Nový RD Plzeňsko

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
mozeg
Příspěvky: 120
Registrován: sob bře 21, 2015 10:45 pm
Reputace: 2

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mozeg »

No s tymi nakladmi na krb v dome to az take ruzove nie je. My ideme stavat novy dom a krb sme vypustili lebo:
1. pracnost s drevom,
2. prach a popol v dome
3. vyuzitie tak 5krat v roku pre efekt
4. cena podla materialov 6-12tisic eur - to sa nevrati nikdy.

Takze sme bez krbu a usetrene prachy pojdu do rekuperacie a chladenych stropov.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od PapoS »

Tiez si myslim ze ak mas nizke tepelne straty tak davat krb ma vyznam iba na efekt. Aj tak tam mozes dat len taky s mensim vykonom ak nechces mat saunu z toho. BioKrb na lieh za 200E na tie 4 razy za rok co ho pouzijeme staci.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od Nicholas »

6-12 tisíc EUR za komín a krb? To je ranec. Z našeho rozpočtu od stavební firmy je za komín do pasivního domu 73000 s DPH (2673 €) - komplet včetně zateplení, oplechování atp. Pěkná krbová kamna s nízkým výkonem mohou být i za 20000 Kč. Venkovní nerezový komín vyjde ještě levněji. Klasický krb je v nízkoenergetickém domě dražší a problematičtější, ne-li kvůli výkonu nemožný, to je fakt.

Nemyslím, že to je jen na efekt, v přechodových obdobích se na krátké přitopení může hodit. Záloha pro výpadek elektřiny, který se nikdy nedá předpovědět a v zimě fotovoltaika nepomůže.

Prach a popel v domě? Nevidím důvod. Pokud nějaká tříska vypadne při přikládání, zamete se. Na popel v topeništi je vysavač. Přetlakové větrání a externí přívod vzduchu nic do domu nepustí.

Ovšem výkon kamen musí být minimální, to je pravda. Práce s dřevem vzhledem ke spotřebě minimální, koupím si kubík, dovezou mi ho, jen si ho složím a na rok dva mám vystaráno. To nemůžu ani srovnat s dřívějšími mnoha víkendy strávenými kácením jabloní v několika řádcích v sadě, snosením na hromady, odvozem, nařezáním, nanošením do sklepa, každodenním zatápěním atp.

Jasně, těch 100 tisíc se nechá využít jinak, počítat zde čistou ekonomickou návratnost je asi stejné jako u fotovoltaiky. Tímhle myšlením je koupě mnoha automobilů, televizí, kosmetiky, jídla a přidejte si zde další věci, za které se vyhazují peníze, 10x více nesmyslná.

Pokud někdo nerad topí dřevem nebo by zatopil 3-4x ročně, tak ten krb opravdu nepotřebuje.


Co se krbu na biolíh týče, nevěřím tomu čistému spalování, ten formaldehyd se tam v malém množství uvolňuje vždycky. A nutnost zvýšeného větrání při topení mi nedává smysl. Vůni dřeva to nenahradí. Ale je to individuální, takže to nikomu nevnucuju. Ostatně o takovýchhle věcech se flamuje třeba na tzb-info nebo jiných fórech tak často, že je mi jasné, že není jen jedna pravda. Každý si musí sám pro sebe vyhodnotit, jako u všeho, klady a zápory a co od toho očekává :-)
Naposledy upravil(a) Nicholas dne stř pro 14, 2016 12:34 pm, celkem upraveno 3 x.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od kyocera »

Potvrdil bych názor Nicholas. V roce 2005 jsem zaplatil za kompletní stavebnici komínu 7m. vysokého
27tis.Kč. A to včetně DPH.Komín se postavil svépomocí. Krbová kamna 6kW stály 8tis.Kč. Jako rezerva je
v podlaze el. topný kabel celkem 4kW. Ty 4kW jsou tepelné ztráty domu. Dům není pasivní, ale nízkoenergetický.
Krbová kamna vytopí krásně celý dům přes zimu . Topný kabel v podlaze není skoro nikdy využívaný. Na přechodné
období je zde malá reverzibilní klimatizační jednotka vzduch - vzduch s el. příkonem 1,5kWh v ceně 9tis.Kč
Na přechodné období reverzibilní klimatizační jednotka také vytopí teplým průvanem tento malý RD. Jen ten průvan je
nepříjemný.
Montáž reverzibilní klimatizační jednotky stála odbornou firmou 1 tis.Kč. Uváděné ceny jsou nízké, psal se rok
2005 a je vidět, že vše zdražuje. Zdražení je ovšem skryté , protože nárúst cen nemovitostí se nepromítá
do spotřebního koše. Nemovitosti nejsou ve spotřebním koši.Pokud by se ceny nemovitostí započítávaly do spotřebního koše, byli bychom nemile překvapeni, jak vysoká je inflace.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od kodl69 »

s těmi klimatizacemi je to extrémní, část toho jde na vrub EU, že už se nesmí prodávat jednotky on/off, ale pouze s frekvenčními měniči. Měl jsem klimatizaci za 5kKč koupenou v r. 2009, a po mimořádné události jsem ji měnil za stejně výkonnou, ale s invereterem - 16kKč v roce 2014.
Na meziobdobí neznám levnější topení než je klimatizace se sazbou pro přímotopy, plný souhlas.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od kodl69 »

Jo, tak to co jsem mysle já, je jinej projekt, tohle je domeček plný koleček, a bez TČ je to marný, jak sami píšou. Podle mě tudy cesta nevede. Sice velikost nádrže vzhledem k velikosti domu je odpovídající, ale složitost systému a stejně spotřeby cca 20% elektřiny pro TČ z celkové spotřeby tepla je out.
A s tím větráním: několik mých známých rekuperační větrání ve svých domech používá. Občas v takovém domě strávím odpoledne, někdy do večera. Určitě ale z toho prostředí nemám jiný dojem než u mě doma, příp v jiných domech, kde je vnitřní prostor otevřený a nějaká přirozená výměna vzduchu funguje, ať již díky krbu nebo netěsnostem v konstrukci. Samozřejmě když se dva lidi zavřou na noc v místnůstce s 20m3 vzduchu, tak jde o život. U nás jsou otevřený dveře od ložnice do prostoru cca 200m3, a tento je teplovzdušnými rozvody propojen s dalšími cca 300m3, pro celkem 5 lidí mi 500m3 vzduchu přijde celkem dost. Sice jsou na domě zánovní plast. okna se třemi těsněními, nově udělané parozábrany v podkroví, ale stejně si vzduch pro hoření krbu cestu najde. Samozřejmě při zapnutí digestoře v kuchyni naplno, se "obrátí tah" a začne se z krbu kouřit, takže úplně netěsnej ten dům zase není.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od miroc »

Tu uz sme asi trochu OT. Mohli by sme temu kurenia drevom presunut sem: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=3376?
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mopadzi »

jen pro inspiraci: můj filtr před rekuperaci.. venku mohou pálit čarodějnice
filtr rekuperace.jpg
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mozeg
Příspěvky: 120
Registrován: sob bře 21, 2015 10:45 pm
Reputace: 2

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mozeg »

mopadzi píše:jen pro inspiraci: můj filtr před rekuperaci.. venku mohou pálit čarodějnice
filtr rekuperace.jpg
Presne tak si to prestavujem cokolvek z vonku sa zastavi vo filtroch.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od petrzobran »

mopadzi píše:jen pro inspiraci: můj filtr před rekuperaci.. venku mohou pálit čarodějnice
Vlastní výroba? Nechci bejt OT, ale lepší by bylo založit nové téma o rekupracích, tedy pokud tu ještě někde není, ja nenašel.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mobilik »

U mna filter po tyzdni...
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016121 ... 13c916.jpg[/img]

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od kodl69 »

má tam být url, ne img...
a co s tím filtrem potom děláš, dáváš novej nebo se to dá nějak vyčistit?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od marko250 »

To je většinou tkanina v metráži,použitý díl se vyhazuje.Po týdnu to je tedy hnus velebnosti :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mopadzi »

je tam předfiltrace tkaninovýma pytlíkovýma filtrama (každý rok vyhodit, jsou jak bota) a finální filtrace uhlíkové patrony (tam se zachytají ty chemická svinstva). tovární výroba. pokud si obrázek zvětšíte tak je vše jasné.
Já jsem alergik asmatik, Doma pohoda, když vylezu ven tak děs...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mobilik »

Kodl69, ospravedlnujem sa, islo to zmobilu cez tapatalk. Tak vacsinou to vyfukam od prachu a pouzivam dalej. Ale asi ho uz vyhodim. On je priechodny, len je tam ta sadza. Toto sa objavilo az teraz odkedy sa v dedine kury. Ako som uz pisal, je to tu hnus obcas... Pred tym bol vzdy cisty. ;-) mno a ten na lavo je z odtahu z domu, ten je akurat vkuse zapraseny. Je neuveritelne kolko prachu to zachyti za tyzden. :roll:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od ota »

S VZT filtry je to tak, že by se nikdy neměly "recyklovat" vyfoukáním/vyluxováním.
Je to proto, že částice prachu a bince se průchodem vlákny filtru elektrostaticky nabijí a na "přilepí".
Pokud se vyčistí filtr, elektrostatické kouzlo nefunguje, takže filtr pouští do interieru mnohem víc části prachu.
Navíc filtrem prochází ty nejmenší a nejnebezpečnější částice.
Mišo, kup si pár metrů fironu F3 ale filtr nečisti. Stojí to pár Euro.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od kodl69 »

s tím prachem to taky nechápu, máme automatickej vysavač a co nasbírá každej den...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mobilik »

Ota, dakujem, idem to pohladat. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Reputace: 82
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od Dreambox »

A jaké máte složení toho filtru proti kouři z venčí ?Klasickej filtr pohltí pouze prach.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nový RD Plzeňsko

Příspěvek od mopadzi »

Dreambox píše:A jaké máte složení toho filtru proti kouři z venčí ?Klasickej filtr pohltí pouze prach.
F7 předfiltrace látkové pytlíkové filtry pro co nejmenší tlakovou ztrátu, pak 4 patrony uhlíkových filtrů
(zvětšete si obrázek, je to tam popsané) Nechal jsem si to udělat na zakázku. Sám bych to tak neudělal
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek