Panely a laserové vianočné osvetlenie

Nezařaditelné
Odpovědět
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Panely a laserové vianočné osvetlenie

Příspěvek od miroc »

Prosím, čo si myslíte o možnom vplyve tohto vianočného laserového osvetlenia na panely?
Laserový zdroj je zrejme nejakým spôsobom rozbitý na 1000 drobných bodov, ale intenzita toho svetla aj na 20-30 metrov je pomerne slušná. Mohlo by dlhodobé svietenie takých bodov na panel, aj keď pod ostrým uhlom, nejakým spôsobom poškodiť časť štruktúry panelu na ktorú dopadá?
Pýtam sa preto, lebo napríklad amorfné panely sú vraj citlivé na ostré tiene, ktoré ak sú vedené pozdĺž vnútorných línií, môžu panel časom zničiť. Keď vie tieň odrovnať panel, tak mám trochu obavy, či to nezvládne aj takýto laser?
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely a laserové vianočné osvetlenie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

de o efektový laser - ten by neměl mít na ::pv:: negativní vliv ;) , možná ten červenej vybudí pár elektronů k pohybu , zelený určitě nee . Mám dojem že sem tenhle krám viděl v telešopingu a umělo se to pohybovat - vůbec nehrozí vypálení děr :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Panely a laserové vianočné osvetlenie

Příspěvek od honzaL »

miroc píše:Prosím, čo si myslíte o možnom vplyve tohto vianočného laserového osvetlenia na panely?
Laserový zdroj je zrejme nejakým spôsobom rozbitý na 1000 drobných bodov, ale intenzita toho svetla aj na 20-30 metrov je pomerne slušná. Mohlo by dlhodobé svietenie takých bodov na panel, aj keď pod ostrým uhlom, nejakým spôsobom poškodiť časť štruktúry panelu na ktorú dopadá?
Pýtam sa preto, lebo napríklad amorfné panely sú vraj citlivé na ostré tiene, ktoré ak sú vedené pozdĺž vnútorných línií, môžu panel časom zničiť. Keď vie tieň odrovnať panel, tak mám trochu obavy, či to nezvládne aj takýto laser?
Zdravím.

Doporučuji jednoduchý výpočet:

energie jednoho bodu = účinnost * příkon zařízení / počet bodů

Doporučuji (ale poctivě) spočítat ten počet bodů!! ;) účinnost pro jednoduchost dejte 50%.

Za daleko horší považuji zbytky světlic z ohňostrojů. :evil:
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely a laserové vianočné osvetlenie

Příspěvek od miroc »

honzaL píše:Doporučuji (ale poctivě) spočítat ten počet bodů!! ;) účinnost pro jednoduchost dejte 50%.
Po prvej stovke ma to prestalo bavit. Dalsie boli prilis vysoko :-)
Z tohto pohladu, ak je vykon zariadenia 3W, tak vykon v bode je naozaj minimalny. Okrem toho tych bodov je tam viac. Neviem akym sposobom luc rozbijaju, ale okrem tej udajnej tisicky vacsich bodov je tam ovela viac drobnych. Takze zrejme nic nehrozi. Vdaka za nazory.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek