Nastavení účiníku u střídače FVE.

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
wewerk
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 20, 2015 9:17 pm
Reputace: 2

Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od wewerk »

Zdravím,
prosím o radu.
Mám FVE 6kWp. Výrobu spotřebuji sám.
Hlavní spotřebič je tepelné čerpadlo, jehož kompresor má účiník 0,85 ( indukční zátěž ).
Má smysl nastavit na střídači ( Fronius IG Plus ) účiník jiný než 1 ?
Díky moc.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od ota »

Na střídači bych nekompenzoval nic.
Efektivnější je kompenzovat každý spotřebič zvlášť.
Musí se ale ověřit co provede kompenzační kondenzátor s účiníkem v okamžiku startu.
Ony se tu jalové proudy příliš neřeší, ale je to velmi dobré téma.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

No tak toto téma mě zajímá! Naše nová mrcha pračka, samozřejmě s vypnutou spirálou, vykazuje cos fí=0,15-0,20 , což Victron nehodlá zkousnout. Výsledek je takový, že na jednu stranu se pračka točí velmi neochotně a na druhou stranu vůbec...
Nevím, jak z toho ven, Victron totiž přes protesty v podobě mohutného vrčení zvládá i triakový regulátor otevřený na 40-50 %. Napadlo mě třeba, zkusit zatížit měnič pračkou plus 100 W žárovkou, třeba by to mohlo fungovat. Je mi však líto energie promrhané prostým svícením, obzvlášť ve dne. Ale někdy to prubnu...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od tomas »

Co to je za pračku? Se divím že to tu vůbec můžou prodávat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Whirpool,tuším. Šest tisíc bez deseti korun...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od vlkazajac »

Takže je to klasický pohon, žiadny invertor. Čakám, až naša "klasika" zdochne a skúsime invertorovú. Práčka perie ( na DS ) a pije mi pritom krv....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od kyocera »

Pro JiříK : Uvádíte, že máte Victron 1200VA. Ale tento měnič mám také a zvládá všechny druhy zátěží.Kapacitní, indukční. Jestli Vámi popisovaný problém spíše nesouvisí s tím, že Vaše pračka s vypnutou spirálou má už
větší příkon který měnič 1200VA nezvládne.Victron má výkonové omezení s teplotou. Popisujete chování měniče Victron 1200VA připojeného pouze na pračku ? Setkal jsem se s tím, že tento měnič silně zabručí i při rozběhu kompresorové
ledničky, kdy výkon je krátkodobě jen 1500W. A už vůbec tento Victron 1200VA neutáhne starý typ
kopírky, když se zapne zapekací ohřev . Naproti tomu nikdy žádný problém nenastal, když zapojím měnič 3kW.
Odhaduji, že i Váš problém by se vyřešil s měničem více jak 1200VA Victron, tento typ máte uvedený v popisu Vaší FV.
Máte možnost vyzkoušet větší výkon měniče ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Výkon měniče pokládám za zcela dostatečný. Pračku provozuju samozřejmě s vypnutou spiralou. Takže přetížený určitě není, protože celkový odběr pračky je 2300 W, z čehož na topení připadá 2000 W. Navíc stará pračka problémy nedělala a při odstřeďování bral motor 800W. Měnič ani nemrkl. Usuzuji na problém s frekvenčním měničem v nové pračce-už tam není řemenový pohon jako v té staré.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od brin »

Motor při rozběhu může vzít několikanásobek svého nominálního výkonu. Pokud je při odstřeďování nominální příkon 800 W, mohou špičky při rozběhu dosahovat klidně trojnásobku.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od kyocera »

Pro JiříK : Uvádíte cenovou hladinu Vaší pračky 6tis.Kč V Invertorové motory s frekvenčním měničem
jsou až od vyšší cenové hladiny. Ale pořád platí, že Victron 1200VA nezvládá náraz proud při rozběhu.
U staré kompresorové ledničky je proudový náraz při rozběhu 15 x vyšší než je provozní odběr.To by jste ověřil s pračkou W
s měničem s větším výkonem. Máte možnost vyzkoušet měnič s vyšším výkonem ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Tak vidím, že si trošičku nerozumíme. Takže začnu :
Starou, rozumějme hloupou, tupou, jednoduchou ledničku bez displeje a podobných nesmyslů, s ověřenou výkonovou špičkou 1830 W měnič bez zaváhání ustojí i do protitlaku.
Původní, starou pračku, s mechanickým programátorem, převodem přes řemen, s vypnutým topením, ověřeným odběrem(nikoliv špičkou) 800 W při odstřeďování zvládal měnič bez váhání a jakýchkoliv protestů i se startem tupé lednice.
Novou pračku, NETUŠÍM, má-li řemen, nebo ne, podle zvuku při praní USUZUJI na frekvenční měnič uvnitř (nebo jiný způsob elektronické regulace motoru) , to při prostém pomalém otáčení bubnu nedává. Měnič nepadá, nehřeje, nevrčí, nesvítí ochrany. Pračka zapojena jako jediný spotřebič. Při měření wattmetrem (zapojeno do DS) ukazuje cos fí 0,15-0,20. Proud do 3 A.
V žádném případě neviním měnič, ten umí zvládnout neuvěřitelné zátěže, co se týká průběhu odběru, viz odporová zátěž přes triakový regulátor. Prostě ta pračka je na houbeles.
Výkonnější měnič nemám, při systémovém napětí 12 V je to poněkud pošetilé kvůli proudům.

P.S. Schválně tu pračku, až se bude prát, zapojím do sítě přes měřič spotřeby a budu bedlivě sledovat odběr proudu a jak se mění cos fí při vypnutém a zapnutém topení.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od FRSO »

JiříK píše:Tak vidím, že si trošičku nerozumíme. Takže začnu :
Starou, rozumějme hloupou, tupou, jednoduchou ledničku bez displeje a podobných nesmyslů, s ověřenou výkonovou špičkou 1830 W měnič bez zaváhání ustojí i do protitlaku.
Původní, starou pračku, s mechanickým programátorem, převodem přes řemen, s vypnutým topením, ověřeným odběrem(nikoliv špičkou) 800 W při odstřeďování zvládal měnič bez váhání a jakýchkoliv protestů i se startem tupé lednice.
Novou pračku, NETUŠÍM, má-li řemen, nebo ne, podle zvuku při praní USUZUJI na frekvenční měnič uvnitř (nebo jiný způsob elektronické regulace motoru) , to při prostém pomalém otáčení bubnu nedává. Měnič nepadá, nehřeje, nevrčí, nesvítí ochrany. Pračka zapojena jako jediný spotřebič. Při měření wattmetrem (zapojeno do DS) ukazuje cos fí 0,15-0,20. Proud do 3 A.
V žádném případě neviním měnič, ten umí zvládnout neuvěřitelné zátěže, co se týká průběhu odběru, viz odporová zátěž přes triakový regulátor. Prostě ta pračka je na houbeles.
Výkonnější měnič nemám, při systémovém napětí 12 V je to poněkud pošetilé kvůli proudům.

P.S. Schválně tu pračku, až se bude prát, zapojím do sítě přes měřič spotřeby a budu bedlivě sledovat odběr proudu a jak se mění cos fí při vypnutém a zapnutém topení.
Zdravím Jiří, to je divné že to nejede, měnič má lepší sinusovku jak je v síti, měřil jsem spoustu Victronů a všechny mají opravdu čistý sinus, nebude problém jinde, zapojení vodičů -ochr. nulováním 2, nebo 3 vodiče, jen mě to tak napadlo, měnič nemá opravdu problém s rozběhem, dá cca 2500W po dobu 4-5 vteřin, nic jiného mě nanapadá čím by to bylo, jinak můžeme zkusit jiný měnič, mám Multiplus 1600W na 12V, :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od ota »

Podíval bych se na to jinak:
Smí se prodávat zařízení bez kompenzace? Nesmí.
I malá nabíječka pro NTB misí mít PFC.
Proto bych zkusil vznést dotaz na výrobce, případně rovnou reklamoval.
Možná je v pračce v rozvodu nějaká chyba, závada.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od FRSO »

ota píše:Podíval bych se na to jinak:
Smí se prodávat zařízení bez kompenzace? Nesmí.
I malá nabíječka pro NTB misí mít PFC.
Proto bych zkusil vznést dotaz na výrobce, případně rovnou reklamoval.
Možná je v pračce v rozvodu nějaká chyba, závada.
Zdravím Oto, když pominu cos fí, tak je divné, že na síť to jede a na měnič ne, je to divnééé.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Za dvacet minut se jde prát. Jsem zvědav, jak se změní cos fí se zapnutým topením! Očekávejte výsledky ještě dnes! Přes noc pak můžeme přemýšlet, jak100hoven... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

FRSO píše:
JiříK píše: Zdravím Jiří, to je divné že to nejede, měnič má lepší sinusovku jak je v síti, měřil jsem spoustu Victronů a všechny mají opravdu čistý sinus, nebude problém jinde, zapojení vodičů -ochr. nulováním 2, nebo 3 vodiče, jen mě to tak napadlo, měnič nemá opravdu problém s rozběhem, dá cca 2500W po dobu 4-5 vteřin, nic jiného mě nanapadá čím by to bylo, jinak můžeme zkusit jiný měnič, mám Multiplus 1600W na 12V, :yes:
V zapojení problém nebude. Ze sítě je to TN-C a z měniče zase IT. Ten Multiplus 1600 bys mi leda tak musel půjčit, čistě na vyzkoušení té pračky. Ale to už by bylo lepší cvičně prubnout nějakým 2400, aby to bylo už i s topným tělesem, jenže bych kvůli tomu musel dost brutálně posílit pojistky :-) Ty mám totiž zcela záměrně na hraně, kdyby byl problém, ať to hned letí, než by mi shořela garáž. ::rolleyes::
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Takže naměřené hodnoty'':
U=225 V I (A) cos fí
Pouze elektronika 0,04 0,36-0,42
Napouštění 0,06 0,94
Rozjezd bubnu 3,87-4,9 0,22-0,25
Buben jede 1,7-3,1 0,14-0,23
Vypouštění 0,13 0,76
U=220 V
Elektronika +topení 7,5 1,00
Rozjezd bubnu+topení 9,5 0,94
Buben jede+topení 8,8 0,93

Odstřeďování 1,4 (!!!) 0,54

Max. příkon rozjezd 615 W
Max. příkon praní bez topení 290 W
Max. příkon s topením 2090 W

Všimněte si nesouladu proud vs. příkon. Měřič měří proud včetně jaloviny, kdežto wattáž ukazuje už přepočítanou na cos fí 1,00.

Z těchto výsledků vyvozuji, že Victron 1200 při praní bez ohřevu není přetížen.

Očekávám plodnou diskusi. :write:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od PavelR »

Co vlastne ta jalovina dela, ze muze pretizit menic?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od JiříK »

Co si ze školy pamatuju, je to složka nekonající práci. Přesnější výklad nám jistě podá nějaký kovanější silnoproudař. Každopádně je to svinstvo, které třeba podniky s většími odběry, rozumějme motory a jiné neodporové zátěže musí kompenzovat na účinník co nejbližší jedné. Jinak za to schytá mastnou pokutu. Prostě svinstvo...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení účiníku u střídače FVE.

Příspěvek od kodl69 »

Samozřejmě jalový proud měnič zatěžuje, v podstatě stejně jako činný. proto se taky udává zdánlivý výkon ve VA, což je U*I bez ohledu na fázový posun mezi nimi, ale na tenhle výkon musí být dimenzován zdroj i vedení. Navíc u indukčních motorů je značný rozběhový proud, což může být až 10x Ijmen. A tohle všechno musí měnič dát. Takže takovej rozběh vodárny 0.75kW s cos fi 0.7 jmen. proud 4.5A může být až 10x4.5A což je 45A!!! po dobu několika sekund. Tohle měření je jasná ukázka, jak výrazná indukční zátěž je takovej motor a co zažije měnič při rozběhu. 45A*230V=10kW, při 50V je to 200A. Pomohlo by k motorům přidat paralelně kondenzátory, ale vzhledem k hodně proměnnému účinníku se zatížením nikdo neví jaký... Další řešení je softstart, tam se dá ten rozběhový proud udržet v rozumnejch mezích, ale zase se motor pomalu roztáčí, což mu nemusí udělat úplně dobře, pokud se roztáčí do zátěže. No a poslední zjištění patrné z měření - odporová zátěž vlastně vyrovnává cos fi, takže pro energetiky jsou přímotopy a elektrokotle vítanou zátěží, na rozdíl od tepelných čerpadel a spínaných zdrojů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek