Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od mytus »

V AN mam nerezový vlnovcový výmenník (DN32) na prietokový ohrev teplej vody a ako som spomínal, tvrdú vodu (musím premerať ako veľmi tvrdú). Takže vravíte, že raz za čas sa mám psychicky pripraviť na odkamenenie? PPR potrubia sú voči usadeninám odolné?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od xmasin »

PavelR píše:Dik za info.
Je dobre ze to slo rozpustit. Ja mam aku s vnorenym bojlerem tak me za par let ceka urcite odkameneni, Jsem zvedav jak to pujde.
Soused používá trochu rychlejší metodu a to kyselinu chlorovodíkovou, tak litr do 100l bojleru, ale to jsem si nerisknul, nemám doma plynovou masku. :D
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od xmasin »

mytus píše:V AN mam nerezový vlnovcový výmenník (DN32) na prietokový ohrev teplej vody a ako som spomínal, tvrdú vodu (musím premerať ako veľmi tvrdú). Takže vravíte, že raz za čas sa mám psychicky pripraviť na odkamenenie? PPR potrubia sú voči usadeninám odolné?
Obávám se, že potrubí odolné není, viděl jsem coulovou trubku zarostlou tak, že v ní byla díra tak 5mm, takže pokud je tvrdá voda, tak dát katex. Šetří se tím i ostatní spotřebiče v domě (pračka, konvice ...). Já mám úpravnu nastavenou tak, že za ní má voda 10° tvrdosti, což je doporučená hodnota pro normální používání včetně pití.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od mytus »

Chápem výhody katexu, ale je to trocha drahý špás (ca. 1300 €), ak som to správne pochopil.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od redcrown »

xmasin píše:
PavelR píše:Dik za info.
Je dobre ze to slo rozpustit. Ja mam aku s vnorenym bojlerem tak me za par let ceka urcite odkameneni, Jsem zvedav jak to pujde.
Soused používá trochu rychlejší metodu a to kyselinu chlorovodíkovou, tak litr do 100l bojleru, ale to jsem si nerisknul, nemám doma plynovou masku. :D
Hlavně levnější:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od xmasin »

mytus píše:Chápem výhody katexu, ale je to trocha drahý špás (ca. 1300 €), ak som to správne pochopil.
Já jsem tu svoji kupoval za cca 22 000 Kč před třemi lety. Měsíční náklady na provoz jsou kolem 200 Kč za 25 kg pytel soli do úpraven.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od xmasin »

redcrown píše:Hlavně levnější:)
To sice ano, ale musí tak čistit bojler, pračku, rychlovarnou konvici, sítka na vodovodních bateriích a další věci. Já mám klid.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od PavelR »

Kamarad jeste pouziva takovej ten magnet na trubku. Ma verzi s permanentnim magnetem ne tu elektrickou.
Nezkoumal jsem to, ale tvrdil ze to funguje dobre. On je z lidi kterym verim a nevymysli si.
Akorat ta "upravena voda" ma kratkou zivotnost nez se vrati do povodniho stavu takze je to treba dat na vhodne misto.
Ma nekdo zkusenost?
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od Matess »

děkuji všem za zdroj informaci které tu čerpám. Jak se na to tak koukám tak nejlepší způsob mi přijde mít k AKU připojený externí výměník tepla pro TUV a dohřívat v bojleru. Pokud beru AKU jako drahý špás, který nechci nikdy rozebírat a opravovat, tak by tam TUV neměla co dělat...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od jahodovák »

Z mých zkušeností s čištěním zanesených výměníků pro ohřev vody si nemyslím že v nádrži akumulační nemůže být výměník pro přípravu TUV,jen musí být pokud možno z mědi,průměr 22 mm dostatečné délky a hlavně nezapomenout u vstupu a výstupu už při montáži přidat připojení hadic na čištění aby nebylo třeba při každém čištění pracně rozebírat potrubí a napojovat okruh pro čištění a pak zase vše dávat zpět.Pokud se toto dodrží čištění jde poměrně rychle a není ani drahé.Jen se nesmí nechat potrubí uplně zanést ale jen tak aby ještě voda protékala.Čištění se provádí pomocí kyseliny chlorovodíkové a malého čepradla,klidně i oděhového,jelikož se používá jen slabá koncentrace není třeba žádná velká opatření stačí jen brýle a gumové rukavice a trocha opatrnosti.Jak mám vypozorováno,tak čištění bude třeba provádět v intervalu jednoho až tří let,to podle tvrdosti vody a množství.Pokud bude zájem,klidně napiš a budu se snažit to osvětlit lépe.Výměníků různého typu a provedení jsem čistil za posledních asi 20 let několik set a jen asi dva se nepovedlo vyčistit z důvodu naprostého ucpání
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od willcz »

V Rosicich u Brna mame taky super tvrdou vodu. Proto jsem aku nadrz poridil s externim deskacem na prutocny ohrev. Presto musim jednou za 2-3 roky vymenik sundat, naliju do nej kyselinu citronovou a proplachnu. Prace tak na 2 hodky.

Mozna si pri pristim cisteni taky udelam odbocky na proplach. Neni to vubec spatny napad.
Taky bych doporucil dat si na vystup te teple vody nejaky kus se sitkem. Obcas se kousek kamene uvolni a ucpava to sitka na bateriich.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od FRSO »

Já mám průtokový ohřev vody přes kondenzační kotel Junkers 26Kw, mám na vstupu vody do kotle magnetický upravovač vody takový váleček délky cca 8cm, už to ohřálo za tu dobu cca 460m3 teplé vody na 60C a teče teplá voda pořád stejně a rychle, uvnitř kotle je takový výměník- kostka z nerezi a mědi cca 7x6x15cm !!
Tak jsem to dohledal přesně a jede to tak už 12 rok, od 9/2006 :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - ochrana pred koróziou

Příspěvek od jahodovák »

willcz píše:V Rosicich u Brna mame taky super tvrdou vodu. Proto jsem aku nadrz poridil s externim deskacem na prutocny ohrev. Presto musim jednou za 2-3 roky vymenik sundat, naliju do nej kyselinu citronovou a proplachnu. Prace tak na 2 hodky.

Mozna si pri pristim cisteni taky udelam odbocky na proplach. Neni to vubec spatny napad.
Taky bych doporucil dat si na vystup te teple vody nejaky kus se sitkem. Obcas se kousek kamene uvolni a ucpava to sitka na bateriich.
Na deskáč,předpokládám nerez vařený difuzně mědí jsem používal na čištění kyselinu fosforečnou,to z důvodů finančních,vyjde to mnohonásobně levněji,některé vyměníky takto vydržely až 15 krát vyčistit,než došlo k jejich likvidaci,většinou došlo k rozleptání mědi a uniku ven.Teprve po instalaci změkčovacích stanic na bázi iontoměničů došlo k výraznému omezení zarůstání,takže místo čištění za půl roku se to prodloužilo na cca 3 roky,to z důvodu občasné poruchy úpravny vody,toto bylo ale v práci,kde voda má 21 německých stupnů,takto špatná voda je prý v Ostravě ,dle sdělení dodavatele úpraven,doma naštěstí máme vodu mimořádné kvality takže boiler stačí jednou za čas jen lehce odkalit.Ten současný už slouží bez čištění 15 let.do topení neupravuju vodu vůbec ani nic nepřidávám a funguje spolehlivě od 1977.jinak na nerez hlavně svařovaný mědí se nesmí používat kyselina chlorovodíková,pokud ano vydrží tak dvě až tři čištění,pak se rozpadne.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek