkovní teplotě (-15°C). Tedy při teplotách kolem nuly jsem schopný aku vychladit i níže aniž by při tom utrpěl tepelný komfort.

Důvod této diskuse je prostý: To, co očekávám od kotelny se dá částečně docílit konvenčním způsobem - kombinací několika různých regulátorů. A nebo místo toho použít jediný, ovšem volně programovatelný regulátor. Po prostudování trhu jsem nabyl dojmu, že ekonomická náročnost je totožná.

Cílem je:
1) ekvitermní regulace topné vody (3cest.směš.ventil se servem 3bod 24VDC 120s + čerpadlo)
2) nabíjení bojleru (čerpadlo + elektroventil s pružinou, elektroohřev v NT)
3) spouštění záložního elektrokotle (temperování v delší nepřítomnosti, zatopení před návratem)
4) přenos informace o míře nabití aku a dalších stavech systému (alespoň do obýváku)
5) spolehlivost, bezobslužnost a řešení havarijních stavů
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

Kazdopadne souhlasim. Jenze podlahovka tam proste neni a nebude, takze spodni konecna teplota je tech 40-45C. Pro radiatory to je samozrejme konec a pri teto teplote se znova zatapi. Aku jsou zapojeny paralelne a nabiji aji vybiji se obe -+2-3C stejne.
Voda se nepromichava v podstate vubec. Prvni kontrolni zatop byl proveden bez izolace a sla nahmatat velmi ostra hranice horke vody coz prisuzuji laddomatu ( repetkive jakekoliv regulaci zpatecky kotle.) Stejne tak pri vybijeni. Na vrchliku se teplota stale drzi navysoke teplote a najednou leti dolu.

Jo takto pro zmenu konfigurace jo. No ikdyz neco jde poresit i zpetnyma klapkama.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od PavelR »

luky moucha se najde vsude. povidej...

tvuj cil je realizovatelny doopravdy pouze PLC nebo mikroprocesor. Algoritmus na papir a vymyslet.
Pro kazdeho se hodi neco jineho - kamarad pro ktereho jsem to zapojoval no na neho by bylo plc moc.
S timto jednoduchym systemem je spokojen taky proto ze vi jak to funguje a kde se co deje.
Zalozni elektrokotel tam bude taky akorat kdyz nekam pojede tak to prepne rucne. To byl taky pozadavek bezobsluznost pri normalnim provozu domu.

Myslis ze dokazes nastavit ekvitermni krivku? Podle me to je spis pro velky budovy kde nelze urcit ref mistnost.
Budes teplotu v dome ridit pouze ekvitermne nebo planujes jeste neco?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek